Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΦΚΑ


eleniman91

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ιδιοκτήτης Μονοπρόσωπης ΙΚΕ μπορεί να εκπέσει απο τα ακαθάριστα έσοδα του τον ΕΦΚΑ. Σε περίπτωση που λαμβάνει μισθό απο την επιχειρηματική δραστηριότητα που ασκεί εκπίπτει ο ΕΦΚΑ? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
24 λεπτά πριν , eleniman91 said:

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ιδιοκτήτης Μονοπρόσωπης ΙΚΕ μπορεί να εκπέσει απο τα ακαθάριστα έσοδα του τον ΕΦΚΑ. Σε περίπτωση που λαμβάνει μισθό απο την επιχειρηματική δραστηριότητα που ασκεί εκπίπτει ο ΕΦΚΑ? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

1) Διαβάστε την ΠΟΛ 1113/2015.

2) Δείτε ένα περυσινό έντυπο Ε1 , στο τμήμα για τις μισθωτές υπηρεσίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μισθωτός σκέφτεται να κανει έναρξη επιτηδευματος μεσα στο 2017. Θα συνεχίσει να δουλευει παραλληλα ως μισθωτος. Οποτε το κατώτατο οριο των 167 ευρω δεν ισχυει. Κατα το πρωτο ετος, λογικα δεν θα καταβαλει εισφορες. Συμφωνείται ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν , Aes said:

μισθωτός σκέφτεται να κανει έναρξη επιτηδευματος μεσα στο 2017. Θα συνεχίσει να δουλευει παραλληλα ως μισθωτος. Οποτε το κατώτατο οριο των 167 ευρω δεν ισχυει. Κατα το πρωτο ετος, λογικα δεν θα καταβαλει εισφορες. Συμφωνείται ?

 

Δε συμφωνούμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
34 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Δε συμφωνούμε .

ο Μαντιλάκιας... αραγε να συμφωνει? Ξεκαθαρο φορολογικο και ασφαλιστικο πλαισιο.Θα γινει χαμος απο τους επενδυτας !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Aes said:

ο Μαντιλάκιας... αραγε να συμφωνει? Ξεκαθαρο φορολογικο και ασφαλιστικο πλαισιο.Θα γινει χαμος απο τους επενδυτας !!

Aυτός έφυγε νωρίς ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα για τις αμοιβές διαχείρισης 2017 σε 2 διαχειριστές  ΙΚΕ που ταυτόχρονα είναι και έταιροι πρέπει να υποβάλω ΑΠΔ?

Και αν ναι θα την στείλω σαν τα μέλη ΔΣ με ποσοστό κρατήσεων 34,10% ή σαν τους μισθωτούς με 41,06%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ελεύθερο επαγγελματία με ημερομηνία επανέναρξης 13/01/2017 (διακοπή είχε κάνει 31/01/2016), δεν εμφανίζει ακόμα εισφορές ΕΦΚΑ. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 24/3/2017 at 11:49 ΠΜ, ELGK said:

Σε ελεύθερο επαγγελματία με ημερομηνία επανέναρξης 13/01/2017 (διακοπή είχε κάνει 31/01/2016), δεν εμφανίζει ακόμα εισφορές ΕΦΚΑ. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?

Σε εμένα με έναρξη μια μέρα νωρίτερα(12/1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
58 λεπτά πριν , ELGK said:

Σε ελεύθερο επαγγελματία με ημερομηνία επανέναρξης 13/01/2017 (διακοπή είχε κάνει 31/01/2016), δεν εμφανίζει ακόμα εισφορές ΕΦΚΑ. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?

Σε εμένα! Έκανα έναρξη 1/1/2017 και ακόμα δεν έχουν αναρτηθεί οι εισφορές του ΕΦΚΑ για κανέναν μήνα. Στον ΟΑΕΕ της περιοχής μου είπαν: υπομονή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν , HURRICANE33 said:

Σε εμένα! Έκανα έναρξη 1/1/2017 και ακόμα δεν έχουν αναρτηθεί οι εισφορές του ΕΦΚΑ για κανέναν μήνα. Στον ΟΑΕΕ της περιοχής μου είπαν: υπομονή.

