Jump to content
  • 0

ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ ΕΦΚΑ ΓΙΑ "ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ"


ΕΛΠΟΛ
 Share

Question

Γεια σας. Ήθελαν να ρωτήσω, έχουν αναρτηθεί ειδοποιητήρια για ελεύθερους επαγγελματίες(με 26,95 εισφορά),

εάν τελικά αυτοί πάνε με την παρ.9 άρθ.39 δηλ. ως μπλοκάκια, τι ενέργειες πρέπει να γίνουν από αυτούς ώστε

να μη φανούν διπλά  χρεωμένοι με την ΑΠΔ που θα σταλεί από τον εργοδότη; Πως θα ξέρει ο ΕΦΚΑ ότι θα

ασφαλιστούν ως μπλοκάκια;

Σας ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Εγώ έχω καταλήξει ότι θα πληρωθεί το πρώτο ειδοποιητήριο ως έχει, κατόπιν θα αναρτηθεί η σύμβασή τους με την επιχείρηση και θα μπει στην επόμενη ΑΠΔ όποτε και θα τις δέχεται το σύστημα του ΙΚΑ. Ότι συμψηφισμός γίνει στο μέλλον θα το δούμε.

(Εννοείς το άρθρο 38 για τα μπλοκάκια)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Και η εταιρία που τους έχει πληρώσει τον Ιανουάριο δεν θα πρέπει να στείλει ΑΠΔ (όταν ανοίξει)

για τον πρώτο μήνα;  πως θα είμαστε καλυμμένοι;

Πολύ μπερδεμένα. Σ' ευχαριστώ πάντως για την άποψή σου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν εχει στηθει ακομα η διαδικασια, αλλα μαλλον θα ισχυσει αυτο που απαντησε παραπανω ο gianzo

Ετσι κι αλλιως η διαδικασια υποβολης μεσω ΑΠΔ θα ισχυσει απο τοτε που θα γνωστοποιηθει στην εταιρεια οτι ο εργαζομενος ανηκει στη εν λογω περιπτωση. Ειδομεν

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 ώρες πριν, ΕΛΠΟΛ said:

Γεια σας. Ήθελαν να ρωτήσω, έχουν αναρτηθεί ειδοποιητήρια για ελεύθερους επαγγελματίες(με 26,95 εισφορά),

εάν τελικά αυτοί πάνε με την παρ.9 άρθ.39 δηλ. ως μπλοκάκια, τι ενέργειες πρέπει να γίνουν από αυτούς ώστε

να μη φανούν διπλά  χρεωμένοι με την ΑΠΔ που θα σταλεί από τον εργοδότη; Πως θα ξέρει ο ΕΦΚΑ ότι θα

ασφαλιστούν ως μπλοκάκια;

Σας ευχαριστώ.

 

 

Δε μπορεί να ξέρει ο ΕΦΚΑ αν ο ασφαλισμένος είναι μια ειδική περίπτωση του άρθρου 39 (πχ 39 παρ. 9 ) . Θα το μάθει όταν για τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ αναρτήσουν ΑΠΔ οι λήπτριες των τιμολογίων που αυτός θα εκδόσει, επιχειρήσεις. Σε κάθε περίπτωση εδώ έχουμε κενά στο σύστημα και έχει τα κενά αυτά επειδή εκτός από κακοσχεδιασμένο έχει ως στόχο την είσπραξη εισφορών και όχι την ακριβή απεικόνιση της ασφαλιστικής υποχρέωσης πρώτα και την είσπραξη αυτής αργότερα .

Οι εισφορές που έχουν αναρτηθεί στην ηλεκτρονική σελίδα του ΕΦΚΑ  έχουν υπολογισθεί με βάση τα δεδομένα του 2015 και είναι κατά κάποιο τρόπο προσωρινές . Αν δεχθούμε ότι ο υπόψιν ασφαλισμένος είναι στη γενική περίπτωση του άρθρου 39 (εισφορές ως ατομική επιχείρηση ) θα έπρεπε να γίνει υπολογισμός με βάση τα δεδομένα του 2016 , αλλά ακόμη δεν έχει υποβληθεί η φορολογική δήλωση εισοδήματος για το φορολογικό αυτό έτος . Αν τα δεδομένα του 2016 είναι εντελώς διαφορετικά από αυτά του 2015 και αν η διαφορά αυτή σημαίνει μείωση εισοδήματος καθαρού , τότε θα υπάρχουν και διαφορές στις εισφορές (μικρές ή μεγάλες αναλόγως ) σε βάρος του ασφαλισμένου .

