Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΑ ΑΠΔ


MARIA PRE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω την εξής απορία.

Έστειλά ΑΠΔ Ιανουαρίου μόνο με το δώρο χριστουγέννων και σκεφτομαι να κάνω συμπληρωμάτικη με τις κανονικές αποδοχές μισθωτών και όταν ξεκαθαρίσουν τα μπλοκάκια να στείλω 2η συμπληρωματική on line ΑΠΔ μόνο τα μπλοκάκια.  Απλά δεν ξέρω αν επιτρέπει το σύστημα 2η συμπληρωματική.  Σας έχει συμβεί ποτέ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MARIA PRE said:

Καλημέρα, έχω την εξής απορία.

Έστειλά ΑΠΔ Ιανουαρίου μόνο με το δώρο χριστουγέννων και σκεφτομαι να κάνω συμπληρωμάτικη με τις κανονικές αποδοχές μισθωτών και όταν ξεκαθαρίσουν τα μπλοκάκια να στείλω 2η συμπληρωματική on line ΑΠΔ μόνο τα μπλοκάκια.  Απλά δεν ξέρω αν επιτρέπει το σύστημα 2η συμπληρωματική.  Σας έχει συμβεί ποτέ????

Περιμένετε μέχρι αύριο το μεσημέρι που θα δοθεί νέα παράταση από τους "αρμοδίους". 2 συμπληρωματικές δεν έχω στείλει ποτέ, αλλά νομίζω ότι γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στέλνεις ηλεκτρονικά εντός της προθεσμίας .Αν είναι μετα την ημερονηνία υποβολής , θα πρέπει να πάει στο υποκατάστημα με μαγνητικό μέσο ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MARIA PRE said:

Καλημέρα, έχω την εξής απορία.

Έστειλά ΑΠΔ Ιανουαρίου μόνο με το δώρο χριστουγέννων και σκεφτομαι να κάνω συμπληρωμάτικη με τις κανονικές αποδοχές μισθωτών και όταν ξεκαθαρίσουν τα μπλοκάκια να στείλω 2η συμπληρωματική on line ΑΠΔ μόνο τα μπλοκάκια.  Απλά δεν ξέρω αν επιτρέπει το σύστημα 2η συμπληρωματική.  Σας έχει συμβεί ποτέ????

Πήρε παράταση η υποβολή τους έως 31/03/2017 , πήρε παράταση και η υποβολή ΑΠΔ για τον ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ 2017 , έως την 13/04/2017 .  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Πήρε παράταση η υποβολή τους έως 31/03/2017 , πήρε παράταση και η υποβολή ΑΠΔ για τον ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ 2017 , έως την 13/04/2017 .  :D

Kαλά 

Πήρε παράταση υποβολής και καταβολής ,αλλά......... μάλλον έχω μια απορία 

Με την πληρωμή των εισφορών  του Δ.Χ. που έχουν συνυποβληθεί με την ΑΠΔ Ιανουαρίου τί γίνεται ?

Πηγαίνει και αυτή 31.03.2017 ?

Να περιμένουμε ερμηνευτική της ανακοίνωσης παράτασης ?

Και άν ναί , πότε ?

Αν δεν ακολουθήσουν τον Ιανουάριο τότε η καταληκτική ημερομηνία πληρωμής είναι σήμερα.

Το φελέκι μου μέσα πρωί-πρωί , ούτε μια ανακοίνωση της προκοπής δεν μπορουν νά βγάλουν οι άχρηστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν , agrevelos said:

 

Το φελέκι μου μέσα πρωί-πρωί , ούτε μια ανακοίνωση της προκοπής δεν μπορουν νά βγάλουν οι άχρηστοι.

