Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕΣΩ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ


G-MEL

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δηλ πως; με ταχυδρομικη επιταγή; Νομιζω οχι! αλλιως θα επιτρεποταν και η επιταγη καποιας εταιρειας που ο εργαζομενος θα την κατεθεται στο λογαριασμο του για να την εισπραξει!! Εγω εχω καταλαβει οτι ηλεκτρονικο μεσο πληρωμης ειναι μεταφορα απο λογ/σμο σε λογ/σμο μεσω ebanking, πιστωτικης ή χρεωστικης ή προπληρωμένης καρτας! Οχι απλα καταθεση στο λογ/σμο του εργαζομενου απο το ταμειο μιας τραπεζας........αλλα ΜΟΝΟ μεσω ebanking ή καρτων!!!!!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαράς το κουράγιο του ελεγκτή που θα ρίξει μια πληρωμή μισθοδοσίας με κατάθεση στο τραπεζικό λογαριασμό από το γκισέ... Απλα είναι άλλη μια κακογραμμένη οδηγία... κάποια στιγμή θα το πάρουν χαμπάρι και θα το αλλάξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, LILY said:

δηλ πως; με ταχυδρομικη επιταγή; Νομιζω οχι! αλλιως θα επιτρεποταν και η επιταγη καποιας εταιρειας που ο εργαζομενος θα την κατεθεται στο λογαριασμο του για να την εισπραξει!! Εγω εχω καταλαβει οτι ηλεκτρονικο μεσο πληρωμης ειναι μεταφορα απο λογ/σμο σε λογ/σμο μεσω ebanking, πιστωτικης ή χρεωστικης ή προπληρωμένης καρτας! Οχι απλα καταθεση στο λογ/σμο του εργαζομενου απο το ταμειο μιας τραπεζας........αλλα ΜΟΝΟ μεσω ebanking ή καρτων!!!!!!!!!! 

Ε όχι, δε νομίζω ότι μόνο μέσω e-banking ή καρτών μετράει η πληρωμή μισθοδοσίας...

Θεωρώ ότι αρκεί να μπουν στο λογαριασμό του υπαλλήλου στην τράπεζα, με οποιονδήποτε τρόπο (γκισέ, e-banking, επιταγή κτλ.)

Αν δηλαδή εγώ χρωστάω στην τράπεζα/ΔΟΥ/ΙΚΑ κοκ και έχω ένα μόνο λογαριασμό, πώς θα κάνω την πληρωμή της μισθοδοσίας;;; Συμφωνώ ότι είναι κακογραμμένη η οδηγία αλλά δε θεωρώ ότι θα πετάξουν εκτός όσες πληρωμές μισθοδοσίας γίνουν με άλλους τρόπους, αν και όταν το ανακαλύψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, G-MEL said:

 

AObNHG0UFatYAAAAAElFTkSuQmCCAA==

ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΕΣΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ  ?

 

Το άρθρο δεν αναφέρει μόνο χρήση ηλεκτρονικού μεσου αλλά κ μέσω παρόχου υπηρεσιών πληρωμών . Είναι τα ΕΛΤΑ στην 2η περίπτωση ? Αν ναι δεν υπάρχει πρόβλημα , κάντε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για τα ΕΛΤΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

είπανε ότι θα ξεκαθαρίσει το ζήτημα της κατάθεσης του μισθού στον γκισέ με νεότερη διαταγή 
(μην ρωτάτε πότε ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν , ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

είπανε ότι θα ξεκαθαρίσει το ζήτημα της κατάθεσης του μισθού στον γκισέ με νεότερη διαταγή 
(μην ρωτάτε πότε ) 

για να ρωτάμε είμαστε... θα μας πούνε και αγενής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΟΜΟΣ 4446/2016

ΑΡΘΡΟ 62. ΟΡΙΣΜΟΙ

δ. «πάροχος υπηρεσιών πληρωμών» οι επιχειρήσεις που δύνανται να παρέχουν υπηρεσίες πληρωμών και οι οποίες διακρίνονται στις ακόλουθες έξι κατηγορίες:
(α) πιστωτικά ιδρύματα,
(β) ιδρύματα ηλεκτρονικού χρήματος,
(γ) γραφεία ταχυδρομικών επιταγών,
(δ) ιδρύματα πληρωμών,
(ε) η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και οι εθνικές Κεντρικές Τράπεζες, όταν δεν ενεργούν υπό την ιδιότητά τους ως νομισματικές ή άλλες δημόσιες αρχές,
(στ) το Ελληνικό Δημόσιο ή τα άλλα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όταν δεν ενεργούν υπό την ιδιότητά τους ως δημόσιες αρχές, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 4 του ν. 3862/2010.

