Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΦΚΑ και παράλληλη ασφάλιση με εξαρτημένη εργασία και αυτοαπασχόληση ταυτόχρονα.


Lucky_Luke

Ερώτηση

Νόμος 4387

Άρθρο 36 παρ 2

2. Ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην κοινωνική ασφάλιση, που παρέχουν εξαρτημένη εργασία και ταυτόχρονα αυταπασχολούνται σε δραστηριότητες για τις οποίες υπάγονταν ή θα υπάγονται βάσει γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση ενός φορέα, τομέα, κλάδου και λογαριασμού ασφάλισης που εντάσσονται στον Ε.Φ.Κ.Α., καταβάλλουν υπέρ του Ε.Φ.Κ.Α.: α) μηνιαία ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 38, για το εισόδημα που προέρχεται από τη διαρκή σχέση παροχής υπηρεσιών και β) ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 39, για το εισόδημα, εφόσον υπάρχει, από άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος, για το οποίο εκδίδονται δελτία παροχής υπηρεσιών, τιμολόγια ή αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Στην περίπτωση αυτή δεν εφαρμόζεται η παρ. 3 του άρθρου 39.

Άρθρο 39 παρ 3

3. Η μηνιαία ελάχιστη βάση υπολογισμού επί της οποίας υπολογίζεται το εκάστοτε προβλεπόμενο ποσοστό εισφοράς καθορίζεται με βάση το ποσό που αντιστοιχεί στον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών.
Ειδικά στην περίπτωση εφαρμογής της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου η ως άνω ελάχιστη μηνιαία βάση υπολογισμού αντιστοιχεί στο 70% επί του εκάστοτε προβλεπόμενου κατώτατου βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών.
Το υπόλοιπο της διαφοράς που προκύπτει από την καταβολή της μειωμένης, κατά το προηγούμενο εδάφιο της παραγράφου αυτής, εισφοράς σε σχέση με την προβλεπόμενη στο πρώτο εδάφιο της ίδιας παραγράφου αποτελεί ασφαλιστική οφειλή η οποία εξοφλείται σύμφωνα με την παράγραφο 2.
Στις περιπτώσεις ελεύθερου επαγγελματία ή αυτοπασχολούμενου που απασχολείται παράλληλα ως μισθωτός σε καθεστώς μερικής απασχόλησης, η κατά το πρώτο εδάφιο της παρούσας παραγράφου μηνιαία ελάχιστη βάση υπολογισμού διαμορφώνεται αφού αφαιρεθούν οι αποδοχές της μερικής απασχόλησης.
Ως προς το ανώτατο όριο ασφαλιστέου μηνιαίου εισοδήματος εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση η διάταξη της παρ. 2 του άρθρου 38.

Δε σας φαίνεται ότι αυτά τα δυο αντιφάσκουν; Τι συμβαίνει τελικά; Δεν εφαρμόζεται η μηνιαία ελάχιστη βάση υπολογισμού, ή εφαρμόζεται αλλά αφαιρούνται οι αποδοχές της μερικής απασχόλησης; (όταν βέβαια υπάρχει τέτοια)

Και επιπλέον έχουμε και τη Φ80000/οικ2460  η οποία στο δ παράδειγμα του λογιστή κάνει γαργάρα τη μηναιία βάση υπολογισμού και βεβαίως την 1/ΕΦΚΑ όπου μας αφήνει σύξυλους με ένα "επί πολλαπλής απασχόλησης θα ακολουθήσει νεότερη οδηγία.

Έχει καταλάβει κανείς τι γίνεται με την ελάχιστη βάση σε μικτή πολλαπλή λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Όχι ήταν μισθωτός και είχε μια εμπορική ατομική επιχείρηση. Από όσο το έχω ψάξει δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεται κάτι παρόμοιο.

