Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ


Forolog

Ερώτηση

ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΥΠΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΤΣΑΥ ΒΑΣΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΤΣΑΥ 87805/12352/17-11-06. ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΕΤΑΑ (ΤΣΑΥ) ΚΑΙ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΑΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΛΗΡΩΝΕ ΑΥΤΕς ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕς ΚΑΙ ΤΟ 20% ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΟΒΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ, ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΕΦΚΑ;; ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΔ Ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΙΔΦΟΡΕΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφε, καλησπέρα, το ίδιο ψάχνω κι εγώ και δεν μπορώ να καταλήξω κάπου με σιγουριά.

Απ' τον ΕΦΚΑ μου απάντησαν ξεκάθαρα ότι εάν στη συγκεκριμένη περίπτωση ο ιατρός έχει και δικό του ιατρείο, δεν μπορεί να μπει στην παρ. 9 του άρθρου 39. Αυτό σημαίνει όμως ότι θα δίνει εισφορές βάσει γενικότερα του άρθρου 39 σαν ελεύθερος επαγγελματίας ή μήπως πρέπει να ενταχθεί στο άρθρο 38 σαν μισθωτός;

Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ας πει τη γνώμη του, αν έχει παρόμοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποια απάντηση σε αυτό?

Έχω επιστημονικό υπεύθυνο σε ιατρική εταιρεία( δεν είναι εταίρος)...και έχει ιατρείο (ατομική).

Οι ερωτήσεις μου είναι

Πρέπει οπωσδήποτε να παίρνει αμοιβή?

Αν ναι, μπορεί με βάση τιμολόγιο π.υ, που θα εκδίδει, να του κάνω παρακράτηση 20%, και τέλος? ή Πρέπει να μπει στην ΑΠΔ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω ψαχνω απάντηση για το θέμα αυτό.

Καπου πήρε το μάτι μου μια παλιά εγκύκλιο ότι αναγκαστικά ασφαλίζονται μεσω απδ...

Δε ξέρω όμως αν αυτο ισχύει σήμερα, και τι γλίνεται για αυτους που έχουν πάνω απο 2 εργοδότες;

Καμιά γνώμη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.e-forologia.gr/forum/viewTopic.aspx?id=44583&utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο, μόνο με ΙΚΑ. 

Καλό βράδυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...