Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υποχρέωση υποβολής πίνακα χρόνου απασχόλησης τεχνικού ασφάλειας και ιατρού εργασίας σε κάθε επιχείρηση


klery

Ερώτηση

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
9 λεπτά πριν , klery said:

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33548

νεα υποχρεωση?

για πιους?

για ολους?

 

καληνύχτα!!!

σε λίγο θα μας βάλουν να στέλνουμε συγκεντρωτικά τι στείλαμε σε κάθε λογής υπηρεσία !!! απλά για να έχουν προγράμματα -συντηρήσεις -έξοδα κλπ.

Μόνο που χρειαζόμαστε πλοηγό πλέον "θέλω να στείλω αυτό". απάντηση "πήγαινε εκεί".

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ.

βοηθά και το σοβιέτ της ΕΕ στην γραφειοκρατία ,είναι και οι δικοί μας τσακάλια και έδεσε το γλυκό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιτέλους,  έπρεπε να γίνει και αυτό. Τώρα μένει να υποβάλουμε καταστάσεις με τα ψώνια που κάνουν οι επαγγελματίες στα super market...... .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν , monty said:

Επιτέλους,  έπρεπε να γίνει και αυτό. Τώρα μένει να υποβάλουμε καταστάσεις με τα ψώνια που κάνουν οι επαγγελματίες στα super market...... .. 

Eχει πλάκα να το σκεφτούν και αυτό ως υποχρέωση δεδομένου ότι οι επαγγελματίες δε δικαιούνται αφορολογήτου μέσω και αυτών των αποδείξεων δαπανών ...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι να πάρουμε τα βουνά. Πραγματικά η απογοήτευση χτυπάει κόκκινο. Μας φορτώνουν,  μας φορτώνουν,  μας ξαναφορτώνουν κι εμείς απλά εκτελούμε την κάθε βλακεια τους. 

Από πότε θα ισχύσει το παραπάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπική εκτίμηση, είναι οτι οι επαγγελματίες που εκτελούν και υποχρεώσεις Τεχνικού Ασφαλείας στην επιχείρηση τους, δεν θα έχουν αυτή την υποχρέωση...δεδομένου ότι το π.δ. 95/99 αφορά τις ΥΠΠ (Υπηρεσίες Προστασίας και Πρόληψης)
 αλλά να δούμε κιόλας...

Στην χειρότερη βλέπω να γίνει ότι έγινε και με την Αρχή Προστασίας προσωπικών δεδομένων (θυμάστε;;;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ότι και όποιον να αφορά είναι σίγουρο ότι οι λογιστές θα τρέξουν να μπλεχθούν μ αυτό . Χρόνια τώρα γράφονται στο φορουμ απορίες  με τεχνικούς ασφαλείας και απορώ τι σχέση έχει ο λογιστής με τον τεχνικό ασφαλείας ? Γκόμενα του είναι ? Γιατί υπάρχει στις καταστάσεις και σε τι εξυπηρετεί να ψάχνουμε το πρωτ. από την υπηρεσία ΚΕΤΕΚ και  να αναγράψουμε σωστά τις  ώρες κ τις ημέρες που ο τεχνικός κάνει την δουλειά του .Όποτε θέλει την κάνει κ αν δεν την κάνει καλά να πάνε του κάνουν έλεγχο . 

 Η μόνη σωτηρία είναι να πούμε σαν κλάδος ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ .ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΟ Ε9 να το κάνει ο δικηγόρος ο συμβολαιογράφος και ο μηχανικός . Δεν κάνω την ΥΔ στο ΟΕΕ να παει να δει από τα δικαστήρια αν έχω καταδικασθεί κ αν είμαι στην φυλακή . Δεν παρακαλουθώ τα σεμινάρια γιατί ειμαι επιμορφωμένος κ δεν δηλώνω ψέμματα  ότι τα έχω παρακολουθήσει  . Μπορεί κανείς να το κάνει ή όλοι τρέχουμε σαν πρόβατα να εφοδιάσουμε τους πελάτες μας  με την πινακίδα ΕΧΩ ΠΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΣ ?   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

CEL άδικο δεν έχεις.

Όμως σε μια πραγματικότητα που συνεργαζόμαστε με μικρό μικρές οντότητες κατά κύριο λόγο, είναι αναπόφευκτο να επωμιζόμαστε τα χίλια μύρια.

Διαφορετικά θα ήταν εάν υποστηρίζαμε μεγάλες επιχειρήσεις με νομικό τμήμα, υπεύθυνο μισθοδοσίας κλπ

Οπότε αυτό που μένει είναι να "πουλάμε" σωστά αυτά που παρέχουμε.

 

Γιατί δυστυχώς αυτό που διαπιστώνω είναι οτι στην προσπάθεια μας να καλύψουμε τις υποχρεώσεις των επιχειρήσεων, παραβλέπουμε το επιχειρηματικό κομμάτι. Δηλαδή το να ενημερώνουμε τις επιχειρήσεις για το τι κάνουμε για αυτές μέσα στο έτος, με απώτερο σκοπό φυσικά να εκτιμήσουν τις υπηρεσίες μας και εν τέλει να τις πληρώνουν όπως πρέπει.

 

Έχει "πλάκα" όταν οι πελάτες γκρινιάζουν για το ύψος των αμοιβών... αλλά όταν τους ζητάς μια αντιπρόταση, σου λένε "ααα εσύ ξέρεις την δουλειά σου δεν μπορώ να σου πω εγώ τιμή...". Αυτό σημαίνει, μάλλον, οτι δεν ξέρουν τι τους παρέχουμε και ως εκ τούτου μας βλέπουν ως ένα κόστος (πρέπει να έχω και λογιστή;!;!;) και τίποτα άλλο... 

 

Τελικά, πιστεύω, οτι  στο δια ταύτα καταλήγουμε για ακόμα μια φορά στο θέμα των αμοιβών, γιατί δεν είναι μόνο το τι κάνεις - το τι παρέχεις, αλλά και πόσο αμείβεσαι για αυτό.

 

Επικουρικά μια άλλη προσέγγιση είναι η ανάπτυξη συνεργασιών με δικηγόρους, μηχανικούς, εταιρείες συμβούλων κλπ προκειμένου μέσω αυτών να διεκπαιρεώνονται οι μη λογιστικής-φορολογικής φύσης υποχρεώσεις των επιχειρήσεων και φυσικά να πληρώνουν οι επιχειρηματίες τους εκάστοτε συνεργάτες. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το αρμόδιο τμημα με πληροφόρησαν οτι δεν αφορά τους επιχειρηματίες που έχουν περάσει σεμινάρια για να κάνουν τον τεχνικό ασφαλείας στην επιχείρησή τους. Αφορά του επαγγελματίες ΤΑ και ΙΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, xarispro said:

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το αρμόδιο τμημα με πληροφόρησαν οτι δεν αφορά τους επιχειρηματίες που έχουν περάσει σεμινάρια για να κάνουν τον τεχνικό ασφαλείας στην επιχείρησή τους. Αφορά του επαγγελματίες ΤΑ και ΙΕ

Επομένως αυτοί οι επαγγελματίες ας αναλάβουν να αναρτήσουν και αυτά που ζητούνται . Εμείς ως λογιστές και ως αναρμόδιοι επί αυτού του αντικειμένου , μόνο αντιγραφές μπορούμε να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...