Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ATHABA

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕΛΟΣ ΔΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ

Question

Μέλος ΔΣ Α.Ε. αμειβομενος ως μισθωτός το 2016 με κρατήσεις ΙΚΑ 41,06 από 1.1.2017 οι κρατήσεις του θα ειναι 34,10 ως μέλος ΔΣ ή 41,06?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
17 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Αν δεν είναι βέβαιο ακόμη , κατά τον κ. Μπούρλο που συμμετείχε στις σχετικές συζητήσεις και επιτροπές , φαντάσου τι γίνεται και με τους άλλους που δεν συμμετείχαν και προσπαθούν να γράψουν τις εφαρμοστικές εγκυκλίους .:D

Αυτοί ..... αντί το "βιολί τους" ...... το Τα Μπούρλο τους , 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν προσπαθείτε να φτιάξετε έναν πρακτικό πίνακα ,όσοι μπορείτε (ακόμη) να διαβάζετε?

(εγώ  δεν μπορώ και ότι πιάνω από τα συμφραζόμενα).

 

κλασικός μισθωτός 41,06 δεν αλλάζει κάτι,άρθρο 38?

όλα τα 38-άρια πάνε μαζί για ανώτατο όριο?

όλα τα 39-άρια πάνε μαζί ,για κατώτατο-ανώτατο?

38+39 ,πληρώνει το 38 και ότι έχει στο 39 χωρίς ελάχιστο αν 38> 586,08,διαφορετικά 586,08-μισθωτές.

κλπ.κλπ.

με τις αμοιβές ΔΣ έχω μπερδευτεί.

μέλος ΔΣ(ή και μέτοχος που πρώτα έγινε μισθωτός)  κλασικός μισθωτός 41,06?

μέλος ΔΣ με αμοιβή στο 38 με 34,10?

συνδυασμός των 2 από πάνω.  για τις μισθωτές 41,06 +για αμοιβή 34,10 με πλαφόν πάνω?

μέλος ΔΣ με αμοιβή και ταυτόχρονα μέτοχος πάει στο 38? μπορούσε αυτός να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ,στο 39 δεν πρέπει να πάει?

και τα μερίσματα να μείνουν χωρίς εισφορές? δεν μπορεί ο Α μέτοχος να μην πληρώνει και ο Β που είναι και ΔΣ να πληρώνει για το ίδιο πράγμα.

και κάπως έτσι οι διαχειριστές-εταίροι? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλά εχουν όλοι μπλεξει τα μπουτια τους και αυτοί και πόσο μάλλον εμείς που θα κληθούμε να εγαρμόσουμε όλο αυτό το παράδοξο.Π.Χ ο μπλοκάκιας και με τις προυποθέσεις που θέτει ο ΚΦΕ είναι μισθωτ'ος εφ όσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα ,στο ασφαλιστικό δεν βλέπω κάτι τέτοιο και ασφαλίζεται σαν επιχείριματική.Τα μερίσματα αν λέει είσαι πάνω απο 3% μέτοχος ,ασφάλεια 26,95%,τα αντίστοιχα μερίσματα που παίρνει σαν αμοιβές Δ.Σ απο τα κέρδη,ενώ για τον ΚΦΕ είναι μερίσματα και φορολογούνται με 15% ,για την ασφάλεια δεν είναι μερίσματα ,αλλά αμοιβές ΔΣ με ασφάλεια 34,10%,αν όμως δεν είσαι ΜΔΣ τα μερίσματα θα έχουν ασφάλεια?Η ΜΕ  Αθήνα, 20/01/ 2017 Αρ. Πρωτ.:ΔΙΕΙΣΦΜΜ/26/87160  ΛΈΕΙ ΓΙΑ ΜΕΡΊΣΜΑΤΑ ΑΕ ΚΑΙ ΚΤΕΛ δεν τα ξεχωρίζει αν είσαι και ΜΔΣ και έχεις και >3% στο ΜΚ.Ενώ στην  με Αθήνα, 20/01/ 2017 Αρ. Πρωτ.:ΔΙΕΙΣΦΜΜ/26/87160 ,λέει  ΠΕΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 και την (2) σχετική Υπουργική απόφαση ως μη Μισθωτοί ασφαλισμένοι (Ελεύθεροι επαγγελματίες - Αυτοαπασχολούμενοι), που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής των διατάξεων, νοούνται:

