Jump to content
  • 0

ΑΠΟΡΙΕΣ-ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΕΣ

dodos
 Share

Question

1.θα πρέπει να διευκρινιστεί τι θα γίνει με τις επιδοτήσεις.

Μέχρι τώρα ξέρουμε πυλώνας 1 βασική φορολογείται  από το πρώτο ευρω ,τα υπόλοιπα του πυλώνα 1 με όριο  12.000

Ο πυλώνας 2 και οι υπόλοιπες επιδοτήσεις πάνε στο όριο των 12.οοο?

Οι επιδοτήσεις επενδυτικών αγαθών  (που δεν συμπεριλαμβάνονται στο οριο των 15000 για ένταξη στο κανονικό καθεστώς )θα πάνε στο οριο των 12.000 για φορολόγηση?

στην μυφ να υποθεσω δεν τις στελνουμε γιατι δεν στελνει ο οπεκεπε απο την στιγμη που δεν εχουμε υποχρεωση εκδοσης τιμολογιου για τις αποκλισεις

η φορολογηση θα γινει με βαση την βεβαιωση του οπεκεπε και  οχι με ολες τις αλλες εκτυπωσεις που βγαζαμε κατα καιρους

(που βεβαια θεωρω οτι ηταν ποιο σωστες γιατι περιλαμβαναν τις επιδοτησεις του ετους ,ενω τωρα θα βγαζουμε μια βεβαιωση που θα περιλμβανει και επιδοτησεις αλλων ετων που πληρωθηκαν το 2016 (τροποποιητικες-μπαχαλο)

2.τελικα όσοι είναι συνταξιούχοι και αγρότες  ανεξάρτητα αν είναι νεοι συνταξιούχοι η παλιοί, από την δημοσίευση του νόμου και μετά αν εχουν αγροτικό εισόδημα θα χάσουν το 60% της σύνταξης τους? Είναι τελειωτικό αυτό?

3.οι αφανής αγρότες συμφώνα με την πολ. θα πρέπει να γίνουν τουλάχιστον ειδικού από 01/01/2017 και πριν κάνουν οποιαδήποτε πώληση μέσα στο 2017?

4.απο την στιγμή που θα γίνου αγρότες ειδικού  καθεστώτος θα πρέπει να πληρώνουν και εφκα (ογα) ?π.χ  δημόσιος υπάλληλος που πουλαει  πορτοκάλια στον συν/σμο ,θα πρέπει να πληρώνει και ογα (όταν βέβαια έχει έσοδα από αγροτική εκμ/ση).

Και βέβαια ο συγκεκριμένος φορολογία 22% από το πρώτο ευρω ,χωρίς το αφορολόγητο των αγροτών ?

Recommended Posts

• 0
3 ώρες πριν, parmgr said:

NAI εφκα

ΠΟΣΟΣΤΟ χ ΚΑΘΑΡΟ

Από που ρε συ? Με ενδιαφέρει.

Δεν το έχω δει πουθενά, εκτός από ομιλίες μόνο.

• 0

Συνταξιούχος έχει αγροτικό αυτοκίνητο και έχει κάποιες ελιές από τις οποίες βγάζει λάδι και το καταναλώνει ο ίδιος. Έχει υποχρέωση δήλωσης στο μητρώο της εφορίας ως αγρότης ειδικού καθεστώτος; θα υποβάλει Ε3;

• 0
17 λεπτά πριν , kark2808 said:

Συνταξιούχος έχει αγροτικό αυτοκίνητο και έχει κάποιες ελιές από τις οποίες βγάζει λάδι και το καταναλώνει ο ίδιος. Έχει υποχρέωση δήλωσης στο μητρώο της εφορίας ως αγρότης ειδικού καθεστώτος; θα υποβάλει Ε3;

ας τα παρουμε απο την αρχη

για το αγροτικο αυτοκινητο δεν κανεις τπτ , αν χρειαστει να παρεις αλλο τοτε πρεπει να κανεις Ενταξη στο ΦΠΑ + εφκα

για το λαδι , υπαρχουν 2 περιπτώσεις

α) αν πληρωσεις το Δικαίωμα τοτε δεν εχεις υποχρεωση να ενταχθεις

β) αν αφησεις το δικαιωμα εκει τοτε ναι κανεις Ενταξη + ΕΦΚΑ

Συνταξιουχος θελει μεγαλη προσοχη

• 0

Ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ εκεί περίπου είχα καταλήξει γιατί έχω αρκετούς με τέτοιες υποθέσεις.

ο συνταξιούχος ασφαλιστικά όμως;

• 0
On 24/2/2017 at 6:18 ΜΜ, MARINAF1K said:

Καλησπέρα, εγώ θέλω να ρωτήσω αν η παράταση που είχαν πει για τη μετάταξη των αγροτών του ειδικού καθεστώτος στο κανονικό λόγω παράλληλης δραστηριότητας και τήρησης βιβλίων δόθηκε διότι η Δ.Ο.Υ της περιοχής μου δεν ξέρει κάτι.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ???/

• 0
23 ώρες πριν, kark2808 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ εκεί περίπου είχα καταλήξει γιατί έχω αρκετούς με τέτοιες υποθέσεις.

