Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΡΙΟ ΕΝΤΑΞΗΣ ΑΓΡΟΤΩΝ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ ΛΟΓΩ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΩΝ - ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΧΡΗΣΕΙΣ 2013 ΚΑΙ ΠΡΙΝ-SOS ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝ -


G-MEL

Ερώτηση

ΠΡΟΦΑΝΩΣ Η ΠΟΛ ΑΝΑΦΕΡΕΙ " ΚΑΘΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ "  ΚΛΠ  ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΕ ΕΤΗ

ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΣΗ 2014 ΚΑΙ ΜΕΤΑ

ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ , ΕΛΑΒΕ 1500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ 2013

ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ?

ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΝΑΙ ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, G-MEL said:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ Η ΠΟΛ ΑΝΑΦΕΡΕΙ " ΚΑΘΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ "  ΚΛΠ  ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΕ ΕΤΗ

ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΣΗ 2014 ΚΑΙ ΜΕΤΑ

ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ , ΕΛΑΒΕ 1500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ 2013

ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ?

ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΝΑΙ ...

 

Καλημέρα!!

Στον προσδιορισμό του ορίου των 5.000 ευρώ από επιδοτήσεις, από 01.01.2017 και εφεξής, λαμβάνεται υπόψη το συνολικό ποσό επιδοτήσεων ή ενισχύσεων κάθε μορφής που πράγματι καταβλήθηκε στον αγρότη εντός του προηγούμενου φορολογικού έτους, έστω και αν στο ποσό αυτό περιέχονται και ποσά επιδοτήσεων ή ενισχύσεων που αφορούν άλλα φορολογικά έτη (χρήσεις). Διευκρινίζεται ότι στο ποσό των επιδοτήσεων, περιλαμβάνεται οποιοδήποτε ποσό επιδότησης ή ενίσχυσης καταβλήθηκε στον αγρότη, όπως πράσινη ενίσχυση, βασική ενίσχυση, ενίσχυση για γεωργούς νεαρής ηλικίας, συνδεδεμένες ενισχύσεις, εξισωτική, ειδική ενίσχυση για το βαμβάκι κ.λ.π. Δεν θεωρούνται επιδοτήσεις ή ενισχύσεις και δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του ορίου των 5.000 ευρώ, οι κάθε είδους ενισχύσεις από το κράτος για την πραγματοποίηση επενδύσεων, καθώς και οι αποζημιώσεις που καταβάλλονται από τον ΕΛΓΑ. Συνεπώς, για να κριθεί το καθεστώς ενός αγρότη την 1.1.2017, λαμβάνεται υπόψη το ποσό των επιδοτήσεων που πράγματι έλαβε ο αγρότης εντός του 2016, ακόμη κι αν πρόκειται για ποσά που ανάγονται σε παλαιότερα έτη (π.χ. 2014, 2015 κλπ).

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25301
© Taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μοναδικο κριτηριο πλεον εχουμε τι μπηκε απο 1/1 εως 31/12/16 στο βιβλιαριο! και το ειδος της επιδοτησης φυσικα καθως εξαιρουνται αποζημιωσεις ΕΛΓΑ  και επιδοτησεις επενδυτικων δαπανων.

το ποια χρηση αφορα παντως δε μας νοιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν , eyripidis said:

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ?ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ?

Από αυτό που έχω ακούσει είναι ότι γίνονται προσπάθειες να δοθεί παράταση. Ωστόσο περιμένουμε τις επίσημες ανακοινώσεις αν και όποτε βγούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν , koukoulakis said:

Από αυτό που έχω ακούσει είναι ότι γίνονται προσπάθειες να δοθεί παράταση. Ωστόσο περιμένουμε τις επίσημες ανακοινώσεις αν και όποτε βγούνε.

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ.ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΡΞΗ ΣΗΜΕΡΑ , ΚΑΙ ΙΔΩΜΕΝ

ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ

ΠΟΙΟΣ ΠΛΕΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ ?