α. Οι αυτοαπασχολούμενοι και ελεύθεροι επαγγελματίες που μέχρι την έναρξη ισχύος του ν. 4387/2016 είχαν υποχρέωση ασφάλισης στον ΟΑΕΕ, ΕΤΑΑ, και ΤΑΝΤΠ.

β. Οι υγειονομικοί που αμείβονται κατά πράξη και περίπτωση καθώς και οι δικηγόροι που βρίσκονται σε αναστολή άσκησης της επαγγελματικής δραστηριότητας.

γ. Μέλη ή μέτοχοι Οργανισμών, Κοινοπραξιών ή κάθε μορφής εταιρειών που μέχρι σήμερα υπάγονται στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ. Ειδικότερα:
1. τα μέλη ΔΣ ΑΕ σε όλη την επικράτεια με ποσοστό συμμετοχής 3% τουλάχιστον
2. οι μέτοχοι των ΑΕ με σκοπό τη μεταφορά προσώπων/πραγμάτων με αυτοκίνητα δημοσίας χρήσης εφόσον είναι κάτοχοι ονομαστικών μετοχών.
3. Διαχειριστές ΙΚΕ που έχουν οριστεί με καταστατικό η απόφαση εταίρων.
4. Ο μοναδικός εταίρος μονοπρόσωπης ΙΚΕ

δ. Οι ιδιοκτήτες τουριστικών καταλυμάτων

δεν βλέπω πουθενά για μερίσματα ΑΕ  η  μετόχους ,εκτός απο αυτούς που ονομάζει εντός του πεδίου εφαρμογής για μεταφορικές.

Αλαλούμ ,να δούμε που θα κάτσει η μπίλια και στην μέση εμείς οι άμισθοι υπάλληλοι του δημοσίου.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

υπάρχει λόγος ύπαρξης μιας ΟΕ με πολλά κέρδη πλέον ? 

όταν με μετατροπή σε ΙΚΕ και έναν διαχειριστή με πολύ μικρό ποσοστό στο κεφάλαιο μπορεί να πληρώνει το ελάχιστο ενώ πριν θα πλήρωνε για 2 πχ εταίρους μέχρι και 36 χιλιάρικα εισφορές ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

....και  οι περισσοτερες  επιχειρησεις που  ειναι με ζημια

και ειχαν  6 διμηνα  χ  890   =  5340

οαεε το χρονο τωρα πεφτουν  στα   1900  - ελαχ-

  3500  ευρω  λιγοτερα    !!!  (  η   1000   η    2000   λιγοτερα σε  αλλες ασφαλ. κλασεις)

βαλε και αυτο που λες με τις   ΙΚΕ ,

με ηδη υπερχρεωμενα  ταμεια  !!!

αρα αναμενονται   α λ λ α   πραγματα   ,..εξελιξεις

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
23 λεπτά πριν , G.E.S. said:

....και  οι περισσοτερες  επιχειρησεις που  ειναι με ζημια

και ειχαν  6 διμηνα  χ  890   =  5340

οαεε το χρονο τωρα πεφτουν  στα   1900  - ελαχ-

  3500  ευρω  λιγοτερα    !!!  (  η   1000   η    2000   λιγοτερα σε  αλλες ασφαλ. κλασεις)

βαλε και αυτο που λες με τις   ΙΚΕ ,

με ηδη υπερχρεωμενα  ταμεια  !!!