Σιγά - σιγά θα τα μάθουν , κανείς δεν είναι τέλειος άλλωστε . Πάντως σε σχέση με την προηγούμενη απόφαση-ανακοίνωση τα πήγαν πολύ καλύτερα. Εδωσαν με μια ανακοίνωση δύο παρατάσεις . Επιβάλλεται θα έλεγα να τους ενθαρρύνουμε αναγνωρίζοντας την πρόοδο που κατέγραψαν . Οπως και να το κοιτάξεις το θέμα , το προοδευτικό πρόσημο είναι ορατό. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

 Οπως και να το κοιτάξεις το θέμα , το προοδευτικό πρόσημο είναι ορατό. :D 

Μωρέ ποιός το  χ......ει  το πρόσημο .

Εμένα (και πολλούς άλλους υποθέτω) με ενδιαφέρει αν υπάρχει ή όχι πρόστιμο  σε πληρωμή των εισφορών Δ.Χ. την 31.03.2017

Υ.Γ. Πάντως και για να είμαι ακριβοδίκαιος , το  "Η Διοίκηση του ΕΦΚΑ, με αίσθημα ευθύνης απέναντι στους ασφαλισμένους,"  με συγκίνησε , παρα πολύ με συγκίνησε........ Βούρκωσα!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μία ώρα, agrevelos said:

Μωρέ ποιός το  χ......ει  το πρόσημο .

Εμένα (και πολλούς άλλους υποθέτω) με ενδιαφέρει αν υπάρχει ή όχι πρόστιμο  σε πληρωμή των εισφορών Δ.Χ. την 31.03.2017

Υ.Γ. Πάντως και για να είμαι ακριβοδίκαιος , το  "Η Διοίκηση του ΕΦΚΑ, με αίσθημα ευθύνης απέναντι στους ασφαλισμένους,"  με συγκίνησε , παρα πολύ με συγκίνησε........ Βούρκωσα!!!!

 

Αν αυτοί οι απίστευτοι τύποι έγραφαν: "η Διοίκηση του ΕΦΚΑ, με απόλυτη συναίσθηση της πλήρους ανικανότητάς της ...", νομίζω ότι μόλις θα είχαν κάνει  μία τίμια αυτοκριτική. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν , doctor said:

Αν αυτοί οι απίστευτοι τύποι έγραφαν: "η Διοίκηση του ΕΦΚΑ, με απόλυτη συναίσθηση της πλήρους ανικανότητάς της ...", νομίζω ότι μόλις θα είχαν κάνει  μία τίμια αυτοκριτική. :) 

Μου φαίνεται οτι ζητάς "ορθογραφία απο της μυλωνούς τον Κ.....ο"

http://www.periergos.gr/erotiseis/ti-simainei-i-paroimia-orthografia-gyreyeis-apo-tis-mylonoys-ton-kolo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/3/2017 at 10:46 ΠΜ, agrevelos said:

Μου φαίνεται οτι ζητάς "ορθογραφία απο της μυλωνούς τον Κ.....ο"

http://www.periergos.gr/erotiseis/ti-simainei-i-paroimia-orthografia-gyreyeis-apo-tis-mylonoys-ton-kolo

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες του κόμβου, στην παράταση που δόθηκε με το χθεσινό δελτίου τύπου του ΕΦΚΑ εντάσσεται και η υποβολή της Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης (Α.Π.Δ.), αλλά και η καταβολή των εισφορών του δώρου Χριστουγέννων 2016. Συνεπώς, μετά την ανακοίνωση της νέας παράτασης ισχύουν τα ακόλουθα: 

Παρατείνονται έως την Παρασκευή 31/3/2017:
-> Η υποβολή της Α.Π.Δ. που αφορά τη μισθοδοσία του μηνός Ιανουαρίου 2017, αλλά και του δώρου Χριστουγέννων 2016. 
-> Η καταβολή εισφορών μισθωτών μισθολογικής περιόδου Ιανουαρίου 2017 (εισφορών Δώρου Χριστουγέννων 2016 μαζί με τις εισφορές Ιανουαρίου 2017).
-> Η καταβολή εισφορών μη μισθωτών (ελευθέρων επαγγελματιών, κ.λπ.) του μηνός Ιανουαρίου 2017.

