Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gapdk

Επιτρέπεται η Έκδοση Τιμολογίου Αγοράς ΕΙΧ από επιχείρηση

Question

Καλησπέρα - καλησπέρα!

Επιτηδευματίας (Ατομική επιχείρηση) αγοράζει ΕΙΧ από άλλον επιτηδευματία (ενεργό).

(α) Μπορεί να εκδόσει η αγοράστρια επιχείρηση ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ του ΕΙΧ και αν ΝΑΙ, θα περιλαμβάνει χαρτόσημο (αφού η συναλλαγή δεν αφορά Ιδιώτη αλλά επαγγελματίες)??

(β) Ισχύει και στην περίπτωση αυτή η απαλλαγή ΦΠΑ ή όχι (........και θα αναγραφεί  «ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΌ ΦΠΑ ΛΟΓΩ ΜΗ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΤΗΣΗΣ ΠΕΡ. ΚΘ, ΤΗΣ ΠΑΡ. 1, ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 22, ΤΟΥ ΦΠΑ» (παρ. 1, του άρθρου 9, του Ν 4308/2014) επί του τιμολογίου??)

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
9 λεπτά πριν , gapdk said:

Καλησπέρα - καλησπέρα!

Επιτηδευματίας (Ατομική επιχείρηση) αγοράζει ΕΙΧ από άλλον επιτηδευματία (ενεργό).

(α) Μπορεί να εκδόσει η αγοράστρια επιχείρηση ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ του ΕΙΧ και αν ΝΑΙ, θα περιλαμβάνει χαρτόσημο (αφού η συναλλαγή δεν αφορά Ιδιώτη αλλά επαγγελματίες)??

(β) Ισχύει και στην περίπτωση αυτή η απαλλαγή ΦΠΑ ή όχι (........και θα αναγραφεί  «ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΌ ΦΠΑ ΛΟΓΩ ΜΗ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΤΗΣΗΣ ΠΕΡ. ΚΘ, ΤΗΣ ΠΑΡ. 1, ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 22, ΤΟΥ ΦΠΑ» (παρ. 1, του άρθρου 9, του Ν 4308/2014) επί του τιμολογίου??)

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Aν το φυσικό πρόσωπο πουλήσει το ΕΙΧ το οποίο ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΕΝΤΑΞΕΙ στα πάγια στοιχεία της επιχειρηματικής του δραστηριότητας μπορεί να εκδοθεί ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ (τίτλος κτήσης θα είναι στην πράξη) από τον αγοραστή φυσικό πρόσωπο στην περίπτωση που αυτός ο τελευταίος θα εντάξει στο αυτοκίνητο αυτό στον πάγιο εξοπλισμό της επιχειρηματικής του δραστηριότητας. Αν και οι δύο , πωλητής και αγοραστής ενεργούν ως απλοί ιδιώτες, εκτός του πλαισίου της επαγγελματικής τους δραστηριότητας ,  δεν απαιτείται η έκδοση τιμολογίου από κανένα εκ των δύο.

Αν ο πωλητής πουλάει πάγιο περιουσιακό στοιχείο της ατομικής του επιχειρήσεως θα εκδόσει αυτός φορολογικό στοιχείο πώλησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωστός! Εχεις δίκιο...

 

Αρα ΤΙμολόγιο Αγοράς επιτρέπεται!

Αν ο αγοραστης περάσει το ΕΙΧ στα βιβλία του και ο πωλητής ενεργεί ως ιδιώτης !

Χαρτόσημο επομένως βάζω κανονικά!

Αναγράφω και τη λεζάντα για την απαλλαγή του ΦΠΑ ή δεν έχω υποχρέωση επειδή αγοράζω από ιδιώτη.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
21 λεπτά πριν , gapdk said:

Σωστός! Εχεις δίκιο...

 

Αρα ΤΙμολόγιο Αγοράς επιτρέπεται!

Αν ο αγοραστης περάσει το ΕΙΧ στα βιβλία του και ο πωλητής ενεργεί ως ιδιώτης !

Χαρτόσημο επομένως βάζω κανονικά!

Αναγράφω και τη λεζάντα για την απαλλαγή του ΦΠΑ ή δεν έχω υποχρέωση επειδή αγοράζω από ιδιώτη.

 

Χωρίς χαρτόσημο γιατί , στην περίπτωση αυτή , το χαρτόσημο είναι ενσωματωμένο στα έξοδα-τέλη μεταβιβάσεως του ΙΧ.

Η αναγραφή της διατάξεως περί απαλλαγής ΦΠΑ ισχύει όταν εκδίδει τιμολόγιο ο πωλητής - επιχείρηση . Επί τιμολογίου αγοράς δεν έχουμε χρέωση ΦΠΑ  και επομένως δεν αναγράφουμε κάτι σχετικό με το φόρο αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...