Jump to content
  • 0
NIKOSPETSAS

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΠΌ 1/1/2017 ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΕΙΣΗΓΗΤΩΝ ΚΟΛΛΕΓΙΩΝ, ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ - ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΚΑΓΕ

Question

Έως 31/12/2016 σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην εγκύκλιο 6 / 24.1.2017 του ΙΚΑ («Διευκρινιστικές οδηγίες σχετικά με την ασφάλιση απασχολουμένων σε ΙΕΚ, ΚΕΚ, Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Δια Βίου Μάθησης και Κολλέγια ») από τους απασχολουμένους ως εκπαιδευτές σε ΙΕΚ, ΚΕΚ, Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών , Κέντρα Δια Βίου Μάθησης και Κολλέγια εξαιρούντο από την ασφάλιση στο ΙΚΑ: 1) όσοι υπάγονται λόγω ιδιότητας στην κύρια ασφάλιση άλλου φορέα και 2)Όσοι παρέχουν την εργασία τους αυτή ως συγκύριο επάγγελμα (μη εφαρμοζομένων στην περίπτωση αυτή των διατάξεων του άρθρου 5 του ΑΝ.1846/51 και των άρθρων 39 και 43 του Ν.2084/92 περί παράλληλης ασφάλισης). Για τους απασχολούμενους στα ΙΕΚ, ΚΕΚ κ.λ.π. που σύμφωνα με τα ανωτέρω, για την απασχόλησή τους αυτή εξαιρούνται από την ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, καταβάλλεται από 17-9- 2013 εισφορά 10% επί των μικτών αποδοχών τους, υπέρ του Ασφαλιστικού Κεφαλαίου Αλληλεγγύης Γενεών (Α.Κ.Α.ΓΕ.). Η εισφορά αυτή βαρύνει ισόποσα τον εργοδότη και τον απασχολούμενο, αναλυόμενη δε σε ποσοστό 5% και 5% αντίστοιχα. Η εν λόγω κράτηση υπέρ Α.Κ.Α.ΓΕ. δεν αποτελεί ασφαλιστική εισφορά και κατά συνέπεια δεν αποδίδει ημέρες ασφάλισης στους απασχολούμενους. Η ανωτέρω εισφορά καταβάλλεται ταυτόχρονα και εντός των προβλεπομένων προθεσμιών με τις τρέχουσες εισφορές κάθε μισθολογικής περιόδου.

Τα ερωτήματα για τον χειρισμό τέτοιων αμοιβών από 1/1/2017 είναι:

  • Εξακολουθούμε να υπολογίζουμε και να αποδίδουμε εισφορές 5%+5% υπερ ΑΚΑΓΕ στην ΑΠΔ? σημειωτέον ότι στον Κρατικό Προϋπολογισμό του 2017 υπάρχει ακριβώς το ίδιο ποσό εισφορών υπερ ΑΚΑΓΕ (από την συγκεκριμένη διάταξη) άρα η εισφορά δεν έχει καταργηθεί ή είναι λάθος το ποσό στον Προϋπολογισμό.
  • Τα ποσά αυτών των αμοιβών είναι υποκείμενα για τους εν λόγω παρόχους εκπαιδευτικών υπηρεσιών - που σημειωτέον είναι υπηρεσίες εξαρτημένης εργασίας - σε ασφαλιστικές εισφορές και αν ναι πως? ως εισφορές από παροχή επαγγελματικών υπηρεσιών?

Αν κάποιος συνάδελφος αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα ας βοηθήσει. Στο αρμόδιο ΙΚΑ δεν γνωρίζουν (βεβαίως) τίποτε.

ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΙΚΑ.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

21 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Πραγματικά για τα ίδια ερωτήματα χρειαζόμαστε επίσημη απάντηση και εμείς (ΙΙΕΚ).

Υπάλληλος του ΙΚΑ μας είπε ότι συνεχίζουμε να βάζουμε ΑΚΑΓΕ όπως ακριβώς κάναμε δηλαδή. Στο προφορικό βέβαια.

