Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αποκλίσεις μυφ και διακοπή εργασιών


DENNY

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους

 

Πηγα τις προάλλες να κάνω διακοπή σε μια εταιρεία και στον κώδικα μου εκτύπωσαν ένα "κατεβατό" απο αποκλίσεις για τα έτη 2014 - 2015 που πρέπει να διορθώσω για να προσωρήσω με τη διακοπή ....(καποιους προμηθευτές δεν τους έχω καν να φανταστείτε )

Μεχρι τωρα δεν είχα τετοιο θεμα καθώς σε ανάλογη περίπτωση οι αποκλίσεις μου ήταν μικρές και μπόρεσα να προχωρήσω.

Σαφώς και πρέπει να τα διορθώσω αλλά απο κει και πέρα τι κάνω με τα φπα, τις δηλώσεις και τα βιβλία που προφανως δε θα συμφωνούν με τις μυφ ;;;

Εσεις κάνετε τροποποιητικές σε αντίστοιχες περιπτώσεις ;;;;;;;;;;;;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Και αν εσύ είσαι σωστός και έχουν στείλει οι άλλοι λάθος τι θα γίνει...δεν θα σου κάνουν διακοπή? Ζούμε παράλογα πράγματα!!

Τουλάχιστον στην τοπική ΔΟΥ Αγρινιου δεν έχουμε αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής τέτοια φαινόμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tι να σου πω εγω αυτο το έχω αντιμετωπίσει όσες φορές έκανα διακοπές τον τελευταίο καιρο ...

Κοιτάνε να μην υπερβαίνουν τα 100 ευρω και μου εχει τύχει όταν ο όγκος των συναλλαγων είναι πολύ μεγάλος να είναι ανεκτικοί και σε λίγο μεγαλύτερα ποσά !

Αλλα τώρα έχω αποκλίσεις των 500 - 1000 ευρω και δεν προχωράει αλλίως !!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν υπαρχει αυτο,το εχουμε εξαντλησει το θεμα, πηγαινε κατευθειαν στον διευθυντη να σου δωσει την πολ που αναγραφει οτι δεν επιτρεπεται η διακοπη σε τυχον αποκλιση ανω των 100 ευρω

τοσες διακοπες εχω κανει με αποκλισεις ανω των 100 ευρω,τους ενδιαφερει μονο να εχουν υποβληθει οι συγκεντρωτικες

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, kotlistianos said:

Και αν εσύ είσαι σωστός και έχουν στείλει οι άλλοι λάθος τι θα γίνει...δεν θα σου κάνουν διακοπή? Ζούμε παράλογα πράγματα!!

Τουλάχιστον στην τοπική ΔΟΥ Αγρινιου δεν έχουμε αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής τέτοια φαινόμενα..

πες τα χρυσοστομε!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, DENNY said:

Tι να σου πω εγω αυτο το έχω αντιμετωπίσει όσες φορές έκανα διακοπές τον τελευταίο καιρο ...

Κοιτάνε να μην υπερβαίνουν τα 100 ευρω και μου εχει τύχει όταν ο όγκος των συναλλαγων είναι πολύ μεγάλος να είναι ανεκτικοί και σε λίγο μεγαλύτερα ποσά !

Αλλα τώρα έχω αποκλίσεις των 500 - 1000 ευρω και δεν προχωράει αλλίως !!!!!!!!!!!!!!

Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να μην προχωρήσουν στην διακοπή εργασιών. Δεν προκύπτει από κάποιο νόμο. Σου κάνουν την διακοπή εργασιών και μετά έχουν δικαίωμα να κάνουν ό,τι έλεγχο θέλουν για τις αποκλίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχουν ΔΟΥ που δεν προχωρούν σε διακοπή εργασιών  αν δεν τροποποιήσεις τις ΜΥΦ . Οι παρατηρήσεις σας είναι σωστές και θέλει να το δούμε αυτό το ζήτημα σε συνενόηση με το υπουργείο οικονομικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετσι είναι δυστυχώς δεν προχωράει αν δεν κάνω τις διορθώσεις ...

Αυτο που αδυνατω τόσο καιρό να καταλάβω είναι γιατί πρέπει να διορθώσω αποκλίσεις που αφορούν ΕΞΟΔΑ και ΠΡΟΦΑΝΩΣ είναι ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΕ ΦΟΡΟΥΣ, ΦΠΑ κλπ. Αν ήταν έσοδο οκ , αλλά στα΄εξοδα ;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν , DENNY said:

Ετσι είναι δυστυχώς δεν προχωράει αν δεν κάνω τις διορθώσεις ...

