Προς το περιεχόμενο

η " ΕΙΣΗΓΗΣΗ " στα σεμιναρια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"...παρακαλώ,μην διακοπτετε τον   εισηγητη , στο τελος της εισηγησης, αν δεν εχουν καλυφθει οι αποριες σας 

θα εχουμε χρονο να υποβαλλετε ,τα ερωτηματα σας   "         !!! 

και ξεκιναει η κοροιδια    !!!

αφου ο εισηγητης , διαβασε , τα χιλιοδαβασμενα απο ολους μας, νομους,πολ,δελτια τυπου  κ.λ.π.

και  περασε η ωρα , και για τα ματια του κοσμου απαντησε σε μερικες ερωτησεις,

φευγουμε  αγανακτισμενοι  !!!  που φαγαμε  μιση  μερα  , και γυριζουμε χωρις απαντησεις

επειδη ο  κ  ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ ,  διαβασε ολο τον νομο η ολες τις σημειωσεις  του  !!!

βεβαια η κοροιδια συνεχιζεται ,λεγοντας μας, οτι ,οι  ερωτησεις που δεν απαντηθηκαν ,

 θα σας σταλουν , θα αναρτηθουν  , ....

και επιτελους  ,  ειδαμε  φως  !!!!!

ειδαμε τον  κυριο ΚΑΡΠΟΔΙΝΗ ( σεμ. για  κατ. εξωτερικου) , τον κυριο ΚΟΥΛΟΓΙΑΝΝΗ ( για  εφκα) ,  επι ωρες,

να δινουν    " μαχη " με  τους  εισηγητες  , μεσα απο ερωτησεις -απαντησεις , να γινεται  συζητηση, να δινονται

απαντησεις , να βγαινει ζουμι    !!!

συγγνωμη αν σας κουρασα, αλλα η αγανακτηση  , τοσων πολλων ετων, ηταν μεγαλη  !!

 

  ευχομαι  στο   ΤΑΧHEAVEN  ετσι να συνεχισει,  με λιγοτερη "εισηγηση "   και  περισσοτερες  ερωτησεις - απαντησεις

 

καλο βραδυ

 

 

 

 

  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανάση, καλημέρα. Το θέμα που σε απασχολεί είναι σύνηθες και χρόνιο θα έλεγα. Θα μιλήσω για τα webinars που διοργανώνουμε εμείς (δεν θέλω να αναφερθώ σε άλλους διοργανωτές). Σε κάθε webinar λοιπόν, συμμετέχουν συνάδελφοι με διαφορετικό επίπεδο γνώσεων και εμπειριών, τα οποία φυσικά εμείς ως διοργανωτές δεν είμαστε σε θέση να τα γνωρίζουμε.

Οι πιο νέοι συνάδελφοι που συμμετέχουν και δεν γνωρίζουν πολλά πράγματα θέλουν να ακούσουν από τους εκάστοτε εισηγητές κάποια βασικά πράγματα διότι απλά δεν τα γνωρίζουν. Επίσης, άλλοι συνάδελφοι δεν θυμούνται όλες τις αλλαγές και χρειάζονται ένα "φρεσκάρισμα". Στους πιο έμπειρους συναδέλφους που παρακολουθούν, όλα αυτά ίσως φαντάζουν βαρετά, ανούσια και αναρωτιούνται "μα, καλά, αυτά τα ξέρουμε, πείτε κάτι άλλο". Σεβαστό είναι αυτό, όμως σε ένα σεμινάριο πρέπει να καλύπτονται όλοι, αλλιώς πρέπει να γίνονται σεμινάρια βάσει επιπέδου γνώσεων που δεν ξέρω αν μπορεί να τεκμηριωθεί κάτι τέτοιο.

Εμείς, από την πλευρά μας προσπαθούμε να καλύψουμε όλες τις περιπτώσεις και συχνά έχουμε απαντήσει ακόμη και σε 600 ερωτήματα! Δεν μπορούν όλοι σε κάθε σεμινάριο να είναι απολύτως ευχαριστημένοι για πολλούς και διάφορους λόγους. Αυτό είναι γνωστό και θα έλεγα λογικό μερικές φορές. Δεν είμαστε αιθεροβάμονες. 

