Προς το περιεχόμενο

ΔΑΠΑΝΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΕΙ    ΔΥΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ Ο ΒΕΝΖΙΝΑΣ  ΔΕΝ  ΚΟΒΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ

ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ 10 -15 ΗΜΕΡΕΣ .

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΛΕΣΑΝΕ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ  ΤΟΥ ΒΕΝΖΙΝΑ  ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΠΧ 560ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΙΟ ΤΑΔΕ (ΕΧΕΙ ΑΡΙΘΜΟ ΟΧΗΜΑΤΟΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ )

ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΧΩΡΑΕΙ 150 ΛΙΤΡΑ , ΘΑ ΜΑΣ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΚΑΘΕ ΓΕΜΙΣΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΦΠΑ ΓΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι μέχρι 100 € η απόδειξη μπορεί να καταχωρείται στα βιβλία. Το θέμα είναι τι κάνατε με τον ΦΠΑ όπως είπε ο συνάδελφος πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο τιμολόγιο που εξέδιδε το πρατήριο κάθε 15 μέρες δεν έκανε μνεία στα Δ.Α.?

φπα αν είναι ΦΙΧ (φορτηγά) καλώς τον εξέπιπτες ως φπα εισροών ,αν ΕΙΧ έξοδο μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TA AYTOKINHTA EINAI  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ  ΦΙΧ ,-ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ - 

ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ  ΔΕΝ ΕΚΟΒΕ - Ο ΒΕΝΖΙΝΑΣ-  ΜΕ ΚΑΘΕ ΓΕΜΙΣΜΑ , ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .

ΔΛΔ  Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΜΣΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ , ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΝΩ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΟΥΛΗΣΕ

500 ΛΙΤΡΑ ( ΣΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ) ΤΟ  ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΤΟΥ ΑΥΤ/ΤΟΥ  ΧΩΡΑΕΙ 150 ΛΙΤΡΑ , ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΠΟΡΕΙ

ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ  Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ?

ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΦΠΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα επαγγελματικά (ανάγκες επιχείρησης) διακρίνονται σε ΦΙΧ +ΕΙΧ.

μπορεί να σκεφτεί ο έλεγχος ,όπως σκέφτηκες εσύ. πως χωράνε 500 λίτρα σε 150 ρεζερβουάρ.

θα πεις τμηματικές παραδόσεις και ότι πουν.... παράβαση έχει ο βενζινάς και συ το βάρος της απόδειξης.

να φτιάξεις μία κατάσταση ,πίσω από το τιμολόγιο ίσως είναι λύση.

φτιάξτε και αν το δουν τις εμφανίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jordan85 said:

αν είναι μέχρι 100 € η απόδειξη μπορεί να καταχωρείται στα βιβλία. Το θέμα είναι τι κάνατε με τον ΦΠΑ όπως είπε ο συνάδελφος πιο πάνω.

στα καυσιμα το οριο ειναι 300 ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jordan85 said:

αν είναι μέχρι 100 € η απόδειξη μπορεί να καταχωρείται στα βιβλία. Το θέμα είναι τι κάνατε με τον ΦΠΑ όπως είπε ο συνάδελφος πιο πάνω.

Αν η ΑΛΠ επέχει θέση τιμολογίου δηλαδή ορθώς εκδίδεται ΑΛΠ αντί ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ με βάση το νόμο (Ν 4308/14) και η συγκεκριμένη δαπάνη ανήκει σε αυτές για τις οποίες υπάρχει δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί , μπορεί με αποφορολόγηση ο ΦΠΑ αυτός να εκπέσει ,νόμιμα , από τον ΦΠΑ των εσόδων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ουσία 
η διαδικασία ήταν εντελώς λάθος και ο έλεγχος ΄εχει κάθε δικαίωμα να μην αναγνωρίσει τις δαπάνες και την έκπτωση του ΦΠΑ 
560 λίτρα κανενα ρεζερβουάρ δεν τα χωρά 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επεσήμαναν οι συνάδελφοι, η διαδικασία ήταν λάθος.
Αν είχαν εκδοθεί δελτία δεν θα υπήρχε θέμα.
Έχω όμως μια απορία:
Αν δε θέλω  να πηγαίνω κάθε μέρα στο βενζινάδικο γιατί δε μ' αρέσει η φάτσα του πρατηριούχου και αποφασίσω να πάω σήμερα, να γεμίσω το φορτηγό και μαζί να γεμίσω κι ένα ντεπόζιτο 500 λίτρα που σέρνω πίσω και να το αφήσω στην επιχείρηση για να γεμίζω από 'κεί κάθε μέρα, δε θα ήμουν εντάξει με ένα τιμολόγιο που αναφέρει 560 λίτρα;
Απαγορεύεται να το κάνω;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν , ype said:

