Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τήρηση απλογραφικών βιβλίων, άνευ λογιστή.


Giotatd

Ερώτηση

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων. Είμαι λογίστρια, χωρίς να ασκώ πλέον το επάγγελμα. Θέλω να ρωτήσω κάτι εκ μέρους γνωστού μου, που έχει επιχείρηση ψιλικών ειδών. Έχει τη δυνατότητα να τηρεί μόνος του τα λογιστικά της επιχείρησης (απλογραφικά); Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα λογιστικής ή αρκεί να τα καταχωρεί σε excel; Υπάρχει κάποιο ''κόλλημα'' από νομικής πλευράς, από τη στιγμή που δεν είναι λογιστής ή που δεν έχει η επιχείρηση λογιστή; Αν θα μπορούσε κάποιος/κάποια να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να τηρεί κανείς μόνος του τα βιβλία (απλογραφικά τουλάχιστον) αλλά το να αγοράσει κάποιο πρόγραμμα εσόδων/εξόδων το θεωρώ απαραίτητο καθώς δεν είναι μόνο οι εγγραφές στα βιβλία αλλά και πολλά άλλα που δεν γίνονται σε excel παρά μόνο μέσα από ένα καλό πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, Giotatd said:

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων. Είμαι λογίστρια, χωρίς να ασκώ πλέον το επάγγελμα. Θέλω να ρωτήσω κάτι εκ μέρους γνωστού μου, που έχει επιχείρηση ψιλικών ειδών. Έχει τη δυνατότητα να τηρεί μόνος του τα λογιστικά της επιχείρησης (απλογραφικά); Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα λογιστικής ή αρκεί να τα καταχωρεί σε excel; Υπάρχει κάποιο ''κόλλημα'' από νομικής πλευράς, από τη στιγμή που δεν είναι λογιστής ή που δεν έχει η επιχείρηση λογιστή; Αν θα μπορούσε κάποιος/κάποια να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. 

 

οτι θελει κανει ο καθενας ειτε εχει λογιστη ειτε δεν εχει. , δεν εχει κανενα προβλημα εκτος απο το ε3 αμα ξεπερναει τα 100κ.

προγραμματα , αφου ολα ειναι αθεωρητα , κι σε χαρτοπετσετα να τα περνας το ιδιο ειναι. διπλη δδουλει  στις ΜΥΦ ισως  να εχεις.

νομικης μεριας κολλημα αχεαχεχεχεαΑΧΕαχε μπα χλωμό , χυμα ειμαστε τι προβλημα να υπαρχει

αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Giotatd said:

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων. Είμαι λογίστρια, χωρίς να ασκώ πλέον το επάγγελμα. Θέλω να ρωτήσω κάτι εκ μέρους γνωστού μου, που έχει επιχείρηση ψιλικών ειδών. Έχει τη δυνατότητα να τηρεί μόνος του τα λογιστικά της επιχείρησης (απλογραφικά); Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα λογιστικής ή αρκεί να τα καταχωρεί σε excel; Υπάρχει κάποιο ''κόλλημα'' από νομικής πλευράς, από τη στιγμή που δεν είναι λογιστής ή που δεν έχει η επιχείρηση λογιστή; Αν θα μπορούσε κάποιος/κάποια να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. 

Ρωτάτε επαγγελματίες του κλάδου να σας υποδείξουν τρόπους με τους οποίους δε θα χρειάζεσθε τις υπηρεσίες που αυτοί προσφέρουν . :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωτηρη , εχουμε κι τα ΕΛΠ , :D , να εχουμε να λεμε κι τπτ εεεαχχεααεχ

 

" 4. Οι χρηματοοικονομικές καταστάσεις κάθε οντότητας που υπόκεινται στον παρόντα νόμο, προ της έκδοσής τους, εγκρίνονται κατά περίπτωση από το αρμόδιο όργανο διοίκησης της οντότητας και υπογράφονται από το εξουσιοδοτημένο μέλος (μέλη) του και τον κατά το νόμο υπεύθυνο λογιστή για τη σύνταξη αυτών, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.   "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ βρε σεις ,1 ερώτηση έκανε η γυναίκα. ξέρετε τι προβλήματα έχει ,αν είναι οικογενειακό και αν μπορεί να δώσει χρήματα για λογιστή.

ΠΡΟΣΕΞΕ μόνο μην το πληρώσετε πανάκριβα.  δεν στο λέω συντεχνιακά ,εδώ δεν προλαβαίνουμε εμείς να ενημερωθούμε.

