Jump to content
  • 0
MOURINHO

ΕΦΚΑ 50 αποχρώσεις

Question

Τώρα που με την καταπληκτική εγκύκλιο που τα έκανε όλα απλούστερα θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις σε όποιον πραγματικά κατάλαβε ,γιατί

εγώ προσωπικά αδυνατπω να ακολουθήσω την λογική εδώ άρθρο 38 ,εκεί άρθρο 39 που είναι το άρθρο 36?

1. Ιδιωτικός υπάλληλος πλήρους απασχόλησης (1600 μικτά) , με παράλληλη έναρξη (ένας και μοναδικός πελάτης) ,τι ακριβώς πληρώνει για την παράλληλη απασχόληση ? Πάει ΑΠΔ? Δεν πάει?

2.Μέλος ΔΣ  Α.Ε. με άνω του 3% συμμετοχή λαμβάνει μηνιαία αμοιβή Δ.Σ. 3000 . Πηγαίνει ΑΠΔ με 34,10%? Πληρώνει τίποτα άλλο???

 

Παρακαλώ όποιον συνάδελφο έχει εντρυφήσει στην ανάλυση λαβύρυνθο της εγκυκλίου να βοηθήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
16 ώρες πριν, MOURINHO said:

Τώρα που με την καταπληκτική εγκύκλιο που τα έκανε όλα απλούστερα θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις σε όποιον πραγματικά κατάλαβε ,γιατί

εγώ προσωπικά αδυνατπω να ακολουθήσω την λογική εδώ άρθρο 38 ,εκεί άρθρο 39 που είναι το άρθρο 36?

1. Ιδιωτικός υπάλληλος πλήρους απασχόλησης (1600 μικτά) , με παράλληλη έναρξη (ένας και μοναδικός πελάτης) ,τι ακριβώς πληρώνει για την παράλληλη απασχόληση ? Πάει ΑΠΔ? Δεν πάει?

2.Μέλος ΔΣ  Α.Ε. με άνω του 3% συμμετοχή λαμβάνει μηνιαία αμοιβή Δ.Σ. 3000 . Πηγαίνει ΑΠΔ με 34,10%? Πληρώνει τίποτα άλλο???

 

Παρακαλώ όποιον συνάδελφο έχει εντρυφήσει στην ανάλυση λαβύρυνθο της εγκυκλίου να βοηθήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

1) Μέχρι 2 πελάτες και εφόσον υπάρχει σύμβαση πάει ΑΠΔ.

2) Ακριβώς όπως το γράφεις. Πρώτα 38, μετά 39 και στο τέλος 36.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, MOURINHO said:

Ευχαριστώ για την απάντηση . Για το 2 να υποθέσω ότι και εσύ είσαι στο σκοτάδι?

«Το φως νικάει πάντα το σκοτάδι»

Νόμιζα ότι το λογοπαίγνιό σου είχε βαθύτερο νόημα. Δεν φαντάστηκα ότι ήταν τυχαίο.

Συνεπώς, στις περιπτώσεις που ο ασφαλισμένος είναι μέτοχος κατά ποσοστό άνω του 3% σε Α.Ε. με επαγγελματική, βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα, και μετέχει στην ανωτέρω ή σε άλλη Α.Ε, ως μέλος του Δ.Σ. και λαμβάνει και αμοιβή, καταβάλλει εισφορά επί της αμοιβής που λαμβάνει βάσει του άρθρου 38 του ν.4387/2016, ενώ καταβάλλει εισφορά επί των μερισμάτων που εισπράττει ως εταίρος βάσει του άρθρου 39 του ν.4387/2016, εφαρμοζομένων σε κάθε περίπτωση των προβλεπόμενων στο άρθρο 36 παρ. 1 του ν.4387/2016.

Συνεπώς 38, μετά 39 και στο τέλος 36.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνεπώς άρθρο 38 εισφορές 34,1% και ΑΠΔ. Άρθρο 39 26,95% εφάπαξ. και άρθρο 36?

Για να γίνω πιο σαφής: για τις αμοιβές ΔΣ ,ΑΠΔ και 34,1% .Για τα μερίσματα 26,95% εφάπαξ ?

Σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×