Jump to content
  • 0

ΜΕΤΟΧΟΣ ΣΕ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 45%


MNT
 Share

Question

Σε μια ανωνυμη εταιρεια ενας μετοχος εχει ποσοστο 45% μπορει να εργασθει στην εταιρεια αυτη και να ασφαλισθει ως ημερομισθιος,αν οχι τι θα γινει με ελεγχο του ικα που θα τον βρει να δουλευει,με το θεμα των αμοιβων σε περιπτωση μη ασφαλισης τι κανω

Link to comment
Share on other sites

14 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
10 ώρες πριν, MNT said:

Σε μια ανωνυμη εταιρεια ενας μετοχος εχει ποσοστο 45% μπορει να εργασθει στην εταιρεια αυτη και να ασφαλισθει ως ημερομισθιος,αν οχι τι θα γινει με ελεγχο του ικα που θα τον βρει να δουλευει,με το θεμα των αμοιβων σε περιπτωση μη ασφαλισης τι κανω

Αν παρέχει πραγματική εργασία ως ημερομίσθιος είναι υποχρέωση της ΑΕ να τον ασφαλίσει . 

Οι αμοιβές των μετόχων - μελών ΔΣ  για τις οποίες υπάρχουν ασφαλιστικές υπέρ ΕΦΚΑ εισφορές και για τις οποίες γίνεται λόγος αυτές τις μέρες δεν αφορούν αυτή την περίπτωση .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Η Ερωτηση τεθηκε διοτι στο σεμιναριο που εγινε χθες στον κομβο στην ιδια ερωτηση απαντησανε οτι πρεπει να χαμηλωσει το ποσοστο του ο μετοχος διοτι αλλοιως μιλαμε για ιδιοκτητη που ασφαλιζει τον εαυτο του μπορει να εχω κανει λαθος και να καταλαβα αλλαι 

Ποσωπικα πιστευω οτι σε καθε περιπτωση πρεπει να ασφαλιστει εστω και εαν εχει το 80%,συμφωνειτε

Link to comment
Share on other sites

  • 0
πριν μία ώρα, MNT said:

Η Ερωτηση τεθηκε διοτι στο σεμιναριο που εγινε χθες στον κομβο στην ιδια ερωτηση απαντησανε οτι πρεπει να χαμηλωσει το ποσοστο του ο μετοχος διοτι αλλοιως μιλαμε για ιδιοκτητη που ασφαλιζει τον εαυτο του μπορει να εχω κανει λαθος και να καταλαβα αλλαι 

Ποσωπικα πιστευω οτι σε καθε περιπτωση πρεπει να ασφαλιστει εστω και εαν εχει το 80%,συμφωνειτε

Εγώ θεωρώ πως πρέπει να ασφαλιστεί για παροχή εξαρτημένης εργασίας .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Άμα παρέχει εξαρτημένη σχέση εργασίας,τότε υποχρεωτικά εφκα,όπως λέει και ο Σωτήρης ,για να υπάρχει πλήρης κάλυψη ,κάνε και μιά έκτακτη Γ.Σ με μοναδικό θέμα την συγκεκριμένη εργασία,εξ άλλου στην Α.Ε την διοίκηση την ασκεί το Δ.Σ.και αυτό τώρα υπάγετε στον εφκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ο Εισηγητης επικαλεσθηκε καποια διαταγη που δεν μπορεσα να συγκρατησω με την οποια ο μετοχος με ποσοστο μεγαλο δεν ασφαλιζεται

Φυσικα υπαρχει και η περιπτωση λαθους απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 0

υπαρχει προβλημα, οταν εχει  ποσοστο πανω απο το   ενα τριτο

 εγκυκλιος του  ικα  44/1985  η οποια    αναφεροταν στις ΑΕ αλλα  " κατ αναλογιαν" , θα ισχυει για καθε μορφη εταιριας

αυτη ηταν η απαντηση   απο τον  κ. Μπουρλο

 

απο την 44/1985 διαβαζουμε...

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Αθήνα, 6 Μαρτίου 1985

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

Αρ. Πρωτ.: Α21/360

ΔΙΟΙΚΗΣΗ

Αριθμός Εγκυκλίου 44

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

 

ΤΜΗΜΑ ΓΕΝ.ΑΣΦ.ΜΙΣΘΩΤΩΝ

 

 

ΘΕΜΑ:

Ασφάλιση μελών διοίκησης Α.Ε. κ.λπ.

