Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, CHRISTOS1956 είπε

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ Η ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΑΥΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ?

ΣΤΗΝ ΠΟΛ 1045/2018 ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προκύπτει, ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα, αδυναμία του συστήματος να συμπεριλάβει τον ΚΑΔ τους υπάρχει.'Ετσι απάντησαν...τα τηλέφωνα είναι πάνω στην πολ.

πάρτε τους κι εσείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΩΡΑ 08.00 ΕΩΣ ΚΑΙ 13.30 ΚΑΛΟΥΣΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟΥΣ 4 ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΩ Η ΠΟΛ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ. ΑΡΑ EPIS ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΕΣΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΠΟΙΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ? ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΔ? Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, CHRISTOS1956 είπε

ΑΠΟ ΩΡΑ 08.00 ΕΩΣ ΚΑΙ 13.30 ΚΑΛΟΥΣΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟΥΣ 4 ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΩ Η ΠΟΛ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ. ΑΡΑ EPIS ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΕΣΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΠΟΙΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ? ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΔ? Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

Συνάδελφε καλημέρα, σήμερα πήρα τηλ στο ΚΕΦ 2131621000  τους το έθεσα και μου απάντησαν ότι έχουν οδηγία από  το υπουργείο ότι δεν είναι επαγγελματίες και δεν έπρεπε να παρακρατήσουμε φόρο. Μου την διάβασε κιόλας ... την οδηγία.

Της εξήγησα πως ο ίδιος που τους έδωσε την οδηγία κος Παπαγιάννης, ο ακριβώς ίδιος μου απάντησε  ότι έχουν κανονικά υποχρέωση και σωστά παρακράτησα τον φόρο.

Τέλος πάντων, κράτησε το ερώτημα το προώθησε και θα επικοινωνήσουν μαζί μου.

Οπότε αναμένουμε, μόλις έχω νέα το ανεβάζω...

καλό θα ήταν να ενοχλήσουν κι άλλοι στο ΚΕΦ που ενδιαφέρονται να δούμε ίντα θα γενούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, EPIS, πήρα τηλ στο 2131621000 και η απάντηση ήταν ότι οι αγρότες ειδικού καθεστώτος φέτος δεν υποβάλλουν το αρχείο.Που το λέει κυρία μου αυτό της λέω, σε εσωτερική οδηγία που μας έχουν δώσει. Μετά την απάντηση αυτή κατάφερα και επικοινώνησα και με τον Κο Παπαγιάννη στο τηλ 2103375446 ο οποίος μου είπε ότι δεν προκύπτει απ'ο πουθενά ότι οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος δεν υποχρεούνται να υποβάλλουν το αρχείο. Είναι λάθος του TAXIS και την ευθύνη δεν την έχει ο φορολογούμενος. Αν αποκατασταθεί το σφάλμα μέχρι 31/12/2018 μπορείτε να υποβάλλεται το αρχείο. Αν αποφασίσει η διοίκηση ότι δεν είναι δυνατόν να διορθωθεί για φέτος εμείς θα χορηγούμαι χειρόγραφη βεβαίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΠΟΛ. 1045/13.3.2018 (Τύπος και περιεχόμενο ...

10.

0

Αμοιβή μικρότερη των 300€ της παραγράφου 8 και των 150 € της παραγράφου 2

του άρθρου 64 §8 ν.4172/2013

 

 

Νόμος 4172/2013

8. Σε περίπτωση που ο λήπτης της αμοιβής σύμφωνα με την περίπτωση δ' της παραγράφου 1 του άρθρου 62 είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, παρακράτηση φόρου σύμφωνα με την παράγραφο 1 ενεργείται μόνον εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ.

 

Εαν εγω εκδοσω ΤΠΥ ( ως λογιστης) με καθαρη αξια 300 ευρο , θα εχει παρακρατηση ή οχι ;

Γιατι εχω την εντυπωση οτι αλλο λεει η πολ και αλλο ο νομος ;

οποιος θελει μπορει να μου το ξεκαθαριζει .

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, CHRISTOS1956 είπε

Ευχαριστώ πολύ, EPIS, πήρα τηλ στο 2131621000 και η απάντηση ήταν ότι οι αγρότες ειδικού καθεστώτος φέτος δεν υποβάλλουν το αρχείο.Που το λέει κυρία μου αυτό της λέω, σε εσωτερική οδηγία που μας έχουν δώσει. Μετά την απάντηση αυτή κατάφερα και επικοινώνησα και με τον Κο Παπαγιάννη στο τηλ 2103375446 ο οποίος μου είπε ότι δεν προκύπτει απ'ο πουθενά ότι οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος δεν υποχρεούνται να υποβάλλουν το αρχείο. Είναι λάθος του TAXIS και την ευθύνη δεν την έχει ο φορολογούμενος. Αν αποκατασταθεί το σφάλμα μέχρι 31/12/2018 μπορείτε να υποβάλλεται το αρχείο. Αν αποφασίσει η διοίκηση ότι δεν είναι δυνατόν να διορθωθεί για φέτος εμείς θα χορηγούμαι χειρόγραφη βεβαίωση

Με την διαφορά  πως οι δηλώσεις λήγουν πολύ νωρίτερα από τις 31/12. Άρα  δίνουμε την χειρόγραφη, βγαίνουν οι δηλώσεις τους για έλεγχο, να δούμε τι θα λέει η ΔΗΛΕΔ και θα είμαστε και υπ' ατμόν! Τις παίρνει τις βεβαιώσεις? δεν τις παίρνει? το συστηματάκι τους!

