Jump to content
  • 0
ATHABA

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕΛΟΣ ΔΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ

Question

Μέλος ΔΣ Α.Ε. αμειβομενος ως μισθωτός το 2016 με κρατήσεις ΙΚΑ 41,06 από 1.1.2017 οι κρατήσεις του θα ειναι 34,10 ως μέλος ΔΣ ή 41,06?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 1
42 λεπτά πριν , PETROS GRIVAS said:

Καλημέρα SOTHRIS,το μέλος ΔΣ είναι και μέτοχος άνω του 3% όντως.Οι αμοιβές πού παίρνει και για τις οποίες θα αποδοθούν ασφαλιστικές εισφορές με την εγκύκλιο Νο4 εφκα,είναι πολύ παραπάνω απο το κατότατο όριο.Άρα θα πληρώσει με βάση το άρθρο 38 εισφορές.Το ειδοποιητήριο παίρνει ώς βάση το 586,08 επί 26,95% συν τα 10,00 οαεδ,γιατί δεν βρήκε ποσό το 2015 σε μερίσματα (εδώ πάνε οι ζημιές) και ούτε έγινε διανομή παλαιοτέρων ετών.Αρα εδώ θα πληρώσει ουσιαστικά δύο εισφορές αλλά για την ίδια ιδιότητα.Εδώ βρίσκεται ο προβληματισμός μου.Αν φέτος διανεμηθούν μερίσματα  θα πληρώσει το επόμενο έτος α)για τα 586,08 πάλι  μόνο και μόνο επειδή είναι μέλος δσ και μετοχές ,άνω του 3% β) για τα μερίσματα ? γ) για τις αμοιβές με βάση την εγκύκλιο 4 του εφκα?

εάν δεν γίνονται οn-line οι αλλαγές είτε από ΔΟΥ ,είτε από τον ασφαλισμένο δεν μπορεί να δουλέψει το σύστημα.

στην περίπτωση αυτή,  ΔΣ και μέτοχος >3% ,άρα κατ'αρχάς το ελάχιστο. (τα μερίσματα παίζουν).

αν μπορούσε θα έπρεπε να δηλώσει ,από 01/01/2017 θα παίρνω αμοιβές άρα περιμένετε την Α.Π.Δ. και αν αυτές μεγαλύτερες του ελαχίστου με ξεχνάτε ως 39 και αναμείνατε εισφορές του 38.

στις 30/06 ξαναδηλώνει. τέλος οι αμοιβές ημερομηνία διακοπής 30/06/2017 και άρα επανέρχομαι στο 39.

οι "δηλώσεις" μπαίνω-βγαίνω στα ΔΣ -μπλοκάκια θεωρούνται οιονεί προσλήψεις-αποχωρήσεις του ΕΡΓΑΝΗ.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν αλλαζει κατι , ηταν και παραμενει -κλασσικος-μισθωτος  41,06

αν λαβει επι πλεον και αμοιβη,      αυτη  με   34,10

και  αν εχει > 3%       ,      26,95%        επι των  μερισματων

 

αλλη αποψη  ??

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δηλαδή  μέλος δσ με >3% ο οποίος μέχρι χτες πλήρωνε ΟΑΕΕ και παιρνει αμοιβές ΔΣ που μέχρι χτες δεν είχαν άλλες ασφαλιστικές εισφορές, για τις αμοιβές αυτές θα πληρώνει πλέον ΕΦΚΑ με 20% συν το 26,95% επι των μερισμάτων ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τι εννοείς συνάδερφε,  οτι θα στείλουμε ΑΠΔ για τις αμοιβες ΔΣ Ιανουαρίου με 34,10% και ταυτόχρονα θα πληρώσει και τις εισφορές του πρώην ΟΑΕΕ που θα του έρθουν με το ταχυδρομείο για τα περσυνά μερίσματα με 26,95% ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
26 λεπτά πριν , rea1 said:

τι εννοείς συνάδερφε,  οτι θα στείλουμε ΑΠΔ για τις αμοιβες ΔΣ Ιανουαρίου με 34,10% και ταυτόχρονα θα πληρώσει και τις εισφορές του πρώην ΟΑΕΕ που θα του έρθουν με το ταχυδρομείο για τα περσυνά μερίσματα με 26,95% ??

