Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
machete

ΑΓΟΡΑ Ι.Χ ΜΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Question

Καλησπέρα σε όλους, παρακαλώ τη συνδρομή σας.

Αγορά Ι.Χ από ενδιαφερόμενο φορολογικό κάτοικο Ελλάδος,

ο οποίος όμως δεν εργάζεται στην Ελλάδα αλλά σε τρίτη χώρα εκτός Ε.Ε.

Εκεί φορολογείται κτλ κτλ.

Χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος δεν άλλαξε ποτέ τη φορολογική του κατοικία.

Αναζητώ το καλύτερο τρόπο ώστε να μπορέσει να κάνει την αγορά  εδώ χωρίς να επιβαρυνθεί επιπλέον φόρο.

Ανα πάσα στιγμή μπορεί να εμβάσει από τη τράπεζα όπου μισθοδοτείται το σχετικό ποσό. Θα μπορούσε απλά να δηλωθεί

ως εισόδημα που αποκτάται στο εξωτερικό?

Οιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Εχεις θεμα δε μπορεις να μεταφερεις ετσι απλα το ποσο... αμα βγεις για ελεγχο δε θα μπορεις να κανεις τιποτα εκτος απο το να φορολογηθεις για τα εκει εισοδηματα εδω, αναδρομικα για ολα τα χρονια... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οτι και να προτεινεις θα ειναι παρανομο, θες να μπλεξεις με κατι τετοιο και αν μια στο μυριο... αλλιως δες αλλα θεματα οπως πχ δωρεα και αλλα... μη μπλεξεις δεν αξιζει, δε μπορουμε να καλυψουμε ολες της παραβλεψεις του αλλου...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
11 ώρες πριν, machete said:

Τι προτείνετε?

Για το μητρώο η μεταβολή την ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού δεν μπορεί να γίνει αναδρομικά , άρα κάνεις την μεταβολή στο μητρώο πρώτα με σημερινή ημερομηνία. Για το εισόδημα ισχύουν άλλα , εκεί μπορείς να κάνει δήλωση ως κάτοικος εξωτερικού για τα προηγούμενα χρόνια αρκεί να αποδείξεις στο εισόδημα οτι ήταν κάτοικος εξωτερικού, έτσι δεν θα είσαι υποχρεωμένος να φορολογηθείς για το παγκόσμιο εισόδημα στην Ελλάδα. Δες την ΠΟΛ 1177/2014   (Αυτά στην πράξη δεν τα έχω εφαρμόσει αλλά ήταν η πληροφορία απο σχετικο υπάλληλο εφορίας ).

΄΄Αν ο υπόχρεος σε δήλωση μεταφέρει την κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του εκτός Ελλάδας και υπαγόταν σε φόρο στην Ελλάδα για το παγκόσμιο εισόδημά του τα τελευταία πέντε έτη πριν από τη δήλωση μεταβολής της κατοικίας ή της συνήθους διαμονής του, εφόσον: αα) μεταβάλλει την κατοικία του ή τη συνήθη διαμονή του με μεταφορά της σε κράτος στο οποίο το εισόδημά του υπόκειται σε προνομιακό φορολογικό καθεστώς, κατά την έννοια της παραγράφου 7 του άρθρου 51 Α, και ββ) διαθέτει σημαντικά οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα, όπως αυτά ορίζονται στην περίπτωση β', θεωρείται ότι υπόκειται σε φόρο στην Ελλάδα, για το παγκόσμιο εισόδημά του για χρονικό διάστημα πέντε ετών, που αρχίζει από την υποβολή της δήλωσης μεταβολής της κατοικίας ή της συνήθους διαμονής του εκτός εάν αποδείξει ότι έχει την κατοικία του ή τη συνήθη διαμονή του στο κράτος αυτό. (παρ. 6)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...