Για μένα αυτό περιλαμβάνει ΕΛΤΑ, ταχυδρομικές ή και τηλεφωνικές επιταγές, τραπεζικές επιταγές, προσωπικές επιταγές, paypal, western union, money gram και ό,τι άλλο μπορούμε να φανταστούμε ακόμη και "λεπτά στο λεπτό" της Πειραιώς. Υποψιάζομαι ότι θα μπορούσε κάποιος να γεμίζει και μία προπληρωμένη κάρτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΤΗΣ ΠΑΣΔΕ ο Κος  Λιάζος , ανέφερε πως σε περίπτωση προβληματικών λογαριασμών οκ και το ταχυδρομείο ή και η επιταγή ακόμη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ ερωτώ το εξής που φαντάζομαι θα το αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι εκ των επιτηδευματιών-εταιρειών κλπ: σε περίπτωση που στις 30 του μηνός, τελευταία ημέρα του μήνα δεν υπάρχουν τα χρηματικά διαθέσιμα για την πληρωμή της μισθοδοσίας του προσωπικού και πληρωθεί μέρος της, εκπίπτει το μέρος αυτό της μισθοδοσίας ή όχι? δηλ.αν πχ η μισθοδοσία του φλεβάρη που έπρεπε να καταβληθεί στις 28.2 καταβληθεί σε δόσεις στις 28.2.2017 και 3.3.2017 λόγω αδυναμίας του εργοδότη, θα εκπέσει το σύνολο της δαπάνης της μισθοδοσίας ή όχι επειδή κατατέθηκε εκπρόθεσμα?? θεωρώ πώς θα εκπίπτει όποτε και να καταβληθεί η μισθοδοσία έστω και καθυστερημένα αρκεί να είναι μέσω τραπεζικού μέσου κλπ...ποιά η γνώμη σας??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως τα καταφέρνουν και ένα απλό στη βάση του θέμα το κάνουν δύσκολο , δε το έχω καταλάβει . Πρέπει στιο υπ. οικονομικών να έχουν ένα περίεργο χάρισμα  , δε εξηγείται διαφορετικά .:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, v.kourtis said:

εγώ ερωτώ το εξής που φαντάζομαι θα το αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι εκ των επιτηδευματιών-εταιρειών κλπ: σε περίπτωση που στις 30 του μηνός, τελευταία ημέρα του μήνα δεν υπάρχουν τα χρηματικά διαθέσιμα για την πληρωμή της μισθοδοσίας του προσωπικού και πληρωθεί μέρος της, εκπίπτει το μέρος αυτό της μισθοδοσίας ή όχι? δηλ.αν πχ η μισθοδοσία του φλεβάρη που έπρεπε να καταβληθεί στις 28.2 καταβληθεί σε δόσεις στις 28.2.2017 και 3.3.2017 λόγω αδυναμίας του εργοδότη, θα εκπέσει το σύνολο της δαπάνης της μισθοδοσίας ή όχι επειδή κατατέθηκε εκπρόθεσμα?? θεωρώ πώς θα εκπίπτει όποτε και να καταβληθεί η μισθοδοσία έστω και καθυστερημένα αρκεί να είναι μέσω τραπεζικού μέσου κλπ...ποιά η γνώμη σας??  

