Sign in to follow this  
Followers 0
olitska

ΚΑΔ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ

7 posts in this topic

Καλησπέρα,

μήπως κάποιος συνάδελφος σε εταιρία συμβούλων μπορεί να μου πει με ποιόν ΚΑΔ του έχει γίνει πρόσληψη? Προς το παρόν είμαι με σύμβαση βοηθού λογιστή, αλλά θέλω να το αλλάξω, εφόσον είμαι οικονομολόγος και η εργασία μου σχετική  μ' αυτό και όχι με λογιστικά. 'Εχω κάνει μια αναζήτηση στους ΚΑΔ αλλά ήθελα και μια πρόσθετη γνώμη. Η εταιρία που εργάζομαι είναι πολύ μικρή , ατομική, ο λογιστής γενικά δυσκίνητος και είπα να το ψάξω πρώτα μόνη μου..Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?Ευχαριστώ!

3 ώρες πριν, olitska said:

Καλησπέρα,

μήπως κάποιος συνάδελφος σε εταιρία συμβούλων μπορεί να μου πει με ποιόν ΚΑΔ του έχει γίνει πρόσληψη? Προς το παρόν είμαι με σύμβαση βοηθού λογιστή, αλλά θέλω να το αλλάξω, εφόσον είμαι οικονομολόγος και η εργασία μου σχετική  μ' αυτό και όχι με λογιστικά. 'Εχω κάνει μια αναζήτηση στους ΚΑΔ αλλά ήθελα και μια πρόσθετη γνώμη. Η εταιρία που εργάζομαι είναι πολύ μικρή , ατομική, ο λογιστής γενικά δυσκίνητος και είπα να το ψάξω πρώτα μόνη μου..Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?Ευχαριστώ!

Αν και είστε οικονομολόγος , όπως λέτε και δεν ασχολείστε με λογιστικά (?) , ρωτάτε σε ένα σάιτ λογιστών (κατά βάση) και τους αποκαλείται συναδέλφους . Αυτό βέβαια μικρή σημασία έχει .

Επί της ουσίας τώρα .

Μόνη σας δε μπορείτε να κάντε οτιδήποτε , θέλει συνεννόηση με τον εργοδότη  σας πρώτα και με τον δυσκίνητο λογιστή σε δεύτερη φάση . Δεν προκύπτει πάντως κάτι σαφές από τη διατύπωση της ερώτησης . Εταιρεία συμβούλων σε σημαίνει και κάτι το ιδιαίτερο , δεν προσδιορίζει με σαφήνεια το αντικείμενο πχ σύμβουλος μπορεί να είναι ένας γιατρός , ένας μαθηματικός , ένας οικονομολόγος , ένας πολιτικός μηχανικός , ένας χημικός μηχανικός, ένας συνδιασμός προηγούμενων κλπ κλπ κλπ .............................

( Η διατύπωση είναι σημαντική και στα πλαίσια αυτά θα σας συμβούλευα να αποφεύγετε όρους και περιγραφές όπως πχ Η εταιρεία ......είναι πολύ μικρή , ατομική ..... Εχω την αίσθηση ότι δε  γίνεται λόγος για μονοπρόσωπη ΕΠΕ , ΙΚΕ ή ΑΕ )

Κοίτα με τι ΚΑΔ έχει απογραφή η εταιρεία πρώτα στο ΙΚΑ και μετά θα βρεις τον αντίστοιχη δραστηριότητα που σε καλύπτει 

On 17/3/2017 at 5:12 ΜΜ, SOTHRIS said:

Αν και είστε οικονομολόγος , όπως λέτε και δεν ασχολείστε με λογιστικά (?) , ρωτάτε σε ένα σάιτ λογιστών (κατά βάση) και τους αποκαλείται συναδέλφους . Αυτό βέβαια μικρή σημασία έχει .

Επί της ουσίας τώρα .