τα μάτια σου 114.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 11/2/2017 at 7:07 ΜΜ, PROAKIS said:

οκ βρε σεις ,1 ερώτηση έκανε η γυναίκα. ξέρετε τι προβλήματα έχει ,αν είναι οικογενειακό και αν μπορεί να δώσει χρήματα για λογιστή.

ΠΡΟΣΕΞΕ μόνο μην το πληρώσετε πανάκριβα.  δεν στο λέω συντεχνιακά ,εδώ δεν προλαβαίνουμε εμείς να ενημερωθούμε.

τα μάτια σου 114.

 

Oυδεμία αντίρρηση περί των τυχόν προβλημάτων που τυχόν έχει η ερωτούσα αν και από την ερώτηση προκύπτει ότι ρωτάει για άλλον εκτός και αν δεν είναι έτσι ακριβώς άλλα θα εμφανίζεται ο άλλος ως τηρών βιβλία κλπ αλλά στην πράξη θα είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα (δε το συνεχίζω γιατί νομίζω πως έγινα κατανοητός).

Μένω πάντως στην επισήμανση   ΠΡΟΣΕΞΕ ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 11/2/2017 at 6:30 ΜΜ, parmgr said:

Σωτηρη , εχουμε κι τα ΕΛΠ , :D , να εχουμε να λεμε κι τπτ εεεαχχεααεχ

 

" 4. Οι χρηματοοικονομικές καταστάσεις κάθε οντότητας που υπόκεινται στον παρόντα νόμο, προ της έκδοσής τους, εγκρίνονται κατά περίπτωση από το αρμόδιο όργανο διοίκησης της οντότητας και υπογράφονται από το εξουσιοδοτημένο μέλος (μέλη) του και τον κατά το νόμο υπεύθυνο λογιστή για τη σύνταξη αυτών, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.   "

Συμφωνώ απόλυτα

Αυτό όχι μόνο  δεν πρέπει να το ξεχνάμε,αλλά να το εφαρμόζουμε,γιατί είναι νόμος,τα άλλα..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 11/2/2017 at 4:10 ΜΜ, Giotatd said:

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων. Είμαι λογίστρια, χωρίς να ασκώ πλέον το επάγγελμα. Θέλω να ρωτήσω κάτι εκ μέρους γνωστού μου, που έχει επιχείρηση ψιλικών ειδών. Έχει τη δυνατότητα να τηρεί μόνος του τα λογιστικά της επιχείρησης (απλογραφικά); Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα λογιστικής ή αρκεί να τα καταχωρεί σε excel; Υπάρχει κάποιο ''κόλλημα'' από νομικής πλευράς, από τη στιγμή που δεν είναι λογιστής ή που δεν έχει η επιχείρηση λογιστή; Αν θα μπορούσε κάποιος/κάποια να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. 

Καλημέρα σας.

Επίσης ο γνωστός σας θα μπορούσε να κάνει κι εγχειρήσεις εκεί στη γειτονιά και να πουλάει φάρμακα (άλλωστε το έχει κάνει κι ο Βέγγος αρκετά χρόνια πριν) ποιος τον χρειάζεται τον γιατρό μωρέ ...

Μπορεί να βγάζει και δόντια άμα λάχει, μία πένσα κι ένα σφυρί χρειάζεται μόνο! Άντε και μία ηλεκτρική σκούπα, που να ρουφάει και υγρά!

Χωρίς καμία βοήθεια εκτελούνται και οικοδομικές εργασίες με αντισεισμική εγγύηση 1,5 ρίχτερ. Τι μηχανικοί και αηδίες.

Δικηγόρος;;; Τι είναι τούτο;; Κάτι παρλαπίπες με κοστούμια είναι που έχουν έφεση στο ψέμα .. Σιγά το πράγμα! Ψέματα λέω και μόνος μου!