Με το δεδομένο ότι ο υπόψιν ασφαλισμένος υπάγεται στην περίπτωση του άρθρου 39 παρ. 9 , ήτοι θα ασφαλίζεται από την υπόχρεη επιχείρηση λήπτρια του τιμολογίου του , είναι προβληματικός (έως αδύνατος ) ο συμψηφισμός των εισφορών γιατί αυτές θα έχουν πληρωθεί σε διαφορετικό ΑΦΜ (από διαφορετικούς υπόχρεους )

Link to comment
Share on other sites

  • 0

καλημερα

εαν μια εταιρεια δεν απασχολει προσωπικο και δεν κανει μεχρι τωρα απδ

πως θα κανει απδ για μπλοκακι?

εναρξη στο ικα της επιχειρησης ?

η συμβαση θα κοινοποιηθει στο ικα?

υπαρχει υποχρεωση πινακα προσωπικου?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σύμφωνα με όσα ξέρουμε:

Θα κάνει η επιχείρηση απογραφή στο ΙΚΑ για να πάρει κωδικούς και να στέλνει το μπλοκάκι με ΑΠΔ

Η σύμβαση θα κατατεθεί στη ΔΟΥ/taxis

Όχι πίνακα προσωπικού

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 ώρες πριν, gianzo said:

Σύμφωνα με όσα ξέρουμε:

Θα κάνει η επιχείρηση απογραφή στο ΙΚΑ για να πάρει κωδικούς και να στέλνει το μπλοκάκι με ΑΠΔ

Η σύμβαση θα κατατεθεί στη ΔΟΥ/taxis

Όχι πίνακα προσωπικού

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα, ο μπλοκάκιας το τιμολόγιο θα το εκδίδει π.χ

αμοιβή 1000

μείον ασφ. κρατήσεις  (1000*9,22%)=92,20

μείον παρακράτηση φόρου (1000-92,20)*20%=181,56

πλέον φπα 1000*24%= 240

δηλαδή η παρακράτηση φόρου θα γίνεται στην καθαρή αξία μείον της κρατήσεις??

και ο φπα στην αξία της αμοιβής??

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 λεπτό πριν , MARIOSMD11 said:

Καλημέρα, ο μπλοκάκιας το τιμολόγιο θα το εκδίδει π.χ

αμοιβή 1000

μείον ασφ. κρατήσεις  (1000*9,22%)=92,20

μείον παρακράτηση φόρου (1000-92,20)*20%=181,56   ΣΤΑ  1000  ΕΥΡΩ  = 200

πλέον φπα 1000*24%= 240   ΣΩΣΤΟ 

δηλαδή η παρακράτηση φόρου θα γίνεται στην καθαρή αξία μείον της κρατήσεις??

και ο φπα στην αξία της αμοιβής??

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
21 λεπτά πριν , MARIOSMD11 said:

Καλημέρα, ο μπλοκάκιας το τιμολόγιο θα το εκδίδει π.χ

αμοιβή 1000

μείον ασφ. κρατήσεις  (1000*9,22%)=92,20

μείον παρακράτηση φόρου (1000-92,20)*20%=181,56

πλέον φπα 1000*24%= 240

δηλαδή η παρακράτηση φόρου θα γίνεται στην καθαρή αξία μείον της κρατήσεις??

και ο φπα στην αξία της αμοιβής??

Οι ασφαλιστικές εισφορές , η παρακράτηση φόρου εισοδήματος και ο ΦΠΑ υπολογίζονται επί ΤΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΠΡΟ ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

η παρακρατηση φορου εισοδηματος στους μπλοκακηδες θεωρω ορθον να γινεται στο φορολογητεο εισοδημα, δηλαδη στο ποσο του τιμολογιου προ ΦΠΑ , με αφαιρεση της παρακρατησης εισφορων εργαζομενου, οπως δηλαδη γινεται και στους μισθωτους 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
38 λεπτά πριν , ethos said:

η παρακρατηση φορου εισοδηματος στους μπλοκακηδες θεωρω ορθον να γινεται στο φορολογητεο εισοδημα, δηλαδη στο ποσο του τιμολογιου προ ΦΠΑ , με αφαιρεση της παρακρατησης εισφορων εργαζομενου, οπως δηλαδη γινεται και στους μισθωτους 

Γιατί να συμβαίνει αυτό στην περίπτωση αυτή και να μην ισχύει και σε ένα επαγγελματία-μη μπλοκάκια που διατηρεί ένα μικρό γραφείο ΑΜΟΙΒΗ -ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΦΚΑ  . Υπάρχει διαφορά ουσίας στην τελευταία περίπτωση σε σχέση με την πρώτη ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

το αρθρο 14 του νομου 4172/13 αναφερει 

Άρθρο 14

Απαλλαγές εισοδήματος από μισθωτή εργασία και συντάξεις

ε) οι ασφαλιστικές εισφορές που καταβάλλει ο εργαζόμενος περιλαμβανομένων των εισφορών εργοδότη και εργαζομένου υπέρ των επαγγελματικών ταμείων που έχουν συσταθεί με νόμο

επισης...

