Jump to content
  • 0
toyota

ΠΑΡΟΧΗ ΣΕ ΕΙΔΟΣ ΙΧ ΓΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧ

Question

Καλησπέρα σας.

Σε ατομική επιχείρηση (απλογραφικά), ο επιχειρηματίας μισθώνει ΙΧ και καταχωρεί το έξοδο στα βιβλία του. Προβλέπεται στην περίπτωση αυτή, η υποχρέωση βεβαίωσης για παροχή σε είδος ? ή αφορά αποκλειστικά τον μισθωτό ?

Ευχαριστώ.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
45 λεπτά πριν , toyota said:

Καλησπέρα σας.

Σε ατομική επιχείρηση (απλογραφικά), ο επιχειρηματίας μισθώνει ΙΧ και καταχωρεί το έξοδο στα βιβλία του. Προβλέπεται στην περίπτωση αυτή, η υποχρέωση βεβαίωσης για παροχή σε είδος    ΟΧΙ 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδή είναι ο επιχειρηματίας, γι' αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 λεπτά πριν , G-MEL said:

ΜΙΣΘΩΣΗ ΙΧ , ΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ?

ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΑΠΑΝΗ

ΣΩΣΤΑ ?

 

Γιατί να μην εκπίπτει ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΦΟΡΤΗΓΟ ΙΧ Ή ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΙΧ ?

ΕΓΩ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΙΧ -ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΕΙ Η ΔΑΠΑΝΗ

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
19 λεπτά πριν , G-MEL said:

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΦΟΡΤΗΓΟ ΙΧ Ή ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΙΧ ?

ΕΓΩ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΙΧ -ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΕΙ Η ΔΑΠΑΝΗ

 

μην θυμάσαι ότι δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ και πάει στο κόστος?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΔΗΛΑΔΗ , ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ -ΕΣΤΩ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ -

-ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΙΧ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΣΥΝ.ΑΞΙΑΣ ΜΕ ΦΠΑ ΚΛΠ 30.000,00 ΕΥΡΩ ,  ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΙΧ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΠΑΓΙΟ , ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ ΕΞΟΔΑ ( ΚΑΥΣΙΜΑ-ΔΙΟΔΙΑ-ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΚΛΠ )?

-ΠΟΥ ΜΙΣΘΩΝΕΙ ΙΧ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ , ΚΑΙ ΑΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ (ΠΧ 1.000,00+240,00 ΦΠΑ =ΣΥΝΟΛΟ  1240,00 ) ΠΟΣΟ ΜΕ ΦΠΑ , ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ( 1240,00) ΩΣ ΔΑΠΑΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΩΣ ΕΞΟΔΟ ?

Το βλέπω πολύ επικίνδυνο σε εμπορικές επιχειρήσεις , σε ελεύθερους επαγγελματίες λιγότερο επικίνδυνο αλλά και πάλι το αποφεύγω.

Σε εμπορική ΟΕ που έχω  -με διπλογραφικά- , έχουν μεταβιβάσει  τα ΙΧ  στην εταιρεία , βγάζω βεβαίωση Παροχής σε είδος , στον κάθε εταίρο που τα χρησιμοποιεί και  καταχωρώ τις δαπάνες τους χωρίς έκπτωση φπα .

-άρθρο 22 του Ν 4172/2013,  θα πρέπει οι σχετικές δαπάνες:α) να πραγματοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης ή κατά τις συνήθεις εμπορικές συναλλαγές της,

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS said:

δεν λέει μέτοχοι,εταίροι ,μισθωτοί κλπ?

δεν περιλαμβάνεται η ατομική με την γενικότερη έννοια?

ΛΆΘΟΣ εδώ.

δεν μπορεί να δώσει βεβαίωση το ΑΦΜ της επιχείρησης στο ΑΦΜ του χρήστη που είναι ίδιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
μόλις τώρα, PROAKIS said:

ΛΆΘΟΣ εδώ.

δεν μπορεί να δώσει βεβαίωση το ΑΦΜ της επιχείρησης στο ΑΦΜ του χρήστη που είναι ίδιο.

Σωστά, λάθος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

και εάν η μίσθωση του Ι.Χ. αυτοκινήτου αφορά υπάλληλο (πωλητή  με χρήση Ι.Χ.  λιανικής τιμής προ φόρων πάνω από 12000,00€) πάλι δεν εκπίπτει ο Φ.π.α. της μίσθωσης?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

O ΦΠΑ για κόστος κτήσης και δαπάνες επισκευής και συντήρησης Ε.Ι.Χ. δεν εξέπιπτε ποτέ από το 1987 (Τσοβόλα δώστα όλα...) που θεσπίστηκε ο Φόρος μέχρι και σήμερα, ανεξαρτήτως της χρήσης του οχήματος

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, ANALYSIS2004 said:

Καλησπέρα,

και εάν η μίσθωση του Ι.Χ. αυτοκινήτου αφορά υπάλληλο (πωλητή  με χρήση Ι.Χ.  λιανικής τιμής προ φόρων πάνω από 12000,00€) πάλι δεν εκπίπτει ο Φ.π.α. της μίσθωσης?

