Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΦΚΑ και παράλληλη ασφάλιση με εξαρτημένη εργασία και αυτοαπασχόληση ταυτόχρονα.


Lucky_Luke

Ερώτηση

Νόμος 4387

Άρθρο 36 παρ 2

2. Ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην κοινωνική ασφάλιση, που παρέχουν εξαρτημένη εργασία και ταυτόχρονα αυταπασχολούνται σε δραστηριότητες για τις οποίες υπάγονταν ή θα υπάγονται βάσει γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση ενός φορέα, τομέα, κλάδου και λογαριασμού ασφάλισης που εντάσσονται στον Ε.Φ.Κ.Α., καταβάλλουν υπέρ του Ε.Φ.Κ.Α.: α) μηνιαία ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 38, για το εισόδημα που προέρχεται από τη διαρκή σχέση παροχής υπηρεσιών και β) ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 39, για το εισόδημα, εφόσον υπάρχει, από άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος, για το οποίο εκδίδονται δελτία παροχής υπηρεσιών, τιμολόγια ή αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Στην περίπτωση αυτή δεν εφαρμόζεται η παρ. 3 του άρθρου 39.

Άρθρο 39 παρ 3

3. Η μηνιαία ελάχιστη βάση υπολογισμού επί της οποίας υπολογίζεται το εκάστοτε προβλεπόμενο ποσοστό εισφοράς καθορίζεται με βάση το ποσό που αντιστοιχεί στον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών.
Ειδικά στην περίπτωση εφαρμογής της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου η ως άνω ελάχιστη μηνιαία βάση υπολογισμού αντιστοιχεί στο 70% επί του εκάστοτε προβλεπόμενου κατώτατου βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών.
Το υπόλοιπο της διαφοράς που προκύπτει από την καταβολή της μειωμένης, κατά το προηγούμενο εδάφιο της παραγράφου αυτής, εισφοράς σε σχέση με την προβλεπόμενη στο πρώτο εδάφιο της ίδιας παραγράφου αποτελεί ασφαλιστική οφειλή η οποία εξοφλείται σύμφωνα με την παράγραφο 2.
Στις περιπτώσεις ελεύθερου επαγγελματία ή αυτοπασχολούμενου που απασχολείται παράλληλα ως μισθωτός σε καθεστώς μερικής απασχόλησης, η κατά το πρώτο εδάφιο της παρούσας παραγράφου μηνιαία ελάχιστη βάση υπολογισμού διαμορφώνεται αφού αφαιρεθούν οι αποδοχές της μερικής απασχόλησης.
Ως προς το ανώτατο όριο ασφαλιστέου μηνιαίου εισοδήματος εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση η διάταξη της παρ. 2 του άρθρου 38.

Δε σας φαίνεται ότι αυτά τα δυο αντιφάσκουν; Τι συμβαίνει τελικά; Δεν εφαρμόζεται η μηνιαία ελάχιστη βάση υπολογισμού, ή εφαρμόζεται αλλά αφαιρούνται οι αποδοχές της μερικής απασχόλησης; (όταν βέβαια υπάρχει τέτοια)

Και επιπλέον έχουμε και τη Φ80000/οικ2460  η οποία στο δ παράδειγμα του λογιστή κάνει γαργάρα τη μηναιία βάση υπολογισμού και βεβαίως την 1/ΕΦΚΑ όπου μας αφήνει σύξυλους με ένα "επί πολλαπλής απασχόλησης θα ακολουθήσει νεότερη οδηγία.

Έχει καταλάβει κανείς τι γίνεται με την ελάχιστη βάση σε μικτή πολλαπλή λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

τα μπερδεύει με αλλαγές ορολογίας ο άσχετος.

τι καταλαβαίνω και πως έπρεπε να τα γράψει.

