Προς το περιεχόμενο

Υποβολή ΑΠΔ


ΚΠ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άνοιξε το σύστημα και μπήκα να υποβάλω ΑΠΔ. Δύο πελάτες μου δεν πλήρωσαν εμπρόθεσμα τις εισφορές του ΔΕΚ. Τις πλήρωσαν καθυστερημένα, αλλά τις πλήρωσαν.

Το σύστημα δε με αφήνει και βγάζει μήνυμα ότι πρέπει πρώτα να διαβάσω τα μηνύματα.

Πάω στα μηνύματα και βλέπω:

Λίστα Προσωπικών Μηνυμάτων

Μήνυμα

Προκειμένου να είναι επιτρεπτή η δυνατότητα ανοίγματος περιόδου υποβολής καθώς και υποβολής της ΑΠΔ θα πρέπει να έχετε προηγούμενα ενημερωθεί για τα μηνύματά σας μέσω της ηλεκτρονικής υπηρεσίας "Ηλεκτρονική ενημέρωση οφειλετών " στο www.ika.gr (Αρχική σελίδα / Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες/Ηλεκτρονικές υπηρεσίες προς Οφειλέτες).

Σας επισημαίνουμε ότι κατά τον μηχανογραφικό έλεγχο, μέσω διασταυρώσεων των δηλωθεισών εισφορών σας έναντι των καταβληθεισών, έχει προκύψει χρεωστικό υπόλοιπο για το οποίο έχει ήδη συνταχθεί Πράξη Επιβολής Εισφορών την οποία θα πρέπει να παραλάβετε από το αρμόδιο Υποκατάστημα της έδρας σας εφόσον πρόκειται για κοινή επιχείρηση ή το Υποκατάστημα απογραφής εφόσον πρόκειται για οικοδομοτεχνικό έργο, εντός δέκα (10) ημερών. Επιπροσθέτως, σας γνωρίζουμε οτι σύμφωνα με τα οριζόμενα από τις διατάξεις των άρθρων 17 & 18 του Ν 4075/2012, ο έλεγχος μέσω διασταυρώσεων των υποβληθεισών και καταβληθησών εισφορών καθιερώνεται υποχρεωτικά ως τυπική ελεγκτική διαδικασία και ολοκληρώνεται εντός του μεθεπόμενου του μήνα απασχόλησης. Η ενημέρωση της ασφαλιστικής ιστορίας των απασχολούμενων που συμπεριλαμβάνονται στις Α.Π.Δ ολοκληρώνεται μόνο όταν έχουν καταβληθεί οι ασφαλιστικές εισφορές στο σύνολο τους ή έχει συνταχθεί ΠΕΕ και έχει επιδοθεί στον εργοδότη. Σε περίπτωση μη επίδοσης των συνταχθεισών ΠΕΕ δεν ενημερώνεται η ασφαλιστική ιστορία των απασχολούμενων. Η Υπηρεσία μας δύναται να προβεί σε αναστολή της υποβολής Α.Π.Δ μέσω διαδικτύου μέχρι την επίδοση των ΠΕΕ.

Ωραία, και μετά τι κάνω; Πάλι δε με αφήνει να προχωρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το έγραψες δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς.

Το σύστημα πάντως δεν εννοεί το μήνυμα που εμφανίζεται στην υποβολή της ΑΠΔ αλλά αυτά που βρίσκονται στην ενημέρωση οφειλετών http://www.ika.gr/gr/infopages/yphr/ofeiletes.cfm.

Εκεί άνοιξε το μήνυμα που είναι bold και κάνε refresh στην σελίδα. Κατόπιν θα μπορείς να υποβάλεις ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, COSTAS said:

Έτσι όπως το έγραψες δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς.

Το σύστημα πάντως δεν εννοεί το μήνυμα που εμφανίζεται στην υποβολή της ΑΠΔ αλλά αυτά που βρίσκονται στην ενημέρωση οφειλετών http://www.ika.gr/gr/infopages/yphr/ofeiletes.cfm.

