Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αρθρο 13. Παροχές σε είδος - Βεβαίωση Λιανικής Τιμής Προ Φόρων


SOCO

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

Σχετικά με την Βεβαίωση Λιανικής Τιμής Προ Φόρων για τα οχήματα που εισάγονται μεταχειρισμένα (συχνό φαινόμενο τα τελευταία χρόνια) από εκθέσεις αυτοκινήτων που δεν είναι οι επίσημοι αντιπρόσωποι στην Ελλάδα. 

Μέχρι στιγμής δεν έχει βγει κάποια εγκύκλιος που να αναφέρει τον τρόπο υπολογισμού της Λιανικής Τιμής Προ Φόρων και ειδικά για τα μεταχειρισμένα οχήματα οι εκθέσεις αυτοκινήτων δεν δίνουν βεβαίωση.

Υπάρχει κάποια πληροφόρηση για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε; 

Αναμένουμε εγκύκλιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

έχω κι εγώ την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ ερώτηση.

Πρόκειται να βγεί καποια σχετική εγκύκλιος???

Εχω κατορθώσει να πάρω αντίγραφα της διασάφησης του εκτελωνισμού. Μπορεί κανείς απο από αυτό το έγγραφο να υπολογίσει την ΛΤΠΦ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 18/3/2017 at 9:18 ΠΜ, dinfo said:

έχω κι εγώ την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ ερώτηση.

Πρόκειται να βγεί καποια σχετική εγκύκλιος???

Εχω κατορθώσει να πάρω αντίγραφα της διασάφησης του εκτελωνισμού. Μπορεί κανείς απο από αυτό το έγγραφο να υπολογίσει την ΛΤΠΦ?

Αν δεν μας πεί , διά εγκυκλίου , το υπ. οικονομικών τι εννοεί ως ΛΤΠΦ δε μπορούμε να υπολογίσουμε παροχές σε είδος με βάση την έννοια αυτή . Ελπίζουμε σε κάθε περίπτωση να μπορούμε να βρούμε εύκολα αυτό που θα οριστεί ως ΛΤΠΦ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

mail στην επίσημη αντιπροσωπεία πχ  [email protected]  [email protected]  Με Συνημμένη την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου στην οποία να φαίνεται καθαρά ο αριθμός πλαισίου και στις στέλνουν άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μακάρι να ηταν τόσο απλό. Έχουν γίνει επιστολές στις επίσημες αντιπροσωπείες BMW και Mercedes και η απαντηςη τους ειναι η ίδια: 

"το αυτοκίνητο ειναι μεταχειρισμένο και εισήχθη στην Ελλαδα απο ανεξάρτητο έμπορο και ως εκ τούτου δεν μπορουμε μα σας χορηγήσουμε βεβαίωση για την ΛΤΠΦ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Παρακαλώ για μερικές διευκρινήσεις:

(1) Συμπεριλαμβάνουμε και περιστασιακά ενοικιαζόμενα ΙΧ (για 2-3 ημέρες π.χ. για ταξίδι πωλητή σε νησί ή επίσκεψη εταίρου σε πελάτες στην επαρχία)?

(2)  Με τα μεταχειρισμένα τι άκρη βγαίνει (ακόμα αυτή η περίφημη εγκύκλιος ? εκεί στο υπουργείο μάλλον το survivor παρακολουθούν ... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, gapdk said:

Καλησπέρα! Παρακαλώ για μερικές διευκρινήσεις:

(1) Συμπεριλαμβάνουμε και περιστασιακά ενοικιαζόμενα ΙΧ (για 2-3 ημέρες π.χ. για ταξίδι πωλητή σε νησί ή επίσκεψη εταίρου σε πελάτες στην επαρχία)? 

(2)  Με τα μεταχειρισμένα τι άκρη βγαίνει (ακόμα αυτή η περίφημη εγκύκλιος ? εκεί στο υπουργείο μάλλον το survivor παρακολουθούν ... )

1) οχι

2) Αν στο υπ οικονομικών είχαν τα αντανακλαστικά του ΕΦΚΑ θα μπορούσαν τουλάχιστον να ανακοινώσουν : η ΑΑΔΕ με αίσθημα ευθύνης ανακοινώνει στους πολίτες πως προτίθεται να εκδώσει εγκύκλιο , εντός των προσεχών ημερών ........:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...