Αυτοί οι «γνωστοί» μας πολλά θέλουν να κάνουν, το θέμα είναι ….μπορούν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αν και άργησα λιγάκι. Αν προκύψει κάποια άλλη απορία, θα επανέλθω. Επίσης να προσθέσω πως και εγώ ανήκω στον κλάδο (το έγραψα πρώτο - πρώτο) με χρόνια εργασίας και σε λογιστικό γραφείο και σε εταιρίες. Απλά κάποια στιγμή αποσύρθηκα, καθαρά για δικούς μου λόγους και επειδή γνωρίζω πως πρέπει συνέχεια να παρακολουθείς τις αλλαγές (και δεν έχω πλέον τέτοια δυνατότητα), γι αυτό και ρώτησα εσάς που είστε ακόμη ενεργοί. Ακόμη να προσθέσω πως δεν με έθιξε καθόλου η ερώτηση που μου έκανε ο γνωστός μου, γιατί του ζήτησαν κοντά 200€ το μήνα, για μια δουλειά που γνωρίζω πως μπορεί να την και μόνος του. Και πιστέψτε με, 2.000€ το χρόνο, το θεωρεί μεγάλο ποσό. Σας ευχαριστώ και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που γίνεται κουβέντα για να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα για κάποιον που θα πληρώνει μαύρα για τη τήρηση των βιβλίων του με ξεπερνάει.  

Σε ποιά χώρα του ζήτησαν 200,00 € για το ψιλικατζιδικο ? 

Πριν 6 μήνες χτύπησε και πήρε δουλειά συνάδελφος, σε "μειοδοτικο" διαγωνισμό που πήγαν τιμή μερικοί από τους εταίρους κάποιος με 190,00 € για ΙΚΕ με πολλά μέλη και εργαζόμενο, κάτασπρα.

Μείον 22% το ελάχιστο φόρος, μειον 26,95 ΕΦΚΑ γιατί την χτύπησε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, Giotatd said:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αν και άργησα λιγάκι. Αν προκύψει κάποια άλλη απορία, θα επανέλθω. Επίσης να προσθέσω πως και εγώ ανήκω στον κλάδο (το έγραψα πρώτο - πρώτο) με χρόνια εργασίας και σε λογιστικό γραφείο και σε εταιρίες. Απλά κάποια στιγμή αποσύρθηκα, καθαρά για δικούς μου λόγους και επειδή γνωρίζω πως πρέπει συνέχεια να παρακολουθείς τις αλλαγές (και δεν έχω πλέον τέτοια δυνατότητα), γι αυτό και ρώτησα εσάς που είστε ακόμη ενεργοί. Ακόμη να προσθέσω πως δεν με έθιξε καθόλου η ερώτηση που μου έκανε ο γνωστός μου, γιατί του ζήτησαν κοντά 200€ το μήνα, για μια δουλειά που γνωρίζω πως μπορεί να την και μόνος του. Και πιστέψτε με, 2.000€ το χρόνο, το θεωρεί μεγάλο ποσό. Σας ευχαριστώ και πάλι. 

Αν μπορεί να την κάνει τη δουλειά μόνος του ας την κάνει . Αλλά φαίνεται ότι θέλει και μια βοήθεια (τζάμπα ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, Giotatd said:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αν και άργησα λιγάκι. Αν προκύψει κάποια άλλη απορία, θα επανέλθω. Επίσης να προσθέσω πως και εγώ ανήκω στον κλάδο (το έγραψα πρώτο - πρώτο) με χρόνια εργασίας και σε λογιστικό γραφείο και σε εταιρίες. Απλά κάποια στιγμή αποσύρθηκα, καθαρά για δικούς μου λόγους και επειδή γνωρίζω πως πρέπει συνέχεια να παρακολουθείς τις αλλαγές (και δεν έχω πλέον τέτοια δυνατότητα), γι αυτό και ρώτησα εσάς που είστε ακόμη ενεργοί. Ακόμη να προσθέσω πως δεν με έθιξε καθόλου η ερώτηση που μου έκανε ο γνωστός μου, γιατί του ζήτησαν κοντά 200€ το μήνα, για μια δουλειά που γνωρίζω πως μπορεί να την και μόνος του. Και πιστέψτε με, 2.000€ το χρόνο, το θεωρεί μεγάλο ποσό. Σας ευχαριστώ και πάλι. 

200 το μήνα x 12 = 2000! Τώρα κατάλαβα τους λόγους που σταματήσατε.

Καλά κάνατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
55 λεπτά πριν , LAMMERGEIER said:

200 το μήνα x 12 = 2000! Τώρα κατάλαβα τους λόγους που σταματήσατε.

Καλά κάνατε.

