Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα, παω να κανω διακοπη ΟΕ με ημερομηνια πραγματικης παυσης εργασιων, δλδ το 2015 (χωρις παγια και εμπορευματα) κι ενω εχω περασει απο ολα τα τμηματα και ελεγχο και προισταμενο κλπ κλπ, στο μητρωο δεν μου κανουν διακοπη με παλαια ημερομηνια διοτι η ημερομηνια ανακοινωσης στο ΓΕΜΗ ειναι τωρινη. Και ενω τους εξηγω οτι η ημερομηνια δημοσιευσης δεν παιζει ρολο επιμενουν και μου λενε οτι θα παει με σημερινη ημερομηνια. Τι μπορει να γινει μπορει να βοηθησει καποιος?

50 λεπτά πριν , parious said:

καλησπερα, παω να κανω διακοπη ΟΕ με ημερομηνια πραγματικης παυσης εργασιων, δλδ το 2015 (χωρις παγια και εμπορευματα) κι ενω εχω περασει απο ολα τα τμηματα και ελεγχο και προισταμενο κλπ κλπ, στο μητρωο δεν μου κανουν διακοπη με παλαια ημερομηνια διοτι η ημερομηνια ανακοινωσης στο ΓΕΜΗ ειναι τωρινη. Και ενω τους εξηγω οτι η ημερομηνια δημοσιευσης δεν παιζει ρολο επιμενουν και μου λενε οτι θα παει με σημερινη ημερομηνια. Τι μπορει να γινει μπορει να βοηθησει καποιος?

Τι να γίνει δηλαδή. Να διαβάσουν την εγκύκλιο. Δεν μας λέτε και ποια ΔΟΥ είναι?

"Για τα νομικά πρόσωπα και τις νομικές οντότητες τα οποία προβαίνουν σε διακοπή των εργασιών τους με βάση τα οριζόμενα στην παρούσα, ήτοι λαμβάνοντας υπόψη τον πραγματικό χρόνο παύσης των εργασιών τους και όχι με βάση τα αναφερόμενα στο άρθρο 8 της ΠΟΛ.1006/31.12.2013 Απόφασης Γ.Γ.Δ.Ε. όπως ισχύει, ως ημερομηνία λήξης της εκκαθάρισης ή διάλυσης, κατά περίπτωση, για την εφαρμογή του άρθρου 68 του ν. 4172/2013, λογίζεται η ημερομηνία του πραγματικού χρόνου παύσης εργασιών".

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25024
© Taxheaven

το θεμα ειναι οτι εχουν και την εγκυκλιο, την διαβασαμε και μαζι, αλλα ισχυριζονται οτι δεν αναφερει τι γινεται οταν η ημερομηνια δημοσιευσης ΓΕΜΗ ειναι τωρινη, αρα δεν μπορουνε να κανουνε κατι.

3 λεπτά πριν , parious said:

το θεμα ειναι οτι εχουν και την εγκυκλιο, την διαβασαμε και μαζι, αλλα ισχυριζονται οτι δεν αναφερει τι γινεται οταν η ημερομηνια δημοσιευσης ΓΕΜΗ ειναι τωρινη, αρα δεν μπορουνε να κανουνε κατι.

Bλακείες σας λένε . Ενα τηλ στην αρμόδια διεύθυνση του υπουργείου οικονομικών να κάνετε .

18 λεπτά πριν , parious said:

Άλλο ματς βλέπουν...

Αυτό ισχύει και σε περίπτωση μεταβολής? Θέλω να προσθέσω έναν ΚΑΙ (υπηρεσίες γερανου) που σαν πραγματικό γεγονός ισχύει από πέρυσι που αγοράστηκε ο γερανός αλλά η ΔΟΥ στέκεται μόνο στην αναγγελία στο ΓΕΜΗ που έγινε χθες. 

