Jump to content
  • 0
G-MEL

ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕΣΩ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ

Question

Recommended Posts

  • 0

δηλ πως; με ταχυδρομικη επιταγή; Νομιζω οχι! αλλιως θα επιτρεποταν και η επιταγη καποιας εταιρειας που ο εργαζομενος θα την κατεθεται στο λογαριασμο του για να την εισπραξει!! Εγω εχω καταλαβει οτι ηλεκτρονικο μεσο πληρωμης ειναι μεταφορα απο λογ/σμο σε λογ/σμο μεσω ebanking, πιστωτικης ή χρεωστικης ή προπληρωμένης καρτας! Οχι απλα καταθεση στο λογ/σμο του εργαζομενου απο το ταμειο μιας τραπεζας........αλλα ΜΟΝΟ μεσω ebanking ή καρτων!!!!!!!!!! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χαράς το κουράγιο του ελεγκτή που θα ρίξει μια πληρωμή μισθοδοσίας με κατάθεση στο τραπεζικό λογαριασμό από το γκισέ... Απλα είναι άλλη μια κακογραμμένη οδηγία... κάποια στιγμή θα το πάρουν χαμπάρι και θα το αλλάξουν...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, LILY said:

δηλ πως; με ταχυδρομικη επιταγή; Νομιζω οχι! αλλιως θα επιτρεποταν και η επιταγη καποιας εταιρειας που ο εργαζομενος θα την κατεθεται στο λογαριασμο του για να την εισπραξει!! Εγω εχω καταλαβει οτι ηλεκτρονικο μεσο πληρωμης ειναι μεταφορα απο λογ/σμο σε λογ/σμο μεσω ebanking, πιστωτικης ή χρεωστικης ή προπληρωμένης καρτας! Οχι απλα καταθεση στο λογ/σμο του εργαζομενου απο το ταμειο μιας τραπεζας........αλλα ΜΟΝΟ μεσω ebanking ή καρτων!!!!!!!!!! 

Ε όχι, δε νομίζω ότι μόνο μέσω e-banking ή καρτών μετράει η πληρωμή μισθοδοσίας...

Θεωρώ ότι αρκεί να μπουν στο λογαριασμό του υπαλλήλου στην τράπεζα, με οποιονδήποτε τρόπο (γκισέ, e-banking, επιταγή κτλ.)

Αν δηλαδή εγώ χρωστάω στην τράπεζα/ΔΟΥ/ΙΚΑ κοκ και έχω ένα μόνο λογαριασμό, πώς θα κάνω την πληρωμή της μισθοδοσίας;;; Συμφωνώ ότι είναι κακογραμμένη η οδηγία αλλά δε θεωρώ ότι θα πετάξουν εκτός όσες πληρωμές μισθοδοσίας γίνουν με άλλους τρόπους, αν και όταν το ανακαλύψουν...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, G-MEL said:

 

AObNHG0UFatYAAAAAElFTkSuQmCCAA==

ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΕΣΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ  ?

 

Το άρθρο δεν αναφέρει μόνο χρήση ηλεκτρονικού μεσου αλλά κ μέσω παρόχου υπηρεσιών πληρωμών . Είναι τα ΕΛΤΑ στην 2η περίπτωση ? Αν ναι δεν υπάρχει πρόβλημα , κάντε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για τα ΕΛΤΑ 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 λεπτά πριν , ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

είπανε ότι θα ξεκαθαρίσει το ζήτημα της κατάθεσης του μισθού στον γκισέ με νεότερη διαταγή 
(μην ρωτάτε πότε ) 

για να ρωτάμε είμαστε... θα μας πούνε και αγενής...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΝΟΜΟΣ 4446/2016

ΑΡΘΡΟ 62. ΟΡΙΣΜΟΙ

δ. «πάροχος υπηρεσιών πληρωμών» οι επιχειρήσεις που δύνανται να παρέχουν υπηρεσίες πληρωμών και οι οποίες διακρίνονται στις ακόλουθες έξι κατηγορίες:
(α) πιστωτικά ιδρύματα,
(β) ιδρύματα ηλεκτρονικού χρήματος,
(γ) γραφεία ταχυδρομικών επιταγών,
(δ) ιδρύματα πληρωμών,
(ε) η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και οι εθνικές Κεντρικές Τράπεζες, όταν δεν ενεργούν υπό την ιδιότητά τους ως νομισματικές ή άλλες δημόσιες αρχές,
(στ) το Ελληνικό Δημόσιο ή τα άλλα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όταν δεν ενεργούν υπό την ιδιότητά τους ως δημόσιες αρχές, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 4 του ν. 3862/2010.