Αν εχει και συμμετοχή ανω του 3% σιγουρα ετσι θα γινει..

Απλα το ερωτημα μου ήταν άλλο... τι είναι αυτό που θα καθορίσει και δεν θα υπαρχει προβλημα με το ΕΦΚΑ ότι ενω το 2016 ηταν μισθωτός με κρατησεις 41,06(ενω ηταν και στο ΔΣ) ...τώρα ο μισθος αυτός λογω της ιδιοτητας του ΔΣ θα εχει μειωμενες εισφορες 34,10    και όχι πάλι του μισθωτου 41,06.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

O συγκεκριμένος αμοιβόταν ως μισθωτός λόγω του ότι ασκούσε κάποια άλλα καθήκοντα (πχ υπάλληλος γραφείου) παράλληλα που ήταν και μέλος ΔΣ χωρίς αμοιβή ?

τι άλλαξε φέτος ?  δεν ασκεί πλέον τα άλλα αυτά καθήκοντα και είναι μόνο μελος ΔΣ και πλέον αμοίβεται για τις παραστάσεις του στο ΔΣ μόνο ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 28/1/2017 at 3:08 ΜΜ, G.E.S. said:

και  αν εχει > 3%       ,      26,95%        επι των  μερισματων

 

αλλη αποψη  ??

 

 

 

Tην Παρασκευή απάντησες σε άλλο συνάδελφο , επί αυτού , και έγραψες ότι θα πληρώνει ΕΦΚΑ , με βάση το ελάχιστο όριο , του άρθρου 39 . Το 26,95 % επί του μερίσματος πως προέκυψε ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωτηρη  καλημερα

οποιος εχει   ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΑ ιδιοτητα ,  οπως αυτο το μελος Δ.Σ   με  >  3%

και αποκτα εισοδημα  απο μερισματα  , αυτο το εισοδημα  ,θεωρει - σχεδον-  βεβαιο ο εισηγητης

κ ΜΠΟΥΡΛΟΣ Δ.  οτι δεν θα αποφυγουμε την καταβολη εισφορων

επισης ,   και στην αμοιβη  διαχ/στη   Ο.Ε. , που θεωρειται βεβαιο οτι θα εχουν εφκα

-οπως ειχαμε  πει πριν λιγες ημερες, σε συζητηση  ,

 

 η  επιχειρηματολογια του κ.ΜΠΟΥΡΛΟΥ  ηταν  σαφης, για το  πνευμα των

γενικων διαταξεων του νομου

οτι  αν εχεις ασφαλιστεα ιδιοτητα , ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ , που προκυπτει

θα υπαγεται  σε εισφορες,  ειτε μερισμα ειτε αμοιβη

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν ένα μέλος Δ.Σ με λιγότερο όμως από 3% συμμετοχή στο κεφάλαιο λαμβάνει αμοιβή σε είδος πρέπει να υπολογιστούν εισφορές? Αν είχε πάνω από 3% θα υπολογίζαμε και στις παροχές αυτές (π.χ διαμονή σε ένα δωμάτιο του ξενοδοχείου) εισφορές? Επίσης είσαστε τόσο σίγουροι ότι το μέρισμα θα προστεθεί στον υπολογισμό της ασφαλιστικής βάσης? Το πνεύμα μπορεί να το λέει αλλά δεν είναι καθαρό φορολογητέο κέρδος ,έτσι δεν είναι? Μου φαίνεται τραβηγμένο να θεωρηθεί ,και ο μόνος λόγος που μπορεί να γίνει είναι όλη αυτή η ΙΚΕμανία που δημιουργήθηκε ,ακριβώς για να μειωθεί το ασφαλιστικό κόστος των διαχειριστών.Αν δεν ισχύει αυτό έγινε χωρίς λόγο. Αλλά με μια προσφυγή σε δικαστήριο δεν θα δικαιωθεί ο όποιος μερισματούχος? (λέω εγώ τώρα).....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα!!

