Προς το περιεχόμενο

Εκπρόθεσμη διακοπή ατομικής και άρνηση ΔΟΥ λόγω αποσβέσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ατομική θέλει να κάνει εκπρόθεσμη διακοπή σε προηγούμενο έτος.

Στα ενδιάμεσα έτη μέχρι σήμερα χωρίς να υπάρχει δραστηριότητα είχαν δηλωθεί στα Ε3 ένα εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτου και αποσβέσεις.

Το εισόδημα της εκμίσθωσης έμπαινε κανονικά στο Ε1 και κακώς έμπαινε και στο Ε3, ενώ αποσβέσεις δεν έπρεπε να γίνονται αφού δεν υπήρχε δραστηριότητα.

Όλες αυτές οι χρήσεις είναι ζημιογόνες.

Η ΔΟΥ δεν δέχεται τις τροποποιητικές δηλώσεις όπου διαγράφω τα παραπάνω λάθη, και προτείνει να γίνει διακοπή με 31-12-2015.

Θα ήθελα την άποψη σας εάν έχουν δίκαιο και τι μπορώ να κάνω.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατομική θέλει να κάνει αναδρομική διακοπή δραστηριότητας με ημερομηνία 31.12.2006 αλλά το 2007 έχει κόψει κάποιος "προμηθευτής" από παραδρομή τιμολόγιο με αποτέλεσμα να μή δέχεται η ΔΟΥ κάτι τέτοιο. Και ερωτώ από τη στιγμή που υπάρχει πενταετής παραγραφή γιατί μας δημιουργούν πρόβλημα με τα προηγούμενα χρόνια????? Είναι σωστό αυτό??? Να φανταστείτε ότι ο εν λόγω προμηθευτής βρίσκεται σε ένα μικρό νησί των κυκλάδων και ο διακόπτων στην Αθήνα.Σε ερώτηση μου αν τον γνωρίζει η απάντηση του ήταν όχι προφανώς. Προσπάθησα να έρθω σε επαφή με αυτόν αφού βρήκα κάποια τηλέφωνα του στο διαδίκτυο αλλά αυτό δε κατέστη δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μία ώρα, v.kourtis said:

Ατομική θέλει να κάνει αναδρομική διακοπή δραστηριότητας με ημερομηνία 31.12.2006 αλλά το 2007 έχει κόψει κάποιος "προμηθευτής" από παραδρομή τιμολόγιο με αποτέλεσμα να μή δέχεται η ΔΟΥ κάτι τέτοιο. Και ερωτώ από τη στιγμή που υπάρχει πενταετής παραγραφή γιατί μας δημιουργούν πρόβλημα με τα προηγούμενα χρόνια????? Είναι σωστό αυτό??? Να φανταστείτε ότι ο εν λόγω προμηθευτής βρίσκεται σε ένα μικρό νησί των κυκλάδων και ο διακόπτων στην Αθήνα.Σε ερώτηση μου αν τον γνωρίζει η απάντηση του ήταν όχι προφανώς. Προσπάθησα να έρθω σε επαφή με αυτόν αφού βρήκα κάποια τηλέφωνα του στο διαδίκτυο αλλά αυτό δε κατέστη δυνατό.

ο πελάτης σου άμα ήταν σε ενεργή κατάσταση θα μπορούσε να είχε προμηθευτεί από αυτόν,δηλαδή υπάρχει συνάφεια των δραστηριοτήτων τους??

Άμα δεν υπάρχει σχετικότητα δήλωσε ότι είναι για προσωπική χρήση 

Αλλίως δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν , SAIDONAMESSHNIA said:

ο πελάτης σου άμα ήταν σε ενεργή κατάσταση θα μπορούσε να είχε προμηθευτεί από αυτόν,δηλαδή υπάρχει συνάφεια των δραστηριοτήτων τους??

Άμα δεν υπάρχει σχετικότητα δήλωσε ότι είναι για προσωπική χρήση 

Αλλίως δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι...

ήταν σε ενεργή κατάσταση, αλλά σκέψου ένα μανάβικο στου ζωγράφου να πάρει μπρόκολα ή ακτινίδια από το νησάκι της Σχοινούσας!!!!!!!!!!!! πόσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό!!!!! και μάλιστα όταν ο διακόπτων δεν ξέρει που είναι η σχοινούσα!!!!!!!! Πέρα όμως από αυτό αφού έχει παραγραφεί η χρήση του 2007 γιατί μας εμποδίζουν με τη διακοπή ώστε να γίνει το 2006????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η παραγραφή έχει να κάνει με το αν θες να κάνεις διακοπή μεταγενέστερα δηλαδή άμα ήθελες να κάνεις διακοπή με ημερομηνία 2014 όντως θα είχε παραγραφεί το 2007 τώρα εσύ πας με ημερομηνία του 2006 επομένως αυτοί τσεκάρουν αν συνεχίζεται η δραστηριότητα τα επόμενα χρόνια και αφού βλέπουν διαφορά στις συγκεντρωτικές δεν θα σε αφήσουν να κάνεις διακοπή.

Γιατί δεν κάνεις με 31/12/2007 και να στείλεις και συγκεντρωτικές με τον 4446/2016 ώστε να μην έχεις και πρόστιμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν , SAIDONAMESSHNIA said:

Νομίζω η παραγραφή έχει να κάνει με το αν θες να κάνεις διακοπή μεταγενέστερα δηλαδή άμα ήθελες να κάνεις διακοπή με ημερομηνία 2014 όντως θα είχε παραγραφεί το 2007 τώρα εσύ πας με ημερομηνία του 2006 επομένως αυτοί τσεκάρουν αν συνεχίζεται η δραστηριότητα τα επόμενα χρόνια και αφού βλέπουν διαφορά στις συγκεντρωτικές δεν θα σε αφήσουν να κάνεις διακοπή.

Γιατί δεν κάνεις με 31/12/2007 και να στείλεις και συγκεντρωτικές με τον 4446/2016 ώστε να μην έχεις και πρόστιμο? 

 γιατί θα φάει ένα χρόνο ΟΑΕΕ στο κεφάλι!!!!!!! και δεύτερον γιατί αυτό το τιμολόγιο εκδόθηκε από λάθος του εκδότη προφανώς!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Και ο δικός μου πελάτης έχει παρόμοια τιμολόγια αλλά ο ελεγκτής δέχεται οτι είναι από λάθος λόγω ασυνάφειας με την δραστηριότητα. Μια άλλη λύση είναι αν έχει αγροτικά ο πελάτης σου να πείς οτι αφορούν εκείνη τη δραστηριότητα,

Στο δικό μου θέμα τώρα, η ΔΟΥ δεν δέχεται τις τροποποιητικές του 4446/2016 με τίποτα και έστειλα ερώτημα στην ΑΑΔΕ. Πρόσφατα το ερώτημα κοινοποιήθηκε στη ΔΟΥ.

Επειδή δεν έχω παρόμοια εμπειρία, η κοινοποίηση σημαίνει οτι πετάνε πάλι στο μπαλάκι στη ΔΟΥ ή να αναμένω απάντηση και από την ΑΑΔΕ? Στα τηλέφωνα της ΑΑΔΕ δεν απαντάει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...