Για μένα αυτό περιλαμβάνει ΕΛΤΑ, ταχυδρομικές ή και τηλεφωνικές επιταγές, τραπεζικές επιταγές, προσωπικές επιταγές, paypal, western union, money gram και ό,τι άλλο μπορούμε να φανταστούμε ακόμη και "λεπτά στο λεπτό" της Πειραιώς. Υποψιάζομαι ότι θα μπορούσε κάποιος να γεμίζει και μία προπληρωμένη κάρτα.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΤΗΣ ΠΑΣΔΕ ο Κος  Λιάζος , ανέφερε πως σε περίπτωση προβληματικών λογαριασμών οκ και το ταχυδρομείο ή και η επιταγή ακόμη

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εγώ ερωτώ το εξής που φαντάζομαι θα το αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι εκ των επιτηδευματιών-εταιρειών κλπ: σε περίπτωση που στις 30 του μηνός, τελευταία ημέρα του μήνα δεν υπάρχουν τα χρηματικά διαθέσιμα για την πληρωμή της μισθοδοσίας του προσωπικού και πληρωθεί μέρος της, εκπίπτει το μέρος αυτό της μισθοδοσίας ή όχι? δηλ.αν πχ η μισθοδοσία του φλεβάρη που έπρεπε να καταβληθεί στις 28.2 καταβληθεί σε δόσεις στις 28.2.2017 και 3.3.2017 λόγω αδυναμίας του εργοδότη, θα εκπέσει το σύνολο της δαπάνης της μισθοδοσίας ή όχι επειδή κατατέθηκε εκπρόθεσμα?? θεωρώ πώς θα εκπίπτει όποτε και να καταβληθεί η μισθοδοσία έστω και καθυστερημένα αρκεί να είναι μέσω τραπεζικού μέσου κλπ...ποιά η γνώμη σας??  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πως τα καταφέρνουν και ένα απλό στη βάση του θέμα το κάνουν δύσκολο , δε το έχω καταλάβει . Πρέπει στιο υπ. οικονομικών να έχουν ένα περίεργο χάρισμα  , δε εξηγείται διαφορετικά .:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, v.kourtis said:

εγώ ερωτώ το εξής που φαντάζομαι θα το αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι εκ των επιτηδευματιών-εταιρειών κλπ: σε περίπτωση που στις 30 του μηνός, τελευταία ημέρα του μήνα δεν υπάρχουν τα χρηματικά διαθέσιμα για την πληρωμή της μισθοδοσίας του προσωπικού και πληρωθεί μέρος της, εκπίπτει το μέρος αυτό της μισθοδοσίας ή όχι? δηλ.αν πχ η μισθοδοσία του φλεβάρη που έπρεπε να καταβληθεί στις 28.2 καταβληθεί σε δόσεις στις 28.2.2017 και 3.3.2017 λόγω αδυναμίας του εργοδότη, θα εκπέσει το σύνολο της δαπάνης της μισθοδοσίας ή όχι επειδή κατατέθηκε εκπρόθεσμα?? θεωρώ πώς θα εκπίπτει όποτε και να καταβληθεί η μισθοδοσία έστω και καθυστερημένα αρκεί να είναι μέσω τραπεζικού μέσου κλπ...ποιά η γνώμη σας??  

