Jump to content
  • 0

Παράλληλη δραστηριότητα αρχιτέκτονα


Question

Καλημέρα. Μετά την εγκύκλιο της 24ης Μαρτίου αρχιτέκτονας  ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ, έκανε επέκταση δραστηριότητας με ΚΑΔ κατασκευαστικών εργασιών. Από 1/1/17 καταργήται η απαλλαγή στον ΟΑΕΕ. Πως θα υπολογίζονται τώρα οι εισφορές στον ΕΦΚΑ?

Link to post
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Θεωρητικά 50-50.

Καθώς πρακτικά δεν υπάρχει η δυνατότητα από το Ε1 να ξεχωρίσεις τα εισοδήματα από επιχ. δραστηριότητα.

Στη πράξη πιστεύω ότι όλα θα πάνε στο ΤΣΜΕΔΕ αν και τώρα όλα στην ίδια τσέπη πάνε.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Πριν αρχισει ο ΕΦΚΑ οι μηχανικοι που ειχαν και ασχετη δραστηριοτητα πχ Μηχανικος και ζαχαροπλαστειο οχι ομως μηχανικος και ΕΔΕ και εφ οσον ηταν παλαιοι ασφαλισμενοι ειχαν υποχρεωση να ασφαλιστουν και στον ΟΑΕΕ.

Αυτο σημερα δεν ισχυει. Για το συνολο των εισοδηματων του θα πληρωνει πρωην ΤΣΜΕΔΕ.

Link to post
Share on other sites
  • 0
On 26/3/2017 at 8:53 ΠΜ, ISTAE said:

Καλημέρα. Μετά την εγκύκλιο της 24ης Μαρτίου αρχιτέκτονας  ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ, έκανε επέκταση δραστηριότητας με ΚΑΔ κατασκευαστικών εργασιών. Από 1/1/17 καταργήται η απαλλαγή στον ΟΑΕΕ. Πως θα υπολογίζονται τώρα οι εισφορές στον ΕΦΚΑ?

Μια καλή ερώτηση είναι αυτή . Να δούμε πως θα τα υπολογίσουν . Από το Ε1 δε βγαίνει άκρη , από το Ε3 (στην υπόψιν περίπτωση )  προκύπτει ο διαχωρισμός του εισοδήματος.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σαν βάσει υπολογισμού θα είναι η δραστηριότητα που αφορούν τα μεγαλύτερα έσοδα και πάνω εκεί θα γίνεται οι υπολογισμοί για τον ΕΦΚΑ αν καλύπτεται το ελάχιστο ,στην άλλη ασφαλιστέα δραστηριότητα θα πληρώνεις ΕΦΚΑ μόνο για τα κέρδη

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να κάνεις εγγραφή στον ΟΑΕΕ από 1/1/17 το τι θα σου βγεί να πληρώσεις είναι άγνωστο 

Link to post
Share on other sites
  • 0
45 λεπτά πριν , SAIDONAMESSHNIA said:

Σαν βάσει υπολογισμού θα είναι η δραστηριότητα που αφορούν τα μεγαλύτερα έσοδα και πάνω εκεί θα γίνεται οι υπολογισμοί για τον ΕΦΚΑ αν καλύπτεται το ελάχιστο ,στην άλλη ασφαλιστέα δραστηριότητα θα πληρώνεις ΕΦΚΑ μόνο για τα κέρδη

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να κάνεις εγγραφή στον ΟΑΕΕ από 1/1/17 το τι θα σου βγεί να πληρώσεις είναι άγνωστο 

Υπάρχουν επιπλέον απο το 26,95% εισφορές λόγω ΕΤΑΑ και αυτός είναι ο βασικός λόγος για την ερώτηση . Ενα δεύτερο είναι η μείωση που δικαιούται στα ασφάλιστρα βάσει του άρθρου 98 του ασφαλιστικού νόμου. Αν δεν υπήρχαν αυτά δε θα είχε καμιά σημασία η πηγή προέλευσης του εισοδήματος .