 

Ρε παιδια οκ ολα με το ΔΣ να οικειοποιηθώ λιγο το θέμα και να ρωτήσω κι εγω που δεν εχω καταλάβει τπτ!!

1.Μισθωτός με ασφάλιση Τσμεδε..μέχρι τον 12/2016 υποβάλλαμε κανονικά στο τσμεδε τώρα θα πάει στην ΑΠΔ..αλλά δεν αλλάζει κάτι στις εισφορές ή όχι?

2. Μηχανικός με μπλοκάκι ασφάλιση τσμεδε μοναδικός εργοδότης εγω...τι κάνω οεοε??

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τα μέλη του Δ.Σ θα καταβάλουν για υγειονομική περίθαλψη 7,10% επι των αμοιβών τους,και θα καταβάλουν και στον ΟΑΕΕ όταν είναι μέτοχοι > 3% ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, G.E.S. said:

Σωτηρη  καλημερα

οποιος εχει   ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΑ ιδιοτητα ,  οπως αυτο το μελος Δ.Σ   με  >  3%

και αποκτα εισοδημα  απο μερισματα  , αυτο το εισοδημα  ,θεωρει - σχεδον-  βεβαιο ο εισηγητης

κ ΜΠΟΥΡΛΟΣ Δ.  οτι δεν θα αποφυγουμε την καταβολη εισφορων

επισης ,   και στην αμοιβη  διαχ/στη   Ο.Ε. , που θεωρειται βεβαιο οτι θα εχουν εφκα

-οπως ειχαμε  πει πριν λιγες ημερες, σε συζητηση  ,

 

 η  επιχειρηματολογια του κ.ΜΠΟΥΡΛΟΥ  ηταν  σαφης, για το  πνευμα των

γενικων διαταξεων του νομου

οτι  αν εχεις ασφαλιστεα ιδιοτητα , ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ , που προκυπτει

θα υπαγεται  σε εισφορες,  ειτε μερισμα ειτε αμοιβη

 

 

 

 

 

 

 

Οκ είναι θέση με βάση τις εκτιμήσεις κάποιων . Ωστόσο για να ισχύσει αυτό απαιτείται αλλαγή στο νόμο. Αλλά ως ενδεχόμενο υφίσταται και αυτή η πληροφορία .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Aς ζητήσω και εγώ την γνώμη σας , μπάς και βγει κάποια άκρη.

Εχω μέλος Δ.Σ. με ποσοστό συμμετοχής >3% το οποίο (ως νέος ασφαλισμένος μετά την 31.12.93) είχε επιλέξει ως κύριο ταμείο ασφάλισης τον ΟΑΕΕ στον οποίο κατέβαλε εισφορές.

Παράλληλα απασχολείτο και απασχολείται  στην επιχείρηση ως μισθωτός καταβάλλοντας στο ΙΚΑ τα συνεισπρατόμενα (για ανεργία στράτευση κλπ)

Επειδή για την συμμετοχή του στο Δ.Σ. δεν λαμβάνει αμοιβή , και καθώς  , λόγω ζημιών , δεν είχε εισόδημα απο μερίσματα το έτος 2015 , τα εισοδήματά του προέρχονταν μόνο απο την αμοιβή του ως μισθωτός.

Ερώτηματα.

1. Τί εισφορές θα καταβάλει ως μέλος Δ.Σ. με ποσοστό συμμετοχής στο μετοχικό κεφάλαιο >3% απο την στιγμή που απο την ιδιότητά του αυτή δεν είχε εισόδημα ?

α.το κατώτερο ? 

