Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προς taxheaven, μεθοδολογία σεμιναρίων-άρθρων για το νέο ασφαλιστικό.


PROAKIS

Ερώτηση

Το να διαβάζει ο κ.Μπούρλος τον νόμο (όχι ότι φταίει ο άνθρωπος) ,να χανόμαστε στα άρθρα ,ξεκινάτε πρώτα από τα δεδομένα και γνωστά. Μετά αφού φτιαχτεί ένας πίνακας όπως ο παρακάτω (δεν ξέρω αν είναι σωστός) γράφετε αυτά είναι σίγουρα ,στο άλλο ερωτηματικό και στο παράλλο αναμένουμε απόφαση.

 

(εγώ  δεν μπορώ πλέον να διαβάσω και ότι πιάνω από τα συμφραζόμενα). Αισθάνομαι τον ίδιο εκνευρισμό με τους φορολογικούς νόμους περιόδου 2011-2013 "που ισχύει μετά την λήξη του και λήγει όταν θα ισχύσει ,πριν την εφαρμογή του όπως ακριβώς ίσχυε που θα λήξει στο προηγούμενα έτη".

 

κλασικός μισθωτός 41,06 δεν αλλάζει κάτι,άρθρο 38?      καταργούνται πχ. τεκμαρτά αναμένουμε οδηγίες θα συμπληρωθεί.

όλα τα 38-άρια πάνε μαζί για ανώτατο όριο?

όλα τα 39-άρια πάνε μαζί ,για κατώτατο-ανώτατο?

38+39 ,πληρώνει το 38 και ότι έχει στο 39 χωρίς ελάχιστο αν 38> 586,08,διαφορετικά 586,08- 38.

κλπ.κλπ.

με τις αμοιβές ΔΣ έχω μπερδευτεί.

μέλος ΔΣ(ή και μέτοχος που πρώτα έγινε μισθωτός)  κλασικός μισθωτός 41,06?

μέλος ΔΣ με αμοιβή στο 38 με 34,10?

συνδυασμός των 2 από πάνω.  για τις μισθωτές 41,06 +για αμοιβή 34,10 με πλαφόν πάνω?

μέλος ΔΣ με αμοιβή και ταυτόχρονα μέτοχος πάει στο 38? μπορούσε αυτός να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ,στο 39 δεν πρέπει να πάει?

και τα μερίσματα να μείνουν χωρίς εισφορές? δεν μπορεί ο Α μέτοχος να μην πληρώνει και ο Β που είναι και ΔΣ να πληρώνει για το ίδιο πράγμα.

και κάπως έτσι οι διαχειριστές-εταίροι? 

 

Αμα δεν καταλαβαίνουν 2-3 ,ίσως έχουν πρόβλημα. ΟΤΑΝ δεν καταλαβαίνουν ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ το πρόβλημα το έχει ο νόμος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
3 λεπτά πριν , PROAKIS said:

Το να διαβάζει ο κ.Μπούρλος τον νόμο (όχι ότι φταίει ο άνθρωπος) ,να χανόμαστε στα άρθρα ,ξεκινάτε πρώτα από τα δεδομένα και γνωστά. Μετά αφού φτιαχτεί ένας πίνακας όπως ο παρακάτω (δεν ξέρω αν είναι σωστός) γράφετε αυτά είναι σίγουρα ,στο άλλο ερωτηματικό και στο παράλλο αναμένουμε απόφαση.

 

(εγώ  δεν μπορώ πλέον να διαβάσω και ότι πιάνω από τα συμφραζόμενα). Αισθάνομαι τον ίδιο εκνευρισμό με τους φορολογικούς νόμους περιόδου 2011-2013 "που ισχύει μετά την λήξη του και λήγει όταν θα ισχύσει ,πριν την εφαρμογή του όπως ακριβώς ίσχυε που θα λήξει στο προηγούμενα έτη".

 

κλασικός μισθωτός 41,06 δεν αλλάζει κάτι,άρθρο 38?      καταργούνται πχ. τεκμαρτά αναμένουμε οδηγίες θα συμπληρωθεί.

όλα τα 38-άρια πάνε μαζί για ανώτατο όριο?

όλα τα 39-άρια πάνε μαζί ,για κατώτατο-ανώτατο?

38+39 ,πληρώνει το 38 και ότι έχει στο 39 χωρίς ελάχιστο αν 38> 586,08,διαφορετικά 586,08- 38.

κλπ.κλπ.

με τις αμοιβές ΔΣ έχω μπερδευτεί.

μέλος ΔΣ(ή και μέτοχος που πρώτα έγινε μισθωτός)  κλασικός μισθωτός 41,06?

μέλος ΔΣ με αμοιβή στο 38 με 34,10?

συνδυασμός των 2 από πάνω.  για τις μισθωτές 41,06 +για αμοιβή 34,10 με πλαφόν πάνω?

μέλος ΔΣ με αμοιβή και ταυτόχρονα μέτοχος πάει στο 38? μπορούσε αυτός να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ,στο 39 δεν πρέπει να πάει?

και τα μερίσματα να μείνουν χωρίς εισφορές? δεν μπορεί ο Α μέτοχος να μην πληρώνει και ο Β που είναι και ΔΣ να πληρώνει για το ίδιο πράγμα.

και κάπως έτσι οι διαχειριστές-εταίροι? 

 

Αμα δεν καταλαβαίνουν 2-3 ,ίσως έχουν πρόβλημα. ΟΤΑΝ δεν καταλαβαίνουν ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ το πρόβλημα το έχει ο νόμος. 

 

Γενικά συμφωνώ. Έχω διαφωνία στο "όλα τα 38-άρια πάνε μαζί για ανώτατο όριο". Νομίζω ότι όλα τα 38-άρια + 39άρια πάνε μαζί για ανώτατο όριο. Επίσης, έχω καταλάβει το εξής:

Αμοιβή ΔΣ σε οποιοδήποτε μέλος => 38

Ιδιότητα μέλους ΔΣ + μέτοχος>3 => εμπορική ιδιότητα => 39 επί των εισοδημάτων από αυτή την εμπορική ιδιότητα. 

Όπου εισοδήματα εμπόρου=μερίσματα και όχι αμοιβή διοίκησης.

Επίσης έχω ένσταση στο ότι η αμοιβή διαχειριστή ΕΠΕ (ο οποίος είναι μέλος) και κατ'επέκταση η αμοιβή διαχειριστή ΟΕ-ΕΕ θα πάει στο 38. Όπως είναι γραμμένος ο νόμος, πουθενά δεν πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενστάσεις έχουμε και εύλογα , όσο το αρμόδιο υπουργείο δεν ξεκαθαρίζει το τοπίο με μια συνεκτική εφαρμοστική εγκύκλιο , με παραδείγματα για κάθε περίπτωση,

Αυτά θα έπρεπε να είναι ήδη γνωστά και όχι τώρα τέλη ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ να προσπαθούμε να μαντέψουμε και αυτοί στο υπουργείο και εμείς . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...