Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dimitrisg11

Γνωστοποίησης στον ΕΦΚΑ οτι ο εργοδότης πληρώνει

Question

Γειά σας,

 Είμαι μηχανικός (ΤΣΜΕΔΕ), ελ. επαγγελματίας σε 1 εργοδότη. Πρόσφατα μου ήρθε ειδοποιητήριο να πληρώσω ΕΦΚΑ. Ο εργοδότης έχει συμφωνήσει μαζί  μου να πληρώνει τα 2/3 σύμφωνα με τον νόμο.....

 Τι πρέπει να κανω για να ενημερωθεί το σύστημα του ΕΦΚΑ και να μην πληρώσω όλο το ποσό των εισφορών;  Κάνω κάτι εγώ ή ο εργοδότης;

Σας ευχαριστώ

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

23 answers to this question

Recommended Posts

  • 1
28 λεπτά πριν , dimitrisg11 said:

Γειά σας,

 Είμαι μηχανικός (ΤΣΜΕΔΕ), ελ. επαγγελματίας σε 1 εργοδότη. Πρόσφατα μου ήρθε ειδοποιητήριο να πληρώσω ΕΦΚΑ. Ο εργοδότης έχει συμφωνήσει μαζί  μου να πληρώνει τα 2/3 σύμφωνα με τον νόμο.....

 Τι πρέπει να κανω για να ενημερωθεί το σύστημα του ΕΦΚΑ και να μην πληρώσω όλο το ποσό των εισφορών;  Κάνω κάτι εγώ ή ο εργοδότης;

Σας ευχαριστώ

 

Δεν έχουν αποφασίσει επί αυτού στον ΕΦΚΑ , πλην του ότι θέλουν επί του παρόντος να πληρώσουν αμφότεροι και μελλοντικά ....θα συμψηφίσουν (αορίστως πως).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 λεπτά πριν , dimitrisg11 said:

Σαε ευχαριστώ...

και θα πληρώσει η κάθε πλευρά το 100%, δηλαδή 2 φορές;

Άρα εγώ να προβώ στην πληρωμή

Δική σας η απόφαση . Αλλοι πιθανόν να έχουν διαφορεική γνώμη και άποψη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγώ λέω να ασφαλιστεί απο 01/01/2017 ως μπλοκάκιας και να καταθέσει ένσταση στον εφκα για διαγραφή του ποσού που του έχει αναρτηθεί,γιατί δεν ισχύει πλέον αυτός ο υπολογισμός με το αρθρο 39,αλλά με το 38.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 hours ago, KABONTOROS said:

Εγώ λέω να ασφαλιστεί απο 01/01/2017 ως μπλοκάκιας και να καταθέσει ένσταση στον εφκα για διαγραφή του ποσού που του έχει αναρτηθεί,γιατί δεν ισχύει πλέον αυτός ο υπολογισμός με το αρθρο 39,αλλά με το 38.

Θεωρητικά όταν είναι έτοιμη η ΑΠΔ , θα είναι και ενήμερο το σύστημα του ΕΦΚΑ. Γιατί να προβεί σε ένσταση;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 ώρες πριν, Mariotsaou said:

Θεωρητικά όταν είναι έτοιμη η ΑΠΔ , θα είναι και ενήμερο το σύστημα του ΕΦΚΑ. Γιατί να προβεί σε ένσταση;

Γιατί υπάρχει ετεροχρονισμός στην πληροφόρηση οπότε θα πληρώσει εισφορές ως επιχείρηση ατομική ενώ είναι στη διάταξη του άρθρου 39 παρ. 9 , γιατί ο ΕΦΚΑ δε μπορεί να το γνωρίζει αυτό έγκαιρα , πριν την έκδοση της ατομικής ειδοποίησης.