Μόνη σας δε μπορείτε να κάντε οτιδήποτε , θέλει συνεννόηση με τον εργοδότη  σας πρώτα και με τον δυσκίνητο λογιστή σε δεύτερη φάση . Δεν προκύπτει πάντως κάτι σαφές από τη διατύπωση της ερώτησης . Εταιρεία συμβούλων σε σημαίνει και κάτι το ιδιαίτερο , δεν προσδιορίζει με σαφήνεια το αντικείμενο πχ σύμβουλος μπορεί να είναι ένας γιατρός , ένας μαθηματικός , ένας οικονομολόγος , ένας πολιτικός μηχανικός , ένας χημικός μηχανικός, ένας συνδιασμός προηγούμενων κλπ κλπ κλπ .............................

( Η διατύπωση είναι σημαντική και στα πλαίσια αυτά θα σας συμβούλευα να αποφεύγετε όρους και περιγραφές όπως πχ Η εταιρεία ......είναι πολύ μικρή , ατομική ..... Εχω την αίσθηση ότι δε  γίνεται λόγος για μονοπρόσωπη ΕΠΕ , ΙΚΕ ή ΑΕ )

Καλημέρα, 

η εταιρία στην οποία εργάζομαι είναι ατομική. Τα καθήκοντα μου αφορούν σε σύνταξη, υποβολή φακέλων σε επενδυτικά προγράμματα (ΕΣΠΑ, Αναπτυξιακός Νόμος, Πρόγραμμα "Αλέξανδρος Μπαλτατζής κ.λπ.), σε διαχείριση των εγκεκριμένων επενδυτικών σχεδίων στα παραπάνω προγράμματα (συλλογή δικαιολογητικών, υποβολή αιτημάτων τροποποίησης, ελέγχου, πληρωμών κ.λπ. στο ΠΣΚΕ κ.λπ., εκπόνηση μελετών έρευνας αγοράς), καθώς και σε μικρό ποσοστό εκπόνηση business plan για λογαριασμό εταιριών σε περιπτώσεις αιτημάτων χρηματοδότησης από τράπεζα (εκτός πλαισίου υλοποίησης επενδυτικών προγραμμάτων).  

Οι ΚΑΔ του εργοδότη μου αφορούν σε διάφορες δραστηριότητες (υπηρεσίες για έλεγχο ποιότητας, έρευνας και πειραματικής ανάπτυξης στη χημεία και τη βιολογία κ.λπ.), ωστόσο εκείνος που είναι σχετικός με τις εργασίες που προανέφερα είναι ο 74.14.00.00- Δραστηριότητες παροχής επιχειρηματικών συμβουλών.

Έκανα ήδη μία πρώτη συζήτηση με τον εργοδότη μου, ότι επιβάλλεται να γίνει η αλλαγή στον ΚΑΔ μου για τους προφανείς λόγους (δεν εκτελώ καθήκοντα βοηθού λογιστή, απλώς στο πλαίσιο υποβολής των επενδυτικών προτάσεων και υλοποίησης των εγκεκριμένων έργων, ανατρέχω στα οικονομικά στοιχεία του εκάστοτε πελάτη- εταιρία για την άντληση στοιχείων όπως ο κύκλος εργασιών, δείκτες ρευστότητας, εξαγωγικής επίδοσης κ.λπ., κάνω βασικές αναλύσεις πάνω σε αυτά, εκπονώ προβλέψεις βιωσιμότητας). 

Ναι, δεν είμαι λογίστρια, ο χαιρετισμός "συνάδελφοι" δεν είχε σκοπό να με εξισώσει από άποψη αντικειμένου καθηκόντων με λογιστές και βοηθούς λογιστών. Τον επέλεξα στα πλαίσια της συνάφειας της εργασίας μου με εκείνη των λογιστών και των σπουδών που έχουμε κάνει. Δεν έγινε εκ του πονηρού ή για κάποιο άλλο λόγο. Είμαι νέα στο forum, είμαι η μόνη με πτυχίου ΑΕΙ στην εταιρία που εργάζομαι, ελλείψει πρόθυμου και συνεργάσιμου λογιστή, αναζητώ τη βοήθεια σας σε ένα σημαντικό θέμα..