 

σφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην κοινωνική ασφάλιση, που παρέχουν εξαρτημένη εργασία και ταυτόχρονα αυταπασχολούνται  ασκούν ελεύθερο επάγγελμα  σε δραστηριότητες για τις οποίες υπάγονταν ή θα υπάγονται βάσει γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση ενός φορέα, τομέα, κλάδου και λογαριασμού ασφάλισης που εντάσσονται στον Ε.Φ.Κ.Α., καταβάλλουν υπέρ του Ε.Φ.Κ.Α.: α) μηνιαία ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 38, για το εισόδημα που προέρχεται από τη διαρκή σχέση παροχής υπηρεσιών  την εξαρτημένη εργασία και β) ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 39, για το εισόδημα, εφόσον υπάρχει, από άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος, για το οποίο εκδίδονται δελτία παροχής υπηρεσιών, τιμολόγια ή αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Στην περίπτωση αυτή δεν εφαρμόζεται η παρ. 3 του άρθρου 39 ,πλην μερικής απασχόλησης και μέχρι το ύψος της μηνιαίας ελάχιστης βάσης υπολογισμού. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε γίνεται να πληρωθούν ασφαλιστικές εισφορές 2 φορές αν κάποιος είναι και μισθωτός και ελ.επαγγελματίας. Έστω το 2016 είχε κάποιος και τις 2 αυτές "ιδιότητες" οι εισφορές αποδόθηκαν στο ΙΚΑ εργαζομένου+εργοδότη , θα ξαναπληρώσει εισφορές????Και έστω ότι τελείωσε η σχέση του ως μισθωτός το 2016 θα πληρώσει εισφορές για εισόδημα που δεν υπαρχει(υποτίθεται ότι αρχίζει από 01/01/17 το καινούργιο σύστημα εισφορών)? Ας ελπίσουμε οτι αυτος που έγραψε το νόμο εννοεί κάτι άλλο π.χ. μπλοκακιας με ΙΚΑ.. Θα μου πεις δεν  είμαστε κράτος οπότε δικαιολογείται η ανομία?Όχι φυσικά,  τουλάχιστον αν υπήρχε λογική θα μπορούσαν να πουν ότι σαν κράτος είμαστε διαλυμένοι δώστε μια εισφορά π.χ. 1000 ευρώ κάθε πολίτης για να πληρώσουμε υποχρεώσεις και όχι να βγάζουν νόμους αντίθετους με τη λογική .Άσχετο? αλλά γιατροί-φαρμακοποιοί-δικηγόροι προσέφυγαν στη δικαιοσύνη για αυτό το έκτρωμα..ΕΜΕΙΣ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φουλ ασφαλισμένος δεν πληρώνει εφκα αν βγάζει-απο επιχείρηση- ζημία ή κέρδη μέχρι το κατώτατο δηλαδή,από εκεί και πέρα θα προσμετρηθούν τα κέρδη για το παραπάνω ασφαλιστικό ποσό που θα δώσει....αν κατάλαβα καλά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέλος ΔΣ με κανονικο μισθό που κάθε φορα ανανεώνεται απο την ΓΣ (Εκ μισθώσεως εργασίας στον 2190/1920) που πληρώνει οαεε θα γίνει μέσω απδ η καταβολή εισφορών?Και πώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτα που λεγαμε σε αλλο νημα , πληρους απασχολησης που οι εισφορες ειναι πληρωμενες , αν εχει ατομικη με ζημια ή μηδενικο αποτελεσμα δεν πληρωνει αλλες εισφορες αφου θα καλυπτονται απο το κυριο βιοποριστικο επαγγελμα..

Συνεπως,καποιοι που στην ατομικη επιχειρηση δηλωναν κερδη,αλλα επαιρναν απαλλαγη απο ΟΑΕΕ λογω 25 ενσημων τωρα θα προσπαθουν να φοροδιαφευγουν δηλωνοντας λιγότερο ή καθολου κερδη ωστε να πληρωνουν μηδενικες εισφορες για αυθτη τη δραστηριοτητα

και η απαντηση σε τυχον ελεγχο ετοιμη...μειωσα τα ποσα απο τα τιμολογια των πελατων μου για να μην κλεισω πληρωνοντας διπλες εισφορες!!!ζω με την κυρια βιοποριστικη δραστηριοτητα και αποκομιζω και ενα μικρο κερδος απο τη δευτερουσα!!!

εχω πει οτι ολο αυτο θα οδηγησει σε μπουμερανγκ τα εσοδα του ταμειου γιατι,

οσοι ειχαν απαλλαγη και δηλωναν κερδη τωρα θα δηλωνουν ελαχιστα ή καθολου

οσοι δεν πληρωναν ΟΑΕΕ δε θα πληρωνουν ουτε τωρα

και οι λιγοι που πληρωναν διμηνα της ταξης των 700-900 ευρω τωρα θα πληρωνουν το ελαχιστον αφου κατεγραφαν ελαχιστα ή καθολου κερδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα δεν ανοίγω νέο θέμα γιατί γίνεται ήδη ένας χαμός. 