αρα αναμενονται   α λ λ α   πραγματα   ,..εξελιξεις

 

 

Ανάλογα με το πως κυμαίνονται οι ασφάλειες ανάλογα θα κυμαίνονται και τα ποσά που θα αφαιρούν από τα έσοδα οι επιχειρήσεις. Απλώς στις ΙΚΕ έχεις την επιπλέον φορολόγηση του μερίσματος.

Σίγουρα το να μην έχεις το φόβου της δέσμευσης της περιουσίας σου όπως στης Ο.Ε είναι το πλέον σημαντικό στην δημιουργία ΙΚΕ  (μόνο ως προς τρίτους-για χρέη στο δημόσιο δεσμεύονται απεριόριστα ο διαχειριστής ή μονοπρόσωπος εταίρος) 

Έτσι και αλλιώς σιγά σιγά οδηγούμαστε στο διπλογραφικό σύστημα 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΜΕΛΗ ΔΣ ΑΕ που λαμβάνουν αμοιβές.

Ασφάλιστρο από 1/17:  12,72% ασφαλισμένος και 21,38% = 34,10% σύνολο.

Βάσει του άρθρου 38 του ν.4387/2016 θα πρέπει να υποβάλλεται ΑΠΔ στο ΙΚΑ. 

Αυτή τη στιγμή διαθέσιμος Κωδικός Πακέτου Κάλυψης είναι ο 154 με τον ανωτέρω επιμερισμό ασφαλίστρου (12,72+21,38).

Το θέμα είναι ότι στον ΚΠΚ αυτόν, είναι συνδυασμένος ο κωδικός ειδικότητας 911120 που τιτλοφορείται "Πλανόδιοι Εφημεριδοπώλες Επαρχιών".  Ο ΚΑΔ είναι 5132 "Χονδρικό εμπόριο, γαλακτοκομικών προϊόντων, αυγών, βρώσιμων ελαιών και λιπών, καφέ, τσαγιού, κακάο, μπαχαρικών και προϊόντων καπνού. Εκτός ασφαλιστικής περιοχής ΤΕΑΥΕΚ ή ΤΕΥΑΥΕΤ".

Συνεπώς, βάζουμε το παραπάνω και περιμένουμε μήπως εκδώσει το ΙΚΑ κάποια εγκύκλιο με περισσότερες πληροφορίες;

Μέχρι τότε, τα αξιότιμα μέλη των ΔΣ των ΑΕ θα πρέπει να πηγαίνουν στην επαρχία να πουλάνε καμιά εφημερίδα.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, doctor said:

ΜΕΛΗ ΔΣ ΑΕ που λαμβάνουν αμοιβές.

Ασφάλιστρο από 1/17:  12,72% ασφαλισμένος και 21,38% = 34,10% σύνολο.

Βάσει του άρθρου 38 του ν.4387/2016 θα πρέπει να υποβάλλεται ΑΠΔ στο ΙΚΑ. 

Αυτή τη στιγμή διαθέσιμος Κωδικός Πακέτου Κάλυψης είναι ο 154 με τον ανωτέρω επιμερισμό ασφαλίστρου (12,72+21,38).

Το θέμα είναι ότι στον ΚΠΚ αυτόν, είναι συνδυασμένος ο κωδικός ειδικότητας 911120 που τιτλοφορείται "Πλανόδιοι Εφημεριδοπώλες Επαρχιών".  Ο ΚΑΔ είναι 5132 "Χονδρικό εμπόριο, γαλακτοκομικών προϊόντων, αυγών, βρώσιμων ελαιών και λιπών, καφέ, τσαγιού, κακάο, μπαχαρικών και προϊόντων καπνού. Εκτός ασφαλιστικής περιοχής ΤΕΑΥΕΚ ή ΤΕΥΑΥΕΤ".