Εν τω μεταξύ δεν έχω καμμία ενημέρωση, λέμε τώρα θα με παίρνανε τηλ.

Καταντά αστείο, γιατί την οδηγία που έχουν -την εσωτερική- την έχουν δώσει οι εκδότες της ΠΟΛ 

Σηκώνεις τα χέρια!!!:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ υπέβαλα στο TAXIS στην σελίδα του κάθε αγρότη στις ερωτήσεις το μήνυμα που μου βγάζει, για να έχω κάποιο στοιχείο για το μέλλον. Διότι αργότερα σε κάποια διασταύρωση μπορει να ξεχάσουν .................. ότι είχε πρόβλημα το σύστημα τους και να μου στείλουν τον λογαριασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΡΩΜΑΝΟΣ είπε

 ΠΟΛ. 1045/13.3.2018 (Τύπος και περιεχόμενο ...

10.

0

Αμοιβή μικρότερη των 300€ της παραγράφου 8 και των 150 € της παραγράφου 2

του άρθρου 64 §8 ν.4172/2013

 

 

Νόμος 4172/2013

8. Σε περίπτωση που ο λήπτης της αμοιβής σύμφωνα με την περίπτωση δ' της παραγράφου 1 του άρθρου 62 είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, παρακράτηση φόρου σύμφωνα με την παράγραφο 1 ενεργείται μόνον εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ.

 

Εαν εγω εκδοσω ΤΠΥ ( ως λογιστης) με καθαρη αξια 300 ευρο , θα εχει παρακρατηση ή οχι ;

Γιατι εχω την εντυπωση οτι αλλο λεει η πολ και αλλο ο νομος ;

οποιος θελει μπορει να μου το ξεκαθαριζει .

ευχαριστω.

300,01  ναι

300 οχι.

η πολ. έπρεπε να βάλει <=300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ότι αφορά τις βεβαιώσεις απο επιχειρηματική δραστηριότητα για κάτω απο 300 ευρώ μπορούν να συμπεριληφθούν και τα ΔΑ-Τ ή μόνο τα παροχής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, musabelis είπε

Καλημέρα σε ότι αφορά τις βεβαιώσεις απο επιχειρηματική δραστηριότητα για κάτω απο 300 ευρώ μπορούν να συμπεριληφθούν και τα ΔΑ-Τ ή μόνο τα παροχής?

βεβαίωση αμοιβών ,όχι αγορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2018 στις 12:10 ΜΜ, KAMELOT είπε

ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΓΟΣΗΜΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΤΕΣ ΓΗΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ή ΤΟ ΙΚΑ????

Το αρχείο αμοιβών από εργόσημο υποβάλλεται αποκλειστικά και μόνο από τους αρμόδιους ασφαλιστικούς φορείς ΙΚΑ και ΟΓΑ.
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28297

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2018 στις 6:46 ΜΜ, hapapa είπε

Καλησπέρα

την παρακράτηση των αποδέιξεων δαπανών της στέλνουμε ως μισθωτές με κωδικό 4 σωστά?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

ναι Μ 4 /

αν έχει φόρο ,πως θα τον περάσεις?  πρέπει να βρεις και αναλογούντα.

Λογικά όπως προπέρυσι το ίδιο ποσό παρακρατηθείς και αναλογούν, η αλήθεια είναι ότι πέρυσι δεν είχα στείλει καθόλου, άλλαξε κάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hapapa είπε

Λογικά όπως προπέρυσι το ίδιο ποσό παρακρατηθείς και αναλογούν, η αλήθεια είναι ότι πέρυσι δεν είχα στείλει καθόλου, άλλαξε κάτι?

 

αν στο πάρει καλώς . διαφορετικά θέλει /0,985.

δεν έχω στείλει ,απλά σκέφτομαι σαν μισθωτές τι θα ζητήσει. ΑΜΚΑ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

αν στο πάρει καλώς . διαφορετικά θέλει /0,985.

δεν έχω στείλει ,απλά σκέφτομαι σαν μισθωτές τι θα ζητήσει. ΑΜΚΑ κλπ.

στο προγραμμα του taxis για την δημιουργια του αρχειου το παιρνει κανονικα με το ιδιο ποσο και στους δυο οποτε μάλλον οκ θα ειναι, δεν τα στελνω ακομη... φοβουμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, hapapa είπε

στο προγραμμα του taxis για την δημιουργια του αρχειου το παιρνει κανονικα με το ιδιο ποσο και στους δυο οποτε μάλλον οκ θα ειναι, δεν τα στελνω ακομη... φοβουμαι

τι φοβάσαι?

αν είναι περιστασιακά απασχολούμενος ρίξτο.

μετά παίζει το Ε/6  μη υπόχρεος σε βιβλία κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...