Διάβασα τις υπόλοιπες αναρτήσεις αλλά δεν βρήκα κάτι για τη δική μου περίπτωση και θα ήθελα τις γνώμες σας.

Το 2015 και το 2016 ήμουν μισθωτός και διατηρούσα και μπλοκάκι  (ως οικονομολόγος) με απαλλαγή καταβολής εισφορών στον ΟΑΕΕ. Το 2017 εξακολουθώ να είμαι μισθωτός αλλά ως ελεύθερος επαγγελματίας αναμένεται να υπογράψω σύμβαση τον Μάρτιο (μέχρι Ιούνιο) κι άλλη μια τον Ιούλιο (έως Δεκέμβριο). Θα είναι προς μια ή δύο εταιρείες, επομένως απ' όσο έχω καταλάβει θα καταβάλλω εισφορές ως μισθωτός (και για το μπλοκάκι... εφόσον συμφωνήσει ο εργοδότης φυσικά). Σωστά μέχρι εδώ;

Δύο ερωτήματα:

1. Θα πληρώσω εισφορές για το μπλοκάκι για Ιανουάριο και Φεβρουάριο που δεν έχω σύμβαση; 

2. Αν τελικά οι εργοδότες είναι περισσότεροι από 2 γιατί τον Σεπτέμβριο υπογράφω με νέα εταιρεία σύμβαση, θα αρχίσω να πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές ως ελεύθερος επαγγελματίας από το σημείο εκείνο και μετά για όλες τις συμβάσεις ή ισχύει κάτι άλλο;

 

Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε και να μη σας μπέρδεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν , giovanni100 said:

Καλημέρα δεν ανοίγω νέο θέμα γιατί γίνεται ήδη ένας χαμός. 

Διάβασα τις υπόλοιπες αναρτήσεις αλλά δεν βρήκα κάτι για τη δική μου περίπτωση και θα ήθελα τις γνώμες σας.

Το 2015 και το 2016 ήμουν μισθωτός και διατηρούσα και μπλοκάκι  (ως οικονομολόγος) με απαλλαγή καταβολής εισφορών στον ΟΑΕΕ. Το 2017 εξακολουθώ να είμαι μισθωτός αλλά ως ελεύθερος επαγγελματίας αναμένεται να υπογράψω σύμβαση τον Μάρτιο (μέχρι Ιούνιο) κι άλλη μια τον Ιούλιο (έως Δεκέμβριο). Θα είναι προς μια ή δύο εταιρείες, επομένως απ' όσο έχω καταλάβει θα καταβάλλω εισφορές ως μισθωτός (και για το μπλοκάκι... εφόσον συμφωνήσει ο εργοδότης φυσικά). Σωστά μέχρι εδώ;

Δύο ερωτήματα:

1. Θα πληρώσω εισφορές για το μπλοκάκι για Ιανουάριο και Φεβρουάριο που δεν έχω σύμβαση; Υποτίθεται θα πληρώσεις μόνο τις εισφορές που σου αναλογούν πάνω στο μπλοκάκι και τις υπόλοιπες οι εργοδότες με την  ΑΠΔ ή θα πληρώσεις όλο το ποσό πάνω στα τιμολόγια

2. Αν τελικά οι εργοδότες είναι περισσότεροι από 2 γιατί τον Σεπτέμβριο υπογράφω με νέα εταιρεία σύμβαση, θα αρχίσω να πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές ως ελεύθερος επαγγελματίας από το σημείο εκείνο και μετά για όλες τις συμβάσεις ή ισχύει κάτι άλλο; Εδώ θα πληρώσεις βάσει του άρθρου 39 σε συνδυασμό με το άρθρο 17 δηλαδή για την δεύτερη δραστηριότητα θα πληρώσεις εισφορές μόνο άμα έχεις κέρδη 

 

Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε και να μη σας μπέρδεψα.

Αυτά έχω καταλάβει εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση και για τον χρόνο σου... αν και δεν κατάλαβα πλήρως.

