• 0
Sign in to follow this  
bamel

ΔΑΝΕΙΟ ΜΕΤΑΞΥ ΑΕ ΚΑΙ ΜΕΤΟΧΟΥ

Question

Καλημέρα , θα ήθελα να σας θέσω το πρόβλημα μου. Α.Ε. σύναψε άτοκο δάνειο με μέτοχο της το 2004 χωρίς να το έχει υποβάλλει και να πληρώσει το τέλος χαρτοσήμου.

Ο έλεγχος το βρήκε και λέει ότι απαγορεύεται άτοκο δάνειο. Μας προτείνει να καταθέσουμε εκπρόθεσμα τη σύμβαση δανείου και να πληρωθεί το χαρτόσημο, αλλά δεν το δέχεται άτοκο.

Το θέμα είναι ότι αν βάλουμε τόκους θα πρέπει να αλλάξουν οι δημοσιευμένοι ισολογισμοί και να καταθέσουμε για όλα τα χρόνια δηλώσεις φόρου εισοδήματος με προσθήκη του εισοδήματος από τόκους.

Το ερώτημα είναι αν είναι υποχρεωτικό να μπει τόκος σε δάνειο ή αν μπορεί να είναι άτοκο. Αναφέρομαι σε χρήσεις 2004-2005. Υπάρχει κάποια απόφαση για αυτό;

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει γιατί τα πρόστιμα και τα ποσά είναι μεγάλα.

Επίσης να σας αναφέρω ότι ανέλαβα την επιχείρηση φέτος και έπεσα στον έλεγχο και για χρήσεις που εκτός του επιχειρηματία δεν μπορεί να με βοηθήσεις κανείς . όλοι οι υπάλληλοι του λογιστηρίου αυτών των χρήσεων έχουν συνταξιοδιτηθεί ή αποχωρήσει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0
11 ώρες πριν, bamel said:

Καλημέρα , θα ήθελα να σας θέσω το πρόβλημα μου. Α.Ε. σύναψε άτοκο δάνειο με μέτοχο της το 2004 χωρίς να το έχει υποβάλλει και να πληρώσει το τέλος χαρτοσήμου.

Ο έλεγχος το βρήκε και λέει ότι απαγορεύεται άτοκο δάνειο. Μας προτείνει να καταθέσουμε εκπρόθεσμα τη σύμβαση δανείου και να πληρωθεί το χαρτόσημο, αλλά δεν το δέχεται άτοκο.

Το θέμα είναι ότι αν βάλουμε τόκους θα πρέπει να αλλάξουν οι δημοσιευμένοι ισολογισμοί και να καταθέσουμε για όλα τα χρόνια δηλώσεις φόρου εισοδήματος με προσθήκη του εισοδήματος από τόκους.

Το ερώτημα είναι αν είναι υποχρεωτικό να μπει τόκος σε δάνειο ή αν μπορεί να είναι άτοκο. Αναφέρομαι σε χρήσεις 2004-2005. Υπάρχει κάποια απόφαση για αυτό;

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει γιατί τα πρόστιμα και τα ποσά είναι μεγάλα.

Επίσης να σας αναφέρω ότι ανέλαβα την επιχείρηση φέτος και έπεσα στον έλεγχο και για χρήσεις που εκτός του επιχειρηματία δεν μπορεί να με βοηθήσεις κανείς . όλοι οι υπάλληλοι του λογιστηρίου αυτών των χρήσεων έχουν συνταξιοδιτηθεί ή αποχωρήσει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα

Ξεκίνησε τη μελέτη :  1) N 2238/1994 , άρθρο 25 (όπως ίσχυε τα χρόνια εκείνα δηλ 2004,2005, 2006 έως και σήμερα που δεν έχουμε τον 2238 ) 2) Ν 2190/1920 άρθρο 23α

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.