Εστω ότι η επιχείρηση στέλνει ΑΠΔ την 28/02 , ημερομηνία καταληκτική και για την πληρωμή εισφορών .Πότε θα το πληροφορηθεί ο ΕΦΚΑ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μήπως πρέπει να το γνωστοποιήσω στο ΤΣΜΕΔΕ (με κατάθεση στο πρωτόκολλο), με μία δήλωσή μου ((οτι υπάγομαι στο άρθρο 39 παρ. 9) και να μην πληρώσω;

θα είμαι καλυμμένος έτσι λέτε;

ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, SAIDONAMESSHNIA said:

Να ρωτήσω εγώ ότι δηλαδή οι εργοδότες έχουν συμφωνήσει να πληρώνουν  τα 2/3 χωρίς να έχουν κάνει μείωση στις απολαβές που δίνουν???

 

Άστο αυτό τώρα, θέλει νέο φόρουμ αυτή η κουβέντα...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 ώρες πριν, SAIDONAMESSHNIA said:

Να ρωτήσω εγώ ότι δηλαδή οι εργοδότες έχουν συμφωνήσει να πληρώνουν  τα 2/3 χωρίς να έχουν κάνει μείωση στις απολαβές που δίνουν???

 

Πολλοί λένε στον μπλοκάκια: "κοίτα να δεις, εγώ δεν ξέρω ΈΦΚΑ δεν ΕΦΚΑ, ότι μου κόστιζες τον Δεκέμβριο του 2016, θα μου κοστίσεις και τώρα. Οπότε βάλε ΕΦΚΑ μέσα και μείωσε τόσο την αμοιβή σου, ώστε μαζί με τις εργοδοτικές να μου κοστίσει το ίδιο. Τι, έχεις μείωση στα καθαρά σου; Ω μοντιέ, αχ παλιοέφκα τι του έκανες του μηχανικού; Νταντά εγώ σένα". ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

λαλακίες ,αυτοί νομίζανε ότι στην ζούγκλα θα βάλουν νόμο.

και δεν παίρνουν την ευθύνη να πουν ,τον βρήκα να στρογγυλοκάθεται σε γραφείο σαν κανονικό εργαζόμενο σου κοπάνησα τις εισφορές μισθωτού και άντε γεια.

τα ρίχνουν πότε στην εταιρεία και πότε στον καψερό τον μπλοκάκια.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, SAIDONAMESSHNIA said:

Να ρωτήσω εγώ ότι δηλαδή οι εργοδότες έχουν συμφωνήσει να πληρώνουν  τα 2/3 χωρίς να έχουν κάνει μείωση στις απολαβές που δίνουν???

 

Υπάρχουν και τέτοιοι , αλλά υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις στις οποίες παρατηρούμε μειώσεις στο ποσό της αμοιβής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι, απλά αναρωτιόμουν άμα όλο αυτό με τις ΑΠΔ που έχουν φαγωθεί όλοι που έχουν μπλοκάκια δεν έχει ουσία καμία απλά παραπάνω δουλεία για εμάς....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα, έχουμε και περιπτώσεις που έχουν ρυθμίσεις στα Ταμεία τους και

ρωτάνε εάν δεν πληρώσουν τα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ επειδή θα πάνε με

ΑΠΔ, υπάρχει περίπτωση να χάσουν τη ρύθμιση;Να πληρώσουν κάτι έναντι;

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

"Έχουν πεί" ότι ο μπλοκάκιας θα πληρώσει το 9,22 (του τιμολογίου που έκοψε έως 31/01/2017) ανεξάρτητα του ειδοποιητηρίου ΕΦΚΑ που έχει αναρτηθεί και κατόπιν θα γίνουν συμψηφισμοί αφού θα έχουν ανέβει οι ΑΠΔ.

"Είπαν" επίσης ότι μέχρι να γίνουν οι συμψηφισμοί,ο μπλοκάκιας θα είναι ενήμερος.