Τι γίνεται όμως με αυτούς που κόβουν μπλοκάκι σε μία επιχείρηση, και διδάσκουν και σε εμάς. Δηλαδή 2 εργοδότες. Υπάγονται στο άρθρο 39?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κατα την αποψη μου η συγκεκριμενη κρατηση που δεν ειναι ασφαλιστικη εισφορα αλλα εισφορα υπερ του ΑΚΑΓΕ, θα συνεχισει να καταβαλεται και δεν εχει σχεση με τις εισφορες που θα καταβαλλονται για τις αποδοχες με μπλοκακι.

Εκτος και αν καταργηθει η διαταξη που δεν νομιζω

Σε καθε περιπτωση πρεπει να υπαρξει και επισημη αποψη του ΕΦΚΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
20 λεπτά πριν , ISIDORA said:

Κατα την αποψη μου η συγκεκριμενη κρατηση που δεν ειναι ασφαλιστικη εισφορα αλλα εισφορα υπερ του ΑΚΑΓΕ, θα συνεχισει να καταβαλεται και δεν εχει σχεση με τις εισφορες που θα καταβαλλονται για τις αποδοχες με μπλοκακι.

Εκτος και αν καταργηθει η διαταξη που δεν νομιζω

Συμφωνώ ότι δεν είναι ασφαλιστική αλλά ειδική εισφορά και ότι δεν έχει καταργηθεί. Όμως η εισφορά υπέρ ΑΚΑΓΕ είχε την λογική ότι εφόσον οι εν λόγω αμοιβές δεν υπόκεινται σε ασφαλιστικές εισφορές ΙΚΑ (σύμφωνα με την εγκύκλιο του ίδιου του ΙΚΑ) και αφού οι εισηγητές αυτοί ασφαλίζοντο στα δικά τους ασφαλιστικά Ταμεία όχι όμως για αυτές τις αποδοχές (βλ. Δημόσιοι υπάλληλοι) ή με βάση την κατάταξη σε ασφαλιστική κατηγορία (βλ. επαγγελματίες με ασφάλιση ΟΑΕΕ) ουσιαστικά απέδιδαν "κάποιαν" συμμετοχή (όχι ασφαλιστική εισφορά) στο ασφαλιστικό σύστημα και αυτή είναι η ειδική εισφορά υπέρ ΑΚΑΓΕ.

Οπότε πρακτικά αν συνεχίσουμε όπως μέχρι τον Δεκέμβριο του 2016 τον χειρισμό τότε οι αποδοχές αυτές είναι εκτός ΕΦΚΑ ή όχι? ιδού η απορία ... γιατί μετά ανοίγει για τους εν λόγω συνεργάτες το "κεφάλαιο" μπλοκάκια κτλ. και περιπλέκεται ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 λεπτά πριν , NIKOSPETSAS said:

Συμφωνώ ότι δεν είναι ασφαλιστική αλλά ειδική εισφορά και ότι δεν έχει καταργηθεί. Όμως η εισφορά υπέρ ΑΚΑΓΕ είχε την λογική ότι εφόσον οι εν λόγω αμοιβές δεν υπόκεινται σε ασφαλιστικές εισφορές ΙΚΑ (σύμφωνα με την εγκύκλιο του ίδιου του ΙΚΑ) και αφού οι εισηγητές αυτοί ασφαλίζοντο στα δικά τους ασφαλιστικά Ταμεία όχι όμως για αυτές τις αποδοχές (βλ. Δημόσιοι υπάλληλοι) ή με βάση την κατάταξη σε ασφαλιστική κατηγορία (βλ. επαγγελματίες με ασφάλιση ΟΑΕΕ) ουσιαστικά απέδιδαν "κάποιαν" συμμετοχή (όχι ασφαλιστική εισφορά) στο ασφαλιστικό σύστημα και αυτή είναι η ειδική εισφορά υπέρ ΑΚΑΓΕ.

Οπότε πρακτικά αν συνεχίσουμε όπως μέχρι τον Δεκέμβριο του 2016 τον χειρισμό τότε οι αποδοχές αυτές είναι εκτός ΕΦΚΑ ή όχι? ιδού η απορία ... γιατί μετά ανοίγει για τους εν λόγω συνεργάτες το "κεφάλαιο" μπλοκάκια κτλ. και περιπλέκεται ....

Και πριν ηταν εισφορες εκτος ΙΚΑ, αρα και τωρα θα ειναι εκτος ΕΦΚΑ.