Καλησπερα συναδεφλοι.... εχω ιδιο θεμα με εκπροθεσμη διακοπη οε....τι μπορει να γινει στην περιπτωση αυτη; 

Στις 7/3/2017 στις 9:49 ΜΜ, SOTHRIS είπε

Bλακείες σας λένε . Ενα τηλ στην αρμόδια διεύθυνση του υπουργείου οικονομικών να κάνετε .

εκει θα μας δωσει λυση λετε; 

16 λεπτά πριν, Juliegrk είπε

εκει θα μας δωσει λυση λετε; 

διαφωνώ με όλους στην περίπτωση αυτή έχεις πρόβλημα .άποψη μου και βάση της π.ο.λ του πραγματικού χρόνου διακοπής .πας με ημερομηνία γ.ε.μ.η γιατί η πολ αναφέρει  ότι τσεκάρουν πάγια εμπορεύματα και μεταβολές πλην της αντιστοίχισης των  καδ που δεν επηρεαζει  και γίνεται η μεταβολη -διακοπη.δεν έπρεπε να πας πότε στο γ.ε.μ.η να δημοσιεύσεις(την έχουν πατήσει και άλλοι στο μέσοδιάστημα ) γιατί τώρα βλέπουν αυτή την δημοσιεύσει στο γ.ε.μ.η και  έχουν  την δυνατότητα -υποχρέωση και σου λένε δήλωσε την και μετά θα σου κάνουμε την παύση και έτσι μπλεκεις .αν τώρα στο περασουν παράτυπα κατά την άποψή μου κάλως αλλιώς έμπλεξες . 

9 λεπτά πριν, Juliegrk είπε

ειναι σοβαρο το θεμα και δεν ξερω πως θα λυθει....

μαζί σου είμαι και όλοι οι  συνάδελφοι που σου είπαν το αντίθετο ειναι έγκριτοι και σοβαροί άλλα δεν έχω κάτι επίσημο να σου δώσω να το λύσεις βάση επίσημης θέσης η  απόφασης, αν έχουν κάλο ειναι να την παραθέσουν γιατί δεν το έχεις μόνο εσύ αυτό το πρόβλημα το έχουν και άλλοι όταν έπαψε η δυνατότητα της εκπρόθεσμης διακοπής η από άγνοια όταν βγήκε η νέα πολ  πολλοί έτρεξαν να δημοσιεύσουν ένα καταστατικό λύσης για να μην έχουν πρόβλημα στο μέλλον ,μετά βγήκε η πολ του πραγματικού χρόνου και εκεί έτσι όπως ειναι διατυπωμένη δημιουργηθηκε πρόβλημα . το πως θα το λύσεις στο πα άλλα...... . 

9 λεπτά πριν, 125883623 είπε

μαζί σου είμαι και όλοι οι  συνάδελφοι που σου είπαν το αντίθετο ειναι έγκριτοι και σοβαροί άλλα δεν έχω κάτι επίσημο να σου δώσω να το λύσεις βάση επίσημης θέσης η  απόφασης, αν έχουν κάλο ειναι να την παραθέσουν γιατί δεν το έχεις μόνο εσύ αυτό το πρόβλημα το έχουν και άλλοι όταν έπαψε η δυνατότητα της εκπρόθεσμης διακοπής η από άγνοια όταν βγήκε η νέα πολ  πολλοί έτρεξαν να δημοσιεύσουν ένα καταστατικό λύσης για να μην έχουν πρόβλημα στο μέλλον ,μετά βγήκε η πολ του πραγματικού χρόνου και εκεί έτσι όπως ειναι διατυπωμένη δημιουργηθηκε πρόβλημα . το πως θα το λύσεις στο πα άλλα...... . 

ΘΑ ΠΑΩστον ελεγχο και θα δουμε τι θα γινει...ειναι παραλογο ολο αυτο...

Καλησπέρα...εχω παρόμοιο θέμα  ΟΕ χωρις στάδιο εκκαθαρισης ..και θελω να παω με ημερομηνία μετά την 23/11/2016 , αλλά στις 30/6/2018 . 

