Jump to content
  • 0

ασφαλιστικές εισφορές μελών ΔΣ


Question

Καλησπέρα σε όλους,

μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνεται πλέον με τις αμοιβές μελών ΔΣ ως προς την ασφάλισή τους ?

ισχύει το 13,33+6,67 = 20%. Θα πρέπει να μπουν στην απδ, και με τι πακετο κάλυψης ?

οι συγκεκριμένοι αν έχουν ποσοστό άνω του 3% στο κεφάλαιο θα συνεχίσουν να πληρώνουν και ΟΑΕΕ (ΕΦΚΑ) ξεχωριστά ?

Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
6 λεπτά πριν , rea1 said:

ααΚαλησπέρα σε όλους,

μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνεται πλέον με τις αμοιβές μελών ΔΣ ως προς την ασφάλισή τους ?

ισχύει το 13,33+6,67 = 20%. Θα πρέπει να μπουν στην απδ, και με τι πακετο κάλυψης ?

οι συγκεκριμένοι αν έχουν ποσοστό άνω του 3% στο κεφάλαιο θα συνεχίσουν να πληρώνουν και ΟΑΕΕ (ΕΦΚΑ) ξεχωριστά ?

Το ποσοστό μάλλον είναι 26,95% και βέβαια θα πληρώνει ΟΑΕΕ αφού έχει ποσοστό > 3%

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτό θα ισχύσει και για τις αμοιβές διαχειριστών Ο.Ε. ?  Αν γίνει έτσι συμφέρει πλέον να λαμβάνουν αμοιβές ?

θα βγει νέο πακετο κάλυψης στην ΑΠΔ ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

οι αμοιβές διαχειριστών  θα αθροιζονται  με τα κερδη απο την συμμετοχη τους στην  οε και ολα μαζι     χ  26,95 %

αρα  πως συμφερει  ???   αφου πλεον η αμοιβη θα εχει   ΕΦΚΑ  ??

ναι, αν υπαρχουν  ζημιες  και βγει  αμοιβη  ως   7031    ευρω 

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, SOTPAR said:

Από το σεμινάριο.Αμοιβες Δ.Σ  Ποσοστό 27,10%  και 7% Επικουρικό.

για αμοιβη διαχειρ  σε     Ο.Ε.   μιλαγαμε με την  ΡΕΑ 

που οπως αναφερθηκε ειναι πολυ δυσκολο να "ξεφυγουν" απο 

τον     ΕΦΚΑ     !!!!!

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Βασικά ενδιαφέρομαι (όπως και πολλοί συνάδερφοι φυσικά) για αμοιβές ΔΣ τόσο σε ΑΕ όσο και εμοιβές διαχειριστών ΟΕ

Πρέπει να δώσω για Ιανουάριο και δεν ξέρω πως να τις αντιμετωπίσω

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Αμοιβές αιρετών μελών Δ.Σ. συνεταιρισμού ραδιοταξί, οι οποίοι κατέχουν συνεταιριστική μερίδα, και οι οποίοι πληρώνουν τον παλιό ΟΑΕΕ ως εκμεταλλευτές ταξί, έχουν ασφαλιστικές εισφορές για τις αμοιβές που λαμβάνουν από τον συνεταιρισμό? Και αν ναι, πάνε με το άρθρο 38 ή το 39? Ευχαριστώ πολύ.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...