β. θα του στείλουν ειδοποίηση για το καταβλητέο ?

γ. Με βάση το εισόδημα του 2015 ασχέτως αν αυτο προέρχεται απο μισθωτές υπηρεσίες.

2. Επειδή εξακολουθεί να απασχολείται και ως μισθωτός τι εισφορές θα καταβάλει για αυτή του την ιδιότητα ?

α. Οτι κατέβαλε μέχρι τώρα ? δηλαδή τα συνεισπρατόμενα  ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ σε χρήμα - ΕΤΕΑΕΠ - ΟΑΕΔ - ΟΕΚ - ΟΕΕ  ,με ΚΠΚ 129

Σημειωτέον οτι στην παρ.5 του άρθρου 38 προβλέπεται 

5.Δεν αναπροσαρμόζονται και παραμένουν στο ύψος που προβλεπόταν ..............καθώς και όσοι για την απασχόλησή τους δεν υπάγονταν στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ , αλλά υπάγονταν είτε αποκλειστικά και μόνο για τον κίνδυνο του ατυχήματος είτε εκτός αυτού και στον κλάδο παροχών ασθενείας σε είδος..............

ενώ δεν αναφέρεται κάτι για  ΑΣΘΕΝΕΙΑ σε χρήμα - ΕΤΕΑΕΠ - ΟΑΕΔ - ΟΕΚ - ΟΕΕ 

2. Πλήρεις εισφορές μισθωτού ?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, agrevelos said:

Aς ζητήσω και εγώ την γνώμη σας , μπάς και βγει κάποια άκρη.

Εχω μέλος Δ.Σ. με ποσοστό συμμετοχής >3% το οποίο (ως νέος ασφαλισμένος μετά την 31.12.93) είχε επιλέξει ως κύριο ταμείο ασφάλισης τον ΟΑΕΕ στον οποίο κατέβαλε εισφορές.

Παράλληλα απασχολείτο και απασχολείται  στην επιχείρηση ως μισθωτός καταβάλλοντας στο ΙΚΑ τα συνεισπρατόμενα (για ανεργία στράτευση κλπ)

Επειδή για την συμμετοχή του στο Δ.Σ. δεν λαμβάνει αμοιβή , και καθώς  , λόγω ζημιών , δεν είχε εισόδημα απο μερίσματα το έτος 2015 , τα εισοδήματά του προέρχονταν μόνο απο την αμοιβή του ως μισθωτός.

Ερώτηματα.

1. Τί εισφορές θα καταβάλει ως μέλος Δ.Σ. με ποσοστό συμμετοχής στο μετοχικό κεφάλαιο >3% απο την στιγμή που απο την ιδιότητά του αυτή δεν είχε εισόδημα ?

α.το κατώτερο ? 

β. θα του στείλουν ειδοποίηση για το καταβλητέο ?

γ. Με βάση το εισόδημα του 2015 ασχέτως αν αυτο προέρχεται απο μισθωτές υπηρεσίες.

2. Επειδή εξακολουθεί να απασχολείται και ως μισθωτός τι εισφορές θα καταβάλει για αυτή του την ιδιότητα ?

α. Οτι κατέβαλε μέχρι τώρα ? δηλαδή τα συνεισπρατόμενα  ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ σε χρήμα - ΕΤΕΑΕΠ - ΟΑΕΔ - ΟΕΚ - ΟΕΕ  ,με ΚΠΚ 129

Σημειωτέον οτι στην παρ.5 του άρθρου 38 προβλέπεται 

5.Δεν αναπροσαρμόζονται και παραμένουν στο ύψος που προβλεπόταν ..............καθώς και όσοι για την απασχόλησή τους δεν υπάγονταν στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ , αλλά υπάγονταν είτε αποκλειστικά και μόνο για τον κίνδυνο του ατυχήματος είτε εκτός αυτού και στον κλάδο παροχών ασθενείας σε είδος..............