Δίνουμε βάρος στις απαντήσεις (θα το χεις καταλάβει προφανώς από τα webinars που ενδεχομένως έχεις παρακολουθήσει), όμως δεν είναι εφικτό αφενός, να απαντώνται όλα τα ερωτήματα (υπάρχουν ερωτήματα που και μόνο η εκφώνησή τους απαιτεί 2 λεπτά ή άλλα πολυσύνθετα, κ.λπ.), αφετέρου, να δίνονται λύσεις σε όλα τα θέματα που τίθενται. Επίσης, να τονίσουμε ότι οι εισηγητές δεν είναι παντογνώστες, οπότε πολλά ζητήματα μένουν αναπάντητα ούτως ή άλλως. Ακόμη, σε ορισμένα θέματα οι εισηγητές δεν μπορούν να εκφέρουν σαφή γνώμη, διότι εκκρεμούν επίσημες διευκρινίσεις από τα αρμόδια υπουργεία. 

Γι΄αυτό το λόγο διοργανώνουμε επαναληπτικά σεμινάρια έτσι ώστε να καλύπτονται σιγά σιγά αν όχι όλα, αλλά τα περισσότερα θέματα. Επίσης, μέσω της δωρεάν εκπομπής "επί της ουσίας" που καθιερώσαμε, θα δίνουμε βάση σε αναλύσεις επί της ουσίας, έτσι ώστε να σταθούμε αρωγοί σε όλους τους συναδέλφους. 

Εμείς ακούμε όλες και όλους σας και θέλουμε να προσφέρουμε καλύτερες υπηρεσίες και κυρίως να βοηθάμε από τη δική μας πλευρά την/τον κάθε συνάδελφο να αντεπεξέλθει στο δύσκολο έργο. 

Καλή δύναμη.

Κ. Γραβιάς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άλλη σκέψη θα ήταν η ύπαρξη σεμιναρίων πχ " ΕΦΚΑ για αρχάριους" και "ΕΦΚΑ για προχωρημένους" προσπαθώντας πιο εστιασμένα να καλύπτονται οι ανάγκες των συναδέλφων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι 2 δίκιο έχετε ,άρα η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. και οι εισηγητές θέλουν "βοήθεια",εκτός αν είναι αετός και δεν την χρειάζεται.

παράδειγμα σήμερα.

για σας, θα κάνουμε το Ε1 . Κατ'αρχάς δεν άλλαξε τίποτα ,εκτός κωδικού 502-505 και 610. σε αυτούς μπαίνουν αυτά και αυτά.

ο "αετός" εισηγητής πιάνει τους πίνακες και δίνει βάση σε 2-3 κωδικούς που όντως έχουν δυσκολία.

σε 15 λεπτά τελείωσε.

οι πιο έμπειροι από κάτω ,μπορούν να πληκτρολογούν -ώστε να βοηθούν το σύνολο- την λεπτομέρεια δηλ εδώ βάζουμε το εργόσημο? ναι. δρόμο στο επόμενο.

 

Ο αετός όμως εχει ένα καλό  το ότι είναι και ένα κακό  επειδή το έχει προβλέψει παρακάτω δεν δέχεται καμία διακοπή.

ωραία ,διέκοψε και δώσε εξήγηση στην γρήγορη ερώτηση που δεν την είχες σκεφτεί.  αν δεν την θεωρείς σπουδαία την αγνοείς.

 

Επίσης γενικό στα ερωτήματα.

ξεκινάτε από τα πιο απλά και αντιπροσωπευτικά και όχι του τύπου "ένας δούλευε στην Γερμανία για 2 μήνες ,μετά πήγε στην Αφρική για 6 και τέλος γύρισε στην Ελλάδα 30/12. πως θα φορολογηθεί? επίσης είχε και 8 παιδιά και 2 γυναίκες πως θα κάνει δήλωση?"

εναλλακτικά κάντε σεμινάριο επιπέδου Α και επαναληπτικό επιπέδου Β.

αν και νομίζω ότι προηγούμενο  είναι το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης λύση για τους έμπειρους συναδέλφους να μην βαριούνται στην διάρκεια του σεμιναρίου.

