Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΕΛΟΥΣ Δ.Σ. & ΜΕΤΟΧΟΥ >3%


LGK

Ερώτηση

Καλησπέρα,

σύμφωνα με τον ΕΦΚΑ τα μερίσματα επιβαρύνονται με ασφαλιστικές εισφορές 26,95% όταν ο μέτοχος είναι και μέλος Δ.Σ. (ΟΑΕΕ).

Αν όμως έχει πλαφονάρει στο 5860,80 λόγω μερισμάτων και ταυτόχρονα έχει και αμοιβές Δ.Σ. στο 2017, θα υπολογιστούν ασφαλιστικές εισφορές στις αμοιβές Δ.Σ. στην ΑΠΔ του Ιανουαρίου με 34,10%?

Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να υπολογιστούν λόγω του ότι πληρώνει για το 2017 ασφαλιστικές εισφορές στο maximum .

Κάνω κάπου λάθος?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θα πρέπει να περιμένουμε , σύμφωνα με τα μέχρι τώρα πρώτα είναι οι μισθωτές κ κατά την γνώμη μου στο συνολικό άνω των 5860 δεν θα υπάρχουν εισφορές (σε προηγούμενο θέμα υπάρχει η άποψη ότι επιστρέφονται μόνο οι εισφορές ασφαλισμένου για το ποσό >5860  αμοιβων-μερισμάτων) .Βέβαια από τα μερίσματα έχουν βγει κ στην ΑΠΔ πρέπει να δηλωθούν . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επικρατεί σύγχυση για το θέμα αυτό. Σε επίσκεψή μου στον ΕΦΚΑ  στην Αγίου Κωνσταντίνου 8 μου είπαν πως η πληρωμή πρέπει να γίνει και για τις 2 περιπτώσεις και ότι είναι ανεξάρτητο το γεγονός ότι υπερβαίνει το πλαφόν. Μόνο ο ασφαλισμένος δικαιούται να ζητήσει επιστροφή ή συμψηφισμό με μελλοντικές οφειλές. Η εταιρεία θα πληρώσει κανονικά τις εισφορές για τις αμοιβές και αυτές θα πάνε κλασσικά στον κουβά υπέρ του συστήματος, χωρίς κανένα όφελος για τον ασφαλισμένο.

Εκείνο όμως που επίσης μου είπε ο "αρμόδιος"υπάλληλος είναι ότι στην περίπτωση μονοπρόσωπης ΑΕ που υπάρχουν αμοιβές δσ και έσοδα από μερίσματα για τον 1 μέτοχο  και επίσης καλύπτεται 2 φορές το πλαφόν  ίσως να μην πρέπει  να πληρωθούν εισφορές για τις αμοιβές του δσ εφόσον ουσιαστικά υπάρχει "ασυμβίβαστο" λόγω εργοδότη-εργαζόμενου:blink:

Τον ρώτησα αν μπορεί να στηρίξει την άποψή του αυτή αλλά δυστυχώς δεν μπορούσε. Οπότε περιμένουμε. Εμείς ουσιαστικά σταματήσαμε να δίνουμε αμοιβές μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα, αλλά ακόμα και αν δεν ξεκαθαρίσουν θα σταματήσει να παίρνει αμοιβές  και θα γίνει απλό μέλος αντί για διευθύνων σύμβουλος , Ούτε μία στο εκατομμύριο δεν πρόκειται να εισπράξουν για ένα πρόσωπο εισφορές στο πλαφόν επί 2 ή επί 3 εφόσον υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις. Αρκετά με το βαρέλι δίχως πάτο και την κοινωνική τους πολιτική εις βάρος όλων όσων ακόμα επιβιώνουν. Αν νομίζουν ότι 100 θα τρέφουν 10.000 πλανώνται πλάνην οικτράν... Εφόσον θέλουν να μας έχουν όλους στα 384 ευρώ θα εισπράττουν και τα ανάλογα για τα 384 ευρώ όπως κάνει όλος ο κόσμος που ευλογεί τους κ.κ Κατρούγκαλο και Πετρόπουλο για το καλό που τους έκαναν να πληρώνουν ανάλογα με το τι δηλώνουν......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
48 λεπτά πριν , elal said:

 

Εκείνο όμως που επίσης μου είπε ο "αρμόδιος"υπάλληλος είναι ότι στην περίπτωση μονοπρόσωπης ΑΕ που υπάρχουν αμοιβές δσ και έσοδα από μερίσματα για τον 1 μέτοχο  και επίσης καλύπτεται 2 φορές το πλαφόν  ίσως να μην πρέπει  να πληρωθούν εισφορές για τις αμοιβές του δσ εφόσον ουσιαστικά υπάρχει "ασυμβίβαστο" λόγω εργοδότη-εργαζόμενου:blink:

 

 

"Ασυμβίβαστο υπάρχει όταν ο Δ/νων σύμβουλος πχ. είναι και μισθωτός στην ΑΕ με εξαρτημένη εργασία. Η αμοιβή ΔΣ τι σχέση έχει με αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηχανικός μέλος Δ.Σ λαμβάνει αμοιβή εκπροσώπησης 2000 το μήνα ,α;ρα  πρέπει να ασφαλιστεί σαν Α.Δ.Σ. με τι ποσοστά

38,10% η 34,10% και το κολοεφ άπαξ ,με τι κωδικό-πακετο κλπ.,το 071 δεν το έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ponzi said:

"Ασυμβίβαστο υπάρχει όταν ο Δ/νων σύμβουλος πχ. είναι και μισθωτός στην ΑΕ με εξαρτημένη εργασία. Η αμοιβή ΔΣ τι σχέση έχει με αυτό?

Αυτή ακριβώς ήταν η απορία μου και η απάντηση που έλαβα ήταν ότι τον θεωρεί "οιωνεί"μισθωτό από τη στιγμή που η αμοιβή του φορολογείται με την κλίμακα των μισθωτών... Εκεί το τερμάτισα τελείως και σηκώνω τα χέρια ψηλά..... Μάλιστα μετά από σκέψη μου απάντησε ότι εγώ προσωπικά δεν θα τον έβαζα στην ΑΠΔ   Για το λόγο αυτό άρχισα να ψάχνομαι μήπως στις μονοπρόσωπες ΑΕ μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο. Τώρα πόσο σοβαρά μπορεί να λάβει κανείς αυτή την άποψη δεν ξέρω. Πάντως την επόμενη εβδομάδα θα ξαναπάω γιατί στο γραφείο που μου έστειλαν υποτίθεται ότι έγραφαν τις εγκυκλίους . Απλά η υπεύθυνη δεν ήταν εκεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...