ΑΝ ΠΧ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙ ΑΣΧΕΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ , ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΜΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΠΧ ΛΑΔΙΟΥ ΣΗΜΕΡΑ - ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΠΡΟΚΥΨΕΙ ΤΟ 2015, ΑΡΑ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ - ΘΑ ΕΚΔΩΣΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ?

ΕΚΤΙΜΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΠΟΛ 1191/16 ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΗΣ ΤΟΥ ΕΙΔ.ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΦΠΑ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, eyripidis said:

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ.ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ.

Ανακοίνωση ΠΟΦΕΕ   για παράταση ενός μηνός....https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33392...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, JDAS said:

Ανακοίνωση ΠΟΦΕΕ   για παράταση ενός μηνός....https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33392...

Προς το παρόν μόνο η ΠΟΦΕΕ κάνει ανακοινώσεις. Οι επίσημες που είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

ΕΙΔΟΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ

 

ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ Δ.Ο.Υ

ΕΚΔΙΔΕΙ

ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΟΙ

ΠΩΛΗΣΗ ΠΧ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟΥ

ΠΡΟΣ ΙΔΩΤΗ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ=>> ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ

Ο ΑΓΡΟΤΗΣ

ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΛ 1191/16

ΠΩΛΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

ΠΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ

ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ

Ο ΕΜΠΟΡΟΣ

ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΦΠΑ

ΠΩΛΗΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

ΠΡΟΣ ΙΔΩΤΗ

 

Ο ΑΓΡΟΤΗΣ

ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΛ 1191/16

ΠΡΟΣ ΆΛΛΟ ΑΓΡΟΤΗ ΕΙΔ.ΚΑΘ.ΦΠΑ

 

Ο ΑΓΡΟΤΗΣ

ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΛ 1191/16

ΠΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ

 

Ο ΕΜΠΟΡΟΣ

ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

AGROTES -PARASTATIKA-EISODHMA 2016-17 .pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ?

Νομοθετική ρύθμιση με την οποία θα καταργηθεί η υποχρέωση χιλιάδων αγροτών να μεταταγούν από το ειδικό στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, λόγω είσπραξης σημαντικού ύψους ποσών επιδοτήσεων εντός του 2016 αναδρομικά για προηγούμενα έτη ετοιμάζει η κυβέρνηση.

 

Με την ίδια ρύθμιση θα προβλέπεται παράταση της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων μετάταξης στις Δ.Ο.Υ., η οποία λήγει σήμερα, ώστε να μην πληρώσουν πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής όσοι αγρότες θελήσουν να επανέλθουν στο ειδικό καθεστώς μετά τη διευθέτηση του θέματος.


Ουσιαστικά, με τη ρύθμιση που θα κατατεθεί στη Βουλή, οι συγκεκριμένοι αγρότες θα απαλλαχθούν από τις υποχρεώσεις της τήρησης βιβλίων, της έκδοσης φορολογικών στοιχείων (τιμολογίων, αποδείξεων κ.λπ.) και της υποβολής δηλώσεων ΦΠΑ ανά τρίμηνο που συνεπάγεται η υποχρεωτική υπαγωγή στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ.

 

Σύμφωνα με πηγές από το Υπουργείο Οικονομικών, το συνολικό ύψος των επιδοτήσεων που έλαβαν οι αγρότες μέσα στο 2016 έφτασε τα 3,7 δισ. ευρώ, καθώς το 2016 ήταν μια χρονιά κατά την οποία εκκαθαρίστηκαν και πληρώθηκαν από τον ΟΠΕΚΕΠΕ (Οργανισμό Πληρωμών και Ελέγχου Κοινοτικών Ενισχύσεων Προσανατολισμού και Εγγυήσεων) μια σειρά αγροτικών επιδοτήσεων που εκκρεμούσαν ακόμη και από το 2008.