Δεν χρειάζεται πουθενά γνωστοποίηση,αρκεί να εφαρμοστούν αυτά που "έχουν πει"... ^_^

κοντός ψαλμός αλληλούια!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 ώρες πριν, noslave said:

"Έχουν πεί" ότι ο μπλοκάκιας θα πληρώσει το 9,22 (του τιμολογίου που έκοψε έως 31/01/2017) ανεξάρτητα του ειδοποιητηρίου ΕΦΚΑ που έχει αναρτηθεί και κατόπιν θα γίνουν συμψηφισμοί αφού θα έχουν ανέβει οι ΑΠΔ.

"Είπαν" επίσης ότι μέχρι να γίνουν οι συμψηφισμοί,ο μπλοκάκιας θα είναι ενήμερος.

Δεν χρειάζεται πουθενά γνωστοποίηση,αρκεί να εφαρμοστούν αυτά που "έχουν πει"... ^_^

κοντός ψαλμός αλληλούια!

To ατομικό  ειδοποιητήριο είναι ατομική οφειλή του ασφαλισμένου και πληρώνεται στον ΑΦΜ του ιδίου (ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΜΚΑ ΤΟΥ κλπ κλπ κλπ )

Από την  ΑΠΔ την οποία υποβάλει επιχείρηση (φυσικό πρόσωπο ή νομικό πρόσωπο ) προκύπτει οφειλή η οποία βαρύνει αποκλειστικά αυτή και σε καμιά περίπτωση τον οποιονδήποτε ασφαλισμένο περιέχει αυτή η ΑΠΔ.

Είναι νοητό να μιλάμε για συμψηφισμούς ανάμεσα σε απαιτήσεις και υποχρεώσεις εντελώς διαφορετικών προσώπων ? Αν υπήρχε κάποιο είδος συνυπευθυνότητας συμψηφισμός σαν αυτόν που υπονοείται παραπάνω θα ήταν εφικτός. 

Οντως γνωστοποίηση δε χρειάζεται και αν χρειάζονταν δεν υπάρχει η διαδικασία για να γίνει .

Απλά προσπαθούν να πάρουν εισφορές και λένε όλα τα παραπάνω .;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 24/2/2017 at 6:49 ΜΜ, SOTHRIS said:

To ατομικό  ειδοποιητήριο είναι ατομική οφειλή του ασφαλισμένου και πληρώνεται στον ΑΦΜ του ιδίου (ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΜΚΑ ΤΟΥ κλπ κλπ κλπ )

Από την  ΑΠΔ την οποία υποβάλει επιχείρηση (φυσικό πρόσωπο ή νομικό πρόσωπο ) προκύπτει οφειλή η οποία βαρύνει αποκλειστικά αυτή και σε καμιά περίπτωση τον οποιονδήποτε ασφαλισμένο περιέχει αυτή η ΑΠΔ.

Είναι νοητό να μιλάμε για συμψηφισμούς ανάμεσα σε απαιτήσεις και υποχρεώσεις εντελώς διαφορετικών προσώπων ? Αν υπήρχε κάποιο είδος συνυπευθυνότητας συμψηφισμός σαν αυτόν που υπονοείται παραπάνω θα ήταν εφικτός. 

Οντως γνωστοποίηση δε χρειάζεται και αν χρειάζονταν δεν υπάρχει η διαδικασία για να γίνει .

Απλά προσπαθούν να πάρουν εισφορές και λένε όλα τα παραπάνω .;)

 

Σωστή η παρατήρηση,

Ως συμψηφισμό όμως φαντάζομαι ότι εννοούν τις βεβαιωμένες εισφορές στο σάιτ του ΕΦΚΑ σε σχέση με το 9,22% ,άρα μιλάμε πάντα για τον ίδιο ΑΦΜ.Απλώς η ΑΠΔ θα είναι ένα μέσω διασταύρωσης-επικύρωσης  του 9,22.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 λεπτά πριν , noslave said:

Σωστή η παρατήρηση,

Ως συμψηφισμό όμως φαντάζομαι ότι εννοούν τις βεβαιωμένες εισφορές στο σάιτ του ΕΦΚΑ σε σχέση με το 9,22% ,άρα μιλάμε πάντα για τον ίδιο ΑΦΜ.Απλώς η ΑΠΔ θα είναι ένα μέσω διασταύρωσης-επικύρωσης  του 9,22.