εγώ ανοίγω το σεμινάριο στο pc B και δουλεύω στο Α.  αν ακούσω κάτι σημαντικό δίνω βάση ,αν όχι δουλεύω και ρίχνω 1 ματιά στα έγγραφα που ανεβαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν , 235711 said:

Μία άλλη σκέψη θα ήταν η ύπαρξη σεμιναρίων πχ " ΕΦΚΑ για αρχάριους" και "ΕΦΚΑ για προχωρημένους" προσπαθώντας πιο εστιασμένα να καλύπτονται οι ανάγκες των συναδέλφων.

Γιάννη, το προχωρημένος μπορεί να το πω εγώ γιατί θεωρώ πως είμαι προχωρημένος. Όμως, είμαι όντως ή νομίζω πως είμαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς Κώστα, ο καθένας φέρει το βάρος των επιλογών του. Μπορώ να επιλέξω το προχωρημένο ... και να καταλάβω οτι δεν είμαι κ τόσο... οπότε την επόμενη φορά θα επιλέξω πιο σοφά. Πάντως η αναλυτική περιγραφή των καλυπτομένων θεματολογιών βοηθάει στην σωστή επιλογή.

 

Όπως κ να έχει μέσω κ της υπηρεσίας που παρέχει το taxheaven μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει χωρίς πρόσθετο κόστος είτε το light είναι το advance ανάλογα. 


Ίσως θα ήταν σκόπιμο να υπάρχει κ η δυνατότητα για μεταγενέστερη (2-3 μήνες;)  παρακολούθηση των σεμιναρίων και όχι μόνο για μερικές μέρες. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σεμινάριο χτες ήταν πολύ καλό και στην μέση οδό του τίτλου.

τρομερή δουλειά και από την επιστημονική ομάδα που "πρασίνισε" σχεδόν όλες τις ερωτήσεις.

Δώστε λίγη δημοσιότητα σε αυτό που είπε ο Κρίγκας "εξόφληση μισθοδοσίας 12/2016". δεν χάλασε ο κόσμος να ισχύει από 01/2017 ,επιχειρήσεις ειδικά εστίασης που φεύγουν πριν έλθουν και το ανάποδο ,ήταν απροετοίμαστες εκ των πραγμάτων.

Υποτίθεται ότι πληρώσαμε 20/12 μαντεύοντας την εκκαθάριση της 31/12!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή  την συζήτησης μου ήρθε στο μυαλό και το γνωμικό του Γκαίτε (σχετικό - άσχετο το αφήνω στην κρίση σας): " Όταν συμπεριφερόμαστε στους ανθρώπους όπως αυτοί είναι, τους κάνουμε χειρότερους. Όταν τους συμπεριφερόμαστε όπως θα μπορούσαν να είναι, τους βοηθούμε να γίνουν αυτό που είναι ικανοί να γίνουν. "

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Θέλω επί τη ευκαιρία της παρούσας συζήτησης να ευχαριστήσω όλες και όλους τους συναδέλφους που αγκάλιασαν και αυτή την υπηρεσία μας (συνδρομητική υπηρεσία webinars). Η συμμετοχή σας μας δίνει δίνει δύναμη να συνεχίσουμε με την ίδια ζέση. Επίσης θέλω να τονίσω ότι οι προσπάθειές μας για τη βελτίωση της παρεχόμενης υπηρεσίας των webinars δεν σταματά εδώ. Θα βελτιώσουμε πολλά και θα ανανεώνουμε συχνά την ίδια την πλατφόρμα, θα εμπλουτίσουμε τη θεματολογία και γενικά θα προσπαθήσουμε να αποτελεί η υπηρεσία αυτή έναν απαραίτητο σύμμαχο για όλες και όλους. Δεν επαναπαυόμαστε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Η συνδρομητική υπηρεσία webinars πράγματι είναι πολύ καλή. Γνώμη μου είναι να μπορούσαν να παραμένουν τα σεμινάρια μεγαλύτερο χρονικό διάστημα στην βιβλιοθήκη μας. 