Αυτό εξανάγκασε αυτομάτως πολλούς παραγωγούς να δηλώσουν μετάταξη από το ειδικό στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ καθώς οι συνολικές επιδοτήσεις που έλαβαν τους έφερε πάνω από το όριο των 5.000 ευρώ, ενώ οι επιδοτήσεις που αφορούσαν μόνο το 2016 ήταν κάτω από το όριο αυτό.

 

Οι ίδιες πηγές ανέφεραν ότι το Υπουργείο Οικονομικών επεξεργάζεται διάταξη ώστε να διευθετήσει άμεσα το ζήτημα αυτό καθώς και να δώσει την απαραίτητη παράταση στην προθεσμία μετάταξης στο ειδικό ή κανονικό καθεστώς ΦΠΑ των αγροτών, που κανονικά λήγει σήμερα.


Η διάταξη θα προβλέπει ότι για να διαπιστωθεί αν ξεπεράστηκε ή όχι το όριο των 5.000 ευρώ θα λαμβάνονται υπόψη μόνο οι εισπραχθείσες επιδοτήσεις που αφορούσαν το 2016.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν , eyripidis said:

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ?

Νομοθετική ρύθμιση με την οποία θα καταργηθεί η υποχρέωση χιλιάδων αγροτών να μεταταγούν από το ειδικό στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, λόγω είσπραξης σημαντικού ύψους ποσών επιδοτήσεων εντός του 2016 αναδρομικά για προηγούμενα έτη ετοιμάζει η κυβέρνηση.

 

Με την ίδια ρύθμιση θα προβλέπεται παράταση της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων μετάταξης στις Δ.Ο.Υ., η οποία λήγει σήμερα, ώστε να μην πληρώσουν πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής όσοι αγρότες θελήσουν να επανέλθουν στο ειδικό καθεστώς μετά τη διευθέτηση του θέματος.


Ουσιαστικά, με τη ρύθμιση που θα κατατεθεί στη Βουλή, οι συγκεκριμένοι αγρότες θα απαλλαχθούν από τις υποχρεώσεις της τήρησης βιβλίων, της έκδοσης φορολογικών στοιχείων (τιμολογίων, αποδείξεων κ.λπ.) και της υποβολής δηλώσεων ΦΠΑ ανά τρίμηνο που συνεπάγεται η υποχρεωτική υπαγωγή στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ.

 

Σύμφωνα με πηγές από το Υπουργείο Οικονομικών, το συνολικό ύψος των επιδοτήσεων που έλαβαν οι αγρότες μέσα στο 2016 έφτασε τα 3,7 δισ. ευρώ, καθώς το 2016 ήταν μια χρονιά κατά την οποία εκκαθαρίστηκαν και πληρώθηκαν από τον ΟΠΕΚΕΠΕ (Οργανισμό Πληρωμών και Ελέγχου Κοινοτικών Ενισχύσεων Προσανατολισμού και Εγγυήσεων) μια σειρά αγροτικών επιδοτήσεων που εκκρεμούσαν ακόμη και από το 2008.


Αυτό εξανάγκασε αυτομάτως πολλούς παραγωγούς να δηλώσουν μετάταξη από το ειδικό στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ καθώς οι συνολικές επιδοτήσεις που έλαβαν τους έφερε πάνω από το όριο των 5.000 ευρώ, ενώ οι επιδοτήσεις που αφορούσαν μόνο το 2016 ήταν κάτω από το όριο αυτό.

 

Οι ίδιες πηγές ανέφεραν ότι το Υπουργείο Οικονομικών επεξεργάζεται διάταξη ώστε να διευθετήσει άμεσα το ζήτημα αυτό καθώς και να δώσει την απαραίτητη παράταση στην προθεσμία μετάταξης στο ειδικό ή κανονικό καθεστώς ΦΠΑ των αγροτών, που κανονικά λήγει σήμερα.