2α. Δεν αποκλείεται όμως ορισμένα από τα παραπάνω πρόσωπα να παρέχουν προς την εταιρεία, παράλληλα με την .ιδιότητα του μέλους του Δ.Σ. αυτής, και εξαρτημένη εργασία. Στην περίπτωση αυτή αν η παρεχόμενη εργασία συνιστά το κύριο ή συγκύριο επάγγελμα των προσώπων τούτων, θα πρέπει αυτά να ασφαλίζονται υποχρεωτικά και στο ΙΚΑ, ανεξάρτητα δηλαδή από την ασφάλιση τους στο TAΕ ή ΤΕΒΕ (Χ. Αγαλόπουλου Κοιν. Ασφαλίσεις 1955 σελ. 74-75, άρθρο 2 παρ. 4 Ν.825/1978 , εγκ. 13/1979).

β. Επισημαίνεται πάντως ότι αν το μέλος της Διοίκησης της Α.Ε. κατέχει τα 2/3 των μετοχών ή την απλή πλειοψηφία της διοίκησης της εταιρείας δεν είναι δυνατή η ασφάλιση του στο ΙΚΑ, γιατί από το μέλος αυτό ασκείται η διοίκηση της εταιρείας και ως εκ τούτου δεν υπάρχει ουσιαστικά ο εργοδότης προς τον οποίο να παρέχεται η εργασία (Γ. Ψηλού, Φ. Χανζηδημητρίου Ασφαλιστική Νομοθεσία 1984/15-16).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αρα εκτος απο το να κατεχει το 2/3 των μετοχων πρεπει να ειναι και μελος του δσ για να  εννοηθει οτι ασκει διοικηση και να μην ασφαλισθει στο ικα,αν κατεχει μονο το 2/3 των μετοχων τοτε ασφαλιζεται στο ικα για την εργασια του στην εταιρεια

Link to comment
Share on other sites

  • 0
56 λεπτά πριν , G.E.S. said:

υπαρχει προβλημα, οταν εχει  ποσοστο πανω απο το   ενα τριτο

 εγκυκλιος του  ικα  44/1985  η οποια    αναφεροταν στις ΑΕ αλλα  " κατ αναλογιαν" , θα ισχυει για καθε μορφη εταιριας

αυτη ηταν η απαντηση   απο τον  κ. Μπουρλο

 

απο την 44/1985 διαβαζουμε...

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Αθήνα, 6 Μαρτίου 1985

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

Αρ. Πρωτ.: Α21/360

ΔΙΟΙΚΗΣΗ

Αριθμός Εγκυκλίου 44

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

 

ΤΜΗΜΑ ΓΕΝ.ΑΣΦ.ΜΙΣΘΩΤΩΝ

 

 

ΘΕΜΑ:

Ασφάλιση μελών διοίκησης Α.Ε. κ.λπ.

2α. Δεν αποκλείεται όμως ορισμένα από τα παραπάνω πρόσωπα να παρέχουν προς την εταιρεία, παράλληλα με την .ιδιότητα του μέλους του Δ.Σ. αυτής, και εξαρτημένη εργασία. Στην περίπτωση αυτή αν η παρεχόμενη εργασία συνιστά το κύριο ή συγκύριο επάγγελμα των προσώπων τούτων, θα πρέπει αυτά να ασφαλίζονται υποχρεωτικά και στο ΙΚΑ, ανεξάρτητα δηλαδή από την ασφάλιση τους στο TAΕ ή ΤΕΒΕ (Χ. Αγαλόπουλου Κοιν. Ασφαλίσεις 1955 σελ. 74-75, άρθρο 2 παρ. 4 Ν.825/1978 , εγκ. 13/1979).

β. Επισημαίνεται πάντως ότι αν το μέλος της Διοίκησης της Α.Ε. κατέχει τα 2/3 των μετοχών ή την απλή πλειοψηφία της διοίκησης της εταιρείας δεν είναι δυνατή η ασφάλιση του στο ΙΚΑ, γιατί από το μέλος αυτό ασκείται η διοίκηση της εταιρείας και ως εκ τούτου δεν υπάρχει ουσιαστικά ο εργοδότης προς τον οποίο να παρέχεται η εργασία (Γ. Ψηλού, Φ. Χανζηδημητρίου Ασφαλιστική Νομοθεσία 1984/15-16).