Όπως επεσήμαναν οι συνάδελφοι, η διαδικασία ήταν λάθος.
Αν είχαν εκδοθεί δελτία δεν θα υπήρχε θέμα.
Έχω όμως μια απορία:
Αν δε θέλω  να πηγαίνω κάθε μέρα στο βενζινάδικο γιατί δε μ' αρέσει η φάτσα του πρατηριούχου και αποφασίσω να πάω σήμερα, να γεμίσω το φορτηγό και μαζί να γεμίσω κι ένα ντεπόζιτο 500 λίτρα που σέρνω πίσω και να το αφήσω στην επιχείρηση για να γεμίζω από 'κεί κάθε μέρα, δε θα ήμουν εντάξει με ένα τιμολόγιο που αναφέρει 560 λίτρα;
Απαγορεύεται να το κάνω;
 

Δεν επιτρέπεται στον πρατηριούχο η φόρτωση καυσίμου σε μη πιστοποιημένα μέσα μεταφοράς... Επίσης απαγορεύεται η αποθήκευση καυσίμων κίνησης σε δεξαμενές, εκτός και αν υπάρχει ειδική άδεια από τον αγοραστή επιτηδευματία...

και κάτι ακόμη...

Ανεξάρτητα από την αλήθεια... μπορεί (αν χρειαστεί κι εφόσον το επιτρέπει ο τύπος του οχήματος) να αποδειχθεί πως χώραγε 560 λίτρα στις δεξαμενές του...

http://www.michos-tank.com/product_info.php?products_id=47

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν , mk83 said:

Δεν επιτρέπεται στον πρατηριούχο η φόρτωση καυσίμου σε μη πιστοποιημένα μέσα μεταφοράς... Επίσης απαγορεύεται η αποθήκευση καυσίμων κίνησης σε δεξαμενές, εκτός και αν υπάρχει ειδική άδεια από τον αγοραστή επιτηδευματία...

και κάτι ακόμη...

Ανεξάρτητα από την αλήθεια... μπορεί (αν χρειαστεί κι εφόσον το επιτρέπει ο τύπος του οχήματος) να αποδειχθεί πως χώραγε 560 λίτρα στις δεξαμενές του...

http://www.michos-tank.com/product_info.php?products_id=47

Είδες εάν είσαι γκαζιάρα πως τα ξέρεις...? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με την ερώτηση 


δύο αυτοκίνητα  βάζουν καύσιμο και ο βενζινάς εκδίδει τιμολόγιο με πχ 560 λίτρα  κάθε 10-15 μέρες 


είναι προφανές ότι  δεν μιλάμε για κανά μεγάλο φορτηγό με τεράστιο ρεζερβουάρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι προφανές ή όχι...

Να μπαίνεις όμως σε έλεγχο έχοντας ήδη αποδεχθεί ότι: "εχει κάθε δικαίωμα να μην αναγνωρίσει τις δαπάνες και την έκπτωση του ΦΠΑ"... δεν είναι και ότι καλύτερο... 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/3/2017 at 1:04 ΜΜ, mk83 said:

Δεν επιτρέπεται στον πρατηριούχο η φόρτωση καυσίμου σε μη πιστοποιημένα μέσα μεταφοράς... Επίσης απαγορεύεται η αποθήκευση καυσίμων κίνησης σε δεξαμενές, εκτός και αν υπάρχει ειδική άδεια από τον αγοραστή επιτηδευματία...