ο συνταξιούχος ασφαλιστικά όμως;

δεν παίρνει επιδότηση??

• 0

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σήμερα πήγα στην ΔΟΥ να κάνω ένταξη ενός αγρότη στο ειδικό καθεστώς. Ενώ είχα γράψει έναρξη δραστηριότητας με 31/12/2016 η υπάλληλος της ΔΟΥ το έκανε με 22/03/2017. Και δεν θέλει να το αλλάξει με τίποτα!!!

Έφυγα εκνευρισμένος. Υπάρχει βέβαια μια ιδιαιτερότητα είναι νέος αγρότης. Δηλαδή πρώτη φορά εντός του 2016 θα δηλώσει αγροτικά ή τουλάχιστον θέλει να δηλώσει. έχεις κανείς να προτείνει κάτι ? πως να πείσω την υπάλληλο να διορθώση την γκάφα της?

Ευχαριστώ,

• 0

ΑΝΑΛΟΓΗ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ................  ΑΙΤΗΣΗ  ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΜΕΤΑΒΑΛΕΤΕ ΤΗΝ ΗΜ ΕΝΤΑΞΗΣ  ΑΠΟ 22/03/2017 ΣΕ 31/12/2016

ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ...............   ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ  ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ  ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΑΦΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΦΑΞ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ  ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ  ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ......................

• 0
πριν μία ώρα, asteras5 said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σήμερα πήγα στην ΔΟΥ να κάνω ένταξη ενός αγρότη στο ειδικό καθεστώς. Ενώ είχα γράψει έναρξη δραστηριότητας με 31/12/2016 η υπάλληλος της ΔΟΥ το έκανε με 22/03/2017. Και δεν θέλει να το αλλάξει με τίποτα!!!

Έφυγα εκνευρισμένος. Υπάρχει βέβαια μια ιδιαιτερότητα είναι νέος αγρότης. Δηλαδή πρώτη φορά εντός του 2016 θα δηλώσει αγροτικά ή τουλάχιστον θέλει να δηλώσει. έχεις κανείς να προτείνει κάτι ? πως να πείσω την υπάλληλο να διορθώση την γκάφα της?

Ευχαριστώ,

απο την πολ 1201

v) Οι αγρότες που εντάσσονται στο ειδικό καθεστώς του παρόντος άρθρου και πραγματοποιούν αποκλειστικά παραδόσεις ή και παροχές προς άλλους υποκειμένους στο φόρο,

πριν την υποβολή της δήλωσης- αίτησης επιστροφής του φόρου εγγράφονται στο καθεστώς αυτό με δηλούμενη ημερομηνία τουλάχιστον την 31η Δεκεμβρίου του προηγούμενου φορολογικού έτους, προκειμένου να έχουν δικαίωμα επιστροφής για το φορολογικό αυτό έτος, όπως ορίζεται στην παράγραφο 12 του άρθρου 41.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25301
© Taxheaven

• 0
3 ώρες πριν, asteras5 said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Ευχαριστώ,

Θες να κάνεις αίτηση για επιστροφή φπα ??

• 0
On 3/23/2017 at 6:23 ΜΜ, 700 said:

ειδικό  καθεστώς  οχι

Συνάδελφε από που προκύπτει αυτό?

έχω τσακωθεί άσχημα με την ΔΟΥ διότι θέλουν να μου βάλουν πρόστιμο με 31/12/2016.

• 0

ΓΙΑ ΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ  ΦΠΑ  Η ΕΝΤΑΞΗ ΤΩΝ ΑΝΕΝΤΑΧΤΩΝ ΜΕ 31/12/2016  ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ  ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ................ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ Η ΚΑΘΕ ΔΟΥ...........

ΜΑΛΛΟΝ

• 0

Ο φορολογούμενος, φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα, υποχρεούται να ενημερώνει εγγράφως τη Φορολογική Διοίκηση εντός τριάντα (30) ημερών για μεταβολές στην επωνυμία, το διακριτικό τίτλο, τη διεύθυνση κατοικίας ή τη διεύθυνση των επαγγελματικών εγκαταστάσεων, την έδρα, το αντικείμενο της δραστηριότητας, τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, καθώς και τις λοιπές πληροφορίες που παρασχέθηκαν κατά το χρόνο της εγγραφής. Η υποχρέωση ενημέρωσης για μεταβολές στα ατομικά στοιχεία φορολογούμενου φυσικού προσώπου, που δεν αφορούν την επιχειρηματική δραστηριότητά του δεν υπόκεινται σε προθεσμία. Ο φορολογούμενος δεν μπορεί να επικαλείται έναντι της Φορολογικής Διοίκησης τις μεταβολές των προηγουμένων εδαφίων μέχρι το χρόνο ενημέρωσής της. Με απόφαση του Γενικού γραμματέα καθορίζονται ο τρόπος ενημέρωσης και οι λεπτομέρειες εφαρμογής της παρούσας παραγράφου».