Περασα από έλεγχο στη ΔΟΥ από όλα τα τμήματα , μου ορίστηκε ελεγκτής , έκλεισα ταμειακή εκπρόθεσμα με ημερομηνία 30/6/2018 , δεν δημοσίευσα Καταστατικό Λύσης με Ισολογισμό λύσης κ εκκαθάρισης την 30/6/2019 ακόμα (εν αναμονή του ελέγχου στη ΔΟΥ) , όλα καλά...ως εδώ (σημειωτέον εχουν υποβληθεί ολες οι μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ )
Παρ'ολα αυτά όμως θεωρούν πως η ΠΟΛ.1163/2016 σε συνδυασμό με την ΠΟΛ.1019/2017 και τις σχετικές  ΠΟΛ.1006/2013 και ΠΟΛ.1045/2015 δεν ορίζουν τι γίνεται ξεκάθαρα ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 23/11/2016 ΔΛΔ για το αν μπορώ να πάω με τον πραγματικό χρόνο διακοπης ( 30/6/2018 ), αφού θα υποβάλλω τώρα με 5/2019 στο ΓΕΜΗ την Λύση και θεωρούν πως θα πρέπει να πάει  βάσει της ημερομηνίας ανακοίνωσης , δηλαδη αυτή που θα γίνει τώρα ( κάτι ήξερα που δεν ξεκίνησα από το ΓΕΜΗ).

Επειδή το έχω πάρει προσωπικά γιατί ο καθείς ερμηνεύει όπως τον βολεύει ή δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να ερμηνεύσει ελλείψει ρητής αναφοράς για τα ΝΠ χωρις στάδιο εκκαθάρισης , θα ήθελα αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει να μου πει...
Προσωπικά δεν δέχομαι πως αφού η ΠΟΛ.1163/16 είναι σε ισχύ και ΗΡΘΕ για να λύσει τις διακοπές βάσει πραγματικού χρόνου, γιατί κολλάμε τυπολατρικά σε μια ημερομηνία απλής ανακοίνωσης του
ΓΕΜΗ.ΠΟΛ.1163-2016 διακοπη εργασιών .docxΠΟΛ.1163-2016 διακοπη εργασιών .docxΠΟΛ.1163-2016 διακοπη εργασιών .docx

ΠΟΛ.1019_2017 εκπροθεσμη διακοπη πολ.1663-16.docx

ΠΟΛ.1045_10.2.2015 διακοπη εργασιων.docx

ΠΟΛ.1006-2013 ΕΝΑΡΞΗ-ΜΕΤΑΒΟΛ-ΔΙΑΚΟΠΗ.docm

Η εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών με απλά λόγια.docx

34 λεπτά πριν, ELENATHA είπε

Καλησπέρα...εχω παρόμοιο θέμα  ΟΕ χωρις στάδιο εκκαθαρισης ..και θελω να παω με ημερομηνία μετά την 23/11/2016 , αλλά στις 30/6/2018 . 

Περασα από έλεγχο στη ΔΟΥ από όλα τα τμήματα , μου ορίστηκε ελεγκτής , έκλεισα ταμειακή εκπρόθεσμα με ημερομηνία 30/6/2018 , δεν δημοσίευσα Καταστατικό Λύσης με Ισολογισμό λύσης κ εκκαθάρισης την 30/6/2019 ακόμα (εν αναμονή του ελέγχου στη ΔΟΥ) , όλα καλά...ως εδώ (σημειωτέον εχουν υποβληθεί ολες οι μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ )
Παρ'ολα αυτά όμως θεωρούν πως η ΠΟΛ.1163/2016 σε συνδυασμό με την ΠΟΛ.1019/2017 και τις σχετικές  ΠΟΛ.1006/2013 και ΠΟΛ.1045/2015 δεν ορίζουν τι γίνεται ξεκάθαρα ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 23/11/2016 ΔΛΔ για το αν μπορώ να πάω με τον πραγματικό χρόνο διακοπης ( 30/6/2018 ), αφού θα υποβάλλω τώρα με 5/2019 στο ΓΕΜΗ την Λύση και θεωρούν πως θα πρέπει να πάει  βάσει της ημερομηνίας ανακοίνωσης , δηλαδη αυτή που θα γίνει τώρα ( κάτι ήξερα που δεν ξεκίνησα από το ΓΕΜΗ).

