Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μισθωτός με παράλληλη απασχόληση (ΟΑΕΕ) σε έναν εργοδότη


MOURINHO

Ερώτηση

Επειδή το θέμα αρχίζει να γίνεται λόγο έως πολύ γραφικό , θέτω για όποιον έχει την πληροφόρηση τα παρακάτω ερωτήματα:

1. Σε αυτήν την περίπτωση (Μισθωτός με παράλληλη απασχόληση (ΟΑΕΕ) σε έναν εργοδότη) ο απασχολούμενος , για το κομμάτι της παράλληλης απασχόλησης , καταβάλλει εισφορές μόνος  του 26,95% με βάση το εισόδημα του 2015? Σωστό ή λάθος?

2.Σε αυτήν την περίπτωση(Μισθωτός με παράλληλη απασχόληση (ΟΑΕΕ) σε έναν εργοδότη) ο απασχολούμενος για τα τιμολόγια που θα κόβει το 2017 στον έναν και μοναδικό εργοδότη , χρειάζεται να αναγράψει κάτι , να κάνει κάποια παρακράτηση?Οτιδήποτε?

3.Σε αυτήν την περίπτωση(Μισθωτός με παράλληλη απασχόληση (ΟΑΕΕ) σε έναν εργοδότη) ο απασχολούμενος αν το 2017 δεν έχει καθόλου εισοδήματα από την παράλληλη απασχόληση , συνεχίζει και πληρώνει εισφορές με βάση το 2015? Αν ναι μέχρι ποιο μήνα και πως τα λαμβάνει πίσω? (τα ειδοποιητήρια συνεχίζουν και έρχονται)

4.Σε αυτήν την περίπτωση(Μισθωτός με παράλληλη απασχόληση (ΟΑΕΕ) σε έναν εργοδότη) ο απασχολούμενος αν το 2017 έχει τις μισές απολαβές από την παράλληλη απασχόλησή του (συνεπώς μισές εισφορές) , τι γίνεται? Πως θα λάβει πίσω την διαφορά ?

Παρακαλώ ας απαντήσει όποιος θέλει να βοηθήσει .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Για όλα όσα παραθέτεις συνάδελφε έχω να σου πω ότι σήμερα στο ΙΚΑ Καλαμαριάς μου είπαν οτι η ολη φάση αποτελει εξαρτημένη εργασία και να κάνω στον "μπλοκάκια" πρόσληψη κανονικά. Θα μου πεις τώρα οτι εφόσον δουλευει άλλου 8ωρο τι γίνεται με την επιθεώρηση (εργασία μέχρι 8ωρες/ήμερα).. Δεν τους νοιάζει στο ΙΚΑ. Επειδή ούτε και αυτοί ξέρουν τι γίνεται στην ουσία μου πρότειναν την εύκολη λύση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε σημερινή επαφή με τον ΟΑΕΕ είπαν το αυτονόητο: Δεν ξέρουν!!!

1. Δεν ξέρουν την εγκύκλιο που λέει ότι για το εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα (εφόσον αφορά διαρκή απασχόληση σε έναν εργοδότη) πηγαίνω με ΑΠΔ και 9,22% (το υπόλοιπο ο εργοδότης).

2. Δεν ξέρουν αν πρέπει να πληρώνω και τον ΕΦΚΑ που έχει βγάλει το site τους με βάση τα εισοδήματα 2015.

3. Δεν ξέρουν αν πληρώσω και αυτές τις εισφορές πότε θα επιστραφούν.

4. Γενικώς με κατατόπισαν πλήρως....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...