 

Θανάση καλημέρα ,απο διαστροφή και συνήθεια μπήκα και εγώ εδώ σήμερα ,αλλά αυτό που ανέβασες μιλάει για μέλος δ.σ.και μέτοχο.όχι απλά μέτοχο ,χωρίς να είναι μέλος δ.σ.

Πάω για τσίπουρα,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 0
21 ώρες πριν, KABONTOROS said:

Θανάση καλημέρα ,απο διαστροφή και συνήθεια μπήκα και εγώ εδώ σήμερα ,αλλά αυτό που ανέβασες μιλάει για μέλος δ.σ.και μέτοχο.όχι απλά μέτοχο ,χωρίς να είναι μέλος δ.σ.

Πάω για τσίπουρα,,,,,,,,,,,

Γιαννη, καλημερα,  - και εγω για να σβησω τα φωτα  περασα, αλλα το μικροβιο , γαρ  !!-

εχεις δικιο ,

 ο κ. Μπουρλος, στην απαντηση του μιλαει για γεν. δ/ντη

 

αρα ,  α ν    δεν ειναι μελος Δ.Σ. , ο μετοχος ,  μπορει να  ειναι μισθωτος και ας εχει

το  90 %     ?

σωστα ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
6 λεπτά πριν , G.E.S. said:

Γιαννη, καλημερα,  - και εγω για να σβησω τα φωτα  περασα, αλλα το μικροβιο , γαρ  !!-

εχεις δικιο ,

 ο κ. Μπουρλος, στην απαντηση του μιλαει για γεν. δ/ντη

 

αρα ,  α ν    δεν ειναι μελος Δ.Σ. , ο μετοχος ,  μπορει να  ειναι μισθωτος και ας εχει

το  90 %     ?

σωστα ?

 

καλημέρα ,γιατί έγραψες > από το 1/3?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

καλημερα, συναδελφε

αν ακουσες το σεμιναριο, ο κ. Μπουρλος , αυτο το ποσοστο

ανεφερε-     σε καθε σεμιναριο το   αναφερει  -

μετα  διαβαζοντας , την  44/1985  και εγω, δεν  το εντοπισα  ως ποσοστο  το 1/3

μενει να τον ρωτησουμε η ισως υπαρχει σαφης εγκυκλιος που να το αναφερει

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
44 λεπτά πριν , G.E.S. said:

Γιαννη, καλημερα,  - και εγω για να σβησω τα φωτα  περασα, αλλα το μικροβιο , γαρ  !!-

εχεις δικιο ,

 ο κ. Μπουρλος, στην απαντηση του μιλαει για γεν. δ/ντη

 

αρα ,  α ν    δεν ειναι μελος Δ.Σ. , ο μετοχος ,  μπορει να  ειναι μισθωτος και ας εχει

το  90 %     ?

σωστα ?

 

Kαλημέρα Θανάση,εγώ έτσι το καταλαβαίνω,επίσης αν κάποιος μεγαλομέτοχος παρέχει πράγματι εξαρτημένη εργασία-εργανη κλπ και ασφαλίζεται,υπάρχει περίπτωση να του πεί ο ΕΦΚΑ,σου επιστρέφω τα χρήματα γιατί δεν έπρεπε να ασφαλίζεσαι?

Πάντως είναι μιά καλή ερώτηση προς τον εφκα να απαντηθεί με σιγουριά ,να μου πεις μόνο αυτό είναι ?γιατί εμείς εικασίες κάνουμε,με σιγουριά ποιός μπορεί να απαντήσει?επι πλέον σκέφτομαι ,οταν φτάσεις για σύνταξη και σου πούν κοίτα.............άντε να τα πάρεις πίσω ,με το σημερινό καθεστώς.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 ώρες πριν, G.E.S. said:

Γιαννη,    το αλλο με το  1/3 , που το στηριζει  ο κ. Μπουρλος  ?

το εχεις εντοπισει  ,   στην  44/1985  ?       καπου αλλου ?

Προφανώς αναφέρεται στον ν,2190/20 για την εγκυρότητα των γ.σ.,υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...