Το να είστε επικριτικός, δεν νομίζω να ωφελεί. Δεν τίθεται θέμα πράξεων, αλλά αν σας ικανοποιεί θα το γράψω πιο αναλυτικά. 180€  το μήνα, το χρόνο 2160€. Ελπίζω να σας κάλυψα. Η απάντησή μου, χιουμοριστική, γιατί μου φτιάξατε τη διάθεση. Καλημέρα να έχετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Giotatd said:

Το να είστε επικριτικός, δεν νομίζω να ωφελεί. Δεν τίθεται θέμα πράξεων, αλλά αν σας ικανοποιεί θα το γράψω πιο αναλυτικά. 180€  το μήνα, το χρόνο 2160€. Ελπίζω να σας κάλυψα. Η απάντησή μου, χιουμοριστική, γιατί μου φτιάξατε τη διάθεση. Καλημέρα να έχετε. 

Αχ χιουμοράκι! Έσκασα στα γέλια... Να είστε καλά τώρα θα φάω με όρεξη ...

Δεν το συνηθίζω να είμαι επικριτικός, αλλά δεν ανέχομαι να με δουλεύετε μπροστά στα μάτια μου και να υποτιμάτε τη δουλειά μας. Αν πιστεύετε πως η δουλειά ενός λογιστή ξεκινάει και σταματάει στις καταχωρήσεις είστε πολύ γελασμένη. Αυτό το κάνει και η κουτσή Μαρία. Υπάρχουν πολλά άλλα εκτός από αυτό, σοβαρότερα.

Άλλωστε μόνη σας γράψατε πως οι αλλαγές είναι συνεχής και θέλει διάβασμα, τότε πως του προτείνετε να κάνει μόνος του τη δουλειά; Δεν το βλέπετε λίγο οξύμωρο; Αυτό δείχνει πως "ακούτε" ότι θέλει διάβασμα, αλλά επί της ουσίας είστε άσχετη με το επάγγελμα.

Κι αν δεχθώ την απίθανη περίπτωση να είχατε έστω και για λίγο καιρό γραφείο όπως λέτε, θα είχατε τη στοιχειώδη ευγένεια τουλάχιστον να του πείτε πως δεν μπορεί μόνος του, εκτός ίσως από τις καταχωρήσεις στο βιβλίο που κι εκεί πάλι θα ρωτούσε συνέχεια και θα τα έκανε και μαντάρα. Κι ότι εάν δεν του αρέσει η τιμή υπάρχουν και φθηνότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ψιλικά με 3 σακούλες παραστατικά τον μήνα, τσιγάρα, εισιτήρια, εφημερίδες, κάρτες ομιλίας, εγγυοδοσίες, ληγμένα κλπ.

Οκ. Ας κρατήσει τα βιβλία μόνος του χωρίς λογιστή... 

ΈΦΚολο είναι. Άμα το ΕΦΚΑριστιέται μπορεί να έρθει να κρατήσει και τα δικά μου. Θα με διΕΦΚόλυνε πολύ.

ΕΦΚαιρία θα είναι γιατί δεν προλαβαίνω. Τυπώνω ΕΦΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν παμε καθολου καλα!!!καθομαστε και αναλυουμε τα δεδομενα!!!πριν 30 χρονια μπορει να τα κραταγε, τωρα ουτε 1 στο 1 εκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, LAMMERGEIER said:

Αχ χιουμοράκι! Έσκασα στα γέλια... Να είστε καλά τώρα θα φάω με όρεξη ...

Δεν το συνηθίζω να είμαι επικριτικός, αλλά δεν ανέχομαι να με δουλεύετε μπροστά στα μάτια μου και να υποτιμάτε τη δουλειά μας. Αν πιστεύετε πως η δουλειά ενός λογιστή ξεκινάει και σταματάει στις καταχωρήσεις είστε πολύ γελασμένη. Αυτό το κάνει και η κουτσή Μαρία. Υπάρχουν πολλά άλλα εκτός από αυτό, σοβαρότερα.

Άλλωστε μόνη σας γράψατε πως οι αλλαγές είναι συνεχής και θέλει διάβασμα, τότε πως του προτείνετε να κάνει μόνος του τη δουλειά; Δεν το βλέπετε λίγο οξύμωρο; Αυτό δείχνει πως "ακούτε" ότι θέλει διάβασμα, αλλά επί της ουσίας είστε άσχετη με το επάγγελμα.

Κι αν δεχθώ την απίθανη περίπτωση να είχατε έστω και για λίγο καιρό γραφείο όπως λέτε, θα είχατε τη στοιχειώδη ευγένεια τουλάχιστον να του πείτε πως δεν μπορεί μόνος του, εκτός ίσως από τις καταχωρήσεις στο βιβλίο που κι εκεί πάλι θα ρωτούσε συνέχεια και θα τα έκανε και μαντάρα. Κι ότι εάν δεν του αρέσει η τιμή υπάρχουν και φθηνότεροι.