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για το χρόνο σας και την απάντηση σας!

On 17/3/2017 at 7:26 ΜΜ, SAIDONAMESSHNIA said:

Κοίτα με τι ΚΑΔ έχει απογραφή η εταιρεία πρώτα στο ΙΚΑ και μετά θα βρεις τον αντίστοιχη δραστηριότητα που σε καλύπτει 

Η εταιρία που εργάζομαι είναι ατομική. Ο εργοδότης μου (χημικός στην ιδιότητα) έχει διάφορους ΚΑΔ (κυρίως σχετικούς με έλεγχο ποιότητας, για ISO κ.λπ., υπηρεσίες έρευνας και πειραματικής ανάπτυξης στη χημεία και τη βιολογία). Ο μόνος ΚΑΔ που είναι σχετικός με υποβολή, σύνταξη φακέλων σε επενδυτικά προγράμματα,με τη διαχείριση εγκεκριμένων φακέλων στα πλαίσια υλοποίησης των επενδυτικών προτάσεων,με την εκπόνηση μελετών έρευνας αγοράς (τα καθήκοντα μου ) είναι ο 74.14.00.00- Δραστηριότητες παροχής επιχειρηματικών και διαχειριστικών συμβουλών.

Σκοπεύω να απευθυνθώ στο οικονομικό επιμελητήριο, την εφορία και τέλος στο λογιστή του εργοδότη μου.

Ευχαριστώ πολύ!

14 λεπτά πριν , olitska said:

Η εταιρία που εργάζομαι είναι ατομική. Ο εργοδότης μου (χημικός στην ιδιότητα) έχει διάφορους ΚΑΔ (κυρίως σχετικούς με έλεγχο ποιότητας, για ISO κ.λπ., υπηρεσίες έρευνας και πειραματικής ανάπτυξης στη χημεία και τη βιολογία). Ο μόνος ΚΑΔ που είναι σχετικός με υποβολή, σύνταξη φακέλων σε επενδυτικά προγράμματα,με τη διαχείριση εγκεκριμένων φακέλων στα πλαίσια υλοποίησης των επενδυτικών προτάσεων,με την εκπόνηση μελετών έρευνας αγοράς (τα καθήκοντα μου ) είναι ο 74.14.00.00- Δραστηριότητες παροχής επιχειρηματικών και διαχειριστικών συμβουλών.

Σκοπεύω να απευθυνθώ στο οικονομικό επιμελητήριο, την εφορία και τέλος στο λογιστή του εργοδότη μου.

Ευχαριστώ πολύ!

ΙΚΑ οαεδ. το επιμελητήριο ή η ΔΟΥ δεν νομίζω να σας βοηθήσουν σε αυτό το θέμα .

74.14.00.00- Δραστηριότητες παροχής επιχειρηματικών και διαχειριστικών συμβουλών. Αυτός είναι ο ΚΑΔ στην εφορία. Οι συνάδελφοι απο πάνω αναφέρονται αν μπορείς να βρείς τον ΚΑΔ στο ΙΚΑ, όπου απο το site μπορείς να βρείς τους κωδικούς των ειδικοτήτων που απασχολούνται σε τέτοιες εταιρείες και να διαλέξεις αυτον που ταιριάζει πιο πολύ. Το θέμα είναι ομως πως οι κωδικοί (και οι περιγραφές) των ειδικοτήτων του ΙΚΑ δεν ταιριάζουν πάντα με αυτές της Επιθεώρησης Εργασίας (αυτό είναι γενικώς ενα πρόβλημα). Και αν θές την γνώμη μου, όπως περιέγραψες το αντικείμενο σου, δύσκολο να βρείς ειδικότητα (ΙΚΑ ή Επιθ. Εργασίας) που να ταιριάζει με αυτό που κάνεις. Ας πούμε μην εκπλαγείς αν καταλήξεις με ειδικότητα τυπου 'Χειριστές μηχανών εισαγωγής δεδομένων' για παράδειγμα.

Επιμελητήριο και Εφορία σίγουρα δεν θα σε βοηθήσουν.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.