Επειδή αφορά επιχειρηματική δραστηριότητα δύναται να σου βάλει πρόστιμο, αλλά ούτε στην δικιά μου ΔΟΥ βάζουνε

• 0
On 24/3/2017 at 9:35 ΠΜ, asteras5 said:

οχι δεν θα κανει αιτηση επιστροφης φπα

Αφού δεν θα κάνει γιατί θες  να τον βάλεις από πέρσι...

Βάλτον από φέτος..

Άμα τον βάλεις από πέρσι πάντως μην ξεχάσεις να στείλεις και ΜΥΦ  

• 0

ερωτηση :

ναυτικος ασφαλισμενος στο πρωην νατ, εδω και δυο χρονια που εχει εναρξη σαν αγροτης ειδικου καθεστωτος ,

το εισοδημα του ειναι κατα 100% μονο απο την αγροτικη εκμεταλευση .

αλλα δεν ηταν υποχρεωμενος να ασφαλιστη στο ογα.

πως θα φορολογηθει με 22? χωρις αφορολογητο ?

αν ο κωδικος του ε3 ειναι προσυμπληρωμενος (για το ποιοι ειναι αγροτες κατα κυριο επαγγελμα )αυτον δεν θα

τον βλεπει σαν αγροτη ,...μηπως θα πρεπει να ασφαλιστει και στο ογα για να εχει το αφορολογητο των αγροτων?

• 0
5 λεπτά πριν , dodos said:

ερωτηση :

ναυτικος ασφαλισμενος στο πρωην νατ, εδω και δυο χρονια που εχει εναρξη σαν αγροτης ειδικου καθεστωτος ,

το εισοδημα του ειναι κατα 100% μονο απο την αγροτικη εκμεταλευση .

αλλα δεν ηταν υποχρεωμενος να ασφαλιστη στο ογα.

πως θα φορολογηθει με 22? χωρις αφορολογητο ?

αν ο κωδικος του ε3 ειναι προσυμπληρωμενος (για το ποιοι ειναι αγροτες κατα κυριο επαγγελμα )αυτον δεν θα

τον βλεπει σαν αγροτη ,...μηπως θα πρεπει να ασφαλιστει και στο ογα για να εχει το αφορολογητο των αγροτων?

Γιατί έχουν πει άμα είναι προσυμπληρωμένος?

Για να έχεις το αφορολόγητο πρέπει να ισχύουν οι προϋποθέσεις για τους κατ επάγγελμα αγρότες..Νομίζω αυτό τα λέει όλα κυρίως για την ασφάλιση...τώρα για την τήρηση βιβλίων είναι άλλο κεφάλαιο 

• 0

σε σεμιναριο μας το ειπαν οτι θα ειναι προσυμπληρωμενος.

στο συγκεκριμενο παραδειγμα που αναφερω ειναι αγροτης ειδικου καθεστωτος ,το 100% του χρονου και

του εισοδηματος του ειναι απο αγροτικη εκμ/ση ,ηταν ασφαλισμενος στο πρωην νατ και επερνε απαλλαγη απο το ογα ,τωρα πως θα φορολογηθει αυτος ?χωρις το αφορολογητο των αγροτων?

αν ασφαλιστη στο ογα θα παρει κανονικα το αφορολογητο?

• 0

σε σεμιναριο μας το ειπαν οτι θα ειναι προσυμπληρωμενος.

στο συγκεκριμενο παραδειγμα που αναφερω ειναι αγροτης ειδικου καθεστωτος ,το 100% του χρονου και

του εισοδηματος του ειναι απο αγροτικη εκμ/ση ,ηταν ασφαλισμενος στο πρωην νατ και επερνε απαλλαγη απο το ογα ,τωρα πως θα φορολογηθει αυτος ?χωρις το αφορολογητο των αγροτων?

αν ασφαλιστη στο ογα θα παρει κανονικα το αφορολογητο?

• 0

Καλημέρα μια βοηθεια, υπάλληλος ΔΕΚΟ έκανε έναρξη αγρότη ειδικου καθεστώτος με 31/12/2016, και πρέπει βάση επιδοτήσεων να ενταχθεί με ημερομηνια 01/01/2017 στο κανονικό καθεστώς. Θα πρεπεί να πληρώνει ΕΦΚΑ? Θα έχει συνέπειες μείωσης μισθού ή αργότερα της σύνταξης του (μιλαμε για μετα πό 25 χρόνια).

Διαβάζω το Ν.4387 Καθώς και την εγκύκλιο της 24/03/2017 αλλά δεν μπορώ να καταλήξω σίγουρα κάπου.

Μηνιαίο εισόδημα από μισθωτή εργσία έχει περίπου 1500 ευρώ ενώ το αθαρό εισόδημα από αγροτική δραστηριότητα υπολογίζεται περίπου στα 500ευρώ μηνιαίως