Παρατείνονται έως την Μεγάλη Πέμπτη, 13 Απριλίου 2017:
-> Η υποβολή της Α.Π.Δ. που αφορά τη μισθολογική περίοδο Φεβρουαρίου 2017.
-> Η καταβολή εισφορών μισθωτών μισθολογικής περιόδου Φεβρουαρίου 2017.
-> Η καταβολή εισφορών μη μισθωτών (ελευθέρων επαγγελματιών, κ.λπ.)  του μηνός Φεβρουαρίου 2017.

Ανακοίνωση του ΕΦΚΑ έχουμε, περί αυτού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν , agrevelos said:

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες του κόμβου, στην παράταση που δόθηκε με το χθεσινό δελτίου τύπου του ΕΦΚΑ εντάσσεται και η υποβολή της Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης (Α.Π.Δ.), αλλά και η καταβολή των εισφορών του δώρου Χριστουγέννων 2016. Συνεπώς, μετά την ανακοίνωση της νέας παράτασης ισχύουν τα ακόλουθα: 

Παρατείνονται έως την Παρασκευή 31/3/2017:
-> Η υποβολή της Α.Π.Δ. που αφορά τη μισθοδοσία του μηνός Ιανουαρίου 2017, αλλά και του δώρου Χριστουγέννων 2016. 
-> Η καταβολή εισφορών μισθωτών μισθολογικής περιόδου Ιανουαρίου 2017 (εισφορών Δώρου Χριστουγέννων 2016 μαζί με τις εισφορές Ιανουαρίου 2017).
-> Η καταβολή εισφορών μη μισθωτών (ελευθέρων επαγγελματιών, κ.λπ.) του μηνός Ιανουαρίου 2017.

Παρατείνονται έως την Μεγάλη Πέμπτη, 13 Απριλίου 2017:
-> Η υποβολή της Α.Π.Δ. που αφορά τη μισθολογική περίοδο Φεβρουαρίου 2017.
-> Η καταβολή εισφορών μισθωτών μισθολογικής περιόδου Φεβρουαρίου 2017.
-> Η καταβολή εισφορών μη μισθωτών (ελευθέρων επαγγελματιών, κ.λπ.)  του μηνός Φεβρουαρίου 2017.

Ανακοίνωση του ΕΦΚΑ έχουμε, περί αυτού ?

H διοίκηση του ΕΦΚΑ με αίσθημα ευθύνης ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

H διοίκηση του ΕΦΚΑ με αίσθημα ευθύνης ..........

Μήπως πας γυρεύοντας πρωί-πρωί ?:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν , agrevelos said:

Μήπως πας γυρεύοντας πρωί-πρωί ?:D

Την καλημέρα μου και την κατανόησή μου Ανδρέα . Δυστυχώς βέβαια η κατανόηση η δική μου δεν αρκεί . :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

Ερώτηση, ενώ έχω καταχωρήσει κανονικά τον ΑΜΙΚΑ υπαλλήλου, στην κατάθεση της ΑΠΔ μου τον πετάει ως ακαταχώρητο και δε με αφήνει να προχωρήσω... Ξαναυπολόγισα μισθό, ΑΠΔ, διπλοτσέκαρα τον ΑΜΑ, μπήκα μέσα στο αρχείο της ΑΠΔ, παντού φαίνεται ο ΑΜΑ, στην υποβολή γιοκ... Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gianzo said:

Καλησπέρα...

Ερώτηση, ενώ έχω καταχωρήσει κανονικά τον ΑΜΙΚΑ υπαλλήλου, στην κατάθεση της ΑΠΔ μου τον πετάει ως ακαταχώρητο και δε με αφήνει να προχωρήσω... Ξαναυπολόγισα μισθό, ΑΠΔ, διπλοτσέκαρα τον ΑΜΑ, μπήκα μέσα στο αρχείο της ΑΠΔ, παντού φαίνεται ο ΑΜΑ, στην υποβολή γιοκ... Καμία ιδέα;