Ειναι πορος του ΑΚΑΓΕ. Ετσι νομιζω θα παραμεινει και γι αυτο πιστευω οτι δε θα καταργηθει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
9 λεπτά πριν , ISIDORA said:

Και πριν ηταν εισφορες εκτος ΙΚΑ, αρα και τωρα θα ειναι εκτος ΕΦΚΑ.

Ειναι πορος του ΑΚΑΓΕ. Ετσι νομιζω θα παραμεινει και γι αυτο πιστευω οτι δε θα καταργηθει.

Στον ΕΦΚΑ όμως πλέον υπόκεινται όλες οι αμοιβές χωρίς εξαιρέσεις - εδώ είναι το θέμα αυτές όντως εξαιρούνται?

Υπάρχει η λογική να μην τα σκαλίζει κανείς και να το αφήσει έτσι αλλά το ποσό θα αθροίζει και μελλοντικά σε έλεγχο θα είναι σημαντικό.

Αναγκαστικά περιμένουμε κάποια διεκρίνιση - έθεσα το θέμα για την περίπτωση που κάποιος συνάδελφος το έχει ξεκαθαρίσει ή γνωρίζει κάτι συγκεκριμένο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχει καταλαβει καποιος μετα την εγκυκλιο για την παραλληλη απασχοληση, πως ασφαλιζουμε αυτους που εχουν σαν "συγκυριο" επαγγελμα την εκπαιδευση?

Πχ τους μηχανικους που κανουν μαθημα σε ΙΕΚ θα τους ασφαλισουμε βασει αρθρου 38. Ομως τι εισφορες συνολικα θα πληρωσουμε? 45,06%.  Στους δημοσιους υπαλληλους που διδασκουν τι ποσοστο εισφορων θα πληρωσουμε?

Επισης τι συμβασεις θα τους κανουμε που τωρα "τρεχει" ηδη το εξαμηνο και εχουν γινει ηδη συμβασεις απο τον 10/2016.

Επειδη η περιπτωση μας ειναι πολυ ειδικη αν εχει καποιος απαντηση  ωστε να αλληλοβοηθηθουμε

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επιπλεον με τι Ειδικότητες – Πακέτα Κάλυψης θα δηλωθουν οι εισφορες των Εκπαιδευτων (δημοσιοι και επαγγελματιες)?

θα πρεπει να δηλωθουν και οι συμβασεις τους στον εφκα?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με το επισυπτόμενο καταλήγω ότι όποιος είνια ασφαλισμένο ήση σε άλλο ταμείο και διδάσκει  σε ΙΕΚ και Κολλέγια αντιμετωπίζεται σαν μισθωτός, άρα Πακέτο Κάλυψης 101, άρα 41,06% εισφορές έναντι 10% που είχαμε με το ΑΚΑΓΕ.

Τώρα και γι αυτούς που είναι "μπλοκάκι", σύμφωνα με το επισυναπτόμενο, πάλι ασφάλιση με ΠΚ 101, άφου βάσει της εγκυκλίου για την παράλληλη απασχόληση όλοι οι εκπαδευτές κατατάσσονται στους μισθωτούς.

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτο?

Επίσης αυτοί που είναι μπλοκάκι, ανεξάρτητα με τους εργοδότες που συνεργάζονται, θα ασφαλιστούς με ΠΚ 101?

ΑΚΑΓΕ.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπερα αγαπητοι συναδελφοι.

συμφωνω απολυτα με τον vgnastos.δυο ερωτηματα θα θεσω:

1.το επισυναπτομενο αρχειο μπορεις να το ανεβασεις ολοκληρο , για να εχουμε πληρη εικονα?

2.για τους καθηγητες που πληρωνονται με τιτλο κτησης - αποδειξη δαπανης ,αν και με βαση τον 4387/16 θα οφειλουν εισφορες τις οποιες φιλοδοξει να καταλογισει ο ΕΦΚΑ μεσα απο την διασταυρωση των στοιχειων με την Γ.Γ.Δ.Ε. , μηπως θα ειναι προτιμοτερο να ενταχθουν κ αυτοι στο ικα?

ευχαριστω - θεοτοκοπουλος...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδή είναι απαντήσεις από άλλο site, θα ήταν unfair για το taxheaven να τα ανεβάσω ολόκληρα εδώ.

Πες μου το mail σου να στα στείλω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά θα έχουμε ΑΚΑΓΕ μέχρι 31-8-17. Από 1-9-2017 έχει ο Θεός.

