Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΣ - ΧΑΡΤΟΣΗΜΑ


dynamoking

Ερώτηση

Στις ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Βεβαιώσεις Αποδοχών ή Συντάξεων Φορολογικού Έτους 2016 , στα εισοδήματα από επιχειρηματική δραστηριότητα υπάρχει η εξής ερώτοαπάντηση:
 
14. Τα ποσά χαρτοσήμου και ΟΓΑ χαρτοσήμου, συμμετέχουν στον προσδιορισμό των καθαρών αμοιβών;

Τα ποσά χαρτοσήμου και ΟΓΑ χαρτοσήμου αφορούν κρατήσεις υπέρ τρίτων και επομένως δεν αφαιρούνται από το ποσό των ακαθάριστων αμοιβών για τον προσδιορισμό των καθαρών αμοιβών.
 
 
Οπότε με βάσει τα παραπάνω, οι ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΣ που είναι φορολογικά μισθωτές υπηρεσίες και πλέον και ασφαλιστικά ανήκουν στις μισθωτές υπηρεσίες , δεν θα έχουν χαρτόσημα,αφού τα χαρτόσημα αφορούν κρατήσεις τρίτων!
 
 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ναι πράγματι, σκέφτομαι να κάνω ένα ερώτημα στο Υπουργείο.. το θέμα είναι πότε θα μου απαντήσουν με τον καταιγισμό ερωτημάτων που θα δέχονται αυτήν την εποχή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι δεν συμφωνώ με την απάντηση του υπουργείου.

Το χαρτόσημο αμοιβών ΔΣ αφαιρείται από την αμοιβή του σύμβουλου, τουλάχιστον στις περιπτώσεις που έχω συναντήσει.

Το χαρτόσημο αμοιβών με τίτλο κτήσης/απόδειξη δαπάνης μπορεί να το επιβαρυνθει ο λήπτης της υπηρεσίας ή ο αμοιβόμενος.

Εφόσον λοιπόν αφαιρείτε από την αμοιβή γιατί να φορολογηθεί? Θα μπορούσε να μπεί στο πεδίο "Κρατήσεις(εκτός φόρου)" στην εφαρμογή των βεβαιώσεων. Αλλα μάλλον πρόκειται για ακόμη μια αδικία...

Οσον τώρα αφορά εαν θα πρέπει να έχουν χαρτόσημο οι αμοιβές ΔΣ, οι τίτλοι κτήσης άνεργων και οι τίτλοι κτήσης επιχ.δραστηριοτητας, θα πρέπει επιτέλους να δοθεί κάποια επίσημη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
48 λεπτά πριν , dynamoking said:

Ναι πράγματι, σκέφτομαι να κάνω ένα ερώτημα στο Υπουργείο.. το θέμα είναι πότε θα μου απαντήσουν με τον καταιγισμό ερωτημάτων που θα δέχονται αυτήν την εποχή..

O KTX δεν άλλαξε λόγω ΕΦΚΑ. Οπότε χαρτόσημο κανονικά κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 90% των πελατών μου βάζουν χαρτόσημο στις αμοιβές ΔΣ, οι μισοί όλο στον εργοδότη και οι άλλοι μισοί όλο στον εργαζόμενο.

Το 10% που δεν βάζουν, πατάνε στο ότι αφορά αμοιβές-κράτηση τρίτων, ενω οι αμοιβές ΔΣ είναι αμοιβές μισθωτών φορολογικά.

Η άποψή μου είναι ότι , εάν μέχρι 31/12/16 δεν έβαζες χαρτόσημο στις αμοιβές ΔΣ, ασφαλιστικά υπέκρυπτες εξαρτημένη εργασία.. Οπότε θα είχες άλλα βάσανα..

Απο 01/01/2017 που με συγκεκριμένα ΚΑΔ ''νομιμοποιήθηκαν'' ασφαλιστικά αυτές οι αμοιβές και μπαίνουν ΑΠΔ, τότε ποιος ο λόγος να βάζεις χαρτόσημο , αφού εκτός από φορολογικά , πλέον και ασφαλιστικά είναι αμοιβές μισθωτών υπηρεσιών και με την βούλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, dynamoking said:
 
Οπότε με βάσει τα παραπάνω, οι ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΣ που είναι φορολογικά μισθωτές υπηρεσίες και πλέον και ασφαλιστικά ανήκουν στις μισθωτές υπηρεσίες , δεν θα έχουν χαρτόσημα,αφού τα χαρτόσημα αφορούν κρατήσεις τρίτων!
 
 
 
 

Δεν είναι  μισθός με βάση την εργατική νομοθεσία όμως , αλλά είναι εισόδημα που για λόγους φορολογίας εισοδήματος θα φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών και το οποίο υπόκειται από 01-01-2017 και σε υπέρ ΕΦΚΑ εισφορές , όχι όμως με το "πλήρες πακέτο εισφορών " των μισθωτών.

Αν το μέλος του ΔΣ είχε πρόσληψη στην εταιρεία (ΕΡΓΑΝΗ κλπ ) θα ηταν μισθός και για την απαλλαγή από τα τέλη χαρτοσήμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, dynamoking said:

Το 90% των πελατών μου βάζουν χαρτόσημο στις αμοιβές ΔΣ, οι μισοί όλο στον εργοδότη και οι άλλοι μισοί όλο στον εργαζόμενο.

