• 0
MNT

ΕΞΩΦΛΗΣΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΜΗΝΩΝ

Question

Μπορει να εξωφληθει η μισθοδοσια Ιουλιου και αυγουστου του ετους 2016 σημερα με μετρητα εκτος τραπεζης

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
πριν μία ώρα, MNT said:

Μπορει να εξωφληθει η μισθοδοσια Ιουλιου και αυγουστου του ετους 2016 σημερα με μετρητα εκτος τραπεζης

Είναι ένα θέμα ¨ρευστό" κατά τη γνώμη μου , ειδικά άν ληφθεί υπόψιν η ΠΟΛ 1016/2014 , στην παράγραφο 10 και αυτό φυσικά μετά την κατάσταση που διαμορφώθηκε από τις 22/12/2016 με την ψήφιση του Ν 4446/2016.

Ναι μεν πρόκειται για δαπάνη που προέκυψε πριν την ψήφιση του Ν 4446/16 , ωστόσο η ΠΟΛ 1016/14 προβλέπει την οριστική κρίση για την εκπεσιμότητα της δαπάνης στο χρόνο (φορολογικό έτος) που θα διαπιστωθεί ο "προσήκων" τρόπος εξοφλήσεως αυτής και για τη δαπάνη αυτή πλέον προσήκων τρόπος δεν είναι η καταβολή με μετρητά , ειδικά αν η υπερβαίνει και το όριο των 500 ευρώ .  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η συγκεκριμενη επιχείρηση εχει αρκετη ζημια εαν λοιπον εξωφλήσω την μισθοδοσία  με μετρητα σήμερα και δεν την εκπέσω σαν έξοδο πιστεύω οτι δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα ,τώρα οσο αφορά το εισόδημα που θα δηλώσει ο εργαζόμενος πιστευω οτι θα το δηλώσει  κανονικα στην προηγούμενη χρήση που πιστώθηκε η μισθοδσία

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, MNT said:

Η συγκεκριμενη επιχείρηση εχει αρκετη ζημια εαν λοιπον εξωφλήσω την μισθοδοσία  με μετρητα σήμερα και δεν την εκπέσω σαν έξοδο πιστεύω οτι δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα ,τώρα οσο αφορά το εισόδημα που θα δηλώσει ο εργαζόμενος πιστευω οτι θα το δηλώσει  κανονικα στην προηγούμενη χρήση που πιστώθηκε η μισθοδσία

Η φορολογική έκπτωση της δαπάνης μισθοδοσίας από στα βιβλία της επιχείρησης , είναι θέμα διαφορετικό από το χρόνο που θα φορολογηθεί το εισόδημα από τη μισθωτή εργασία για τον εργαζόμενο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Είναι ένα θέμα ¨ρευστό" κατά τη γνώμη μου , ειδικά άν ληφθεί υπόψιν η ΠΟΛ 1016/2014 , στην παράγραφο 10 και αυτό φυσικά μετά την κατάσταση που διαμορφώθηκε από τις 22/12/2016 με την ψήφιση του Ν 4446/2016.

Ναι μεν πρόκειται για δαπάνη που προέκυψε πριν την ψήφιση του Ν 4446/16 , ωστόσο η ΠΟΛ 1016/14 προβλέπει την οριστική κρίση για την εκπεσιμότητα της δαπάνης στο χρόνο (φορολογικό έτος) που θα διαπιστωθεί ο "προσήκων" τρόπος εξοφλήσεως αυτής και για τη δαπάνη αυτή πλέον προσήκων τρόπος δεν είναι η καταβολή με μετρητά , ειδικά αν η υπερβαίνει και το όριο των 500 ευρώ .  

Προσωπικά πιστεύω για δαπάνες που δημιουργούνται μετά απο 22/12/16,άρα οι πριν, το πως θα εξοφληθούν δεν έχει να κάνει με το αν θα εκπίπτουν,ανεξάρτητα ποσού,το 500αρι δεν ισχύει για εδώ.Γιατί λέει που πραγματοποιούνται,αρα απο σήμερα,οχι που έχουν πραγματοποιηθεί.............

ιδ) Οι δαπάνες που πραγματοποιούνται στο πλαίσιο εργασιακής σχέσης όπως αυτή ορίζεται στην παρ. 2 του άρθρου 12 του ν. 4172/2013, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έχει πραγματοποιηθεί με τη χρήση ηλεκτρονικού μέσου πληρωμής ή μέσω παρόχου υπηρεσιών πληρωμών. Και το συγκεκριμένο εδάφιο ,ισχύει από 22/12/2016.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
μόλις τώρα, KABONTOROS said:

Προσωπικά πιστεύω για δαπάνες που δημιουργούνται μετά απο 22/12/16,άρα οι πριν, το πως θα εξοφληθούν δεν έχει να κάνει με το αν θα εκπίπτουν,ανεξάρτητα ποσού,το 500αρι δεν ισχύει για εδώ.Γιατί λέει που πραγματοποιούνται,αρα απο σήμερα,οχι που έχουν πραγματοποιηθεί.............