Εκεί άνοιξε το μήνυμα που είναι bold και κάνε refresh στην σελίδα. Κατόπιν θα μπορείς να υποβάλεις ΑΠΔ.

Το δοκίμασα και δε δούλεψε. Σου έχει ξανατύχει;

Θα πάω αύριο να συννενοηθώ ποιανού μήνα εισφορές πρέπει να πληρώσω τέλος Φεβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα άνοιξε αλλά για να υποβάλλεις ΑΠΔ με τα νέα δεδομένα ( πχ μέλη ΔΣ Α.Ε.) πρέπει να γνωρίζεις εκ των προτέρων τον ΚΑΔ (0620) τον Κωδικό ειδικότητας (000401) τον ΚΠΚ (071) τον τύπο αποδοχών (94) κλπ.

Στην καρτέλα του ΙΚΑ " Βοήθεια εργοδοτών '' -> Αναζήτηση κωδικών, δεν έχουν ανεβάσει ακόμα τίποτε, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κάνουμε καλά την δουλειά μας.

Και κατα την γνώμη μου πρέπει να ανεβάσουν ΝΕΑ επικυροποιημένη έκδοση ΟΣΥΚ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ΚΠ said:

Το δοκίμασα και δε δούλεψε. Σου έχει ξανατύχει;

Θα πάω αύριο να συννενοηθώ ποιανού μήνα εισφορές πρέπει να πληρώσω τέλος Φεβ.

Πρώτη μου φορά προχθές το Σάββατο όπου και έκανα τις ενέργειες που σου περιέγραψα παραπάνω δηλαδή ανάγνωση του μηνύματος, refresh οθόνης, επιστροφή στην ΑΠΔ όπου διέγραψα την περίοδο που είχε δημιουργηθεί και υποβολή εκ νέου του αρχείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,για τις εισφορές δικηγόρων με πάγια αντιμισθία και την υπαγωγή τους στην ΑΠΔ με αντίστοιχα ΚΠΚ πότε θα αποφασίσουν να εκδώσουν σχετική εγκύκλιο... έχουμε κάτι νεότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα πάει σφαίρα... Όπως αναμενόταν άλλωστε.

Περιμένω την ανακοίνωση που προτρέπει τους φίλους λογιστές να μπαίνουν μετά τις 2 τα ξημερώματα

Για τους μπλοκάκηδες πώς προβλέπεται να τους ανεβάσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν , fotistz said:

Καλησπέρα,για τις εισφορές δικηγόρων με πάγια αντιμισθία και την υπαγωγή τους στην ΑΠΔ με αντίστοιχα ΚΠΚ πότε θα αποφασίσουν να εκδώσουν σχετική εγκύκλιο... έχουμε κάτι νεότερο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν , MKM said:

 

Έλα ντε? Αυτό περιμένω κι εγώ εδώ και μέρες. Εντωμεταξύ, ποιος θα πληρώσει τις εισφορές του Ιανουαρίου και πόσες θα είναι? 'Εχεις καταλάβει εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MKM said:

Καλημερα

Πραγματι σερνεται.Παντως τα καταφερα ενω ειχα και μισθωτους απο το  ΤΣΜΕΔΕ.

Υπομονη

Από την σελιδα του ΙΚΑ συνεχίζουμε πάλι ? ή περιμένουμε να ανοίξει κάτι στο ΕΦΚΑ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μία ώρα, HURRICANE33 said:

Έλα ντε? Αυτό περιμένω κι εγώ εδώ και μέρες. Εντωμεταξύ, ποιος θα πληρώσει τις εισφορές του Ιανουαρίου και πόσες θα είναι? 'Εχεις καταλάβει εσύ?