Αρχείο στέλνεις ή φόρμα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα επικουρικα αυτοαπασχολουμενων πχ κρεοπωλων με ζημια ή κατω του 7032 στο συνολο αποδοχων και συνολο εισφορων τι βαζουμε ????το 586,08 και το 7% αυτου δηλ 41,03 δεν το παιρνει , παιρνει μονο ακομα αυτο με την πρωτη ασφαλιστικη κλαση δηλ 762,04 και 53,34

εχει στειλει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, doctor said:

Αρχείο στέλνεις ή φόρμα;

 

 

Αρχείο στέλνω, το έχω ανοίξει και τσεκάρει, φαίνεται το ΑΜΑ αλλά τζίφος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν , gianzo said:

Αρχείο στέλνω, το έχω ανοίξει και τσεκάρει, φαίνεται το ΑΜΑ αλλά τζίφος...

Τι σου βγάζει δηλαδή; Ασυμφωνία στοιχείων, ανύπαρκτο ΑΜΑ; 

Για δοκίμασε με φόρμα να δεις αν φεύγει (στείλε δηλαδή την ΑΠΔ σου με αρχείο και αυτόν με φόρμα ως συμπληρωματική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μία ώρα, gianzo said:

Μου βγάζει ότι το ΑΜΑ είναι κενό... Που δεν είναι! Για έναν μόνο από τους 5 εργαζόμενους της επιχείρησης!

Αφού πέρασες τον ΑΜΑ, λογικά κάτι παίζει με το αρχείο και το πρόγραμμα που το εξάγει. Είδες στο γραμμογραφημένο αρχείο τον ΑΜΑ; Αν το ανοίξεις με wordpad και κάνεις μία αναζήτηση (ctrl+F) λογικά δεν θα στο βρει, αφού χτυπάει στο ΙΚΑ.

Οπότε, ή το συμπληρώνεις στο αρχείο με προσοχή ή στέλνεις αυτή την εγγραφή με φόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doctor said:

Αφού πέρασες τον ΑΜΑ, λογικά κάτι παίζει με το αρχείο και το πρόγραμμα που το εξάγει. Είδες στο γραμμογραφημένο αρχείο τον ΑΜΑ; Αν το ανοίξεις με wordpad και κάνεις μία αναζήτηση (ctrl+F) λογικά δεν θα στο βρει, αφού χτυπάει στο ΙΚΑ.

Οπότε, ή το συμπληρώνεις στο αρχείο με προσοχή ή στέλνεις αυτή την εγγραφή με φόρμα.

Όχι το βρίσκω κανονικά και αυτό είναι το παράξενο της υπόθεσης!! Το έχω ανοίξει με wordpad, έχω βρει τον ασφαλισμένο και έχω βρει τον ΑΜΑ του μέσα, μόλις το είδα κι εγώ αυτό σκέφτηκα και έκανα.

Θα το δοκιμάσω όπως είπες χωρίς αυτόν τον ασφαλισμένο και στη συνέχεια με συμπληρωματική μπας και προχωρήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gianzo said:

Μου βγάζει ότι το ΑΜΑ είναι κενό... Που δεν είναι! Για έναν μόνο από τους 5 εργαζόμενους της επιχείρησης!

Μήπως ο εργαζόμενος απογράφηκε στο ΙΚΑ μετά την 16/01/2017 και πρέπει να προηγηθεί κάτι σχετικό με το μήνυμα που εμφανίζει στο ΙΚΑ:

"Για την συμπλήρωση του ΑΜΙΚΑ νέων ασφαλισμένων που απογράφηκαν στον ΕΦΚΑ από 16/01/2017 και εφεξής, θα πρέπει για την εύρεση των στοιχείων ασφαλισμένου (ΑΜΙΚΑ) να επιλεγεί μέσω της καταχώρησης αναλυτικής εγγραφής ΑΠΔ (μέσω φόρμας) το κουμπί με το ερωτηματικό στον ΑΜΑ Ασφαλισμένου, είτε με τα ταυτοποιητικά στοιχεία είτε με τον ΑΜΚΑ ώστε να είναι δυνατή η καταχώρηση του Ασφαλισμένου"

Δεν μου έχει τύχει, άλλα εξέτασε το κι αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...