Συνεπώς, βάζουμε το παραπάνω και περιμένουμε μήπως εκδώσει το ΙΚΑ κάποια εγκύκλιο με περισσότερες πληροφορίες;

Μέχρι τότε, τα αξιότιμα μέλη των ΔΣ των ΑΕ θα πρέπει να πηγαίνουν στην επαρχία να πουλάνε καμιά εφημερίδα.... :)

Εχουν και άλλες επιλογές πλην των εφημερίδων . Βλέπω πχ οτι μπορούν αν τους χαλάει η πώληση εφημερίδων , να πουλάνε μπαχαρικά ή αυγά (αυτά έχουν πολλαπλές χρήσεις ) ή προιόντα καπνού που στην τελική μπορεί να τα χρησιμοποιήσουν για να ξεχαρμανιάσουν ....:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
56 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Εχουν και άλλες επιλογές πλην των εφημερίδων . Βλέπω πχ οτι μπορούν αν τους χαλάει η πώληση εφημερίδων , να πουλάνε μπαχαρικά ή αυγά (αυτά έχουν πολλαπλές χρήσεις ) ή προιόντα καπνού που στην τελική μπορεί να τα χρησιμοποιήσουν για να ξεχαρμανιάσουν ....:D

Φαντάσου τώρα να στείλεις καμιά τέτοια ΑΠΔ αν δεν βγάλει το ΙΚΑ κάτι πιο σοβαρό, π.χ. σε κάναν Σάλα, Γιαννακόπουλο, Βαρδινογιάννη, Μαρινάκη κλπ που είναι μέλη ΔΣ και όλο και τσιμπάνε τίποτα ψιλά για τσιγάρα και να δούνε κάποια στιγμή ότι τους δηλώνεις ως ...πλανόδιους εφημεριδοπώλες επαρχιών σε ΚΑΔ με αυγά, λίπη, βρώσιμες ελιές και γαλακτομικά προϊόντα...

Και θα σου λένε, τι μαλάκας είσαι, δεν ξέρεις τη δουλειά σου; Πουλάω εγώ εφημερίδες στον Τύρναβο ωρέ ζαγάρ'; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
18 λεπτά πριν , doctor said:

Και θα σου λένε, τι μαλάκας είσαι, δεν ξέρεις τη δουλειά σου; Πουλάω εγώ εφημερίδες στον Τύρναβο ωρέ ζαγάρ'; :)

Δεν ξέρω για τον Τύρναβο , αλλά στο Τυχερό μπορεί .......:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, doctor said:

Φαντάσου τώρα να στείλεις καμιά τέτοια ΑΠΔ αν δεν βγάλει το ΙΚΑ κάτι πιο σοβαρό, π.χ. σε κάναν Σάλα, Γιαννακόπουλο, Βαρδινογιάννη, Μαρινάκη κλπ που είναι μέλη ΔΣ και όλο και τσιμπάνε τίποτα ψιλά για τσιγάρα και να δούνε κάποια στιγμή ότι τους δηλώνεις ως ...πλανόδιους εφημεριδοπώλες επαρχιών σε ΚΑΔ με αυγά, λίπη, βρώσιμες ελιές και γαλακτομικά προϊόντα...

Και θα σου λένε, τι μαλάκας είσαι, δεν ξέρεις τη δουλειά σου; Πουλάω εγώ εφημερίδες στον Τύρναβο ωρέ ζαγάρ'; :)

άμα δεν  βάλουν doctor νέο πακέτο ,αντί για όνομα  ασφαλισμένου ,γράψε (ΑΜΟΙΒΕΣ Δ.Σ.) πουθενά αλλού δεν υπάρχουν παρατηρήσεις.

και αν δε, το κάνει επαλήθευση από την ΓΓΔΕ,οπότε πας και ...μητρώο!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, doctor said:

ΜΕΛΗ ΔΣ ΑΕ που λαμβάνουν αμοιβές.

 

Το θέμα είναι ότι στον ΚΠΚ αυτόν, είναι συνδυασμένος ο κωδικός ειδικότητας 911120 που τιτλοφορείται "Πλανόδιοι Εφημεριδοπώλες Επαρχιών".  Ο ΚΑΔ είναι 5132 "Χονδρικό εμπόριο, γαλακτοκομικών προϊόντων, αυγών, βρώσιμων ελαιών και λιπών, καφέ, τσαγιού, κακάο, μπαχαρικών και προϊόντων καπνού. Εκτός ασφαλιστικής περιοχής ΤΕΑΥΕΚ ή ΤΕΥΑΥΕΤ".