Σύμφωνα  με την ανακοίνωση του ΕΦΚΑ

"Έχουν ήδη αναρτηθεί στον ιστότοπο του Οργανισμού 1.155.534 ειδοποιητήρια εκκαθάρισης ενώ είναι σε εξέλιξη η διαδικασία εκκαθάρισης για τις υπόλοιπες κατηγορίες (παράλληλη Μισθωτή Απασχόληση, αμειβόμενος με ΔΠΥ παρ.9 αρ.39 Ν.4387/2016). "

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέτοχος σε ΑΕ και μέλος του Δ.Σ. πληρώνει ΕΦΚΑ βάσει των μερισμάτων της Α.Ε. Κάνει έναρξη και ατομικής και δεν έχει κερδοφορία προς το παρόν. Πληρώνει μόνο 10 ευρώ και με ποιά ταυτότητα οφειλής? Θα του εκδόσει ο ΕΦΚΑ ως ατομική επιχείρηση 167,95 ευρώ μηνιαίες εισφορές και θα αποδίδει τα 10 ευρώ μόνο υπέρ ΟΑΕΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, v.kourtis είπε

Μέτοχος σε ΑΕ και μέλος του Δ.Σ. πληρώνει ΕΦΚΑ βάσει των μερισμάτων της Α.Ε. Κάνει έναρξη και ατομικής και δεν έχει κερδοφορία προς το παρόν. Πληρώνει μόνο 10 ευρώ και με ποιά ταυτότητα οφειλής? Θα του εκδόσει ο ΕΦΚΑ ως ατομική επιχείρηση 167,95 ευρώ μηνιαίες εισφορές και θα αποδίδει τα 10 ευρώ μόνο υπέρ ΟΑΕΔ?

μια ταχυπληρωμή θα του βγαίνει ένα 10 ευρώ θα πληρώνει .και αν υπάρχει λάθος θα  διορθωθεί  με την εκκαθάριση .αλλιώς τα υπολογίζεται  και τα πληρώνει από τώρα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

μια ταχυπληρωμή θα του βγαίνει ένα 10 ευρώ θα πληρώνει .και αν υπάρχει λάθος θα  διορθωθεί  με την εκκαθάριση .αλλιώς τα υπολογίζεται  και τα πληρώνει από τώρα . 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ.

τ.π.τ άλλο πράγμα με έχει προβληματισει τώρα .γιατί πληρώνει μόνο το 10 ευρώ και όχι το ελάχιστο 167,95; έχει και μισθό στην αε. η από άλλου; αν ναι τότε κανονικά δεν πληρώνει ούτε το 10 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, 125883623 είπε

τ.π.τ άλλο πράγμα με έχει προβληματισει τώρα .γιατί πληρώνει μόνο το 10 ευρώ και όχι το ελάχιστο 167,95; έχει και μισθό στην αε. η από άλλου; αν ναι τότε κανονικά δεν πληρώνει ούτε το 10 ευρώ. 

Δε νομίζω ότι έχει μισθό από την ΑΕ.Σίγουρα από πουθενά αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, v.kourtis είπε

Δε νομίζω ότι έχει μισθό από την ΑΕ.Σίγουρα από πουθενά αλλού.

τότε γιατί έχει μόνο το 10 ευρω .δεν πάει με τις ελάχιστο ; κάτι δεν κολλάει η δεν έχω καταλάβει καλά την ερώτηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, 125883623 είπε

τότε γιατί έχει μόνο το 10 ευρό .δεν πάει με τις ελάχιστο ; κάτι δεν κολλάει η δεν έχω καταλάβει καλά την ερώτηση .

Έχει μόνο μέρισμα από τη διανομή της ΑΕ. Δηλαδή αν δεν έχει μισθό και έχει μόνο μέρισμα , θα πληρώνει για την ατομική κανονικά 167,95?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, v.kourtis είπε

Έχει μόνο μέρισμα από τη διανομή της ΑΕ. Δηλαδή αν δεν έχει μισθό και έχει μόνο μέρισμα , θα πληρώνει για την ατομική κανονικά 167,95?

εγώ ξέρω  μέλος δσ 3> η ίσο με τρια % και μέλος δ.σ έχει το ελάχιστο 167,95 και  όχι 10 ευρω . τώρα νέα έναρξη ατομική ξεκινά με το ελάχιστο 167,95 .

10 γιατί είχε αν δεν είχε υποχρέωση ασφάλισης η ποιος και που το στηρίζει ότι μέτοχος μελλος δσ με υποχρέωση εφκα οαεε αν δεν υπάρχει διανομή κερδών ότι έχει 10 ευρω και όχι 167,95 κάτι δεν μου κολλάει . η κάτι δεν γνωρίζεις και στο κρύβει η υπάρχει λάθος στο μητρώο του στον ε.φ.κ.α .η του έγινε λάθος εκκαθαριση η βλεπεις την εκκαθαριση και έχει λιγότερα επειδη είχε δώσει παραπάνω τι να πω δεν ξέρω αν δεν έχω κωδικούς να τα τσεκαρω όλα  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...