2. Για τους σκοπούς του Κ.Φ.Ε., εργασιακή σχέση υφίσταται όταν ένα φυσικό πρόσωπο παρέχει υπηρεσίες

αρθρο 12 παρ2 περ στ'

στ) βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα και δεν διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που διαφέρει από την κατοικία του. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α' έως ε' του παρόντος άρθρου

 

αλλα ταυτοχρονα

 Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης δ’ της παραγράφου 1 του άρθρου 64 του ν. 4172/2013 (ΚΦΕ) υπάρχει υποχρέωση παρακράτησης φόρου εισοδήματος, με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%), στις αμοιβές για τεχνικές υπηρεσίες, αμοιβές διοίκησης, αμοιβές για συμβουλευτικές υπηρεσίες και άλλες αμοιβές για παρόμοιες υπηρεσίες

Οποτε το ακαθαριστο ποσο των αμοιβων για παροχη ανεξαρτητων υπηρεσιων των πρωην Ελ.Επ., οπου και γινεται η παρακρατηση,   δεν περιλαμβανει το ποσο του εισοδηματος που παρακρατειται για ασφαλιστικες εισφορες , εφοσον πληρουνται οι διαδικασιες της περιπτωσης στ' παρ2 αρθρο 12., καθως αυτο το εισοδημα θεωρειται εισοδημα απο μισθωτη εργασια.

Πρακτικα δεν μπορουσαμε πριν να επιμερισουμε την ασφαλιστικη εισφορα, καθως η ασφαλιση δεν αποτυπωνοταν πανω στο τιμολογιο.

Πλεον ομως εχουμε την υποχρεωση της αποτυπωσης, οποτε και η παρακρατηση γινεται στο ''νεο'' ακαθαριστο ποσο (οσων αφορα τους μπλοκακηδες της παρ9 αρθρο 39 Ν 4387/16)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Aυτά είναι γνωστά και δεν αντικρούουν σε τίποτε τα όσα έγραψα παραπάνω . Οι αμειβόμενοι με τιμολόγιο (υπό τις προυποθέσεις του άρθρου 12 ν 4172/2013 ) φορολογούνται με βάση την κλίμακα των μισθωτών για τη φορολογία εισοδήματος . Επί αυτού είναι η παρατήρησή μου .

Αφαλιστικά τώρα όσοι από τους παραπάνω (άλλα και άλλοι που δεν υπάγονται στο άρθρο 12 ν 4172/2013) τιμολογούν σε δυο επιχειρήσεις ανά μήνα θεωρούνται ΩΣ  ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 38 , μόνο από την άποψη του ποιός αποτυπώνει την ασφάλιση και καταβάλει τις εισφορές . Συνεπακόλουθο αυτής της προσέγγισης είναι η κατανομή της ασφαλιστικής εισφοράς σε 1/3 και 2/3 . 

Κοινώς η ερμηνείες μπορεί να γίνουν προς κάθε κατεύθυνση .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αν δεν γίνεται εξ αρχής η αφαίρεση των ασφαλιστικών εισφορών από την αμοιβή ώστε να εξευρεθεί το φορολογητέο και επ'αυτού να γίνει ο υπολογισμός του φόρου, μήπως τότε, θα ισχύει ότι θα γίνεται μείωση του φορολογητέου κατά την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης όπου τα δηλωθέντα ποσά υπέρ ΕΦΚΑ θα μειώνουν σε ετήσια βάση το φορολογητέο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
17 λεπτά πριν , doctor said:

Αν δεν γίνεται εξ αρχής η αφαίρεση των ασφαλιστικών εισφορών από την αμοιβή ώστε να εξευρεθεί το φορολογητέο και επ'αυτού να γίνει ο υπολογισμός του φόρου, μήπως τότε, θα ισχύει ότι θα γίνεται μείωση του φορολογητέου κατά την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης όπου τα δηλωθέντα ποσά υπέρ ΕΦΚΑ θα μειώνουν σε ετήσια βάση το φορολογητέο;

 

 