ιδ) Οι δαπάνες που πραγματοποιούνται στο πλαίσιο εργασιακής σχέσης όπως αυτή ορίζεται στην παρ. 2 του άρθρου 12 του ν. 4172/2013, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έχει πραγματοποιηθεί με τη χρήση ηλεκτρονικού μέσου πληρωμής ή μέσω παρόχου υπηρεσιών πληρωμών. Και το συγκεκριμένο εδάφιο ,ισχύει από 22/12/2016.

Συμφωνώ με το σκεπτικό αυτό , ωστόσο επειδή γνωρίζουμε (και εγώ και εσύ) το ποιόν της φορολογικής διοίκησης ας κρατήσουμε μια επιφύλαξη για το μέλλον .

Πάνω στο προηγούμενο και σε σχέση με την πραγματοποίηση της δαπάνης . Δαπάνη μισθοδοσίας περιόδου 01/12/2015 - 31/12/2015 σε επιχείρηση που πληρώνει μια φορά στο τέλος του μήνα πότε πραγματοποιείται ? Από τις 30 ημερολογιακές ημέρες του μήνα οι 21 είναι πριν από την ψήφιση του νόμου .  Η πραγματοποίηση γίνεται με την πληρωμή ? Αν ναι , τότε επί πληρωμής πχ στις 03-01-2017 θα είχαμε φορολογική αναγνώριση στο επόμενο φορολογικό έτος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
μόλις τώρα, SOTHRIS said:

Συμφωνώ με το σκεπτικό αυτό , ωστόσο επειδή γνωρίζουμε (και εγώ και εσύ) το ποιόν της φορολογικής διοίκησης ας κρατήσουμε μια επιφύλαξη για το μέλλον .

Πάνω στο προηγούμενο και σε σχέση με την πραγματοποίηση της δαπάνης . Δαπάνη μισθοδοσίας περιόδου 01/12/2015 - 31/12/2015 σε επιχείρηση που πληρώνει μια φορά στο τέλος του μήνα πότε πραγματοποιείται ? Από τις 30 ημερολογιακές ημέρες του μήνα οι 21 είναι πριν από την ψήφιση του νόμου .  Η πραγματοποίηση γίνεται με την πληρωμή ? Αν ναι , τότε επί πληρωμής πχ στις 03-01-2017 θα είχαμε φορολογική αναγνώριση στο επόμενο φορολογικό έτος.

Οι περισσότεροι από μας τον 12-δχ/16 ,τα εξοφλήσαμε ,η θα έπρεπε να τα εξοφλήσουμε πριν ,δηλ. έως 21/12/2016.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
μόλις τώρα, KABONTOROS said:

Οι περισσότεροι από μας τον 12-δχ/16 ,τα εξοφλήσαμε ,η θα έπρεπε να τα εξοφλήσουμε πριν ,δηλ. έως 21/12/2016.

Ουδεμία αντίρρηση επί αυτού , ωστόσο υπάρχουν και άλλοι που εξοφλούν μισθοδοσία με τον τρόπο που περιέγραψα . Υπάρχουν και άλλοι που δίνουν έναντι και εξόφληση αρκετά μετά , οπότε πιθανόν μετά την 22/12 να έχουμε εξοφλήσεις μισθοδοσίας προηγούμενων μηνών . Τί γίνεται με τη φορολογική αναγνώριση αυτών των δαπανών σε σχέση πάντα με τη φράση "πραγματοποιούνται " .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 ώρες πριν, MNT said:

τώρα οσο αφορά το εισόδημα που θα δηλώσει ο εργαζόμενος πιστευω οτι θα το δηλώσει  κανονικα στην προηγούμενη χρήση που πιστώθηκε η μισθοδσία

Μια παρατήρηση

Τό εισόδημα ουσιαστικά το "δηλώνετε" εσείς με την υποβολή των βεβαιώσεων αποδοχών.

Δείτε τους κωδικούς 6 και 7 της σχετικής κωδικοποίησης 

kwdidopoihsh.pdf.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πιστευω οτι δεν ισχυουν οι κωδικοι 6 και 7 στην περιπτωση αυτη 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 15/3/2017 at 1:43 ΜΜ, MNT said:

Πιστευω οτι δεν ισχυουν οι κωδικοι 6 και 7 στην περιπτωση αυτη 

 

Γιατί το πιστεύετε ?

Αυτό έχει να κάνει με την δήλωση του εργαζόμενου , και όχι με την αναγνώριση ή μή, της δαπάνης της επιχείρησης,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.