θα εκπιπτει...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

είπανε ότι θα ξεκαθαρίσει το ζήτημα της κατάθεσης του μισθού στον γκισέ με νεότερη διαταγή 
(μην ρωτάτε πότε ) 

Πότε;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, SOTHRIS said:

Πως τα καταφέρνουν και ένα απλό στη βάση του θέμα το κάνουν δύσκολο , δε το έχω καταλάβει . Πρέπει στιο υπ. οικονομικών να έχουν ένα περίεργο χάρισμα  , δε εξηγείται διαφορετικά .:angry:

Προωθείται η πληρωμή σε είδος. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Πως τα καταφέρνουν και ένα απλό στη βάση του θέμα το κάνουν δύσκολο , δε το έχω καταλάβει . Πρέπει στιο υπ. οικονομικών να έχουν ένα περίεργο χάρισμα  , δε εξηγείται διαφορετικά .:angry:

ναι, λέγεται το χάρισμα του ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑΙΟΥ Δ.Υ. . Παλαιότερα λεγόταν του ΝΟΥΔΟΥΛΗ το χάρισμα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα ,

  • εκπίπτουν οι μισθοί μέσω τραπέζης από 01/01/2017 ή 01/6/2017 υποχρεωτικά ?
  • αν πληρωθούν μέσα στο 2018 πριν την υποβολή της δήλωσης οι μισθοί μέσω τραπέζης  εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?
  • αν με δικαστική απόφαση πληρώθηκαν στο 2017 μισθοί για προηγούμενα έτη εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
34 λεπτά πριν, medousa είπε

Καλησπέρα ,

  • εκπίπτουν οι μισθοί μέσω τραπέζης από 01/01/2017 ή 01/6/2017 υποχρεωτικά ?
  • αν πληρωθούν μέσα στο 2018 πριν την υποβολή της δήλωσης οι μισθοί μέσω τραπέζης  εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?
  • αν με δικαστική απόφαση πληρώθηκαν στο 2017 μισθοί για προηγούμενα έτη εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26189

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
11 ώρες πριν, medousa είπε

Καλησπέρα ,

  • εκπίπτουν οι μισθοί μέσω τραπέζης από 01/01/2017 ή 01/6/2017 υποχρεωτικά ?
  • αν πληρωθούν μέσα στο 2018 πριν την υποβολή της δήλωσης οι μισθοί μέσω τραπέζης  εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?
  • αν με δικαστική απόφαση πληρώθηκαν στο 2017 μισθοί για προηγούμενα έτη εκπίπτουν από τα έσοδα του 2017 ?

μην μπερδεύεις τους μισθούς με τις ασφαλιστικές εισφορές.

οι μισθοί κατ'αρχάς εκπίπτουν όλοι. στην συνέχεια εξετάζουμε πως πληρώθηκαν ,όποτε πληρωθούν. 

εάν μέσω τράπεζας από 01/01/17  εκπίπτουν κανονικά.  αλλάξαμε χρόνο και πληρώνουμε πχ. μισθούς Νοεμβρίου 2017.

οι μισθοί Νοεμβρίου 2017 εξέπεσαν κανονικά το 2017.  αν το 2018 πληρωθούν μέσω τραπέζης οκ. αν με μετρητά γυρνάμε πίσω και κάνουμε τροποποιητική 2017 για να τους βγάλουμε.

όπως με τα τιμολόγια >500 ευρώ.

αναφέρομαι σε φορολογικά θέματα.  το γιατί δεν πλήρωσε ο εργοδότης το Δώρο Χριστουγέννων όταν έπρεπε ,είναι θέμα εργατικό ,αλλά δεν έχει σχέση με την φορολογική έκπτωσή του.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα ,

ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή και την επεξήγηση !!!!

Άρα και για τις πρόσθετες αποδοχές που βγήκαν με δικαστική απόφαση πρέπει να κάνω τροποποιητική για τον χρόνο που αναφέρονται ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
40 λεπτά πριν, medousa είπε

Καλημέρα ,

ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή και την επεξήγηση !!!!

Άρα και για τις πρόσθετες αποδοχές που βγήκαν με δικαστική απόφαση πρέπει να κάνω τροποποιητική για τον χρόνο που αναφέρονται ?

oi πρόσθετες θέλουν εισφορές-φόρους .

δεν το ξέρω αυτό,λογικά εάν πληρώθηκαν τα ανωτέρω εκπίπτουν στο έτος της απόφασης.

επαναλαμβάνω δεν το ξέρω με σιγουριά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η μισθοδοσία των μηνών του 2017 που έχει πληρωθεί μετρητά  μπαίνει στην φορολογική αναμόρφωση και όχι διαφορά ΛΒ και ΦΒ σωστά ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...