Τα πληρωθέντα υπέρ ΕΦΚΑ και όχι τα δηλωθέντα θα μειώνουν σε ετήσια βάση το φορολογητέο εισόδημα , Αυτό προβλέπει ο ν 4172/2013 (ΠΟΛ 1113/2015) . Επομένως εδώ θέλει προσοχή για τους αμειβόμενους με τιμολόγιο , οι οποίοι κατά τη φορολογική νομοθεσία αφαιρούν από τα ακαθάριστα έσοδά τους τις καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές . Αν η επιχείρηση εργοδότης δεν κατέβαλε εισφορές (για οποιοδήποτε λόγο) δε θα μπορέσουν και αυτοί να εκπέσουν το 1/3 που τους αναλογεί επιμεριστικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
49 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Τα πληρωθέντα υπέρ ΕΦΚΑ και όχι τα δηλωθέντα θα μειώνουν σε ετήσια βάση το φορολογητέο εισόδημα , Αυτό προβλέπει ο ν 4172/2013 (ΠΟΛ 1113/2015) . Επομένως εδώ θέλει προσοχή για τους αμειβόμενους με τιμολόγιο , οι οποίοι κατά τη φορολογική νομοθεσία αφαιρούν από τα ακαθάριστα έσοδά τους τις καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές . Αν η επιχείρηση εργοδότης δεν κατέβαλε εισφορές (για οποιοδήποτε λόγο) δε θα μπορέσουν και αυτοί να εκπέσουν το 1/3 που τους αναλογεί επιμεριστικά. 

Σωστά, πληρωθέντα, όχι δηλωθέντα. Αλλά θα χρειαστεί να υπάρχουν και τα δηλωθέντα μέσω της ΑΠΔ για την ασφαλιστική ικανότητα. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αλήθεια Τι θα γίνει τηνΤρίτη 28/2 , όταν θα έχουμε γυρίσει απο τις ταραμοσαλάτες ?

Σήμερα βγήκε η εγκύκλιος για τους μισθωτους του ΤΣΜΕΔΕ ? ποτε οι εταιρείες θα κάνουν αναβάθμιση ?

Δεν εχουν βγεί ακόμη ΚΠΚ και ΚΔ για τα μπλοκάκια ,και ας έχουν ερθει στα λογιστήρια ΤΠΥ με την σημείωση υπαγωγής . 

ποτε οι εταιρείες θα δώσουν τις  αναβαθμίσεις για όλα αυτά και σε όλες τις αναλογες περιπτώσεις ώστε να σταλθούν οι ΑΠΔ του Ιανουαρίου   ?

Γνωρίζουν εκει στο ΥΠ/Ο οτι κάποιοι δεν πληρώθηκαν τον Ιανουάριο ,στη λογική " κατσε να δούμε τι θα γίνει"

Γνωρίζουν εκει στο ΥΠ/Ο οτι κάποιοι ,όταν ακουσαν για "παρανομη μορφή εργασίας", άρχισαν να βλέπουν με αλλο ματι κάποιους άλλους ,και ας μετράν χρόνια εργασίας μαζί  ? 

Γνωρίζουν εκει στο ΥΠ/Ο οτι τα σημειώματα που έχουν στείλει αφορούν το 2μηνο ΙΑΝ-ΦΕΒΡ?

Γνωρίζουν εκει στο Υ/ΠΟ πως αν μας αναγκάσουν να πληρώσουμε εισφορές χ 2 ,

δλδ Ειδοποιητήρια Πληρωμής και Εισφορές απο ΑΠΔ , θα είναι και το τέλος τους ,...?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 ώρες πριν, doctor said:

Σωστά, πληρωθέντα, όχι δηλωθέντα. Αλλά θα χρειαστεί να υπάρχουν και τα δηλωθέντα μέσω της ΑΠΔ για την ασφαλιστική ικανότητα. 

 

Δεν αντιλέγω ότι θα υποβληθούν . Ο προβληματισμός είναι αν και κατά πόσο και πότε θα πληρωθούν .;)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
μόλις τώρα, Saga1 said:

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33997

Μετα το σημερινό Δελτίο Τύπου ,, η κατάσταση πλεον εχει αρχίσει μα γίνεται ,εκνευριστική τουλάχιστον!!

υπομονή.

σε λίγο τα ΜΜΕ θα βγάζουν εγκυκλίους και το υπουργείο θα σχολιάζει!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS said:

τώρα που είπα ΜΜΕ είδε κανείς τα πακέτα ΕΤΑΠ/ΜΜΕ?

Ο ΕΦΚΑ δεν είναι όποιος και όποιος . Δεν αποκαλύπτει εύκολα τα μυστικά του .....:angry:

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μονο να μην αναγκάσουν το κόσμο να πάει απο τα γραφεία τους ,για να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας !!

Η εντύπωση μου είναι πως εχει αρχίσει η αντίστροφή μέτρηση ...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα. Εγώ καταλαβαίνω ότι αν κάποιος εργοδότης είχε αποφασίσει να ασφαλίσει "τα μπλοκάκια"

και να επιβαρυνθεί το δικό του ποσοστό ασφάλισης δεν υπάρχει περίπτωση διαβάζοντας αυτό το Δελτίο  να το κάνει.

Στην ουσία τους θεωρεί μισθωτούς με ότι αυτό σημαίνει. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για την πρώτη

κατηγορία (με 2 εργοδότες) ήταν θέμα επιλογής αν θα πάει με το άρθ.38 ή το αρθ.39;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...