Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ ΜΕ ΜΙΣΘΩΤΟ ΤΣΜΕΔΕ


giannis82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το ΤΣΑΥ πηγαίνετε απο την ΑΠΔ φόρμα συμπλήρωσης και κάντε αναζήτηση με ΚΑΔ (Περιγραφή ΤΣΑΥ) και επιλέγοντας τον σωστό ΚΑΔ, μετά κάνεις αναζήτηση στον Κωδικό Ειδικότητας - κενο- να σου φέρει όλα τα αποτελέσματα και το ιδιο μετά για τον ΚΠΚ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν , NikolaosG said:

Για το ΤΣΑΥ πηγαίνετε απο την ΑΠΔ φόρμα συμπλήρωσης και κάντε αναζήτηση με ΚΑΔ (Περιγραφή ΤΣΑΥ) και επιλέγοντας τον σωστό ΚΑΔ, μετά κάνεις αναζήτηση στον Κωδικό Ειδικότητας - κενο- να σου φέρει όλα τα αποτελέσματα και το ιδιο μετά για τον ΚΠΚ.

 

Δεν το κατάλαβα αυτό. Εδώ υπήρχαν μέχρι 31/12/2016 στο ΤΣΑΥ τόσα ταμεία, υπάρχει η στέγη υγειονομικών, πως μπορεί κανείς να στείλει ΑΠΔ στον Ιαν. του 2017; Με τι πακέτο κάλυψης, κωδικό ειδικότητας, ΚΑΔ κλπ; Για το ΤΣΜΕΔΕ αποδόθηκαν καινούργιοι κωδικοί για όλα (ΚΑΔ, Κωδ.Ειδ., ΚΠΚ) και το ίδιο ξέρουμε ότι θα γίνει και για το ΤΣΑΥ με σχετική εγκύκλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doctor έκανα την ανάλογη αναζήτηση και βρήκα τους ΚΑΔ και τις ειδικοτητες και τους  ΚΠΚ μέσω της φόρμας συμπλήρωσης της ΑΠΔ.

Ειδικά για την στέγη υγειονομικών με την παραπάνω αναζήτηση βρήκα τα εξής:

ΚΑΔ:0720

ΚΩΔ. ΕΙΔΙΚ.:000480

ΚΠΚ:047

Σίγουρα αναμένουμε την εγκύκλιο απλά αναφέρω τα παραπάνω σε περίπτωση που βοηθήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν , NikolaosG said:

Doctor έκανα την ανάλογη αναζήτηση και βρήκα τους ΚΑΔ και τις ειδικοτητες και τους  ΚΠΚ μέσω της φόρμας συμπλήρωσης της ΑΠΔ.

Ειδικά για την στέγη υγειονομικών με την παραπάνω αναζήτηση βρήκα τα εξής:

ΚΑΔ:0720

ΚΩΔ. ΕΙΔΙΚ.:000480

ΚΠΚ:047

Σίγουρα αναμένουμε την εγκύκλιο απλά αναφέρω τα παραπάνω σε περίπτωση που βοηθήσει..

Α είναι τρελοί. Ενημέρωσαν πρώτα το μηχανογραφικό τους σύστημα και την εγκύκλιο θα την βγάλουνε αυτές τις μέρες.

Το πάνε σερί βλέπω, ΚΠΚ 045 και 046 για τους τ.Τσμεδίτες και μετά 047 για τους γιατρούς κ.ο.κ.

Είσαι γάτος πάντως, μπράβο σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν , doctor said:

Α είναι τρελοί. Ενημέρωσαν πρώτα το μηχανογραφικό τους σύστημα και την εγκύκλιο θα την βγάλουνε αυτές τις μέρες.

Το πάνε σερί βλέπω, ΚΠΚ 045 και 046 για τους τ.Τσμεδίτες και μετά 047 για τους γιατρούς κ.ο.κ.

Είσαι γάτος πάντως, μπράβο σου! :)

Δεν είναι τρελοί κύριε . Απλά παράγουν έργο πλην όμως είναι και σεμνοί και ταπεινοί και δε το διαλαλούν ....:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ΤΣΜΕΔΕ και την μειωμένη εισφορά λόγω εγκυμοσύνης που ανέφερα παραπάνω για να το "πάρει" το θηρίο, το testαρα και πρεπει να βαλεις το σύνολο των εισφορών 20%+25,06% και στο πεδίο επιδοτησης την μειωμενη εισφορά 3,33%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν , NikolaosG said:

Για το ΤΣΜΕΔΕ και την μειωμένη εισφορά λόγω εγκυμοσύνης που ανέφερα παραπάνω για να το "πάρει" το θηρίο, το testαρα και πρεπει να βαλεις το σύνολο των εισφορών 20%+25,06% και στο πεδίο επιδοτησης την μειωμενη εισφορά 3,33%

Μια καλή τεχνική λύση για τη διευθέτηση τέτοιων προβλημάτων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την μειωμένη εισφορά ,,, ,

με όλα αυτά που γίνονται  ...η δικιά μου απο 1/1/17 την εχασε !! <_< 

(.. ετσι κιαλλιώς 2 μηνες έμειναν ακόμη )

Αυτό που με βασανίζει είναι αυτο το επικουρικό  ποσοστό 4% ,  

γιατί να το πληρώνει ακόμη ο εργαζόμενος ?