Η διάταξη θα προβλέπει ότι για να διαπιστωθεί αν ξεπεράστηκε ή όχι το όριο των 5.000 ευρώ θα λαμβάνονται υπόψη μόνο οι εισπραχθείσες επιδοτήσεις που αφορούσαν το 2016.

 

ρε οι ανθρωποι ειναι του γιατρου;;;;;;;; εξηγηστε μου καποιος σας παρακαλω!! 

τραβαω τα μαλλια μου μ αυτα που διαβαζω!! 

που το ειδατε αυτο; σε καποια εφημεριδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν , maria00 said:

ρε οι ανθρωποι ειναι του γιατρου;;;;;;;; εξηγηστε μου καποιος σας παρακαλω!! 

τραβαω τα μαλλια μου μ αυτα που διαβαζω!! 

που το ειδατε αυτο; σε καποια εφημεριδα;

ΣΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΝΕΑ,ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ.(ΓΡΑΨΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΝΕΑ ΣΤΟ GOOGLE) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν , maria00 said:

ρε οι ανθρωποι ειναι του γιατρου;;;;;;;; εξηγηστε μου καποιος σας παρακαλω!! 

τραβαω τα μαλλια μου μ αυτα που διαβαζω!! 

που το ειδατε αυτο; σε καποια εφημεριδα;

χχαχααχαχαχαχαχαχ ...μα ποσο ενδιαφερον ειναι τελικα το επαγγελμα μας!!! Δεν πληττεις ποτε!!!!Ουτε η Νικολουλη τετοιο αγχος

(Ουτε κ γω το εχω δει αυτο να εχει αναρτηθει ?Που ?ποτε?Γιατι?

 

 

Εδω στη εξοχη η ζωη ειναι ωραιααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν , eleni1981 said:

χχαχααχαχαχαχαχαχ ...μα ποσο ενδιαφερον ειναι τελικα το επαγγελμα μας!!! Δεν πληττεις ποτε!!!!Ουτε η Νικολουλη τετοιο αγχος

(Ουτε κ γω το εχω δει αυτο να εχει αναρτηθει ?Που ?ποτε?Γιατι?

 

 

Εδω στη εξοχη η ζωη ειναι ωραιααααα

και στα 'λεγα Ελενη, γινε πριγκιπισσα να χεις το κεφαλι σου ησυχο! 

δε μ ακουσες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν , maria00 said:

και στα 'λεγα Ελενη, γινε πριγκιπισσα να χεις το κεφαλι σου ησυχο! 

δε μ ακουσες!!

Ακομα  μπορω Μαρια...μη μου κλεινεις τις πορτες!!!Ειναι οι τελ.μου ελπιδες αυτε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι σχεδον βέβαιο οτι θα ληφθουν υπόψη οι επιδοτήσεις που εισπράχθηκαν το 2016 και αφορούν το 2016.....

Και όσοι ετρεξαν να εφαρμόσουν τον νόμο θα βρεθούν να απολογούνται στους πελάτες τους.

ΟΙ ΕΣΧΑΤΟΙ ΕΣΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, eleni1981 said:

Ακομα  μπορω Μαρια...μη μου κλεινεις τις πορτες!!!Ειναι οι τελ.μου ελπιδες αυτε!!!

:wub::wub::wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν , GEVA said:

Είναι σχεδον βέβαιο οτι θα ληφθουν υπόψη οι επιδοτήσεις που εισπράχθηκαν το 2016 και αφορούν το 2016.....

Και όσοι ετρεξαν να εφαρμόσουν τον νόμο θα βρεθούν να απολογούνται στους πελάτες τους.

ΟΙ ΕΣΧΑΤΟΙ ΕΣΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΟΙ

τραγικο αλλα αληθινο!

το κρατος τιμωρει τους συνεπεις! και αυτο ειναι νομος! τελος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, GEVA said:

Είναι σχεδον βέβαιο οτι θα ληφθουν υπόψη οι επιδοτήσεις που εισπράχθηκαν το 2016 και αφορούν το 2016.....