και κάτι ακόμη...

Ανεξάρτητα από την αλήθεια... μπορεί (αν χρειαστεί κι εφόσον το επιτρέπει ο τύπος του οχήματος) να αποδειχθεί πως χώραγε 560 λίτρα στις δεξαμενές του...

http://www.michos-tank.com/product_info.php?products_id=47

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Δεν το γνώριζα αυτό, ομολογώ, και έχω ο ίδιος φορτώσει πετρέλαιο σε πλαστικά δοχεία στο αυτοκίνητό μου για να το πάω στο χωριό και να το αδειάσω στη δεξαμενή του καλοριφέρ η οποία δεν είναι σε σημείο προσβάσιμο από το δρόμο με βυτίο.
Ξέρω επίσης αρκετούς χειριστές αγροτικών μηχανημάτων στο χωριό που επειδή δεν έχει πρατήριο κάνουν το ίδιο. Επίσης συμβαίνει συχνά να μεταφέρουν σε δοχεία πετρέλαιο για βαριά μηχανήματα (μπουλντόζες, εκσκαφείς κλπ) τα οποία δεν πηγαίνουν για γέμισμα στο βενζινάδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν , ype said:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Δεν το γνώριζα αυτό, ομολογώ, και έχω ο ίδιος φορτώσει πετρέλαιο σε πλαστικά δοχεία στο αυτοκίνητό μου για να το πάω στο χωριό και να το αδειάσω στη δεξαμενή του καλοριφέρ η οποία δεν είναι σε σημείο προσβάσιμο από το δρόμο με βυτίο.
Ξέρω επίσης αρκετούς χειριστές αγροτικών μηχανημάτων στο χωριό που επειδή δεν έχει πρατήριο κάνουν το ίδιο. Επίσης συμβαίνει συχνά να μεταφέρουν σε δοχεία πετρέλαιο για βαριά μηχανήματα (μπουλντόζες, εκσκαφείς κλπ) τα οποία δεν πηγαίνουν για γέμισμα στο βενζινάδικο.

Γιάννη ( με δυο ν; ) καταρχήν στο χωριό θα έπρεπε να είχες ξυλολέβητα.

Όσο αφορά τα μπιτόνια δεν διαπιστώνω ότι απαγορεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν , COSTAS said:

Γιάννη ( με δυο ν; ) καταρχήν στο χωριό θα έπρεπε να είχες ξυλολέβητα.

Όσο αφορά τα μπιτόνια δεν διαπιστώνω ότι απαγορεύονται.

 

Ευχαριστώ κι εσένα Κώστα.
Ηρέμησα λίγο με την δημοσίευσή σου γιατί προς στιγμή νόμισα ότι δε θα έπρεπε να το επαναλάβω.
Το σπίτι μου είναι πολύ παλιό και διαθέτει και ένα παλιό τζάκι . Δεν έχω την άνεση (οικονομική) να κάνω τέτοιου μεγέθους παρεμβάσεις και επισκευές/ανακατασκευές ώστε να εγκαταστήσω ξυλολέβητα και δεν αξίζει και τον κόπο για τις λίγες μέρες που τυχαίνει να πάω μέσα στο χειμώνα. Το καλοκαίρι δεν το χρειάζομαι.
Το επόμενο βήμα είναι να "αλλάξω" το τζάκι τοποθετώντας μια "κασέτα"  ώστε να το μετατρέψω σε ενεργειακό.

Άρα για να επανέλθουμε στο θέμα..........
Θα μπορούσα να έχω ένα τιμολόγιο για 500 λίτρα έχοντας αγοράσει το καύσιμο σε "κατάλληλα" πλαστικά μπιτόνια.

