Jump to content
  • 0
dodos

ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΩΝ ΜΥΦ

Question

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΜΥΦ ,ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.

1.ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΜΕΧΡΙ 31/03 ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ?

2.ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ,ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΩ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ  ΤΩΝ ΚΑΡΤΕΛΩΝ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ,ΚΑΙ ΑΡΑ ΣΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ?

3.ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΗΣΕΙΣ (ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΟΧΙ ΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ )ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ,ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΕΞΟΔΑ ?

20 answers to this question

Recommended Posts

• 0
28 λεπτά πριν , dodos said:

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΜΥΦ ,ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.

1.ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΜΕΧΡΙ 31/03 ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ?

2.ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ,ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΩ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ  ΤΩΝ ΚΑΡΤΕΛΩΝ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ,ΚΑΙ ΑΡΑ ΣΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ?

3.ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΗΣΕΙΣ (ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΟΧΙ ΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ )ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ,ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΕΞΟΔΑ ?

αυτά είναι θέματα που ο κάθε ένας από εμάς ίσως να τα αντιμετωπίζει διαφορετικά. Το σωστό είναι να γίνει έλεγχος αν υπάρχει παράληψη να βρεθεί το τιμολόγιο και να γίνει ενημέρωση στα βιβλία και αν χρειαστεί θα πρέπει να γίνει τροποποιητική ΦΠΑ. Αν είναι δαπάνη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης απλά γίνεται ενημέρωση του βιβλίου.

• 0

Σε εμενα παντως ο ΟΑΕΔ μου "έριξε" τιμολόγια σε δύο επιχειρήσεις οι οποιες δεν εχουν εκδοσει τιμολόγιο μεσα στο 2016. Στη μια το πρόγραμμα έληξε το 2013 και στην αλλη το 2015.

Δεν κάνω καμια διόρθωση 

• 0
πριν μία ώρα, asteras5 said:

Εώς 31/03/ θα πρέπει να έχουμε συμφωνήσει τα έσοδα???

Κάποιοι δεν έχουν στείλει ακόμη......

Ναι θα πρέπει να συμφωνηθούν τα έσοδα .

Ας μην έχουν στείλει . Αν περιμένουμε να συμφωνήσουμε τα έσοδα από τις δηλώσεις των τρίτων καήκαμε . Τα έσοδα προκύπτουν από τα παραστατικά που εκδίδει η επιχείρηση , Αν δε τα φέρνουν στο λογιστήριο οι πελάτες , είναι θέμα δικό τους . 

• 0

Τι γίνεται με την έγκριση των αρχείων στις μυφ???

Έχω στείλει χθες κατά τις 5:00 κάποιες διορθώσεις και ακόμα δεν έχει εγκριθεί το αρχείο??? Πως θα κάνουμε διορθώσεις εάν δεν εμφανίζονται αυτά που στέλνουμε και εμείς και οι αντισυμβαλλόμενοι????

• 0
48 λεπτά πριν , vegi said:

Τι γίνεται με την έγκριση των αρχείων στις μυφ???

Έχω στείλει χθες κατά τις 5:00 κάποιες διορθώσεις και ακόμα δεν έχει εγκριθεί το αρχείο??? Πως θα κάνουμε διορθώσεις εάν δεν εμφανίζονται αυτά που στέλνουμε και εμείς και οι αντισυμβαλλόμενοι????

Υποβολές με αρχεία που ανέβασα εχθές στις 16:00 εγκρίθηκαν μόλις πριν λίγο (= 28 ώρες !) ενώ άλλες υποβολές που έγιναν εχθές στις 22:00 βλέπω να εγκρίνονται μέσα στην νύκτα σήμερα. Τώρα, τι επεξεργασία κάνουν που οι εγκρίσεις ολοκληρώνονται μετά από 24 - 30 ώρες είναι δύσκολο να το φαντασθούμε ... Προφανώς το σύστημα είναι "λίγο" για να σηκώσει την διαχείρηση τόσων δεδομένων.

• 0
46 λεπτά πριν , KAMELOT said:

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΑΡΧΕΙΟ 6/4 01:36 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΓΚΡΙΘΕΙ... ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ  ΜΩΡΕ ΜΕ ΤΑ ΕΡΜΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ???????

Δεν είσαι μόνος - και εγώ έχω δύο περιπτώσεις με αρχεία από 6/4/17 το βράδυ (ΠΡΟχθές) και σήμερα το πρωί πλέον μετά από 30 ώρες + πέρασαν στην φάση "υποβλήθηκε - σε αναμονή έγκρισης". Αρχίζω να πιστεύω ότι κάποιος κάθεται μπροστά σε μίαν οθόνη και υα εγκρίνει χειροκίνητα !!!