Δεν θυμάμαι να έγραψα ότι λογιστής ίσον καταχωρήσεις μόνο. Το δέχομαι πως οι καταχωρήσεις, σε κάποιο πρόγραμμα γραφείου, είναι σχετικά απλή υπόθεση. Εκτός αυτού, σίγουρα υπάρχουν και σοβαρότερα θέματα - προβλήματα (Ικα, Μυφ, Περιοδικές, κλπ) που η παρουσία ενός λογιστή (έστω και συμβουλευτικά) κρίνεται απαραίτητη. Εν κατακλείδι, γι αυτόν ακριβώς τον λόγο έθεσα την ερώτηση. Γιατί δεν είμαι 100% σίγουρη, πως μπορεί να τα κρατήσει μόνος του. Όπως και να έχει, ζήτησα την δική σας συμβουλή, γιατί δεν ήθελα να κάνω κάποια ''ανοησία''. Αλλιώς, ''ήξερα'' να τον βοηθήσω και μόνη μου. Καλό υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, Giotatd said:

Το να είστε επικριτικός, δεν νομίζω να ωφελεί. Δεν τίθεται θέμα πράξεων, αλλά αν σας ικανοποιεί θα το γράψω πιο αναλυτικά. 180€  το μήνα, το χρόνο 2160€. Ελπίζω να σας κάλυψα. Η απάντησή μου, χιουμοριστική, γιατί μου φτιάξατε τη διάθεση. Καλημέρα να έχετε. 

Αν και δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας Λογιστής , θα ήθελα να σας ρωτήσω.

Αν γνωρίζατε , έστω και περίπου, τα πάγια έξοδα (εξοπλισμός , συνδρομές , βιβλιοθήκη ,Γραφική ύλη , ενοίκια ,΄κοινόχρηστα. ΔΕΚΟ, ασφ. εισφορές,φόρος εισοδήματος , τέλος επιτηδεύματος , έξοδα μετακίνησης , κλπ έξοδα "ων ουκ έστι αριθμός" ; , θα διαπιστώνατε οτι τα 180 ευρώ μηνιαίως μπορεί να είναι πολλά για τον ψιλικατζή, αλλά μάλλον είναι λίγα για τον λογιστή.

Πως πρέπει να καλυφθούν αυτά αν δεν τα καλύψουν οι πελάτες ;

Και βεβαίως το 30άρι του υδραυλικού για να αλλάξει ενα λαστιχάκι (κόστους ολίγον λεπτών , και απασχόλησης , πάλι ολίγων λεπτών) δεν μας ξενίζει , μια χαρά μας φαίνεται

Υ.Γ. Για να μήν προσθέσω και το "κάτσε να πάρω τον Λοιστή μου να μας πεί" που θα λέει σε συζητήσεις με τους πελάτες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να τα τηρεί όπως θέλει χειρόγραφα, excel , πρόγραμμα. Μπορεί να τα κρατάει και μόνος τους κανένα θέμα. Απλά με αυτή την λογική που πάει τον βλέπω για μετωπική σύγκρουση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έχουμε ξεφτιλίσει τελείως το επάγγελμα μας, αυτό βλέπω εγώ...

Ας τα κρατήσει μόνος του αφού είναι τόσο εύκολα και είναι τόσο ταλέντο ο επιχειρηματίας και όταν τα κάνει σκατά και αρχίσουν τα πρόστιμα ας πάει να κλαφτεί σε κάποιον λογιστή για να του συμμαζέψει.

Για να του είπαν 180 ευρώ τον μήνα για τα λογιστικά, δεν θα είναι "απλή" περίπτωση, ούτε μικρή επιχείρηση.