ΥΓ: Ναι με δύο  "ν". Δε μ' αρέσει να αντιγράφω τέτοιου τύπου "πρωτοτυπίες". Δεν διαθέτω άλλωστε αντίστοιχο κύρος. (και δεν εννοώ το Γιάνη που ξέρεις εσύ. Κι αυτός από κάπου το αντέγραψε. Αλλά μόνο αυτό.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάτοχοι Αδειας πρατηρίων υγρών καυσίμων επιτρέπεται να πωλούν, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, εκτελωνισμένα, τα ακόλουθα πετρελαιοειδή προϊόντα:

α) βενζίνες και πετρέλαιο κίνησης μέσω αντλιών πώλησης σε οχήματα, στο χώρο του πρατηρίου,

β) βενζίνες, πετρέλαιο κίνησης, πετρέλαιο θέρμανσης και φωτιστικό πετρέλαιο, που προέρχονται από τον αποθηκευτικό χώρο του πρατηρίου και παραδίδονται σε δοχεία ή στους αποθηκευτικούς χώρους των Τελικών Καταναλωτών με βυτιοφόρο οχήματα και

γ) εμφιαλωμένο υγραέριο για οικιακή χρήση,

δ) άλλα προϊόντα, εφόσον κατέχουν σχετική άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

σύμφωνα με την ερώτηση 


δύο αυτοκίνητα  βάζουν καύσιμο και ο βενζινάς εκδίδει τιμολόγιο με πχ 560 λίτρα  κάθε 10-15 μέρες 


είναι προφανές ότι  δεν μιλάμε για κανά μεγάλο φορτηγό με τεράστιο ρεζερβουάρ 

Τέτοιες περιπτώσεις θέλουν τεκμηρίωση από πλευράς αυτού που καταχωρεί τη δαπάνη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση επαναλαμβανόμενης κίνησης και ειδικά όταν υπάρχει γέμισμα με πίστωση ο πρατηριούχος βάζοντας το καύσιμο θα εκδοθεί αυτόματα η απόδειξη απο το Εισροών εκροών , στην συνέχεια αν είναι με πίστωση αναγράφει   την κίνηση σε ένα φύλο χαρτί ως καρτέλα . Μετά θα πρέπει να εκδώσει τιμολόγιο στο οποίο να αναγράφει τις αποδείξεις που αντικαθιστά και το αργότερο μέχρι 15 του επόμενου μήνα για τον προηγούμενο. Οι αποδείξεις λιανικής επισυνάπτονται στο τιμολόγιο και αποδεικνύουν το αληθές. Αυτά απο κάποια πολ που δεν την θυμάμαι ποι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stavr said:

Σε περίπτωση επαναλαμβανόμενης κίνησης και ειδικά όταν υπάρχει γέμισμα με πίστωση ο πρατηριούχος βάζοντας το καύσιμο θα εκδοθεί αυτόματα η απόδειξη απο το Εισροών εκροών , στην συνέχεια αν είναι με πίστωση αναγράφει   την κίνηση σε ένα φύλο χαρτί ως καρτέλα . Μετά θα πρέπει να εκδώσει τιμολόγιο στο οποίο να αναγράφει τις αποδείξεις που αντικαθιστά και το αργότερο μέχρι 15 του επόμενου μήνα για τον προηγούμενο. Οι αποδείξεις λιανικής επισυνάπτονται στο τιμολόγιο και αποδεικνύουν το αληθές. Αυτά απο κάποια πολ που δεν την θυμάμαι ποι είναι.

γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να εκδόσεις τιμολόγιο σε αντικατάσταση ΑΛΠ αλλά θα πρέπει να εκδόσεις ακυρωτικές αποδείξεις λιανικής 
είμαι λάθος ?
καλημέρα 
και κάτι άσχετο 
Γιάννη (ype) μην βάλεις κασέτα, χαλάς όλην την ομορφιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΣ  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ  , ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΕΛΕΧΓΟΥ

ΥΓ

και κάτι άσχετο 
Γιάννη (ype) μην βάλεις κασέτα, χαλάς όλην την ομορφιά 

ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΙΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑΙ  , ΤΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΟΜΩΣ  ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟΝΟ , ΑΣΕ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΑΣΗ

ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ  ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ , ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...