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KAROLOS said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Θέλω επί τη ευκαιρία της παρούσας συζήτησης να ευχαριστήσω όλες και όλους τους συναδέλφους που αγκάλιασαν και αυτή την υπηρεσία μας (συνδρομητική υπηρεσία webinars). Η συμμετοχή σας μας δίνει δίνει δύναμη να συνεχίσουμε με την ίδια ζέση. Επίσης θέλω να τονίσω ότι οι προσπάθειές μας για τη βελτίωση της παρεχόμενης υπηρεσίας των webinars δεν σταματά εδώ. Θα βελτιώσουμε πολλά και θα ανανεώνουμε συχνά την ίδια την πλατφόρμα, θα εμπλουτίσουμε τη θεματολογία και γενικά θα προσπαθήσουμε να αποτελεί η υπηρεσία αυτή έναν απαραίτητο σύμμαχο για όλες και όλους. Δεν επαναπαυόμαστε...

 

Κωστα , καλημερα

οντως, δεν ελαβα αρκετα  υπ οψιν,  οτι υπαρχουν  πολλες  περιπτωσεις ,που πολλοι συναδελφοι ,δεν εχουν προλαβει να  ενημερωθουν και ετσι, χρειαζεται , ενα  φρεσκαρισμα,

μεσα απο μια εισηγηση, οπου θα  γινει αναφορα στις αλλαγες , και στα πιο σοβαρα θεματα

ειναι οντως, πιο συνθετο ,το θεμα ,οπως ανελυσες

ομως η ταπεινη μου   η  αποψη  , ειναι  οτι ο χρονος  , για εισηγηση επρεπε να ειναι ο  μικροτερος και ο χρονος για ΕΡΩΤ-ΑΠΑΝΤ  ο μεγαλυτερος  - αναποδα δηλ. _

θα σε πεισω, για το ποσο σημασια , δινουμε στην εισηγηση,με τα εξης επιχειρηματα,

 

1.     η εισηγηση γινεται με καταιγιστικο ρυθμο, γρηγορη ομιλια ,  διαφανειες  ,

λαχανιαζουν  οι εισηγητες   και λογικο ειναι ,αν πρεπει να καλυψουν ολες τις αλλαγες του ΚΦΕ , μεσα σε λιγες ωρες  !!!!!

οποτε , το αποτελεσμα ,  - στα ζωντανα σεμιναρια -  πιανουμε κουβεντα  οι συναδελφοι, μηπως ,  βρουμε , καποια λυση  μεταξυ μας  και απο πανω απο το πανελ φωναζουν,

" καντε λιγο ησυχια ",   " μην μιλατε μεταξυ σας ,δεν ακουγεται ο εισηγητης "

και περιμενουμε ποτε θα γινουν ερωτησεις  -απαντησεις

 

2.      υποθεση εργασιας   :    ας υποθεσουμε οτι σε  ενα  σεμιναριο , γινεται το εξης,

     .....ξεκιναει με ερωτ-απαντ.  και αφιερωνονται    3  ωρες για  την συζητηση τους

      - που παντα ,γινεται αναφορα ,  με  βαση ποιο νεο νομο ,ποια  νεα πολ, ποια νεα εγκυκλιο , διδεται  η απαντηση -

        και η τελευταια   1   ωρα εχει προγραμματιστει  ,για εισηγηση    !!

      ρωταω,  αραγε ,  ποσοι συναδελφοι ,  θα παραμεινουν στην αιθουσα - αν ειναι ζωντανο- η στην καρεκλα τους  ,αν ειναι   webinar    !!

κλεινοντας , εχω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω, σε ολη την ομαδα σας,

διοτι δειξατε μεγαλο σεβασμο και στη τελευταια απορια καθε συναδελφου

και με "δευτερολογια ",  μαλιστα ,οταν χρειαστηκε,μετα απο διευκρινισεις.

τα webinars του   TAXHEAVEN  εχουν καλυψει ηδη την ελληνικη επικρατεια

και προβλεπω  συντομα ,  η δομη τους , το οργανωτικο τους, η τεχνογνωσια,  να αποτελει ,ενα εξαγωγιμο προιον 

καλη  συνεχεια

 

 

 

 

 

 

  

      

             

 

 

 

   

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...