Jump to content
  • 0
MNT

ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ

Question

Λογιστής εγγραμμένος στο οικονομικό επιμελητήριο το 2015 είναι μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας και το 2017 είναι μόνο ελεύθερος επαγγελματίας. Τι θα πληρώνει το Α εξάμηνο το 2017 και αν το 2016 έχει ζημιά σαν ελεύθερος επαγγελματίας και είναι μισθωτός, το Β εξάμηνο το 2017 είναι πάλι μισθωτός. Τι θα πληρώσει???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
5 ώρες πριν, KABONTOROS said:

ARURO 36

2. Ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην κοινωνική ασφάλιση, που παρέχουν εξαρτημένη εργασία και ταυτόχρονα αυταπασχολούνται σε δραστηριότητες για τις οποίες υπάγονταν ή θα υπάγονται βάσει γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση ενός φορέα, τομέα, κλάδου και λογαριασμού ασφάλισης που εντάσσονται στον Ε.Φ.Κ.Α., καταβάλλουν υπέρ του Ε.Φ.Κ.Α.: α) μηνιαία ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 38, για το εισόδημα που προέρχεται από τη διαρκή σχέση παροχής υπηρεσιών και β) ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 39, για το εισόδημα, εφόσον υπάρχει, από άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος, για το οποίο εκδίδονται δελτία παροχής υπηρεσιών, τιμολόγια ή αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Στην περίπτωση αυτή δεν εφαρμόζεται η παρ. 3 του άρθρου 39.

ARURO 39

3. Η μηνιαία ελάχιστη βάση υπολογισμού επί της οποίας υπολογίζεται το εκάστοτε προβλεπόμενο ποσοστό εισφοράς καθορίζεται με βάση το ποσό που αντιστοιχεί στον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών.
Ειδικά στην περίπτωση εφαρμογής της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου η ως άνω ελάχιστη μηνιαία βάση υπολογισμού αντιστοιχεί στο 70% επί του εκάστοτε προβλεπόμενου κατώτατου βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών.
Το υπόλοιπο της διαφοράς που προκύπτει από την καταβολή της μειωμένης, κατά το προηγούμενο εδάφιο της παραγράφου αυτής, εισφοράς σε σχέση με την προβλεπόμενη στο πρώτο εδάφιο της ίδιας παραγράφου αποτελεί ασφαλιστική οφειλή η οποία εξοφλείται σύμφωνα με την παράγραφο 2.
Στις περιπτώσεις ελεύθερου επαγγελματία ή αυτοπασχολούμενου που απασχολείται παράλληλα ως μισθωτός σε καθεστώς μερικής απασχόλησης, η κατά το πρώτο εδάφιο της παρούσας παραγράφου μηνιαία ελάχιστη βάση υπολογισμού διαμορφώνεται αφού αφαιρεθούν οι αποδοχές της μερικής απασχόλησης.
Ως προς το ανώτατο όριο ασφαλιστέου μηνιαίου εισοδήματος εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση η διάταξη της παρ. 2 του άρθρου 38.

ARURO 38

2. α. Το ανώτατο όριο ασφαλιστέων αποδοχών για τον υπολογισμό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς των μισθωτών και των εργοδοτών, συνίσταται στο δεκαπλάσιο του ποσού που αντιστοιχεί στον εκάστοτε προβλεπόμενο κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού, και σύμφωνα με τις ισχύουσες κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος διατάξεις, το δεκαπλάσιο του ποσού που αντιστοιχεί στο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών.
β. Το ανώτατο όριο της περίπτωσης α εφαρμόζεται και επί πολλαπλής μισθωτής απασχόλησης ή έμμισθης εντολής όσον αφορά στην εισφορά ασφαλισμένου.
γ. Η ελάχιστη μηνιαία βάση υπολογισμού επί της οποίας υπολογίζεται το εκάστοτε προβλεπόμενο ποσοστό εισφοράς των μισθωτών με πλήρη απασχόληση και των εργοδοτών τους, καθορίζεται με βάση το ποσό που αντιστοιχεί στον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών.