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αυτό εννοώ, ότι άμα τα μεγαλύτερα έσοδα είναι από την δραστηριότητα που υπάγεται στο ΟΑΕΕ δεν θα έχει τις παραπάνω εισφορές για το ΕΤΑΑ αλλά ούτε και την μείωση στο ελάχιστο ποσό αλλά μόνο στα κέρδη από την δραστηριότητα που υπάγεται στο ΤΣΜΕΔΕ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Επικοινώνησα σήμερα με την υπηρεσία του ΕΦΚΑ και ο υπάλληλος μου είπε ότι στην παράλληλη δραστηριότητα με την απογραφή αρχίζει η υποχρέωση καταβολής του ελάχιστου ποσού .Δηλαδή 167,95 για κάθε μήνα για το 2017!!! , και μέχρι να γίνει η εκκαθάριση του εισοδήματος.Με άλλα λόγια διπλή ασφάλιση( και ΤΣΜΕΔΕ και ΟΑΕΕ) στο 2017?

Link to post
Share on other sites
  • 0
9 λεπτά πριν , ISTAE said:

Επικοινώνησα σήμερα με την υπηρεσία του ΕΦΚΑ και ο υπάλληλος μου είπε ότι στην παράλληλη δραστηριότητα με την απογραφή αρχίζει η υποχρέωση καταβολής του ελάχιστου ποσού .Δηλαδή 167,95 για κάθε μήνα για το 2017!!! , και μέχρι να γίνει η εκκαθάριση του εισοδήματος.Με άλλα λόγια διπλή ασφάλιση( και ΤΣΜΕΔΕ και ΟΑΕΕ) στο 2017?

Αυτή την απορία έχω διατυπώσει και εγώ αλλά όχι με μηχανικό, με ομόρρυθμο εταίρο σε 2 εταιρείες από όπου έχει ζημία και στις 2 ή κέρδος μέχρι 7032

Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, v.kourtis said:

Αυτή την απορία έχω διατυπώσει και εγώ αλλά όχι με μηχανικό, με ομόρρυθμο εταίρο σε 2 εταιρείες από όπου έχει ζημία και στις 2 ή κέρδος μέχρι 7032

Δεν νομίζω να έχει θέμα αφού προέρχεται μόνο από τον ΟΑΕΕ...

Να ρωτήσω εγώ άμα ελ επαγγελματίας π.χ λογιστής που παίρνει και επιδότηση από τον ΟΠΕΚΕΠΕ και έχει προσθέσει κανονικά τους ΚΑΔ θα πρέπει να απογραφεί και στον ΟΓΑ??? 

Ή αφού θα δηλώνει τα έσοδα στους αντίστοιχους κωδικούς Ε3 και Ε1 θα υπολογίζεται αυτόματα ?

Link to post
Share on other sites
  • 0
19 ώρες πριν, SAIDONAMESSHNIA said:

Δεν νομίζω να έχει θέμα αφού προέρχεται μόνο από τον ΟΑΕΕ...

Να ρωτήσω εγώ άμα ελ επαγγελματίας π.χ λογιστής που παίρνει και επιδότηση από τον ΟΠΕΚΕΠΕ και έχει προσθέσει κανονικά τους ΚΑΔ θα πρέπει να απογραφεί και στον ΟΓΑ??? 

Ή αφού θα δηλώνει τα έσοδα στους αντίστοιχους κωδικούς Ε3 και Ε1 θα υπολογίζεται αυτόματα ?

ναι αυτοματα βαση καθαρων

 

κι λεεω εγω τωρα , ζημια απο το λογιστηριο κι κερδη 1000€ απο αγροτικα ποσο ΕΦΚΑ θα πληρωνω

Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, parmgr said:

ναι αυτοματα βαση καθαρων

 

κι λεεω εγω τωρα , ζημια απο το λογιστηριο κι κερδη 1000€ απο αγροτικα ποσο ΕΦΚΑ θα πληρωνω

Σε λίγο θα ζητήσεις και το αφορολόγητο των αγροτών χαχαχαχα

Πιστεύω το ελάχιστο στα 586 συν τον εφκα των αγροτικών 

Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, SAIDONAMESSHNIA said:

Σε λίγο θα ζητήσεις και το αφορολόγητο των αγροτών χαχαχαχα

Πιστεύω το ελάχιστο στα 586 συν τον εφκα των αγροτικών 

Ετοιμος ειμαι , Αγροτης - Λογιστης ( αγροτης μπροστα ) κι οτι γινει χεχεαχεαχεα

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...