ενώ δεν αναφέρεται κάτι για  ΑΣΘΕΝΕΙΑ σε χρήμα - ΕΤΕΑΕΠ - ΟΑΕΔ - ΟΕΚ - ΟΕΕ 

2. Πλήρεις εισφορές μισθωτού ?

 

 

Γνώμη: Πλήρεις εισφορές μισθωτού και τίποτε άλλο (αν καλύπτονται τα ελάχιστα) μέχρι να πάρει αμοιβές ΔΣ ή μερίσματα.Την απαλλαγή την είχε από το άρθρο 39 του 2084 που καταργήθηκε, οπότε πάει στο 38 του 4387 υποχρεωτικά.

Για την ιδιότητα του μετόχου και μέλους, θα πλήρωνε τα ελάχιστα αν δεν τα κάλυπτε από τη μισθωτή. Αν πάρει αμοιβή ή μέρισμα αλλάζει το πράγμα. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 ώρες πριν, ponzi said:

Για την ιδιότητα του μετόχου και μέλους, θα πλήρωνε τα ελάχιστα αν δεν τα κάλυπτε από τη μισθωτή. Αν πάρει αμοιβή ή μέρισμα αλλάζει το πράγμα. 

Aν πάρει μερίσμα πήρε . Είναι ασφαλιστικά αδιάφορο . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
48 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Aν πάρει μερίσμα πήρε . Είναι ασφαλιστικά αδιάφορο . 

Σωτήρη είσαι σίγουρος για αυτό. Μακάρι δηλαδή αλλά η  Εγκύκλιος Ε.Φ.Κ.Α. αρ. 1/2017 άλλα δείχνει.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο..

 

Ξέρουμε πως θα αντιμετωπιστούν στην ΑΠΔ αρχής γενομένης από Ιανουάριο 2017 οι αμοιβές που εισέπραταν τα μέλη Δ.Σ Α.Ε (που μέχρι σήμερα δεν είχαν ασφαλιστικές εισφορές πέρα απο ΟΑΕΕ)   είτε με ποσοστό

3> είτε με ποσοστό 3< ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 30/1/2017 at 11:40 ΜΜ, ponzi said:

Σωτήρη είσαι σίγουρος για αυτό. Μακάρι δηλαδή αλλά η  Εγκύκλιος Ε.Φ.Κ.Α. αρ. 1/2017 άλλα δείχνει.

 

Αρθρο 36 Παράλληλη ασφάλιση

1. Ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην ασφάλιση, για τους οποίους προκύπτει βάσει γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, υποχρεωτική ασφάλιση σε δύο ή περισσότερους φορείς, τομείς, κλάδους και λογαριασμούς ασφάλισης που εντάσσονται στον Ε.Φ.Κ.Α., καταβάλλουν για κάθε αναληφθείσα επαγγελματική δραστηριότητα τις προβλεπόμενες ασφαλιστικές εισφορές, όπως αυτές καθορίζονται από τον παρόντα νόμο. Στην περίπτωση αυτή για τις πλέον της πρώτης αναληφθείσες επαγγελματικές δραστηριότητες δεν εφαρμόζεται η υποχρέωση καταβολής ελάχιστης μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς.

2. Ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην κοινωνική ασφάλιση, που παρέχουν εξαρτημένη εργασία και ταυτόχρονα αυταπασχολούνται σε δραστηριότητες για τις οποίες υπάγονταν ή θα υπάγονται βάσει γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση ενός φορέα, τομέα, κλάδου και λογαριασμού ασφάλισης που εντάσσονται στον Ε.Φ.Κ.Α., καταβάλλουν υπέρ του Ε.Φ.Κ.Α.: α) μηνιαία ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 38, για το εισόδημα που προέρχεται από τη διαρκή σχέση παροχής υπηρεσιών

Ητοι Πλήρεις εισφορές , όπως  το αντιλαμβάνομαι

και β) ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 39, για το εισόδημα, εφόσον υπάρχει, από άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος, για το οποίο εκδίδονται δελτία παροχής υπηρεσιών, τιμολόγια ή αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Στην περίπτωση αυτή δεν εφαρμόζεται η παρ. 3 του άρθρου 39.