Αυτο που αδυνατω τόσο καιρό να καταλάβω είναι γιατί πρέπει να διορθώσω αποκλίσεις που αφορούν ΕΞΟΔΑ και ΠΡΟΦΑΝΩΣ είναι ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΕ ΦΟΡΟΥΣ, ΦΠΑ κλπ. Αν ήταν έσοδο οκ , αλλά στα΄εξοδα ;;;;;;;

ζητηστε, να συνεννοηθει ο υπαλληλος της δου  με την διοικηση- οπως ειπε και ο Σωτηρης-

δεν νομιμοποιειται , τετοιος  ελεγχος, κατα την διακοπη  !!

οι 7 στις 10 δου που δεν  τον κανουν ειναι  ΜΗ ΝΟΜΙΜΕΣ   ????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

πριν μία ώρα, DENNY said:

Ετσι είναι δυστυχώς δεν προχωράει αν δεν κάνω τις διορθώσεις ...

Αυτο που αδυνατω τόσο καιρό να καταλάβω είναι γιατί πρέπει να διορθώσω αποκλίσεις που αφορούν ΕΞΟΔΑ και ΠΡΟΦΑΝΩΣ είναι ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΕ ΦΟΡΟΥΣ, ΦΠΑ κλπ. Αν ήταν έσοδο οκ , αλλά στα΄εξοδα ;;;;;;;

αληθεια τωρα ψαχνετε ΛΟΓΙΚΗ απαντηση;;;;

και που να βαζανε  και ΔΕΚΟ ανα αφμ που λεγανε!! εκει να δεις τι θα πει αποκλιση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, σε πελάτη μου , που έχει αλλάξει παροχή ρεύματος, η νέα εταιρία τα έστειλε κανονικά ως τιμολόγια προς διασταύρωση , ένα για κάθε μηνά που είναι σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από καμία διάταξη δέν ποβλέπεται συμφωνία των ΜΥΦ γιά νά γίνει διακοπή.Εδώ γίναται διακοπή ακόμη και αν εχεις ληξιπροθεσμές οφειλες ΠΟΛ 1181/12-9-12

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.........................ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ..................ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ..................ΤΙΠΟΤΑ  ΑΛΛΟ...............ΚΑΘΕ ΔΟΥ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ........................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, KYPIAKOS είπε

Γνωρίζει κανεις ποιοι πάροχοι ρεύματος μπαίνουν στον κουβά των δαπανών όπως η Δεη και ποιοί ως δαπάνες - τιμολόγια;

Μόνο η ΔΕΗ στον κουβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
40 λεπτά πριν, Maria76 είπε

Καλησπέρα , μια ερώτηση ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης μπαίνει στις ΜΥΦ ?

Ευχαριστώ

ότι εμπεριέχεται στην φορολογητέα αξία φπα ,μπαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Denny αυτό που δεν κατάλαβες είναι πως οι υπάλληλοι της εφορίας πληρώνονται από τα χρήματα που θα εισπράττει η κάθε ΔΟΥ οπότε αν δεν πιάσουν το όριο εισπράξεων που τους έχει τεθεί από τον Διευθυντή-Υπουργείο-ΑΑΔΕ τότε η εφορία θα κλείσει και θα χάσουν τα πατήματά τους-ΜΙΖΕΣ όταν θα αναγκαστούν να μεταφερθούν σε άλλη ΔΟΥ με την οποία θα συγχωνευθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλήμερα και χρόνια πολλά, θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις αποκλίσεις στη διακοπή

ο κώδικας μου λέει ότι πχ σε μοναδικό παραστατικό 20 ευρώ ενός προμηθευτή-δεν είχε άλλο το 2017- που δεν το έχω περάσει καθόλου στα έξοδα αυτό είναι παράβαση μιας και δεν έχει περαστεί καθόλου ο προμηθευτής

του λέω αφού είναι κάτω από 100 ευρώ τι να περάσω δηλ αν μια τράπεζα στείλει την προμήθεια 0,85 για ένα έτος εγώ πρέπει να το περάσω;

αυτός θέλει να βάλει πρόστιμο επειδή ισχυρίζεται ότι η απόκλιση των 100 ευρώ αφορά σε καταχωρημένα τιμολόγια

αυτό είναι έξοδο που δεν έχει καν περαστεί

ρε παιδιά ισχύει αυτό;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...