 

Συμπεριλαμβάνονται όοοοοοοοολα τα καπνά ?;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 λεπτά πριν , agrevelos said:

Συμπεριλαμβάνονται όοοοοοοοολα τα καπνά ?;)

Εξαιρούνται οι νομοί Μεσσηνίας, Ηλείας και Ρεθύμνου για τους οποίους θα εισαχθεί προς ψήφιση στη βουλή ειδική τροπολογία με τη μορφή του κατεπείγοντος.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 ώρες πριν, SAIDONAMESSHNIA said:

Ανάλογα με το πως κυμαίνονται οι ασφάλειες ανάλογα θα κυμαίνονται και τα ποσά που θα αφαιρούν από τα έσοδα οι επιχειρήσεις. Απλώς στις ΙΚΕ έχεις την επιπλέον φορολόγηση του μερίσματος.

Σίγουρα το να μην έχεις το φόβου της δέσμευσης της περιουσίας σου όπως στης Ο.Ε είναι το πλέον σημαντικό στην δημιουργία ΙΚΕ  (μόνο ως προς τρίτους-για χρέη στο δημόσιο δεσμεύονται απεριόριστα ο διαχειριστής ή μονοπρόσωπος εταίρος) 

Έτσι και αλλιώς σιγά σιγά οδηγούμαστε στο διπλογραφικό σύστημα 

Καλησπέρα, τελικά έχουμε βγάλει συμπέρασμα οτι τα μερίσματα (ΕΠΕ,ΑΕ,ΙΚΕ) θα έχουν κρατήσεις ΕΦΚΑ? Είναι μια πολύ σημαντική παράμετρος για το είδος τις εταιρείας που πρέπει να υπάρχει. Προσωπική άποψη δεν θα υπάρχουν εισφορές ΕΦΚΑ στο μέρισμα , εκτός ίσως  των περιπτώσεων που είναι και διαχειριστής ή μέλος ΔΣ με πανω από 3% και λαμβάνει αμοιβές διοίκησης .  Αλλά και πάλι υπάρχουν και αυτοί που δεν είναι διαχειριστές ή στο ΔΣ και λαμβάνουν μόνο μέρισμα........ Μπάχαλο και είμαστε ήδη Φεβρουάριο.. μέχρι Δεκέμβριο 2017 που θα καταλήξουμε έχουμε ακόμα πολύ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δε μου λέτε ρε παιδιά, αυτός που δεν είναι απογεγραμμένος στο ικα -συγνώμη εφκα-  σαν εργοδότης πως θα στείλει ΑΠΔ? μήπως πρέπει να πάει να απογραφεί τώρα ? κι αν ναι θα είναι εκπρόθεσμος για 1/1/17 ?

και μήπως θα πρ'επει να στείλει  και πρόσληψη-πίνακα στο εργάνη ?

μήπως θα μας τρελάνουν ???  ρωτάω εγώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
18 λεπτά πριν , pilot said:

δε μου λέτε ρε παιδιά, αυτός που δεν είναι απογεγραμμένος στο ικα -συγνώμη εφκα-  σαν εργοδότης πως θα στείλει ΑΠΔ? μήπως πρέπει να πάει να απογραφεί τώρα ? κι αν ναι θα είναι εκπρόθεσμος για 1/1/17 ?

και μήπως θα πρ'επει να στείλει  και πρόσληψη-πίνακα στο εργάνη ?

μήπως θα μας τρελάνουν ???  ρωτάω εγώ

για αμοιβές ΔΣ λες?  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
8 λεπτά πριν , PROAKIS said:

για αμοιβές ΔΣ λες?  

