Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ ΜΕ ΜΙΣΘΩΤΟ ΤΣΜΕΔΕ


giannis82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

ως τώρα στέλναμε τους μισθωτούς του ΤΣΜΕΔΕ στο tsmede.gr. Βλέπω ότι έκλεισε η εφαρμογή και απο 01/01/2017 θα πηγαίνει με την ΑΠΔ του ΙΚΑ με τους υπόλοιπους μισθωτούς.

έχουν βγάλει αλλο ΚΠΚ , πώς θα περαστεί στο κάθε πρόγραμμα μισθοδοσίας για να συμπεριληφθεί στην ΑΠΔ της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι να αποδοθεί ένας ΚΠΚ 20% εργαζόμενος + 25,06% εργοδότης. 

Φοβάμαι μη γίνει κανας λαβύρινθος όπως με το τέως ΤΑΞΥ που για κάθε εργαζόμενο πάνε 4 εγγραφές στην ΑΠΔ. 

Επίσης φοβάμαι μήπως δεν προκάνουν εκεί στο ΙΚΑΕΦΚΑ και ξανανοίξει το μαγαζί στου ΤΣΜΕΔΕΕΤΑΑΕΦΚΑ για τον Ιανουάριο του 2017...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doctor said:

Το καλύτερο είναι να αποδοθεί ένας ΚΠΚ 20% εργαζόμενος + 25,06% εργοδότης. 

Φοβάμαι μη γίνει κανας λαβύρινθος όπως με το τέως ΤΑΞΥ που για κάθε εργαζόμενο πάνε 4 εγγραφές στην ΑΠΔ. 

Επίσης φοβάμαι μήπως δεν προκάνουν εκεί στο ΙΚΑΕΦΚΑ και ξανανοίξει το μαγαζί στου ΤΣΜΕΔΕΕΤΑΑΕΦΚΑ για τον Ιανουάριο του 2017...

 

 

Ετοιμαζονται νεα ΠΚ γι αυτες τις περιπτωσεις. Θα κοινοποιηθουν οπως εμαθα μεχρι 17/2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν , SOFIAMY said:

Ετοιμαζονται νεα ΠΚ γι αυτες τις περιπτωσεις. Θα κοινοποιηθουν οπως εμαθα μεχρι 17/2

Ξέρετε αν θα αφορούν και στους δικηγόρους με πάγια αντιμισθία? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HURRICANE33 said:

Ξέρετε αν θα αφορούν και στους δικηγόρους με πάγια αντιμισθία? Ευχαριστώ.

Για όλους αυτούς , για τους οποίους στέλναμε στα ασφαλιστικά ταμεία ,(δικηγόροι, μηχανικοί, γιατροί , φαρμακοποιοί , κτηνίατροι )  πλην της ΑΠΔ και άλλα αρχεία , θέλει να βγάλει ο ΙΚΑΣ-ΕΦΚΑΣ κωδικούς ΟΣΣΥΚ και ΠΚ . Υπομονή λοιπόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μία ώρα, SOTHRIS said:

Για όλους αυτούς , για τους οποίους στέλναμε στα ασφαλιστικά ταμεία ,(δικηγόροι, μηχανικοί, γιατροί , φαρμακοποιοί , κτηνίατροι )  πλην της ΑΠΔ και άλλα αρχεία , θέλει να βγάλει ο ΙΚΑΣ-ΕΦΚΑΣ κωδικούς ΟΣΣΥΚ και ΠΚ . Υπομονή λοιπόν.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Για όλους αυτούς , για τους οποίους στέλναμε στα ασφαλιστικά ταμεία ,(δικηγόροι, μηχανικοί, γιατροί , φαρμακοποιοί , κτηνίατροι )  πλην της ΑΠΔ και άλλα αρχεία , θέλει να βγάλει ο ΙΚΑΣ-ΕΦΚΑΣ κωδικούς ΟΣΣΥΚ και ΠΚ . Υπομονή λοιπόν.

 

Τι υπομονή κυρ Σωτήρη μας; Μικρός είναι ο Φλεβάρης, θα πιάσουν κι οι Απόκριες και θα τρέχουμε πάλι με τη λαγάνα στο χέρι να δούμε τι θα κάνουμε. Θα φτιάξω χαρταετό με εγκυκλίους του ΕΦΚΑ φέτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν , doctor said:

Τι υπομονή κυρ Σωτήρη μας; Μικρός είναι ο Φλεβάρης, θα πιάσουν κι οι Απόκριες και θα τρέχουμε πάλι με τη λαγάνα στο χέρι να δούμε τι θα κάνουμε. Θα φτιάξω χαρταετό με εγκυκλίους του ΕΦΚΑ φέτος. 

Καλή ιδέα είναι ο χαρταετός . Ετσι και αλλιώς κάνω κάθε χρόνο για τον Κωσταντίνο μου , οπότε φέτος είναι και ευκαιρεία , θα έχω μπόλικο υλικό για την ουρά του χαρταετού  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν , SOTHRIS said:

Καλή ιδέα είναι ο χαρταετός . Ετσι και αλλιώς κάνω κάθε χρόνο για τον Κωσταντίνο μου , οπότε φέτος είναι και ευκαιρεία , θα έχω μπόλικο υλικό για την ουρά του χαρταετού  .