• 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

στις διορθώσεις των αποκλίσεων των εξόδων που είναι μέχρι 8/5 μπορεί να γίνει διόρθωση μόνο σε ΑΦΜ προμηθευτών που στείλαμε στην αρχική?? Αν κάνουμε πχ επαναυποβολή του 4τριμηνου με πρόσθεση καινούργιου ΑΦΜ προμηθευτή έχει πρόστιμο?

Ευχαριστώ

• 0

Αν δε κάνω λάθος μέχρι σήμερα είναι ότι αρχείο ανέβει. Μετά τέλος μόνο διορθώσεις στα ήδη υποβληθέντα. 

Να επιβεβαιωθεί όμως κι από άλλο συνάδελφο....

• 0
μόλις τώρα, Lefteris7 said:

Αν δε κάνω λάθος μέχρι σήμερα είναι ότι αρχείο ανέβει. Μετά τέλος μόνο διορθώσεις στα ήδη υποβληθέντα. 

Να επιβεβαιωθεί όμως κι από άλλο συνάδελφο....

για τα έξοδα νομίζω ότι όλα επιτρέπονται δηλ και προσθήκη νέων και διορθώσεις υποβληθέντων.

εξάλλου αυτό το νόημα έχει η υποβολή των εσόδων που καθίστανται οριστικά σήμερα.

• 0
On 8/4/2017 at 10:07 ΠΜ, KAMELOT said:

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΑΡΧΕΙΟ 6/4 01:36 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΓΚΡΙΘΕΙ... ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ  ΜΩΡΕ ΜΕ ΤΑ ΕΡΜΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ???????

Μόλις μίλησα με το 213 1621000 (-7- 7). Έχουν θέμα και το ξέρουν. Να δούμε αν θα το λύσουν

• 0

Από την Παρασκευή το απόγευμα έως Δευτέρα στις 10 το πρωί είναι ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΩΡΕΣ για να είναι ακόμη σε επεξεργασία μερικές συμπληρωματικές καταχωρήσεις / διορθώσεις .... Αναβάθμιση του taxisnet ΤΩΡΑ !!! τι θα γίνει στο peak των φορολογικών δηλώσεων ? πάλι υποβολές 2 - 6 την νύκτα με ξυπνητήρι ????

• 0

Μια γνώμη θα ήθελα.. είχα στείλει συγκεντρωτικές απο τον Φλεβάρη σε ενα πελάτη και σήμερα μου έφερε τιμολόγιο του 2016. Επειδή απαλλάσσεται απο φπα λέω ας το περάσω αφου δεν έχω να κάνω τροποποιητικές φπα και δήλωση δεν έχει υποβληθεί ακόμα. Ρωτάω τη DATA πώς θα γίνει να περαστεί και αυτό το τιμολόγιο στις συγκεντρωτικές και μου είπαν να στείλω ενα αρχείο το οποίο στην ουσία διαγράφει τις εγγραφές εκείνου του τριμήνου και μετά να στείλω άλλο αρχείο που θα περιλαμβάνει και αυτό το τιμολόγιο μέσα. Έστειλα λοιπόν το αρχείο για να διαγράψει τις ήδη υπάρχουσες εγγραφές αλλά ακόμα είναι σε επεξεργασία.. Τί κάνω εγω τώρα? Αν εγκριθεί π.χ αύριο, τότε θα είναι αργά για να στείλω το αρχείο με το τιμολόγιο, θα είναι εκπρόθεσμο. Και αφού θα έχει σβήσει τις εγγραφές θα φαίνεται σαν να μην έστειλα καθόλου για εκείνο το τρίμηνο συγκεντρωτικές. Απο την άλλη αν πάω να στείλω το άλλο αρχείο τώρα που ακόμα δεν έχει εγκριθεί το πρώτο, πέρα απο το οτι δεν ξέρω αν θα με αφήσει αφού είναι ήδη σε επεξεργασία άλλη δήλωση για το ίδιο τρίμηνο, φοβάμαι μήπως φαίνονται διπλοπερασμένες οι εγγραφές.

• 0

Καλημέρα σε όλους

Ξέχασα να καταχωρήσω μια cas πληρωμή. Μπορώ να τη στείλω τώρα ή θα μου τη βγάλει εκπρόθεσμη?

Ευχαριστώ!

• 0
6 ώρες πριν, jfotini said:

Καλημέρα σε όλους

Ξέχασα να καταχωρήσω μια cas πληρωμή. Μπορώ να τη στείλω τώρα ή θα μου τη βγάλει εκπρόθεσμη?

Ευχαριστώ!

Λογικά εκπρόθεσμη..