ναι, για τους κανονικούς μισθωτούς ευτυχώς δεν ξέχασα να απογραφώ

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 λεπτά πριν , pilot said:

ναι, για τους κανονικούς μισθωτούς ευτυχώς δεν ξέχασα να απογραφώ

 

από τεχνικής άποψης για να μπορείς να στείλεις ΑΠΔ πρέπει να κάνεις απογραφή.

πας στο ΕΦΚΑ και ρωτάς. έχω ΔΣ τι δικαιολογητικά φέρνω για απογραφή?

(αν δεν φας ξύλο και βρεις άκρη ,καρφί σε πρακτορείο για τζόκερ).

πέρα από την πλάκα ,πάρε μαζί σου και την απόφαση ΓΣ που ορίζει τις αμοιβές στον Α ,στον Β κλπ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ,μιλάμε για εταιρείες που έχουν αμοιβές και δεν έχουν απογραφεί για απασχόληση μισθωτών.

οι υπόλοιπες που υπέβαλαν ΑΠΔ για μισθωτούς δεν έχεις πρόβλημα.  λογικά θα βγουν νέα πακέτα οπότε θα ξεχωρίζουν οι ΔΣ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 λεπτά πριν , PROAKIS said:

ερώτηση.

μισθωτός κανονικός ,αργότερα έγινε μέτοχος και τώρα ΔΣ τι κάνει?

παραμένει μισθωτός ή πάει αμοιβές ΔΣ?

Σιγα σιγά θα μάθουμε . Υπομονή       :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, PROAKIS said:

από τεχνικής άποψης για να μπορείς να στείλεις ΑΠΔ πρέπει να κάνεις απογραφή.

πας στο ΕΦΚΑ και ρωτάς. έχω ΔΣ τι δικαιολογητικά φέρνω για απογραφή?

(αν δεν φας ξύλο και βρεις άκρη ,καρφί σε πρακτορείο για τζόκερ).

πέρα από την πλάκα ,πάρε μαζί σου και την απόφαση ΓΣ που ορίζει τις αμοιβές στον Α ,στον Β κλπ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ,μιλάμε για εταιρείες που έχουν αμοιβές και δεν έχουν απογραφεί για απασχόληση μισθωτών.

οι υπόλοιπες που υπέβαλαν ΑΠΔ για μισθωτούς δεν έχεις πρόβλημα.  λογικά θα βγουν νέα πακέτα οπότε θα ξεχωρίζουν οι ΔΣ.

Με την έναρξη της απασχόλησης προσωπικού, που υπάγεται στην ασφάλιση του Ε.Φ.Κ.Α., ο εργοδότης υποχρεούται να απογράφεται στα Μητρώο ΕργοδοτώνΕισφερόντων.Ο εργοδότης υποβάλλει την αίτηση απογραφής στο Υποκατάστημα/
Παράρτημα/Γ.Κ.Α Ι.Κ.Α. Ε.Τ.Α.Μ., στην ασφαλιστική περιοχή του οποίου βρίσκεται η έδρα της επιχείρησής του, ανεξάρτητα αν απασχολεί ή όχι προσωπικό σ' αυτή.

Τελικά τι κάνουμε ????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, PROAKIS said:

από τεχνικής άποψης για να μπορείς να στείλεις ΑΠΔ πρέπει να κάνεις απογραφή.

πας στο ΕΦΚΑ και ρωτάς. έχω ΔΣ τι δικαιολογητικά φέρνω για απογραφή?

(αν δεν φας ξύλο και βρεις άκρη ,καρφί σε πρακτορείο για τζόκερ).

πέρα από την πλάκα ,πάρε μαζί σου και την απόφαση ΓΣ που ορίζει τις αμοιβές στον Α ,στον Β κλπ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ,μιλάμε για εταιρείες που έχουν αμοιβές και δεν έχουν απογραφεί για απασχόληση μισθωτών.

οι υπόλοιπες που υπέβαλαν ΑΠΔ για μισθωτούς δεν έχεις πρόβλημα.  λογικά θα βγουν νέα πακέτα οπότε θα ξεχωρίζουν οι ΔΣ.