 

Δε βιάζονται γιατί είναι μικρό το ποσό. Τι να πρωτοκάνουν με 168 ευρώ .....:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Δε βιάζονται γιατί είναι μικρό το ποσό. Τι να πρωτοκάνουν με 168 ευρώ .....:D

Προβλέπω ότι θα τα βγάλουν όλα μαζί το καλοκαίρι και θα πρέπει να πληρώσω εγώ 6 168άρια μαζί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Δε βιάζονται γιατί είναι μικρό το ποσό. Τι να πρωτοκάνουν με 168 ευρώ .....:D

χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!! καλό!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηση...μία φαρμακοποιός που εργάζεται σε φαρμακευτική από τις 2/11/2016 ώς μισθωτή με ειδικότητα"υπάλληλος τμήματος οικονομ. υγ.& προσβ.Ασθ"(έτσι αναγράφει η εξοφλητική της) έχει κρατήσεις και υπέρ ΙΚΑ(7,18%) λόγω της μισθωτής απασχόλησης και 6,67% υπέρ ΤΣΑΥ για σύνταξη λόγω του ότι προέρχεται από τον ΕΤΑΑ?Είναι ορθή αυτή η αντιμετώπιση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ Ασφαλιστικές εισφορές σε ελεύθερο επαγγελματία με έναρξη 12/1/2017 ακόμα δεν έχουν εκδοθεί.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, Chrxstos said:

ΟΙ Ασφαλιστικές εισφορές σε ελεύθερο επαγγελματία με έναρξη 12/1/2017 ακόμα δεν έχουν εκδοθεί.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον;

ναι

κι μετα πας στο ΤΑΜΕΙΟ ( ΟΑΕΕ - ΟΓΑ ) , κι σου δινουν κωδικο πληρωμης με την εγγραφη σου . κι πληρωνεις το ελαχιστο 168

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 9/4/2017 at 11:41 ΠΜ, parmgr said:

ναι

κι μετα πας στο ΤΑΜΕΙΟ ( ΟΑΕΕ - ΟΓΑ ) , κι σου δινουν κωδικο πληρωμης με την εγγραφη σου . κι πληρωνεις το ελαχιστο 168

Καλησπέρα. Σας έχει τύχει τέτοια περίπτωση? Επειδή στον πρώην ΟΑΕΕ Πειραιά μου είπαν να περιμένω να αναρτηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συναδελφοι!

 

Εχω κάνει διακοπή σε πελάτη, εμπρόθεσμη, με 31/12/2016 και κατέθεσα στον τοπικό ΟΑΕΕ τη διακοπή 3/1/2017. Το σύστημα του ΕΦΚΑ δεν έχει ενημερωθεί ακόμα και βγάζει κανονικά εισφορές. Πήγα στον ΟΑΕΕ και η απάντηση ήταν ΘΑ περαστεί και ΘΑ ταχυδρομηθεί η απόφαση .... Η πλάκα είναι ότι ο πελάτης παίρνει τακτικά κάθε εβδομάδα τηλέφωνο και με ρωτάει τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΙΔΙΟ................  Η ΓΓ ΥΠ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ Κ.ΒΡΑΚΑ   ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

ΚΑΙ Η ΔΙΑΓΡΑΦΗ  ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ................ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ  ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ  ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΟΑΕΕ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ..................  ΑΡΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΑΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Η ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΗΝ ΟΑΕΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙ ΧΕΡΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tην προηγούμενη εβδομάδα πήγα στον ΟΑΕΕ Αιγάλεω με μια υπεύθυνη δήλωση+εξουσιοδότηση+αντίγραφο διακοπής του πελάτη που διέκοψε με 31/12/16, και μου έδωσαν να τους κάνω μια αίτηση ότι τους γνωστοποιώ ότι είναι λάθος το ειδοποιητήριο λόγω διακοπής και ενημέρωσαν τον φάκελό του δίνοντας μου πρωτόκολλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Σας έχει τύχει τέτοια περίπτωση? Επειδή στον πρώην ΟΑΕΕ Πειραιά μου είπαν να περιμένω να αναρτηθούν.

μιλαμε για εναρξη στο 2017,

να περιμενεις να αναρτηθουν το 2018 , ολα μαζι , μετα τρεχα γυρευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Σας έχει τύχει τέτοια περίπτωση? Επειδή στον πρώην ΟΑΕΕ Πειραιά μου είπαν να περιμένω να αναρτηθούν.

Παρομοίως με τον αντίστοιχο στην Πάτρα.

Επιπλέον ο υπάλληλος μου ειπε να εκτυπώσω την σελίδα απο τον ΕΦΚΑ ότι δεν έχουν εκδοθεί οι εισφορές του ε.ε μέχρι και εκείνη την μέρα(την παρασκεύη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, parmgr said:

μιλαμε για εναρξη στο 2017,

να περιμενεις να αναρτηθουν το 2018 , ολα μαζι , μετα τρεχα γυρευε

Πες 6 Νούμερα για το τζόκερ

απάντηση προ ολίγου από τον ΕΦΚΑ

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...