Και όσοι ετρεξαν να εφαρμόσουν τον νόμο θα βρεθούν να απολογούνται στους πελάτες τους.

ΟΙ ΕΣΧΑΤΟΙ ΕΣΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΟΙ

Συγνωμη ,αλλα να απολογηθω δεν εχω σε κανεναν...τους νομους εφαρμοσα και μαλιστα εντος της προθεσμιας για να μην εχουν προστιμο  εκεινοι και ΚΥΡΙΩΣ απληρωτη!!!

Για να ξανα-εφαρμοσω λοιπον την νομοθεσια , αυτη  , τη φορα θα ζητησω και αμοιβη....Ω ναι!!!Ετσι θα το κανω!!!

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ!!!

 

Οποιοδηποτε θελει μπορω να του προσκομισω τις Πολ με τις υπογραφες των Υπουργων μας!!!!

 

Αυτα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, eleni1981 said:

Συγνωμη ,αλλα να απολογηθω δεν εχω σε κανεναν...τους νομους εφαρμοσα και μαλιστα εντος της προθεσμιας για να μην εχουν προστιμο  εκεινοι και ΚΥΡΙΩΣ απληρωτη!!!

Για να ξανα-εφαρμοσω λοιπον την νομοθεσια , αυτη  , τη φορα θα ζητησω και αμοιβη....Ω ναι!!!Ετσι θα το κανω!!!

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ!!!

 

Οποιοδηποτε θελει μπορω να του προσκομισω τις Πολ με τις υπογραφες των Υπουργων μας!!!!

 

Αυτα!!!

 

EXEIΣ ΔΙΚΑΙΟ ΠΟΥ ΑΓΑΝΑΚΤΕΙΣ,ΑΛΛΑ  ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΟΔΑΡΙΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΘΦΟΥΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ 2013-2014 ΚΛΠ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΟΥΝ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ,ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , eyripidis said:

EXEIΣ ΔΙΚΑΙΟ ΠΟΥ ΑΓΑΝΑΚΤΕΙΣ,ΑΛΛΑ  ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΟΔΑΡΙΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΘΦΟΥΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ 2013-2014 ΚΛΠ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΟΥΝ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ,ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Ασχετοι ναι...αλλα παιδια και μεις δεν μπορουμε να συνεχισουμε να δουλευουμε ετσι...δεν γινεται να παιζουμε μονιμως το παιχνιδι το δικο τους.....Ο χρονος μας δεν ειναι απλετος και δεν το κωλοβαραμε στα γραφεια...αυτο καποια στιγμη , περα απ το υπουργειο που δεν θα  συμμεριστει ποτε τις αγωνιες μας , οι πελατες πρεπει να το αντιληφθουν !! .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , eleni1981 said:

Ασχετοι ναι...αλλα παιδια και μεις δεν μπορουμε να συνεχισουμε να δουλευουμε ετσι...δεν γινεται να παιζουμε μονιμως το παιχνιδι το δικο τους.....Ο χρονος μας δεν ειναι απλετος και δεν το κωλοβαραμε στα γραφεια...αυτο καποια στιγμη , περα απ το υπουργειο που δεν θα  συμμεριστει ποτε τις αγωνιες μας , οι πελατες πρεπει να το αντιληφθουν !! .....

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ  ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ(ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ 30 ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ).ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΟΡΤΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ,ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ 1-2 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, eyripidis said:

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ  ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ(ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ 30 ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ).ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΟΡΤΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ,ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ 1-2 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

Το κομματι των αγροτικων ηταν εξαρχης  αγκαθι για ενα λογιστικο γραφειο...εγω εχω  2 περιπτωσεις που ειναι οι πιο ευγενικοι πελατες,η πληρωμη στην ωρα της αλλα οσο και να παλευεουν να ειναι  συνεπεις ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...τοσο απλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΓΡΟΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΞΗ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΩΣΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ?

ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΓΑ?

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...