Επειδή το έχω πάρει προσωπικά γιατί ο καθείς ερμηνεύει όπως τον βολεύει ή δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να ερμηνεύσει ελλείψει ρητής αναφοράς για τα ΝΠ χωρις στάδιο εκκαθάρισης , θα ήθελα αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει να μου πει...
Προσωπικά δεν δέχομαι πως αφού η ΠΟΛ.1163/16 είναι σε ισχύ και ΗΡΘΕ για να λύσει τις διακοπές βάσει πραγματικού χρόνου, γιατί κολλάμε τυπολατρικά σε μια ημερομηνία απλής ανακοίνωσης του
ΓΕΜΗ.ΠΟΛ.1163-2016 διακοπη εργασιών .docxΠΟΛ.1163-2016 διακοπη εργασιών .docxΠΟΛ.1163-2016 διακοπη εργασιών .docx

ΠΟΛ.1019_2017 εκπροθεσμη διακοπη πολ.1663-16.docx

ΠΟΛ.1045_10.2.2015 διακοπη εργασιων.docx

ΠΟΛ.1006-2013 ΕΝΑΡΞΗ-ΜΕΤΑΒΟΛ-ΔΙΑΚΟΠΗ.docm

Η εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών με απλά λόγια.docx

ΔΥΣΤΥΧΉΣ  ΈΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΈΝΗ ΉΡΘΕ ΝΑ ΛΎΣΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΎ ΧΡΌΝΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ EΩΣ 23/11/2016  ΟΙ ΝΕΕΣ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΉ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΕΜΗ ΚΛΠ  .ΚΑΙ ΌΣΟ ΆΦΟΡΑ ΤΟ ΘΈΜΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΣΤΆΔΙΟ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΊΓΟΥΜΕ ΓΙΑΤΊ ΠΡΏΤΟΝ ΔΕΣ ΤΙ ΑΝΑΦΈΡΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΌ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΎΤΕΡΟΝ ΒΆΣΗ ΕΛΠ ΜΠΟΡΕΊ ΜΙΑ ΟΕ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΉ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΣΤΆΔΙΟ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ;; 

ΜΑΚΆΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΊΚΙΟ ΥΠΕΡ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΣΤΑ ΣΥΡΤΆΡΙΑ . ΚΆΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΉ ΤΟ ΕΚΛΕΙΣΑΝ  ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ καταστρατήγηση ΑΛΛΙΩΣ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΙΧΕ ΝΑ ΒΓΕΙ; 

Η ΆΠΟΨΗ ΜΟΥ  ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΆ ΤΗΣ 23/11/2016 ΜΕ ΑΥΤΉΝ ΆΛΛΑ...ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ .ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΜΙΛΆ ΜΕ  ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΗΝ ΚΆΝΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΊΚΙΟ . 

Η ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΣΥΝΆΔΕΛΦΩΝ 

Καλησπέρα.

Ατομική, καφετέρια, με χρέη 42000,00 στην εφορία, μπορεί να κλείσει εκπρόθεσμα με ημερομηνία διακοπής 31/12/2004?

Ισχύει ακόμα αυτή η δυνατότητα?

Ευχαριστώ.

Ναι κανονικα .. Ακολουθησε την ΠΟΛ 1163/2016..ταμειακή προσοχή..γίνεται ΔΟΥ η παύση με Ζ 2 ΗΜΕΡΩΝ Κ το τελευταιο ..αρα ανάγνωση οταν είστε έτοιμοι με αυτοπαράδοσεις κλπ.