Για ουρά θα μπει χαλαρά η Εγκ.1/2017 του ΕΦΚΑ. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν , doctor said:

Για ουρά θα μπει χαλαρά η Εγκ.1/2017 του ΕΦΚΑ. :) 

Κοίτα δεν έχω θέμα με καμιά από τις εγκυκλίους του ΕΦΚΑ . Οσο πιο πολλές καλυτερα θα είναι ειδικά αν πετάμε τον αετό με βαρδάρη . Μια "πλούσια ουρά" θα τον κρατά ψηλά  και ισοζυγισμένο  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Έχουμε κανά νέο με την ΑΠΦΔ και τους δικηγόρους με πάγια αντιμισθία? Πώς θα δηλωθούν στην ΑΠΔ, με τι πακέτα κάλυψης? Τι έχετε κάνει με τις εισφορές του Ιανουαρίου? Ξέρετε πόσες είναι, τις έχετε υπολογίσει? Είναι να πληρωθούν μέχρι 28/2, θα πάρουν παράταση? Μόνο εγώ έχω αγχωθεί? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Έχουμε κανά νέο με την ΑΠΦΔ και τους δικηγόρους με πάγια αντιμισθία? Πώς θα δηλωθούν στην ΑΠΔ, με τι πακέτα κάλυψης? Τι έχετε κάνει με τις εισφορές του Ιανουαρίου? Ξέρετε πόσες είναι, τις έχετε υπολογίσει? Είναι να πληρωθούν μέχρι 28/2, θα πάρουν παράταση? Μόνο εγώ έχω αγχωθεί? Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Έχουμε κανά νέο με την ΑΠΦΔ και τους δικηγόρους με πάγια αντιμισθία? Πώς θα δηλωθούν στην ΑΠΔ, με τι πακέτα κάλυψης? Τι έχετε κάνει με τις εισφορές του Ιανουαρίου? Ξέρετε πόσες είναι, τις έχετε υπολογίσει? Είναι να πληρωθούν μέχρι 28/2, θα πάρουν παράταση? Μόνο εγώ έχω αγχωθεί? Ευχαριστώ.

1) Ενας ΕΦΚΑ ξέρει πως θα δηλωθούν στην ΑΠΔ , αλλά δυστυχώς  δε μοιράζεται τα μυστικά .

2) Υπολογισμός εισφορών ? Θα πάς (πάμε) σε μάγισσες σε χαρτορίχτρες .

3) Αν θα πάρουν παράταση ? Πιθανόν , πλην όμως παράταση παίρνει κάτι που είναι γνωστό . Το άγνωστο όσο και να παραταθεί άγνωστο θα παραμείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνω με την ΑΠΔ Ιανουαρίου 2017 περιλαμβάνει εργαζόμενη ΤΣΜΕΔΕ η οποία λόγω μητρότητας δικαιούτε μειωμένη εισφορά στον κλάδο σύνταξης.

Και ενώ έχω κάνει τις αλλαγές σ ΚΑΔ / ΚΠΚ / Ειδικοτητα εμφανίζει σφάλμα 141 ( Οι συνολικές εισφορές δεν συμφωνούν με το γινόμενο επί του % του πακέτου κάλυψης).

Με το ΙΚΑ-ΕΦΚΑ  δεν υπάρχει καμία βοήθεια ενημέρωση. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν , NikolaosG said:

Στέλνω με την ΑΠΔ Ιανουαρίου 2017 περιλαμβάνει εργαζόμενη ΤΣΜΕΔΕ η οποία λόγω μητρότητας δικαιούτε μειωμένη εισφορά στον κλάδο σύνταξης.

Και ενώ έχω κάνει τις αλλαγές σ ΚΑΔ / ΚΠΚ / Ειδικοτητα εμφανίζει σφάλμα 141 ( Οι συνολικές εισφορές δεν συμφωνούν με το γινόμενο επί του % του πακέτου κάλυψης).

Με το ΙΚΑ-ΕΦΚΑ  δεν υπάρχει καμία βοήθεια ενημέρωση. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος?

 

Μήπως χτυπάει το Δώρο Χριστουγέννων 2016 το οποίο πρέπει να υποβληθεί με ΚΠΚ 131 ή 132;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι doctor το Δ.Χ. ειναι μια χαρά με το παλιό ΚΠΚ 131, το πρόβλημα υπάρχει στον Ιανουάριο που περιμένει εισφορές εργαζόμενου με 20% και έχω κάνει κράτηση με μειωμένη εισφορά σύνταξης (16,67%).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikolaosG said:

Οχι doctor το Δ.Χ. ειναι μια χαρά με το παλιό ΚΠΚ 131, το πρόβλημα υπάρχει στον Ιανουάριο που περιμένει εισφορές εργαζόμενου με 20% και έχω κάνει κράτηση με μειωμένη εισφορά σύνταξης (16,67%).

 

Πιθανότατα δεν πρόβλεψαν τέτοιες περιπτώσεις στην πρόσφατη αναβάθμιση που έκαναν . Είναι τόσο ζαλισμένοι οι άνθρωποι , τι να πρωτοπρολάβουν να κάνουν .:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, NikolaosG said:

Οχι doctor το Δ.Χ. ειναι μια χαρά με το παλιό ΚΠΚ 131, το πρόβλημα υπάρχει στον Ιανουάριο που περιμένει εισφορές εργαζόμενου με 20% και έχω κάνει κράτηση με μειωμένη εισφορά σύνταξης (16,67%).

 

Ε τότε πρέπει να αλλάξετε την εγγραφή και να βάλετε 20% εργαζόμενος και 25,06% εργοδότης  για να περάσει η ΑΠΔ από το θηρίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GIANNISSR said:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΑΠΔ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΜΕ ΤΣΑΥ (ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΙΑΤΡΕΙΟ)?

Έχω πιει οχτώ τσάγια περιμένοντας αυτό το τσάυ κι εγώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...