 

Μιλάμε πάντα για επιβατικό Ι.Χ. αυτοκίνητο νομίζω ...

Ν.2859/2000

4.Δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί οι δαπάνες:
α) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης καπνοβιομηχανιών προϊόντων,
β) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης οινοπνευματωδών ή αλκοολούχων ποτών, εφόσον αυτά προορίζονται για την πραγματοποίηση μη φορολογητέων πράξεων,
γ) δεξιώσεων, ψυχαγωγίας και φιλοξενίας γενικά,
δ) στέγασης, τροφής, ποτών, μετακίνησης και ψυχαγωγίας για το προσωπικό ή τους εκπροσώπους της επιχείρησης,
ε) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης μέχρι εννέα (9) θέσεων, μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό, καθώς και οι δαπάνες καυσίμων, επισκευής, συντήρησης, μίσθωσης και κυκλοφορίας αυτών γενικά.
Η διάταξη αυτή δεν εφαρμόζεται για τα πιο πάνω μεταφορικά μέσα, εφόσον προορίζονται για πώληση, μίσθωση ή μεταφορά προσώπων με κόμιστρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, ANALYSIS2004 said:

Καλησπέρα,

και εάν η μίσθωση του Ι.Χ. αυτοκινήτου αφορά υπάλληλο (πωλητή  με χρήση Ι.Χ.  λιανικής τιμής προ φόρων πάνω από 12000,00€) πάλι δεν εκπίπτει ο Φ.π.α. της μίσθωσης?

 

Το κριτήριο της αξίας είναι παντελώς άσχετο με το ζήτημα για το οποίο γίνεται η ερώτηση . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
42 λεπτά πριν , SAIDONAMESSHNIA said:

Δεν υποτίθεται πως, ότι  δαπάνες αφορούν το σκοπό της επιχείρησης μπορούν να περαστούν σαν έξοδο???

Είπε κανείς κάτι διαφορετικό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 ώρες πριν, G-MEL said:

ΔΗΛΑΔΗ , ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ -ΕΣΤΩ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ -

-ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΙΧ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΣΥΝ.ΑΞΙΑΣ ΜΕ ΦΠΑ ΚΛΠ 30.000,00 ΕΥΡΩ ,  ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΙΧ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΠΑΓΙΟ , ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ ΕΞΟΔΑ ( ΚΑΥΣΙΜΑ-ΔΙΟΔΙΑ-ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΚΛΠ )?

-ΠΟΥ ΜΙΣΘΩΝΕΙ ΙΧ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ , ΚΑΙ ΑΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ (ΠΧ 1.000,00+240,00 ΦΠΑ =ΣΥΝΟΛΟ  1240,00 ) ΠΟΣΟ ΜΕ ΦΠΑ , ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ( 1240,00) ΩΣ ΔΑΠΑΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΩΣ ΕΞΟΔΟ ?

Το βλέπω πολύ επικίνδυνο σε εμπορικές επιχειρήσεις , σε ελεύθερους επαγγελματίες λιγότερο επικίνδυνο αλλά και πάλι το αποφεύγω.

Σε εμπορική ΟΕ που έχω  -με διπλογραφικά- , έχουν μεταβιβάσει  τα ΙΧ  στην εταιρεία , βγάζω βεβαίωση Παροχής σε είδος , στον κάθε εταίρο που τα χρησιμοποιεί και  καταχωρώ τις δαπάνες τους χωρίς έκπτωση φπα .

-άρθρο 22 του Ν 4172/2013,  θα πρέπει οι σχετικές δαπάνες:α) να πραγματοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης ή κατά τις συνήθεις εμπορικές συναλλαγές της,

 

1) Δεν υπάρχει διαφορά στην ατομική επιχείρηση σε σχέση με μια εταιρεία για τη φορολογική έκπτωση των δαπανών που σχετίζονται με τα επιβατικά αυτοκίνητα  (αποσβέσεις , δαπάνες κίνησης , συντήρησης ). Αν η δαπάνη πληρεί τα κριτήρια του άρθρου 22 και δεν εμπίπτει στις εξαιρέσεις του άρθρου 23 (εδώ στο όριο της αξίας εξόφλησης ) θα εκπέσει στη φορολογία εισοδήματος . Σε κάθε περίπτωση όμως επειδή έχουμε επιβατικό αυτοκίνητο , θα πρέπει να είμαστε σε θέση να τεκμηριώσουμε τη χρήση του αυτοκινήτου για την επιχειρηματική δραστηριότητα . Εδώ έχουμε ένα θέμα επειδή ο Ν 4172/2013 δεν έχει τις δικλείδες που είχε το άρθρο 31 του ν 2238/1994 . Πρέπει εμείς να προσδιορίζουμε το μη εκπιπτόμενο  μέρος , τη λογιστική διαφορά δηλαδή και σε κάθε περίπτωση η τελική κρίση ανήκει στον φορολογικό έλεγχο και σε περίπτωση αμφισβήτησης στα διοικητικά δικαστήρια.