 

Αρα καταλαβαίνω οτι στις περιπτώσεις αυτές δεν ισχύει το ανώτατο όριο?

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ !!!

η κάτι δεν καταλαβαίνω?δηλαδή κάποιος που έχει ασφάλεια με το 38 και με το 39 ,το κατώτατο ΔΕΝ ισχύει αλλά ΙΣΧΥΕΙ το ανώτατο..............

εγω καταλαβα ακριβως το αντιθετο. Δηλαδη οταν καποιος εχει εισοδηματα απο μισθωτη, δεν εφαρμοζεται η ελαχιστη εισφορα των 158 ευρω ..ενω οταν εχει συνολικα εισοδηματα πανω απο 5860 ευρω τον μηνα οι εισφορες δεν μπορει να ξεπερνα τα 1580!!

πχ. μισθωτος με μηνιαιο μισθο 850 ευρω και ζημια απο ελ. επαγγελμα... ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΦΚΑ

Μισθωτος με μηνιαιο μισθο 850 και κερδη /μηνα 1000 ευρω απο ελ. επαγγελμα ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΦΚΑ 269,50

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καποιος που ειναι μισθωτος με μηνιαιο μισθο καθαρα 800 ευρω ,και κανει εναρξη ΤΩΡΑ ως ελ. επαγγελματιας ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την μισθωτη του εργασια... το 2017 τι εισφορες ΕΦΚΑ θα πήρωσει ? δεν αναφερομαι σε μπλοκακια.

απο οσα διαβασα καταλαβα οτι δεν θα πληρωσει εισφορες ΕΦΚΑ μεχρι να κανει δηλωση φορολογικου ετους 2017. 

καταλαβα σωστα ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 λεπτά πριν , Aes said:

Καποιος που ειναι μισθωτος με μηνιαιο μισθο καθαρα 800 ευρω ,και κανει εναρξη ΤΩΡΑ ως ελ. επαγγελματιας ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την μισθωτη του εργασια... το 2017 τι εισφορες ΕΦΚΑ θα πήρωσει ? δεν αναφερομαι σε μπλοκακια.

απο οσα διαβασα καταλαβα οτι δεν θα πληρωσει εισφορες ΕΦΚΑ μεχρι να κανει δηλωση φορολογικου ετους 2017. 

καταλαβα σωστα ?

πολυ καλα καταλαβες σε αυτό ,αλλά στο προηγούμενο.............

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 λεπτά πριν , KABONTOROS said:

πολυ καλα καταλαβες σε αυτό ,αλλά στο προηγούμενο.............

οταν λεμε...   Στην περίπτωση αυτή δεν εφαρμόζεται η παρ. 3 του άρθρου 39.  

εννοουμε οτι :

 

1)Αν ειχε το 2015 απο μισθωτες 12.000 και κερδη απο ελ. επαγγελματα 1000 ευρω θα πληρωσει ΕΦΚΑ

22,45 ΕΥΡΩ

2) Αν ειχε απο μισθωτες 12.000 και κερδη 10.000 απο ελ. επαγγελματα... θα πληρωσει ΕΦΚΑ 224,58

3) Αν ειχε απο μισθωτες 12.000 και κερδη 70.000 ( μεταξυ μας..σιγα μην ηταν ΚΑΙ μισθωτος ) θα πληρωνει ΕΦΚΑ... 1579 ΕΥΡΩ.

.... ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ ?????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει στο παρακάτω , παρακαλώ.

Σε μισθοδοσία επιχείρησης , έχω και έναν ηλεκτρονικό υπολογιστών για συντήρηση δικτύων , ο οποίος εργάζεται 3ωρο 5νθήμερο.

Παράλληλα όμως ασκεί την δραστηριότητα του και ατομικά ώς επαγγελματίας σε μόνιμη βάση.

Κάθε χρόνο , μου έφερνε απαλλακτικό από ΟΑΕΕ , οπότε στη ΑΠΔ τον καταχωρούσα με ειδική περίπτωση ασφάλισης : 41 και πακέτο κάλυψης : 133

Τώρα με τον ΕΦΚΑ μου έφερε ειδοποιητήριο εισφορών με 167,95.