Το 9,22% είναι βεβαιωμένο σε άλλον ΑΜ και άλλον ΑΦΜ και η ατομική πληρωμή στην ατομική επιχείρηση είναι πιστωμένη σε άλλον ΑΜ και άλλον ΑΦΜ και μεταξύ αυτών των δύο δεν υπάρχει και σχέση συνυπευθυνότητας στην καταβολή . Αυτό επισημαίνω   .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Το 9,22% είναι βεβαιωμένο σε άλλον ΑΜ και άλλον ΑΦΜ και η ατομική πληρωμή στην ατομική επιχείρηση είναι πιστωμένη σε άλλον ΑΜ και άλλον ΑΦΜ και μεταξύ αυτών των δύο δεν υπάρχει και σχέση συνυπευθυνότητας στην καταβολή . Αυτό επισημαίνω   .

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα!

Ας πούμε ότι είμαι μπλοκάκιας τα 3 τελευταία χρόνια.Έκανα πχ κέρδος το 2015 30.000 ευρώ οπότε σήμερα ο ΕΦΚΑ που βγάζει ειδοποιητήριο για τον Ιανουάριο 30.000*26,95%=8085,00/12= 673,75 ευρώ.

Εγώ όμως πληρώνω στον ΕΦΚΑ την αναλογία του 9,22% του τιμολογίου που έκοψα την 01/2017 ας πούμε πχ 2500*9,22%=230,50 ευρώ.Τα υπόλοιπα τα πληρώνει ο εργοδότης μέσω ΑΠΔ και στην ουσία αυτή η ΑΠΔ επιβεβαιώνει ότι εγώ καλώς πλήρωσα μόνο 230,50

Άρα ο συμψηφισμός μεταξύ του αρχικού βεβαιωμένου ποσού 673,75 σε σχέση με το τελικό πληρωτέο 230,50 αφορά καθαρά τον ίδιο ΑΜ και ΑΦΜ.

Τώρα το υπόλοιπο 17,73% αφορά καθαρά κόστος του εργοδότη και δεν σχετίζεται με την ενημερότητα του μπλοκάκια,παρα μόνον ως πληροφοριακό στοιχείο που επιβεβαιώνει ότι ο μπλοκάκιας καλώς απέδωσε τα 230,50 ευρώ.

Πώς λοιπόν μπερδεύονται τα 2 ΑΦΜ στο παραπάνω παράδειγμα πέραν της διαστάυρωσης?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 24/2/2017 at 0:11 ΜΜ, noslave said:

"Έχουν πεί" ότι ο μπλοκάκιας θα πληρώσει το 9,22 (του τιμολογίου που έκοψε έως 31/01/2017) ανεξάρτητα του ειδοποιητηρίου ΕΦΚΑ που έχει αναρτηθεί και κατόπιν θα γίνουν συμψηφισμοί αφού θα έχουν ανέβει οι ΑΠΔ.

"Είπαν" επίσης ότι μέχρι να γίνουν οι συμψηφισμοί,ο μπλοκάκιας θα είναι ενήμερος.

Δεν χρειάζεται πουθενά γνωστοποίηση,αρκεί να εφαρμοστούν αυτά που "έχουν πει"... ^_^

κοντός ψαλμός αλληλούια!

Eπειδή ακούγονται διάφορες γνωμες για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθει ....

Πρόσφατα ήμουν σε ενα πρωην τεβε (νυν εφκα) και ενας μη μισθωτος επεμενε να καταθεσει την υπευθυνη δήλωση περι υπαγωγης του στο αρθρο 39 ...και φυσικα κανεις δεν ηξερε τι να του απαντησει !

