Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ


HALDEOS

Ερώτηση

Καλημέρα , μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει και ποια είναι η προθεσμία κοινοποίησης αντιγράφου απόλυσης (και υπογραφής) από τον εργοδότη προς τον εργαζόμενο π.χ ημερομηνία τελευταίας ημέρας εργασίας η 18/10/2016 (απόλυση) ......ο ΟΑΕΔ λεει 8 ημέρες από την κοινοποίηση στον εργαζόμενο η προθεσμία υποβολής στο ΕΡΓΑΝΗ ......οκ μέχρι εδώ , η προθεμία κοινοποιησης ποια είναι από την ημέρα απόλυσης πχ 20 ημέρες ? 1 μήνας ?  εύλογος χρόνος? ........ωστε να αρχίσει να μετράει το 8 ήμερο.  Ευχαριστώ πάρα πολύ.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 λεπτά πριν , HALDEOS said:

Καλημέρα , μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει και ποια είναι η προθεσμία κοινοποίησης αντιγράφου απόλυσης (και υπογραφής) από τον εργοδότη προς τον εργαζόμενο π.χ ημερομηνία τελευταίας ημέρας εργασίας η 18/10/2016 (απόλυση) ......ο ΟΑΕΔ λεει 8 ημέρες από την κοινοποίηση στον εργαζόμενο η προθεσμία υποβολής στο ΕΡΓΑΝΗ ......οκ μέχρι εδώ , η προθεμία κοινοποιησης ποια είναι από την ημέρα απόλυσης πχ 20 ημέρες ? 1 μήνας ?  εύλογος χρόνος? ........ωστε να αρχίσει να μετράει το 8 ήμερο.  Ευχαριστώ πάρα πολύ.   

εννοώ την καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου χωρίς προειδοποίηση,,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν αφορά απόλυση χωρίς προειδοποίηση δεν υπάρχει προθεσμία. Η ημερομηνία απόλυσης είναι η τελευταία ημερομηνία που εργάστηκε και έχεις 8 μέρες να την καταχωρίσεις στο ΕΡΓΑΝΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το σύστημα υπολογίζει οκτώ ημέρες (8) από την ημερομηνία κοινοποίησης στον εργαζόμενο (το γράφει και το έντυπο) ....η ερώτηση μου είναι πόση είναι η προθεσμία από την απόλυση μέχρι την κοινοποίηση στον εργαζόμενο.       !!!      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα συγνώμη, δεν κατάλαβα καλά, θέλεις να τον απολύσεις και να του το πεις μετά από 8 μέρες για παράδειγμα;;;

Το 8 μέρες που λέμε είναι  π.χ σε απολύω από αύριο (τελευταία μέρα αύριο) + 8 μέρες για να κατατεθεί στο εργάνη. Αν του πεις σε απέλυσα πριν μια βδομάδα δε νομίζω ότι είναι και πολύ νόμιμο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, HALDEOS said:

Το σύστημα υπολογίζει οκτώ ημέρες (8) από την ημερομηνία κοινοποίησης στον εργαζόμενο (το γράφει και το έντυπο) ....η ερώτηση μου είναι πόση είναι η προθεσμία από την απόλυση μέχρι την κοινοποίηση στον εργαζόμενο.       !!!      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Ημερομηνία απόλυσης είναι ταυτόχρονα και ημερομηνία κοινοποίησης στον εργαζόμενο συνάδελφε.

Η απόλυση για να είναι έγκυρη θα πρέπει να έχει την υπογραφή του εργαζόμενου ότι έλαβε γνώση (ή κοινοποίηση με δικαστικό επιμελητή ) και ότι έλαβε την νόμιμη αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, HALDEOS said:

Το σύστημα υπολογίζει οκτώ ημέρες (8) από την ημερομηνία κοινοποίησης στον εργαζόμενο (το γράφει και το έντυπο) ....η ερώτηση μου είναι πόση είναι η προθεσμία από την απόλυση μέχρι την κοινοποίηση στον εργαζόμενο.       !!!      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Κατ' αρχήν για να την υποβάλλετε στην ΕΡΓΑΝΗ θα πρέπει να φέρει την υπογραφή του εργαζόμενου. Οπότε θα του κοινοποιηθεί πρίν την υποβολή στην ΕΡΓΑΝΗ.

Τί σας εμποδίζει να του την κοινοποιήσετε την ίδια ημέρα ,αντε π.χ. την Δευτέρα άν έχει τελευταία ημέρα εργασίας παρασκευή?

Δεν τον βρίσκετε και περιμένετε να επιστρέψει ?

Τον απολύετε μόλις επιστρέψει και υπολογίζετε την υπηρεσία του (αν αυτό είναι το πρόβλημα) βάσει της τελευταίας ημέρας εργασίας.