2) Στην περίπτωση της ατομικής επιχειρήσεως η έκπτωση των δαπανών κίνησης και συντήρησης δεν σημαίνει και υποχρεωτική καταχώρηση του αυτοκινήτου στα βιβλία της επιχείρησης , ως πάγιο στοιχείο . Αρκεί η τεκμηρίωση της χρήσεως αυτού για σκοπούς της επιχείρησης . Φυσικά στην περίπτωση αυτή δε θα εκπέσουμε αποσβέσεις.

3) Στην περίπτωση της μισθώσεως εφαρμόζεται το άρθρο 24 του ν 4172/2013 , αναλόγως αν η μίσθωση είναι λειτουργική ή χρηματο-οικονομική .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας. Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας. Είχατε δίκιο. Δοκίμασα να "ανεβάσω" την παροχή σε είδος στο αρχείο των βεβαιώσεων και μου το απέκλεισε λόγω ΑΦΜ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθειά σας για το παρακάτω.

Πελάτης μηχανικός έχει συνεργασία με τράπεζα στο αντικείμενο εκτιμήσεων ακινήτων.
 
Ο πελάτης εκδίδει τιμολόγιο και η τράπεζα καταθέτει την αμοιβή στον επαγγ. λογαριασμό του.
Τα οδοιπορικά έξοδα που πληρώνει ο πελάτης με χρήση του δικού του αυτοκινήτου (βενζίνη, διόδια) του έχουν πει να τους κόβει απλή απόδειξη είσπραξης και να τα συνοδεύει από τις αποδείξεις (σφραγισμένη απόδειξη βενζινάδικου, και τις αποδείξεις διοδίων). Αυτές οι δαπάνες (βενζίνες-διόδια) κατατίθενται στο λογ/μο του αυτούσιες χωρίς δηλαδή να εμπίπτουν σε παρακράτηση ή σε ΦΠΑ. 
Στο εκκαθαριστικό σημείωμα αμοιβών που του στέλνουν πέραν της αμοιβής που υπάρχει, αυτά τα έξοδα τα έχουν σε μια στήλη ως "αφορολόγητα". 

Το ερώτημά μου είναι, αν αυτά τα ποσά (οδοιπορικά) καταχωρούνται στα βιβλία-απλογραφικά-χειρόγραφα του πελάτη για να προκύπτει η αντιστοίχιση ποσών κατάθεσης στον επαγγελματικό λογαριασμό; και αν ναι τι εγγραφές πρέπει να γίνουν στα βιβλία του τόσο στα έσοδα όσο και στα έξοδα ? 

Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κακώς του λένε να εκδώσει απλή απόδειξη είσπραξης για εμένα και όχι απόδειξη παροχής με ΦΠΑ. 

Οπότε θα περνούσε στα έξοδα όλα τα οδοιπορικά και στα έσοδα του το ΑΠΥ . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, asteras5 είπε

Κακώς του λένε να εκδώσει απλή απόδειξη είσπραξης για εμένα και όχι απόδειξη παροχής με ΦΠΑ. 

Οπότε θα περνούσε στα έξοδα όλα τα οδοιπορικά και στα έσοδα του το ΑΠΥ . 

Δεν υπάρχει λόγος να εκδώσει ΑΠΥ με ΦΠΑ για έξοδα που έκανε για λογαριασμό τους. Τους αποδίδει τις αποδείξεις εξόδων μαζί με ένα εξοδολόγιο και του το εξοφλούν. Και βέβαια αυτά δεν αποτελούν ούτε έσοδα ούτε έξοδα του μηχανικού.  Κάτι ανάλογο κάνει και ο εκτελωνιστής με τα έξοδα τελωνείου που πραγματοποιεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή αυτά τα ποσά δεν θα εγγραφούν στο βιβλίο, ούτε στο σκέλος των εξόδων ούτε στο σκέλος των εσόδων ?

Δηλαδή απλά θα φυλαχθούν ? (i) η απόδειξη είσπραξης και (ii) το εκκαθαριστικό σημείωμα αμοιβών που του στέλνουν όπου πέραν της αμοιβής που υπάρχει, υπάρχουν τα έξοδα αυτά σε διακριτά,

έτσι ώστε σε πιθανό έλεγχο να χρησιμοποιηθούν ως αποδεικτικά για το συγκεκριμένο ποσό που θα φαίνεται στον επαγγ.λογ/μό αλλά δεν θα υπάρχει ως εγγραφή στα έσοδα ?

Τα καταλαβαίνω σωστά ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×