Ητοι (όπως αντιλαμβάνομαι) και αφου δεν υπάρχουν δελτία παροχής υπηρεσιών, τιμολόγια ή αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης , και δεν υπάρχει εισόδημα δεν καταβάλονται εισφορες και δεν εφαρμόζεται η διαταξη της παρ. 3 του άρθρου 39, περί ελάχιστης εισφοράς.

Επειδή Επίσης  σύμφωνα με την παρ.7 εδάφιο β του άρθρου 39

7. Υποχρέωση εισφοράς κατά τα οριζόμενα στο παρόν άρθρο σχετικά με τις εισφορές αυτοπασχολουμένων και ελεύθερων επαγγελματιών έχουν, πέραν των προσώπων της παραγράφου 1 του άρθρου (39) στην οποία ορίζεται ότι

 (Αρθρο 39Παρ.1. α. Από 1.1.2017, το ποσοστό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς για τον κλάδο

κύριας σύνταξης, που καταβάλλουν τα πρόσωπα, παλαιοί και νέοι ασφαλισμένοι κατά τη διάκριση

του Ν. 2084/1992, τα οποία υπάγονται ή θα υπάγονταν, σύμφωνα με τις γενικές ή ειδικές ή καταστατικές διατάξεις, όπως ίσχυαν ως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε.,

ανέρχεται μηνιαίως σε ποσοστό 20%)

και

β. Τα μέλη του Δ.Σ. των Α.Ε. με αντικείμενο επιχειρήσεως επαγγελματική, βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα σε όλη την Επικράτεια, εφόσον αυτά είναι μέτοχοι κατά ποσοστό 3% τουλάχιστον

σε συνδυασμό με την παρ. 3 του άρθρου 39, περί ελάχιστης εισφοράς  και επειδή το συγκεκριμένο μέλος του Δ.Σ. υπήγετο στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ , αλλά από την δραστηριότητά του αυτή δεν αποκόμισε εισόδημα κατά το έτος 2015 , υποχρεούται ? στην καταβολή των ελάχιστων εισφορών.

Διατελώ εν πλήρει συγχύση , και τείνω να πιστέψω ότι ή το δικό μου IQ είναι χαμηλό ή το δικό τους υψηλό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
57 λεπτά πριν , agrevelos said:

 

σε συνδυασμό με την παρ. 3 του άρθρου 39, περί ελάχιστης εισφοράς  και επειδή το συγκεκριμένο μέλος του Δ.Σ. υπήγετο στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ , αλλά από την δραστηριότητά του αυτή δεν αποκόμισε εισόδημα κατά το έτος 2015 , υποχρεούται ? στην καταβολή των ελάχιστων εισφορών.

Διατελώ εν πλήρει συγχύσει , και τείνω να πιστέψω ότι ή το δικό μου IQ είναι χαμηλό ή το δικό τους υψηλό.

Μέχρι πρότινος, για την περίπτωση που περιγράφετε πίστευα ότι θα είχαμε τις πλήρεις εισφορές μισθωτού για την εξαρτημένη εργασία και την ελάχιστη εισφορά για το μέλος ΔΣ-μέτοχο. Ο Μπούρλος προχθές είπε ότι δεν θα έχουμε ελάχιστο αν αυτό καλύπτεται από τη μισθωτή εργασία. Το στηρίζει προφανώς στην παρ. 1 του άρθρου 36. Αν λάβει αμοιβή θα έχει εισφορές και κρατήσεις του 38 επί της αμοιβής. Αν λάβει μέρισμα θα έχει εισφορές του 39 επί του μερίσματος-χωρίς αυτό να είναι απολύτως βέβαιο ακόμη. Σε κάθε περίπτωση το πλαφόν είναι ένα για όλα αυτά, αλλά και το κατώτατο όριο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα, μισθωτός με μερική απασχόληση και συγχρόνως εταίρος σε Ο.Ε.