Το 10% που δεν βάζουν, πατάνε στο ότι αφορά αμοιβές-κράτηση τρίτων, ενω οι αμοιβές ΔΣ είναι αμοιβές μισθωτών φορολογικά.

Η άποψή μου είναι ότι , εάν μέχρι 31/12/16 δεν έβαζες χαρτόσημο στις αμοιβές ΔΣ, ασφαλιστικά υπέκρυπτες εξαρτημένη εργασία.. Οπότε θα είχες άλλα βάσανα..

Απο 01/01/2017 που με συγκεκριμένα ΚΑΔ ''νομιμοποιήθηκαν'' ασφαλιστικά αυτές οι αμοιβές και μπαίνουν ΑΠΔ, τότε ποιος ο λόγος να βάζεις χαρτόσημο , αφού εκτός από φορολογικά , πλέον και ασφαλιστικά είναι αμοιβές μισθωτών υπηρεσιών και με την βούλα?

Ενδιαφέρουσες απόψεις...

η ορθότητά τους βέβαια, είναι άλλο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό ισχύει ακόμα ...

  7. Aι υπό του Δημοσίου, Δήμων ή Kοινοτήτων, άλλων νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, κοινωφελών, εθνωφελών, νοσηλευτικών, θρησκευτικών, φιλανθρωπικών, εκπαιδευτικών κ.λπ. ιδρυμάτων ή σωματείων ή επιτροπών, ανωνύμων εταιρειών, συνεταιρισμών, σωματείων, συλλόγων κ.λπ. καταβαλλόμεναι αμοιβαί προς οιονδήποτε διά υπερωριακήν εργασίαν, συμμετοχήν εις συμβούλια, επιτροπάς, διοικήσεις ή διευθύνσεις εταιρειών κ.λπ., έστω και αν παρέχωνται υπό μορφήν ποσοστών ή εξόδων κινήσεως, υπόκεινται εις τέλος 1%, εάν εξ άλλης τινός ειδικής διατάξεως δεν προβλέπεται ελαφρότερον τέλος ή ατέλεια.
Tο εν λόγω τέλος καταβάλλεται κατά την εξόφλησιν ή πίστωσιν των αμοιβών τούτων, συμφώνως προς το άρθρον 3 του παρόντος νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν , C.F.C. said:

Αυτό ισχύει ακόμα ...

  7. Aι υπό του Δημοσίου, Δήμων ή Kοινοτήτων, άλλων νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, κοινωφελών, εθνωφελών, νοσηλευτικών, θρησκευτικών, φιλανθρωπικών, εκπαιδευτικών κ.λπ. ιδρυμάτων ή σωματείων ή επιτροπών, ανωνύμων εταιρειών, συνεταιρισμών, σωματείων, συλλόγων κ.λπ. καταβαλλόμεναι αμοιβαί προς οιονδήποτε διά υπερωριακήν εργασίαν, συμμετοχήν εις συμβούλια, επιτροπάς, διοικήσεις ή διευθύνσεις εταιρειών κ.λπ., έστω και αν παρέχωνται υπό μορφήν ποσοστών ή εξόδων κινήσεως, υπόκεινται εις τέλος 1%, εάν εξ άλλης τινός ειδικής διατάξεως δεν προβλέπεται ελαφρότερον τέλος ή ατέλεια.
Tο εν λόγω τέλος καταβάλλεται κατά την εξόφλησιν ή πίστωσιν των αμοιβών τούτων, συμφώνως προς το άρθρον 3 του παρόντος νόμου.

 


... ισχύει ακόμη ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 7/3/2017 στις 10:11 ΜΜ, SOTHRIS είπε

Δεν είναι  μισθός με βάση την εργατική νομοθεσία όμως , αλλά είναι εισόδημα που για λόγους φορολογίας εισοδήματος θα φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών και το οποίο υπόκειται από 01-01-2017 και σε υπέρ ΕΦΚΑ εισφορές , όχι όμως με το "πλήρες πακέτο εισφορών " των μισθωτών.

Αν το μέλος του ΔΣ είχε πρόσληψη στην εταιρεία (ΕΡΓΑΝΗ κλπ ) θα ηταν μισθός και για την απαλλαγή από τα τέλη χαρτοσήμου.

Καλησπέρα και από εμένα,

επειδή με απασχολεί και εμένα το θέμα μπαίνω στην κουβέντα. Τους οικοδόμους πχ ούτε αυτούς δεν τους προσλαμβάνεις μέσω ΕΡΓΑΝΗ. Πληρώνεις στην αμοιβή τους χαρτόσημο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 27/6/2018 στις 4:27 ΜΜ, Manolitos είπε

Καλησπέρα και από εμένα,

επειδή με απασχολεί και εμένα το θέμα μπαίνω στην κουβέντα. Τους οικοδόμους πχ ούτε αυτούς δεν τους προσλαμβάνεις μέσω ΕΡΓΑΝΗ. Πληρώνεις στην αμοιβή τους χαρτόσημο;

 

Είναι εντελώς άλλη περίπτωση αυτό. Δε μιλάμε για μισθό με βάση την εργατική νομοθεσία , αλλά για αμοιβές που φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών . Μη τα μπερδευετε αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...