Σε ποιά αντίστοιχα πακέτα και κωδικούς τον καταχωρώ πλέον στην ΑΠΔ ?

Θα του υπολογίσω εισφορές 20% στις αμοιβές που λαμβάνει από την επιχείρηση ?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, TAS0S said:

Οποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει στο παρακάτω , παρακαλώ.

Σε μισθοδοσία επιχείρησης , έχω και έναν ηλεκτρονικό υπολογιστών για συντήρηση δικτύων , ο οποίος εργάζεται 3ωρο 5νθήμερο.

Παράλληλα όμως ασκεί την δραστηριότητα του και ατομικά ώς επαγγελματίας σε μόνιμη βάση.

Κάθε χρόνο , μου έφερνε απαλλακτικό από ΟΑΕΕ , οπότε στη ΑΠΔ τον καταχωρούσα με ειδική περίπτωση ασφάλισης : 41 και πακέτο κάλυψης : 133

Τώρα με τον ΕΦΚΑ μου έφερε ειδοποιητήριο εισφορών με 167,95.

Σε ποιά αντίστοιχα πακέτα και κωδικούς τον καταχωρώ πλέον στην ΑΠΔ ?

Θα του υπολογίσω εισφορές 20% στις αμοιβές που λαμβάνει από την επιχείρηση ?

 

 

Νομίζω ότι δεν θα υπάρχει αυτή η απαλλαγή πλέον...θα τον ασφαλίζεις κανονικά στο ΙΚΑ αλλά επειδή θα υπολείπεται ο μισθός του τα 586,06 την διαφορά αυτή θα την πληρώνει στο εφκα-οαεε.

Προτεραιότητα θα έχει πάντα η μισθωτή εργασία 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναί , η απαλλαγή είναι βέβαιο πλέον ότι δέν υπάρχει.

Απλά το ερώτημα μου είναι άν θα ασφαλιστεί με κανονικό ασφάλιστρο ΙΚΑ ή με κάποιο νέο πακέτο κάλυψης (κανονικών ή μειωμένων εισφορών).

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγγνώμη αλλά διαβάζοντας την εγκύκλιο για την παράλληλη ασφάλιση δεν κατάλαβα το εξής..ομόρρυθμη εταίρος φαρμακοποιός κατά 50% σε ΟΕ Φαρμακείο και Ομόρρυθμη πάλι εταίρος κατά 10% σε εμπορική εταιρεία ΟΕ.. αν προκύπτει και στις 2 εταιρείες ζημία ή κέρδος μέχρι 7032 ευρώ εν πάσει περιπτώσει πληρώνει μία φορά τα 167 ή 2?(167+167) για κάθε δηλαδή εταιρική συμμετοχή? στα κέρδη το κατάλαβα..στη ζημία όμως??? καταβάλλεις μόνο μία φορά τα 167 σε όσες ζημιογόνες εταιρείες και αν είσαι εταίρος με υποχρέωση ασφάλισης στον ΕΦΚΑ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 ώρες πριν, v.kourtis said:

Συγγνώμη αλλά διαβάζοντας την εγκύκλιο για την παράλληλη ασφάλιση δεν κατάλαβα το εξής..ομόρρυθμη εταίρος φαρμακοποιός κατά 50% σε ΟΕ Φαρμακείο και Ομόρρυθμη πάλι εταίρος κατά 10% σε εμπορική εταιρεία ΟΕ.. αν προκύπτει και στις 2 εταιρείες ζημία ή κέρδος μέχρι 7032 ευρώ εν πάσει περιπτώσει πληρώνει μία φορά τα 167 ή 2?(167+167) για κάθε δηλαδή εταιρική συμμετοχή? στα κέρδη το κατάλαβα..στη ζημία όμως??? καταβάλλεις μόνο μία φορά τα 167 σε όσες ζημιογόνες εταιρείες και αν είσαι εταίρος με υποχρέωση ασφάλισης στον ΕΦΚΑ? 

Kαλημέρα συνάδελφοι. Μπορεί κάποιος να το διευκρινίσει αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×