Καντε κ ενα ελεγχο τις ΜΥΦ 2015 κ έπειτα 

Edited by ELENATHA
Αυτοπσραδοσεις

34 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Ατομική, καφετέρια, με χρέη 42000,00 στην εφορία, μπορεί να κλείσει εκπρόθεσμα με ημερομηνία διακοπής 31/12/2004?

Ισχύει ακόμα αυτή η δυνατότητα?

Ευχαριστώ.

Αν γίνει δεκτή η ημερομηνία και έχουν υποβληθεί οι τότε δηλώσεις, εκτιμώ ότι δεν θα χρειαστείτε τίποτα. Είναι όλα παραγεγραμμένα. 

2 ώρες πριν, ELENATHA είπε

Ναι κανονικα .. Ακολουθησε την ΠΟΛ 1163/2016..ταμειακή προσοχή..γίνεται ΔΟΥ η παύση με Ζ 2 ΗΜΕΡΩΝ Κ το τελευταιο ..αρα ανάγνωση οταν είστε έτοιμοι με αυτοπαράδοσεις κλπ.

Καντε κ ενα ελεγχο τις ΜΥΦ 2015 κ έπειτα 

Καλησπέρα.

Μπορεί να κάνει κλείσιμο της ταμειακής ο τεχνικός με σημερινή ημερομηνία?

Ευχαριστώ.

1 ώρα πριν, ponzi είπε

Αν γίνει δεκτή η ημερομηνία και έχουν υποβληθεί οι τότε δηλώσεις, εκτιμώ ότι δεν θα χρειαστείτε τίποτα. Είναι όλα παραγεγραμμένα. 

Καλησπέρα.

Τα χρέη εννοείτε? Δεν προέρχονται από την ατομική. Είναι από φόρο εισοδήματος, ΕΝΦΙΑ, κτλ.

Ευχαριστώ.

26 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μπορεί να κάνει κλείσιμο της ταμειακής ο τεχνικός με σημερινή ημερομηνία?

Ευχαριστώ.

Θα κάνει αναγνωση μνήμης. Αλλα θα πρεπει να εχεις και το παλιό ζ  για να αποδείξεις οτι μέχρι τώρα δεν υπάρχει κίνηση. Αν κάνει κλεισιμο με το παλιό παλι θα πρεπει να εχεις μαζι σου στην δου ενα πρόσφατο. 

(Ο τεχνικός που θα κάνει τώρα ανάγνωση θα χει τωρινή ημερομηνία). 

Αν και δεν υπάρχει υποχρέωση να την κανει τεχνικός αλλα οκ, είναι πιο ασφαλές. 

2 ώρες πριν, 125883623 είπε

Θα κάνει αναγνωση μνήμης. Αλλα θα πρεπει να εχεις και το παλιό ζ  για να αποδείξεις οτι μέχρι τώρα δεν υπάρχει κίνηση. Αν κάνει κλεισιμο με το παλιό παλι θα πρεπει να εχεις μαζι σου στην δου ενα πρόσφατο. 

(Ο τεχνικός που θα κάνει τώρα ανάγνωση θα χει τωρινή ημερομηνία). 

Αν και δεν υπάρχει υποχρέωση να την κανει τεχνικός αλλα οκ, είναι πιο ασφαλές. 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Στις 14/6/2019 στις 7:23 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Τα χρέη εννοείτε? Δεν προέρχονται από την ατομική. Είναι από φόρο εισοδήματος, ΕΝΦΙΑ, κτλ.

Ευχαριστώ.

Δεν εννοούσα τα χρέη. Βιβλία, στοιχεία ακόμη και ταμειακή δεν τα χρειάζεστε. Ωστόσο, αν υπάρχει η ταμειακή και το βιβλίο της, θα βοηθήσει.