Βέβαια και για να πάρετε πιό σαφή απάντηση ίσως θα έπρεπε να είστε λεπτομερέστερος και "αποκαλυπτικότερος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απόλυση χωρίς κοινοποίηση στον εργαζόμενο δεν νοείται.

Ακόμη και εάν αρνείται πχ. να την υπογράψει, η απόλυση μετράει από 

την ημέρα που θα του επιδοθεί με τον δικαστικό επιμελητή.

Οπότε, από τότε θα μετρήσει το 8ήμερο.

Εν κατακλείδι, ο ενδιαφερόμενος πρέπει να λάβει γνώση με κάποιον τρόπο για να ισχύσει η απόλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο εργαζόμενος έλαβε γνώση (κοινοποίηση) αργότερα από την πραγματική ημέρα απόλυσης (είχε πρόβλημα υγείας και δεν μπόρεσε να υπογράψει εγκαίρως) και έλαβε γνώση και υπέγραψε με "καθυστέρηση" 15 ημερών περίπου.  Σκέπτομαι όμως πως και με δικαστικό επιμελητή να κοινοποιούσε ο εργοδότης πάλι θα υπήρχε κάποια καθυστέρηση στις ημερομηνίες. Σαφώς και πρέπει να λάβει γνώση και να υπογράψει και δεν υπήρχε πρόβλημα σε αυτό. (ΥΠΕΓΡΑΨΕ)   Η υποβολή στο ΕΡΓΑΝΗ έγινε κανονικά αλλά η ημερομηνία κοινοποίησης διαφέρει από την ημερομηνία της τελευταίας ημέρας εργασίας.  Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλα παρακαλώ ρωτάω εαν έχω πρόβλημα στον ΟΑΕΔ ή στο ΣΕΠΕ.......    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που λεει και η Κα elenaS το 8ήμερο μετράει από την ημερα της κοινοποιησης , πράγμα που έγινε , η ημερομηνία υποβολής στο ΣΕΠΕ έγινε εντός του 8ημερου από την ημερα κοινοποίησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από την στιγμή που υπέγραψε λογικά ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ δεν έχεις πρόβλημα.

αλλά μπορείς να αποδείξεις στο ΙΚΑ ότι αυτές τις 15 μέρες δεν δούλευε?

γιατί το διάστημα δεν μπορείς να το πεις και "εύλογο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω πως όσον αφορά το ΙΚΑ το βάρος απόδειξης το φέρει περισσότερο το ΙΚΑ ... εφόσον υπάρχει η αναγγελία και η υπογραφή του εργαζόμενου ....εν πάσει περιπτώσει προς το παρόν με ενδιαφέρει περισσότερο το θέμα του ΣΕΠΕ ........πάντως ευχαριστώ πολύ.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HALDEOS said:

Νομίζω πως όσον αφορά το ΙΚΑ το βάρος απόδειξης το φέρει περισσότερο το ΙΚΑ ...

Το ΙΚΑ δε φέρει κανένα βάρος απόδειξης . Οταν έρθει η ώρα του ελέγχου θα καταλογίσει εισφορές και προσαυξήσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι η συζήτηση είναι χωρίς αντικείμενο. Οι λόγοι υγείας του απολυόμενου δεν είναι ισχυρός λόγος να καθυστερήσει η επίδοση. Πηγαίνει ο δικαστικός επιμελητής στο σπίτι του, και αν δεν τον βρεί, ή αν ο απολυόμενος αρνείται να παραλάβει, το θυροκολεί, συντάσει σχετική έκθεση θυροκόλησης και τέρμα.

Το ΙΚΑ θα θεωρήσει σαν μέρες εργασίας τις μέρες μέχρι την επίδοση. Μοναδική περίπτωση να μη γίνει αυτό είναι να έχει πρόσληψη σε άλλο εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, HALDEOS said:

Ο εργαζόμενος έλαβε γνώση (κοινοποίηση) αργότερα από την πραγματική ημέρα απόλυσης (είχε πρόβλημα υγείας και δεν μπόρεσε να υπογράψει εγκαίρως) και έλαβε γνώση και υπέγραψε με "καθυστέρηση" 15 ημερών περίπου.  Σκέπτομαι όμως πως και με δικαστικό επιμελητή να κοινοποιούσε ο εργοδότης πάλι θα υπήρχε κάποια καθυστέρηση στις ημερομηνίες. Σαφώς και πρέπει να λάβει γνώση και να υπογράψει και δεν υπήρχε πρόβλημα σε αυτό. (ΥΠΕΓΡΑΨΕ)   Η υποβολή στο ΕΡΓΑΝΗ έγινε κανονικά αλλά η ημερομηνία κοινοποίησης διαφέρει από την ημερομηνία της τελευταίας ημέρας εργασίας.  Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλα παρακαλώ ρωτάω εαν έχω πρόβλημα στον ΟΑΕΔ ή στο ΣΕΠΕ.......    