Ποια είναι τελικα η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησουν οι μπλοκακηδες και οι εργοδοτες ;;;

Εγω εχω καταλάβει ότι αρκει η αναγραφη στο τιμολόγιο και η υποβολή της απδ ....

Και αν δεν υποβληθει η απδ τοτε κανουμε την υπευθυνη δήλωση .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
32 λεπτά πριν , noslave said:

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα!

Ας πούμε ότι είμαι μπλοκάκιας τα 3 τελευταία χρόνια.Έκανα πχ κέρδος το 2015 30.000 ευρώ οπότε σήμερα ο ΕΦΚΑ που βγάζει ειδοποιητήριο για τον Ιανουάριο 30.000*26,95%=8085,00/12= 673,75 ευρώ.

Εγώ όμως πληρώνω στον ΕΦΚΑ την αναλογία του 9,22% του τιμολογίου που έκοψα την 01/2017 ας πούμε πχ 2500*9,22%=230,50 ευρώ.Τα υπόλοιπα τα πληρώνει ο εργοδότης μέσω ΑΠΔ και στην ουσία αυτή η ΑΠΔ επιβεβαιώνει ότι εγώ καλώς πλήρωσα μόνο 230,50

Άρα ο συμψηφισμός μεταξύ του αρχικού βεβαιωμένου ποσού 673,75 σε σχέση με το τελικό πληρωτέο 230,50 αφορά καθαρά τον ίδιο ΑΜ και ΑΦΜ.

Τώρα το υπόλοιπο 17,73% αφορά καθαρά κόστος του εργοδότη και δεν σχετίζεται με την ενημερότητα του μπλοκάκια,παρα μόνον ως πληροφοριακό στοιχείο που επιβεβαιώνει ότι ο μπλοκάκιας καλώς απέδωσε τα 230,50 ευρώ.

Πώς λοιπόν μπερδεύονται τα 2 ΑΦΜ στο παραπάνω παράδειγμα πέραν της διαστάυρωσης?

Για να μη το ζαλίζουμε παραπάνω . Στην περίπτωση της ΑΠΔ υπόχρεος απεικόνισης της ασφάλισης και καταβολής της εισφοράς είναι ο εργοδότης . Στο όνομα αυτού βεβαιώνονται και εξοφλούνται . Στην περίπτωση ατομικής επιχείρησης του γενικού κανόνα του άρθρου 39 υπόχρεος καταβολής εισφοράς είναι η ατομική επιχείρηση , στο όνομα του επαγγελματία βεβαιώνεται η εισφορά και ομοίως εξοφλείται .

Μπορεί με βάση τα ισχύοντα σήμερα απαίτηση κατά του ΕΦΚΑ του φυσικού προσώπου χ να συμψηφίσει οφειλή προς τον ΕΦΚΑ μιας πχ ανωνύμου εταιρείας με την οποία η μόνη σχέση που έχει το φυσικό πρόσωπο είναι ότι εξέδωσε ένα τιμολόγιο προς αυτήν και εξ αυτού του λόγου η ΑΕ τον ασφάλισε ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συμφωνώ κι εγώ ότι συμψηφισμός δεν μπορεί να γίνει στην παραπάνω περίπτωση, αλλά σιγά μην το έχουν σκεφτεί τα τζιμάνια μας!!

Μπάχαλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ερώτηση

Ελευθερος επαγγελματίας εκδιδει τιμολογιο μεσα στο 2017 για υπηρεσίες που παρειχε πχ τον Δεκέμβριο του  2016

Επειδή έχει εκδοθει το 2017 πρεπει να υπολογισουμε ασφαλιστικές κρατήσεις; ή επειδη η υπηρεσία αφορά χρονικό διαστημα του 2016 παραμένει στο προηγούμενο καθεστώς;

 

Ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...