Για τις εισφορές που δεν έχουμε στείλει ΑΠΔ θα στείλουμε συμπληρωματικές ΑΠΔ με προσαύξηση; Γνωρίζει κανείς κάτι;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
μόλις τώρα, domnatsak said:

Τελικά θα έχουμε ΑΚΑΓΕ μέχρι 31-8-17. Από 1-9-2017 έχει ο Θεός.

Για τις εισφορές που δεν έχουμε στείλει ΑΠΔ θα στείλουμε συμπληρωματικές ΑΠΔ με προσαύξηση; Γνωρίζει κανείς κάτι;

Δυστυχώς ανέφεραν μόνο στην επιστολή (δεν είναι καν εγκύκλιος - ούτε γνωρίζουμε αν έχουμε κάλυψη!) ότι θα ακολουθήσουν οδηγίες και φοβάμαι ότι οι οδηγίες θα δημοσιοποιηθούν τον Σεπτέμβριο ! Ουγκάντα !

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ακόμη αναμένουμε την ειδική εγκύκλιο του ΕΦΚΑ για την περίπτωση του ΑΚΑΓΕ και την "αναστολή" (?) έως και τον Αϋγουστο. Έχει κάποιος συνάδελφος κάποια πληροφορία? Έως και πέρσι γι' αυτούς τους εργαζόμενους δεν υπολογιζόταν από το ΙΚΑ στην ειδική ΑΠΔ που ετοιμαζόταν από το σύστημα η Ειδική Εισφορά των 20 EUR υπέρ του Λογαριασμού Κατασκηνώσεων, εφέτος?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η ερώτηση ήταν " Έχει κάποιος συνάδελφος κάποια πληροφορία?". Οπότε και γώ γράφω ότι μαθάμε σήμερα μέσα από το ΙΚΑ, να ξέρουν οι συνάδελφοι πως να κινηθούν. Εκτός και αν κάποιος έχει καλύτερη "άκρη" για να το πάρει και επίσημα .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν διαφωνώ και ευχαριστώ για την απάντηση - όμως πρόκειται για κάτι που αφορά πολλές περιπτώσεις και δεν είναι καθόλου σωστό να το αφήνουν έτσι σε αοριστία. Αυτό που έχουμε είναι μια απάντηση χωρίς αντίστοιχη επίσημη εγκύκλιο του ΕΦΚΑ.

Circular26342 ΑΚΑΓΕ_2017.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχει πάρει κανείς απάντηση για το πως ασφαλίζουμε Δημ.Υπαλλήλους που κάνουν ώρες μαθημάτων σε ΙΕΚ -Κολλέγια?

Πρέπει δηλαδή να κάνουμε πρόσληψη - πινακα προσωπικού κτλ? Ή απλά πληρώνουμε εισφορές με 101 Πακέτο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, vgnastos said:

Έχει πάρει κανείς απάντηση για το πως ασφαλίζουμε Δημ.Υπαλλήλους που κάνουν ώρες μαθημάτων σε ΙΕΚ -Κολλέγια?

Πρέπει δηλαδή να κάνουμε πρόσληψη - πινακα προσωπικού κτλ? Ή απλά πληρώνουμε εισφορές με 101 Πακέτο?

αγαπητε βαγγελη καλησπερα ( ο..φιλος σου απο λαρισα ειμαι )

για να γινει προσληψη θα πρεπει να παρει αδεια - απιθανο - απο την υπηρεσια του , σε αλλη περιπτωση υπαρχει κινδυνος για την διατηρηση της θεσης του.

αρα ...101

θεοτοκοπουλος

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλά εγώ έχω καταλάβει ποιος είσαι. Εσύ δεν έχεις καταλάβει ότι είμαι ο Βασίλης και όχι ο...Βαγγέλης! 

Στον ΕΦΚΑ μας είπαν ότι πρέπει να κάνουμε κανονικά πρόσληψη, ενώ στην επιθεώρηση ότι ΔΕΝ χρειάζεται πρόσληψη άπλα να πληρώνουμε εισφορές. Φοβεροί τύποι για άλλη μια φορά. Βγάζουν μια εγκύκλιο, αλλά οι υπάλληλοι τους από τους οποίους θα ελεγθούν οι επιχειρήσεις μας δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×