Η ημερομηνία κοινοποίησης για να διαφέρει από την ημερομηνία απόλυσης πρέπει να πρόκειται για απόλυση με προειδοποίηση. Στην περίπτωσή σας αυτό δεν υφίσταται. Το ότι ο εργαζόμενος ήταν άρρωστος (εκτός πολύ σοβαρού λόγου π.χ. εντατική) δεν αποτελεί ισχυρό λόγο απέναντι στο ΙΚΑ, σε περίπτωση ελέγχου θεωρώ ότι θα σας καταλογιστούν εισφορές για τις επιπλέον ημέρες. Το σύστημα ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ προφανώς και δέχτηκε την απόλυση επειδή βάλατε την ημερομηνία του 8ημέρου και όχι του 15ημέρου αλλιώς θα πετούσε μήνυμα περί εκπρόθεσμου. Φτιάξτε μια υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής με τον εργαζόμενο που απολύθηκε αναλύοντας την περίπτωση και βάλτε τη στο φάκελο της επιχείρησης για τυχόν έλεγχο και βλέπετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

θα μπορούσε άραγε να θεωρηθεί κοινοποίηση στον εργαζόμενο η αποστολή μέιλ?

Συγκεκριμένα ο εργοδότης του έστειλε μέιλ με επισυναπτόμενη την απόλυση (πριν οριστικοποιηθεί στο εργάνη προφανώς) ζητώντας του να ελέγξει τα στοιχεία του και να προσέλθει για υπογραφή.Ο εργαζόμενος απάντησε πως αν δεν του καταβληθουν τα δεδουλευμένα του δεν πρόκειται να υπογράψει.

Σε μια προσπάθεια να αποφευχθούν περαιτέρω έξοδα (δικαστικού επιμελητή) θα μπορούσε η αλληλογραφία να αποτελέσει αποδεικτικό στοιχείο ότι ο εργαζόμενος έλαβε γνώση της απόλυσης του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, noslave said:

Καλημέρα,

θα μπορούσε άραγε να θεωρηθεί κοινοποίηση στον εργαζόμενο η αποστολή μέιλ?

Συγκεκριμένα ο εργοδότης του έστειλε μέιλ με επισυναπτόμενη την απόλυση (πριν οριστικοποιηθεί στο εργάνη προφανώς) ζητώντας του να ελέγξει τα στοιχεία του και να προσέλθει για υπογραφή.Ο εργαζόμενος απάντησε πως αν δεν του καταβληθουν τα δεδουλευμένα του δεν πρόκειται να υπογράψει.

Σε μια προσπάθεια να αποφευχθούν περαιτέρω έξοδα (δικαστικού επιμελητή) θα μπορούσε η αλληλογραφία να αποτελέσει αποδεικτικό στοιχείο ότι ο εργαζόμενος έλαβε γνώση της απόλυσης του?

δεν ανέφερα ότι τηλεφωνικά ο ΣΕΠΕ Αμαρουσίου μου είπε ότι θεωρείται έγκυρη η απόλυση αλλά δεν μπορώ να βρω στο τηλέφωνο τον ΣΕΠΕ Αγίας Παρασκευής που είναι αρμόδιος για έλεγχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αποζημίωση πρέπει να καταβληθεί ταυτόχρονα ή να κατατεθεί στο παρακαταθηκών και δανείων (συνολικά ή σε δόσεις ανάλογα με την περίπτωση) με την επίδοση του εγγράφου της καταγγελίας της σύμβασης εργασίας για να ειναι έγκυρη η απόλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν , MARKA said:

Η αποζημίωση πρέπει να καταβληθεί ταυτόχρονα ή να κατατεθεί στο παρακαταθηκών και δανείων (συνολικά ή σε δόσεις ανάλογα με την περίπτωση) με την επίδοση του εγγράφου της καταγγελίας της σύμβασης εργασίας για να ειναι έγκυρη η απόλυση.

Δεν αναφέρθηκα σε αποζημίωση καθώς δεν προκύπτει.Ο εργαζόμενος δεν υπογράφει διότι δεν του έχουν καταβληθεί όλα τα δεδουλευμένα!