Στη δική μου περίπτωση αναφέρομε σε μισθωτούς υπάλληλους γραφείου  - δεν απασχολούνται καθόλου σαν μηχανικοι - οι οποίοι έτυχε να   ασφαλίζονταν στο ΤΣΜΕΔΕ ,αρα είναι ακόμη γραμμένοι στο ΤΕΕ , είχαν κάνει εναρξη επαγγέλματος κάποια στιγμή την οποία και διέκοψαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΤΑΠ-ΜΜΕ(ΤΑΥΣΙΤ) ακόμα δεν έχουμε Π.Κ.!!!

Έχεις κάποιος τέτοια περίπτωση?

Δε ξέρω τι να κάνω...

Σε ερώτημα στο ΙΚΑ η απάντηση είναι : "Για οτιδήποτε νεότερο μπορείτε να ενημερώνεστε από τους συνδέσμους: «Δελτία Τύπου», «Τελευταία νέα» και «Νομοθεσία / Εγκύκλιοι» στην αρχική σελίδα του ΕΦΚΑ www.efka.gov.gr"

Ασχολίαστο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα!

Εχω μια εταιρεία με υπάλληλο μηχανικο  και ως προς την υποβολη της Απδ πηρα την παραταση μονος μου για 15 ημερες ανεβάζοντας λανθασμένο αρχειο στο σύστημα.

Τώρα όσον αφορά την πληρωμη των εισφορών λέω να την κάνω στο χέρι. Δηλαδη κρατησεις ΙΚΑ + 45,06% του μικτου μισθου. και έχει ο θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε τα σωστα πεδία για ΚΠΚ κτλπ   που αναφεραμε πιο πάνω - δλδ αυτά  που αναφέρει η εγκύκλιος - και θα στην πάρει κανονικά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν , ELROD said:

Kαλημέρα!

Εχω μια εταιρεία με υπάλληλο μηχανικο  και ως προς την υποβολη της Απδ πηρα την παραταση μονος μου για 15 ημερες ανεβάζοντας λανθασμένο αρχειο στο σύστημα.

Τώρα όσον αφορά την πληρωμη των εισφορών λέω να την κάνω στο χέρι. Δηλαδη κρατησεις ΙΚΑ + 45,06% του μικτου μισθου. και έχει ο θεός.

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25623

Καλημερα τις εισφορες και τους κωδικους ΚΑΔ κλπ θα τα βρεις στην παραπανω εγκυκλιο.

Η παραταση που πηρες εξυπνη κινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MKM said:

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25623

Καλημερα τις εισφορες και τους κωδικους ΚΑΔ κλπ θα τα βρεις στην παραπανω εγκυκλιο.

Η παραταση που πηρες εξυπνη κινηση.

Σευχαριστω!

και μια χαζη ερωτηση!  το παλιο πακετο 131 καταργειται για τον ιανουαριο  ( συνεχίζει και ισχυει μόνο για το ΔΧ ), και αναγράφεται μόνο το πακετο 045 με συνολικες κρατησεις 45,06% , έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν , ELROD said:

Σευχαριστω!

και μια χαζη ερωτηση!  το παλιο πακετο 131 καταργειται για τον ιανουαριο  ( συνεχίζει και ισχυει μόνο για το ΔΧ ), και αναγράφεται μόνο το πακετο 045 με συνολικες κρατησεις 45,06% , έτσι ?

Σωστο.Για μια εταιρεια το εχω ηδη στειλει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα σας κυριοι.

Θέλω να δώσω τα συγχαρητηρια μου στους συναδέλφους που χθές αρχισαν να στελνουν με μανια απδ μονο με δωρο χριστουγεννων ισχυριζομενοι μαλιστα οτι ειναι κατι πανευκολο ( ισως να ναι δεν ξερω...) και γινεται φυσιολογικα χωρις κανενα προβλημα κλπ κλπ κλπ.

Το μεγαλύτερο προβλημα  του λογιστικου επαγγελματος ειναι οτι εχει γινει πλεον ''φασον'' , ασκειται χωρις καμια αυτοεκτιμιση και σεβασμο προς το αντικειμενο και συνεχως μα συνεχως οσοι φασονατζιδες  που το ασκουν ειναι διατεθιμενοι να κανουν υποχωρησεις που δεν αρμοζουν σε εναν επαγγελματια επιστημονα που εχει σπουδασει που εχει μορφωθει που εχει μοχθησει.

Ισως μελλοντικα αυτοι που χθες εστειλαν ΑΠΔ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ μονο με ΔΧ , να στειλουν και φπα μονο με 13% και μετα συμπληρωματικο με τα υπολοιπα και ίσως μισό Ε3 και 1/3 Ν  και 1/4 Ε1 γιατι ετσι θα απαιτηθει και προφανως θα είναι πανευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...