Λογικά. Λογικά. ΛΟ-ΓΙ-ΚΑ. Λ-ο-γ-ι-κ-α. Λογικά στο ΙΚΑ-ΕΦΚΑ. Λογικά στο ΙΚΑ-ΕΦΚΑ; ΛΟΓΙΚΑΑΑΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΦΚΑΑΑΑ!

Όχι. Η Λογική δεν τους ξέρει τους κυρίους... :)

Εγώ λέω να μη σταλεί ΑΠΔ για τον Ιανουάρι για την περίπτωση αυτή. Ας θεωρηθεί ότι έλαβε τις αμοιβές όλες 28/2, οπότε θα στείλεις μια και καλή με την ΑΠΔ του Φεβρουαρίου όταν ....λογικά (!!!!) θα έχουν βγει νέα πακέτα για τους ΔΣ. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, SOTPAR said:

Με την έναρξη της απασχόλησης προσωπικού, που υπάγεται στην ασφάλιση του Ε.Φ.Κ.Α., ο εργοδότης υποχρεούται να απογράφεται στα Μητρώο ΕργοδοτώνΕισφερόντων.Ο εργοδότης υποβάλλει την αίτηση απογραφής στο Υποκατάστημα/
Παράρτημα/Γ.Κ.Α Ι.Κ.Α. Ε.Τ.Α.Μ., στην ασφαλιστική περιοχή του οποίου βρίσκεται η έδρα της επιχείρησής του, ανεξάρτητα αν απασχολεί ή όχι προσωπικό σ' αυτή.

Τελικά τι κάνουμε ????

Για πήγαινε μια βόλτα στο ΙΚΑΕΦΚΑ να κόψεις κίνηση. Θα σε κοιτάνε περίεργα, να το ξέρεις και θα σου απαντήσουν ότι δεν ξέρουν ακόμα... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, PROAKIS said:

ερώτηση.

μισθωτός κανονικός ,αργότερα έγινε μέτοχος και τώρα ΔΣ τι κάνει?

παραμένει μισθωτός ή πάει αμοιβές ΔΣ?

Ήταν μισθωτός. Έγινε αποχώρηση ή απόλυση, σωστά; Οπότε πάει η σύμβαση εξαρτημένης εργασίας.

Μετά μπήκε μέλος ΔΣ και άρχισε να λαμβάνει αμοιβές μελών ΔΣ. Σωστά; 

Άρα, πάει αμοιβές ΔΣ. Πως θα παρέμενε μισθωτός αν η εργασιακή σχέση έχει τερματιστεί; 

Το θέμα είναι, το έθιξε πολύ σωστά ο Μπούρλος στη σημερινή του συνέντευξη στο taxheaven, ότι αν ο δικός σου δεν έχει αλλού μισθωτή απασχόληση και αυτό είναι το μόνο του εισόδημα, τότε ο ΙΚΑΣΕΦΚΑΣ μπορεί να θεωρήσει αυτού του είδους την απασχόληση ως σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, ειδικά αν κάποια στιγμή η ΓΣ παύσει τις αμοιβές του και αυτός πάει στραβωμένος σε κανα ΣΕΠΕ ΙΚΑ ΟΑΕΔ ΟΗΕ και αρχίσει τα γνωστά, ότι να, εγώ ήμουν εργαζόμενος και με εξανάγκασαν να αποχωρήσω για να γίνω μέλος ΔΣ και να λαμβάνω αμοιβές μελών ΔΣ που έχουν χαμηλότερο (ή και καθόλου μέχρι 31/12/2016) ασφαλιστικό κόστος κλπ κλπ.  

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οι αμοιβές ΔΣ θα συνεχίσουν να έχουν και χαρτόσημο ??  και γιατί όχι θα έλεγα εγώ

αν ναι μιλάμε όχι για 34,10 αλλα για 35,20% επιβάρυνση

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...