Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Forolog

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ

Question

ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΥΠΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΤΣΑΥ ΒΑΣΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΤΣΑΥ 87805/12352/17-11-06. ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΕΤΑΑ (ΤΣΑΥ) ΚΑΙ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΑΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΛΗΡΩΝΕ ΑΥΤΕς ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕς ΚΑΙ ΤΟ 20% ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΟΒΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ, ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΕΦΚΑ;; ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΔ Ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΙΔΦΟΡΕΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0

Συνάδελφε, καλησπέρα, το ίδιο ψάχνω κι εγώ και δεν μπορώ να καταλήξω κάπου με σιγουριά.

Απ' τον ΕΦΚΑ μου απάντησαν ξεκάθαρα ότι εάν στη συγκεκριμένη περίπτωση ο ιατρός έχει και δικό του ιατρείο, δεν μπορεί να μπει στην παρ. 9 του άρθρου 39. Αυτό σημαίνει όμως ότι θα δίνει εισφορές βάσει γενικότερα του άρθρου 39 σαν ελεύθερος επαγγελματίας ή μήπως πρέπει να ενταχθεί στο άρθρο 38 σαν μισθωτός;

Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ας πει τη γνώμη του, αν έχει παρόμοια περίπτωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...