 

dikigorikos syllogos APOTIMHSH ASFALISTIKOY.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν , MKM said:

Εσύ δηλαδή υπολόγισες μισθοδοσία για τους συγκεκριμένους με 20% πάνω στον μηνιαίο μισθό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα το 20%ειναι για την κυρια συνταξη.Εχει ποσοστα και για υγειονομικη περιθαλψη,επικουρικη ασφαλιση και μια εισφορα αφαπαξ.

Δες το λιγο ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν , MKM said:

Αν καταλαβα καλα το 20%ειναι για την κυρια συνταξη.Εχει ποσοστα και για υγειονομικη περιθαλψη,επικουρικη ασφαλιση και μια εισφορα αφαπαξ.

Δες το λιγο ξανα.

Από ό,τι κατάλαβα είναι 12,77% το σύνολο για τον εργαζόμενο και 21,43% για τον εργοδότη. Και απλά δεν ξέρω το ποσοστό 4% της εφάπαξ εισφοράς σε ποιον υπολογίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με προγραμμα μισθοδοσιας το 4% παει στον εργαζομενο.

Παντα κραταμε επιφυλαξεις μεχρι να στειλουμε και την απδ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν , MKM said:

Συμφωνα με προγραμμα μισθοδοσιας το 4% παει στον εργαζομενο.

Παντα κραταμε επιφυλαξεις μεχρι να στειλουμε και την απδ 

Το θέμα είναι τι λέμε στους εργοδότες που ρωτάνε τι εισφορές θα πληρώσουν μέχρι τις 28/2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως εστειλες για ασφαλισμενουσ στο ΤΣΜΕΔΕ ,με τους κωδικους της

εγκυκλιου ?

Γιατι πηγα μεσω ΟΣΥΚ και εγραφε οτι δεν υπαρχει ο ΚΑΔ 700 που

εδωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια και εγω σήμερα , επειτα απο κουβέντα με την Υποστήριξη της εφαρμογής

Δημιουργία νεου Ασφαλιστικού Οργανισμου  για ΙΚΑ-τ.ΤΣΜΕΔΕ , και περασμα νεων ΚΑΔ/ΚΕ/ΚΠΠ .

Δεν εχω υποβάλει ακόμη την ΑΠΔ ,αλλά μου είπαν οτι την παίρνει κανονικά ..

Και δεν την περνάω, γιατι θέλω να βαλω και τα Μπλοκάκια !!! 

Αλήθεια τι θα γίνει με τους μπλοκάκηδες ? θα πάνε για διακοπές  πρωτα εκει στο Υπουργείο , και μετα θα βγάλουν την εγκύκλιο ?

..:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Από ό,τι κατάλαβα είναι 12,77% το σύνολο για τον εργαζόμενο και 21,43% για τον εργοδότη. Και απλά δεν ξέρω το ποσοστό 4% της εφάπαξ εισφοράς σε ποιον υπολογίζεται.

12,72% ο δικηγόρος + 21,38% ο  εντολέας (εργοδότης). Το 6,95% που αναγράφει ο ΔΣΑ δεν ισχύει για την έμμισθη εντολή αλλά για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Για την έμμισθη εντολή είναι 7,10% (2,55 + 4,55).

Αν ο δικηγόρος είναι στον ΔΣΑ τότε έχει και προσωπική εισφορά εφάπαξ 4% και το ασφάλιστρό του πάει 16,72%. 

Περιμένουμε σαν μαλάκες την εγκύκλιο του ΕΦΚΑ που θα τους βάζει στην ΑΠΔ. Όπως και την εγκύκλιο για τους μπλοκάκηδες. Κλείσανε και τον μισό Φλεβάρη το σύστημα της ΑΠΔ και στο τέλος θα παρακαλάμε εμείς για παράταση μη τους πάρει και τους σηκώσει όλους τους αρμοδίους μου μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα,για τις εισφορές δικηγόρων με πάγια αντιμισθία και την υπαγωγή τους στην ΑΠΔ με αντίστοιχα ΚΠΚ έχουν εκδώσει κάποια σχετική εγκύκλιο ή είμαστε στην αναμονή ακόμα?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...