Απ'ότι κατάλαβα είναι θέμα δικαστηρίου τελικά αφού αυτό θα αποφανθεί εάν η ηλεκτρονική αλληλογραφία αποτελεί απόδειξη ότι ο εργαζόμενος έλαβε γνώση της απόλυσης του.¨Αρα είναι νομικό το ζήτημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σκεφτόμουν να γράψω περί ακυρότητας δικαιοπραξιών ως προς το τυπικό μέρος αλλά ας το πάμε πιο απλά. Χωρίς υπογραφή εργαζομένου ή έστω την έκθεση επίδοσης του δικαστικού επιμελητή πως θα το αναρτήσεις στο ΥΕΚΑ; Με το email;
Ρισκάρεις ακυρότητα καταγγελίας και μισθούς υπερημερίας για τα 50 ευρώ του δικαστικού επιμελητή;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν , MARKA said:

Σκεφτόμουν να γράψω περί ακυρότητας δικαιοπραξιών ως προς το τυπικό μέρος αλλά ας το πάμε πιο απλά. Χωρίς υπογραφή εργαζομένου ή έστω την έκθεση επίδοσης του δικαστικού επιμελητή πως θα το αναρτήσεις στο ΥΕΚΑ; Με το email;
Ρισκάρεις ακυρότητα καταγγελίας και μισθούς υπερημερίας για τα 50 ευρώ του δικαστικού επιμελητή;

 

 

Προσωπικά δεν θα ρίσκαρα στη δική μου επιχείρηση.Ο εργοδότης όμως ζητάει ενναλακτικές και είμαι υποχρεομένος να κάνω την αναζήτηση μου.Στη πραγματικότητα (δεν το ανέφερα για συντομία λόγου) είναι 8 εργαζόμενοι οι οποίοι συμμετείχαν σε θεατρική περιοδία που τελικά ακυρώθηκε στα μέσα της.Ο δικαστικός επιμελητής του ζήτησε 50 ευρώ (χωρις φπα) άρα συνολικά 400 ευρώ

Τώρα χάριν της συζήτησης η ακυρότητα της απόλυσης κρίνεται μόνο δικαστικά και πλέον τα μέιλ (ειδικά όταν έχουν απαντηθεί) είναι αποδεικτικό στοιχείο.Βέβαια νομικός δεν είμαι αλλά έτσι για την πληροφορία αναφέρω ότι το ΣΕΠΕ Αμαρουσίου μου είπε ότι είναι έγκυρο,το ΣΕΠΕ αγ.Παρασκευής δεν πήρε θέση καθώς λέει δεν είναι αρμόδιοι και δικηγόρος που ρώτησα μου ανέφερε ότι το δικαστήριο θεωρεί επίσημη την ηλεκτρονική αλληλογραφία.

Σε ευχαριστώ πολύ MARKA για τον χρόνο σου και τις συμβουλές σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 1/8/2017 at 11:49 ΠΜ, MARKA said:

Η αποζημίωση πρέπει να καταβληθεί ταυτόχρονα ή να κατατεθεί στο παρακαταθηκών και δανείων (συνολικά ή σε δόσεις ανάλογα με την περίπτωση) με την επίδοση του εγγράφου της καταγγελίας της σύμβασης εργασίας για να ειναι έγκυρη η απόλυση.

κι όμως, δυστυχώς, γίνεται χωρίς την καταβολή αποζημίωσης πια. Σε φίλο στο Έθνος, υπέγραψαν την απόλυσή τους, τους έδωσαν και μια βεβαίωση ότι τους χρωστάνε (της μιχαλούς- μισθούς & αποζημιώσεις) και έγιναν κανονικά οι απολύσεις χωρίς να δώσει 1 cent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, ElenaS said:

κι όμως, δυστυχώς, γίνεται χωρίς την καταβολή αποζημίωσης πια. Σε φίλο στο Έθνος, υπέγραψαν την απόλυσή τους, τους έδωσαν και μια βεβαίωση ότι τους χρωστάνε (της μιχαλούς- μισθούς & αποζημιώσεις) και έγιναν κανονικά οι απολύσεις χωρίς να δώσει 1 cent.

Ο όμιλος Πήγασος ΑΕ είναι σε καθεστώς οικονομικής ασφυξίας, γιατί οι τράπεζες κατήγγειλαν τα δάνεια προς αυτόν. Το πως, γιατί και τι παιχνίδια παίζονται το ξέρουν μόνο οι ιθύνοντες. Από εκεί και πέρα θεωρώ αδιανόητο καθώς υπάρχει σωματείο εργαζομένων να μην έχει κινηθεί νομικά η υπόθεση. Οι πρακτικές αυτές υπάρχουν παντού, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμες. Από την άλλη, όσο πιο απρόσωπη είναι η εταιρία τόσο πιο εύκολο είναι να βρεθείς με κερδισμένη υπόθεση και άδεια τσέπη...σημεία των καιρών γαρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...