Θα έχει κανονικά τις κρατήσεις του από το ΙΚΑ όπως ήταν μέχρι τώρα

Και σαν εταίρος θα πηγαίνει με το 26,95% ανάλογα με τα ποσοστά του και τα κέρδη της εταιρείας

Κάνω κάπου λάθος ??

Γιατί το αρχίζω να αμφιβάλω και για όλα σιγά σιγά 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
8 λεπτά πριν , ponzi said:

Μέχρι πρότινος, για την περίπτωση που περιγράφετε πίστευα ότι θα είχαμε τις πλήρεις εισφορές μισθωτού για την εξαρτημένη εργασία και την ελάχιστη εισφορά για το μέλος ΔΣ-μέτοχο. Ο Μπούρλος προχθές είπε ότι δεν θα έχουμε ελάχιστο αν αυτό καλύπτεται από τη μισθωτή εργασία. Το στηρίζει προφανώς στην παρ. 1 του άρθρου 36. Αν λάβει αμοιβή θα έχει εισφορές και κρατήσεις του 38 επί της αμοιβής. Αν λάβει μέρισμα θα έχει εισφορές του 39 επί του μερίσματος-χωρίς αυτό να είναι απολύτως βέβαιο ακόμη. Σε κάθε περίπτωση το πλαφόν είναι ένα για όλα αυτά, αλλά και το κατώτατο όριο.

Μάλλον προς αυτό κατατείνω.

Ιδωμεν. 

Η σύγχυση μου συνεχίζεται

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λέω να προσθέσω ένα νέο ΚΑΔ  στις δραστηριότητες μου...

Χαρτομαντεία,Διάβασμα του καφέ κλπ

Πιο πολλές ελπίδες έχω έτσι να απαντήσω στους πελάτες μου παρά όταν διαβάζω τις εγκυκλίους 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
50 λεπτά πριν , SAIDONAMESSHNIA said:

Λέω να προσθέσω ένα νέο ΚΑΔ  στις δραστηριότητες μου...

Χαρτομαντεία,Διάβασμα του καφέ κλπ

Πιο πολλές ελπίδες έχω έτσι να απαντήσω στους πελάτες μου παρά όταν διαβάζω τις εγκυκλίους 

Ατύχησες 

Για το διάβασμα του καφέ , και μάλιστα του Φραπέ , για το ασφαλιστικό , τα πνευματικά δικαιώματα τά έχει ο  SOTIRIS

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, ponzi said:

Μέχρι πρότινος, για την περίπτωση που περιγράφετε πίστευα ότι θα είχαμε τις πλήρεις εισφορές μισθωτού για την εξαρτημένη εργασία και την ελάχιστη εισφορά για το μέλος ΔΣ-μέτοχο. Ο Μπούρλος προχθές είπε ότι δεν θα έχουμε ελάχιστο αν αυτό καλύπτεται από τη μισθωτή εργασία. Το στηρίζει προφανώς στην παρ. 1 του άρθρου 36. Αν λάβει αμοιβή θα έχει εισφορές και κρατήσεις του 38 επί της αμοιβής. Αν λάβει μέρισμα θα έχει εισφορές του 39 επί του μερίσματος-χωρίς αυτό να είναι απολύτως βέβαιο ακόμη. Σε κάθε περίπτωση το πλαφόν είναι ένα για όλα αυτά, αλλά και το κατώτατο όριο.

Αν δεν είναι βέβαιο ακόμη , κατά τον κ. Μπούρλο που συμμετείχε στις σχετικές συζητήσεις και επιτροπές , φαντάσου τι γίνεται και με τους άλλους που δεν συμμετείχαν και προσπαθούν να γράψουν τις εφαρμοστικές εγκυκλίους .:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×