 

Αν αναλογιστείτε την δουλεία που κάνει ένας ΚΑΛΟΣ λογιστής και από τι κινδυνους και πρόστιμα σας προστατεύει τα χρήματα που χρεώνει κάθε μήνα(όσα και αν χρεώνει) είναι πολύ λίγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, Giotatd said:

Δεν θυμάμαι να έγραψα ότι λογιστής ίσον καταχωρήσεις μόνο. Το δέχομαι πως οι καταχωρήσεις, σε κάποιο πρόγραμμα γραφείου, είναι σχετικά απλή υπόθεση. Εκτός αυτού, σίγουρα υπάρχουν και σοβαρότερα θέματα - προβλήματα (Ικα, Μυφ, Περιοδικές, κλπ) που η παρουσία ενός λογιστή (έστω και συμβουλευτικά) κρίνεται απαραίτητη. Εν κατακλείδι, γι αυτόν ακριβώς τον λόγο έθεσα την ερώτηση. Γιατί δεν είμαι 100% σίγουρη, πως μπορεί να τα κρατήσει μόνος του. Όπως και να έχει, ζήτησα την δική σας συμβουλή, γιατί δεν ήθελα να κάνω κάποια ''ανοησία''. Αλλιώς, ''ήξερα'' να τον βοηθήσω και μόνη μου. Καλό υπόλοιπο.

Καλά, για να μην το κουράζουμε πολύ, η δική μου απάντηση είναι Όχι δεν μπορεί.

Ελπίζω να σας κάλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, LAMMERGEIER said:

Καλά, για να μην το κουράζουμε πολύ, η δική μου απάντηση είναι Όχι δεν μπορεί.

Ελπίζω να σας κάλυψα.

Διαφωνώ κ. συνάδελφε

Μπορεί και παραμπορεί

Τώρα τί θα είναι αυτά που θα κάνει , αυτό είναι άλλο θέμα και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.

Προσωπικώς , και αν δεν το γνωρίζει , θα τον πληροφορήσω ότι "τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ......ους"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, agrevelos said:

Διαφωνώ κ. συνάδελφε

Μπορεί και παραμπορεί

Τώρα τί θα είναι αυτά που θα κάνει , αυτό είναι άλλο θέμα και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.

Προσωπικώς , και αν δεν το γνωρίζει , θα τον πληροφορήσω ότι "τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ......ους"

Το ωραίο στην όλη ιστορία πάντως είναι το εξής : o ενδιαφερόμενος (πάντα σύμφωνα με όσα έχουν παρατεθεί ) δε ρώτησε ο ίδιος απευθείας , αλλά η ερώτηση έγινε δια μέσου τρίτου , γνώστη μεν στα του κλάδου μας , αποστασιοποιημένου δε και φοβούμενου μη κάνει κάποια ανοησία κατά πως δήλωσε . Απέρριψε την προσφορά συναδέλφου ως ακριβή και στράφηκε αλλού προς βοήθεια Δε ξέρω τι λέχθηκε μεταξύ τους ,αλλά ειλικρινά κοιμάται ήσυχος αυτός ο άνθρωπος ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 28/2/2017 at 8:12 ΜΜ, Giotatd said:

Δεν θυμάμαι να έγραψα ότι λογιστής ίσον καταχωρήσεις μόνο. Το δέχομαι πως οι καταχωρήσεις, σε κάποιο πρόγραμμα γραφείου, είναι σχετικά απλή υπόθεση. Εκτός αυτού, σίγουρα υπάρχουν και σοβαρότερα θέματα - προβλήματα (Ικα, Μυφ, Περιοδικές, κλπ) που η παρουσία ενός λογιστή (έστω και συμβουλευτικά) κρίνεται απαραίτητη. Εν κατακλείδι, γι αυτόν ακριβώς τον λόγο έθεσα την ερώτηση. Γιατί δεν είμαι 100% σίγουρη, πως μπορεί να τα κρατήσει μόνος του. Όπως και να έχει, ζήτησα την δική σας συμβουλή, γιατί δεν ήθελα να κάνω κάποια ''ανοησία''. Αλλιώς, ''ήξερα'' να τον βοηθήσω και μόνη μου. Καλό υπόλοιπο.

Και όμως και μόνο η ερώτηση που κάνατε, αποδεικνύει ότι και εσείς συντηρείτε με τον τρόπο σας την απαξίωση του επαγγέλματοος μας. Εάν σας ρωτούσε εάν μπορεί να κάνει μία αγωγή μόνος του, θα του λέγατε ότι μπορεί; Προσωπικά δεν θα υπέγραφα σε κανέναν που τηρεί μόνος του τα βιβλία της επιχείρησης του, και αυτό γιατί η υπογραφή μου στοιχίζει...Ξέρετε η μάλλον που να ξέρετε, υπάρχουν και ποινικές ευθύνες, και η καλή πίστη εδώ δεν μετράει!!! Υστ. Επειδή γνωρίζουμε τι παίζει τριγύρω, για να του ζητήσουν 180,00 ευρώ, κάποιος λόγος θα υπάρχει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...