θα εκπιπτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

είπανε ότι θα ξεκαθαρίσει το ζήτημα της κατάθεσης του μισθού στον γκισέ με νεότερη διαταγή 
(μην ρωτάτε πότε ) 

Πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, SOTHRIS said:

Πως τα καταφέρνουν και ένα απλό στη βάση του θέμα το κάνουν δύσκολο , δε το έχω καταλάβει . Πρέπει στιο υπ. οικονομικών να έχουν ένα περίεργο χάρισμα  , δε εξηγείται διαφορετικά .:angry:

Προωθείται η πληρωμή σε είδος. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Πως τα καταφέρνουν και ένα απλό στη βάση του θέμα το κάνουν δύσκολο , δε το έχω καταλάβει . Πρέπει στιο υπ. οικονομικών να έχουν ένα περίεργο χάρισμα  , δε εξηγείται διαφορετικά .:angry:

ναι, λέγεται το χάρισμα του ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑΙΟΥ Δ.Υ. . Παλαιότερα λεγόταν του ΝΟΥΔΟΥΛΗ το χάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

  • εκπίπτουν οι μισθοί μέσω τραπέζης από 01/01/2017 ή 01/6/2017 υποχρεωτικά ?
  • αν πληρωθούν μέσα στο 2018 πριν την υποβολή της δήλωσης οι μισθοί μέσω τραπέζης  εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?
  • αν με δικαστική απόφαση πληρώθηκαν στο 2017 μισθοί για προηγούμενα έτη εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
34 λεπτά πριν, medousa είπε

Καλησπέρα ,

  • εκπίπτουν οι μισθοί μέσω τραπέζης από 01/01/2017 ή 01/6/2017 υποχρεωτικά ?
  • αν πληρωθούν μέσα στο 2018 πριν την υποβολή της δήλωσης οι μισθοί μέσω τραπέζης  εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?
  • αν με δικαστική απόφαση πληρώθηκαν στο 2017 μισθοί για προηγούμενα έτη εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26189

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, medousa είπε

Καλησπέρα ,

  • εκπίπτουν οι μισθοί μέσω τραπέζης από 01/01/2017 ή 01/6/2017 υποχρεωτικά ?
  • αν πληρωθούν μέσα στο 2018 πριν την υποβολή της δήλωσης οι μισθοί μέσω τραπέζης  εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?
  • αν με δικαστική απόφαση πληρώθηκαν στο 2017 μισθοί για προηγούμενα έτη εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?

μην μπερδεύεις τους μισθούς με τις ασφαλιστικές εισφορές.

οι μισθοί κατ'αρχάς εκπίπτουν όλοι. στην συνέχεια εξετάζουμε πως πληρώθηκαν ,όποτε πληρωθούν. 

εάν μέσω τράπεζας από 01/01/17  εκπίπτουν κανονικά.  αλλάξαμε χρόνο και πληρώνουμε πχ. μισθούς Νοεμβρίου 2017.

οι μισθοί Νοεμβρίου 2017 εξέπεσαν κανονικά το 2017.  αν το 2018 πληρωθούν μέσω τραπέζης οκ. αν με μετρητά γυρνάμε πίσω και κάνουμε τροποποιητική 2017 για να τους βγάλουμε.

όπως με τα τιμολόγια >500 ευρώ.

αναφέρομαι σε φορολογικά θέματα.  το γιατί δεν πλήρωσε ο εργοδότης το Δώρο Χριστουγέννων όταν έπρεπε ,είναι θέμα εργατικό ,αλλά δεν έχει σχέση με την φορολογική έκπτωσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή και την επεξήγηση !!!!

Άρα και για τις πρόσθετες αποδοχές που βγήκαν με δικαστική απόφαση πρέπει να κάνω τροποποιητική για τον χρόνο που αναφέρονται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
40 λεπτά πριν, medousa είπε

Καλημέρα ,

ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή και την επεξήγηση !!!!

Άρα και για τις πρόσθετες αποδοχές που βγήκαν με δικαστική απόφαση πρέπει να κάνω τροποποιητική για τον χρόνο που αναφέρονται ?

oi πρόσθετες θέλουν εισφορές-φόρους .

δεν το ξέρω αυτό,λογικά εάν πληρώθηκαν τα ανωτέρω εκπίπτουν στο έτος της απόφασης.

επαναλαμβάνω δεν το ξέρω με σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μισθοδοσία των μηνών του 2017 που έχει πληρωθεί μετρητά  μπαίνει στην φορολογική αναμόρφωση και όχι διαφορά ΛΒ και ΦΒ σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...