1. Τι εισφορές μου αναλογούν; Αν θεωρηθώ μισθωτός για το μπλοκάκι πρέπει να πληρώνω σε ότι κόβω. Αλλά πως θα θεωρηθώ μισθωτός αφού δεν υπάρχει σύμβαση για να το δηλώσω στον ΕΦΚΑ. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι θα πληρώσω ως ελ. επαγγελματίας σύμφωνα με τα εισοδήματα του 2015 και θα γίνει εκκαθάριση όταν δηλώσω ότι χαρακτηρίζομαι και στο μπλοκάκι μισθωτός. Δηλαδή στην ουσία θα πληρώσω μεν αλλά το ποσό θα αφαιρεθεί από την επόμενη φορά που θα κληθώ να πληρώσω εισφορά για το μπλοκάκι.... όταν τιμολογήσω δηλαδή. Επομένως, μετά την τακτοποίηση θα πληρώσω μηδέν για τους 2 πρώτους μήνες; Σωστά το έχω καταλάβει;

2. Για το δεύτερο ερώτημα με ενδιαφέρει  αν θα πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές ως ελεύθερος επαγγελματίας από το σημείο εκείνο και μετά για όλες τις συμβάσεις ή αν θα πληρώσω ως ελ. επαγγ. για όλα τα τιμολογημένα ποσά ή αν θα πληρώσω έτσι για την επιπλέον σύμβαση. Νομίζω ότι ισχύει το πρώτο σενάριο αλλά θα ήθελα γνώμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 20/2/2017 at 9:30 ΠΜ, giovanni100 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση και για τον χρόνο σου... αν και δεν κατάλαβα πλήρως.

1. Τι εισφορές μου αναλογούν; Αν θεωρηθώ μισθωτός για το μπλοκάκι πρέπει να πληρώνω σε ότι κόβω. Αλλά πως θα θεωρηθώ μισθωτός αφού δεν υπάρχει σύμβαση για να το δηλώσω στον ΕΦΚΑ. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι θα πληρώσω ως ελ. επαγγελματίας σύμφωνα με τα εισοδήματα του 2015 και θα γίνει εκκαθάριση όταν δηλώσω ότι χαρακτηρίζομαι και στο μπλοκάκι μισθωτός. Δηλαδή στην ουσία θα πληρώσω μεν αλλά το ποσό θα αφαιρεθεί από την επόμενη φορά που θα κληθώ να πληρώσω εισφορά για το μπλοκάκι.... όταν τιμολογήσω δηλαδή. Επομένως, μετά την τακτοποίηση θα πληρώσω μηδέν για τους 2 πρώτους μήνες; Σωστά το έχω καταλάβει;

2. Για το δεύτερο ερώτημα με ενδιαφέρει  αν θα πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές ως ελεύθερος επαγγελματίας από το σημείο εκείνο και μετά για όλες τις συμβάσεις ή αν θα πληρώσω ως ελ. επαγγ. για όλα τα τιμολογημένα ποσά ή αν θα πληρώσω έτσι για την επιπλέον σύμβαση. Νομίζω ότι ισχύει το πρώτο σενάριο αλλά θα ήθελα γνώμες

Άκου τι γίνεται συνάδελφε να τρελλαθείς: Είμαι στην ίδια περίπτωση: και βγαίνει στο site του ΕΦΚΑ να πληρώσω 26,95% για τις αποδοχές από το ελεύθερο επάγγελμα (1 εργοδότης) του 2015 !!! Και επίσης φαντάζομαι θα πρέπει να πληρώνω το 9,22% στις αποδείξεις που θα κόψω φέτος στον εργοδότη εφόσον βέβαια αυτός δεχθεί να με συμπεριλάβει στην ΑΠΔ και να επιβαρυνθεί το υπόλοιπο 17%. Συνεπώς από εκεί που είχαμε απαλλαγή θα πληρώνουμε από 36 έως 52% εισφορές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και απο εμένα!

Εχω μία περίπτωση μισθωτού απο το 2015, με μικτό μηνιαίο μισθό €4.200,00, ο οποίος είχε και μια ατομική επιχείρηση με ζημιές €200 το 2015, ζημιές €200 το 2016 στα εκκαθαριστικά του. Μέσα στο 12/17 ήρθε ειδοποίηση για πληρωμή €167,95 την οποία υπολογίζουν σε €586,08 (μηνιαίο) - ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.

Είναι σωστό αυτό? Απο που προκύπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Μια επιβεβαίωση, αν δεν έχω χάσει δηλαδή κάποιο επεισόδιο:

Μισθωτός φουλ με 850 μικτά, έκανε έναρξη εμπορίας το Σεπ2018. Η ειδοποίηση του καταλογίζει 167,95 €. Κανονικά, θεωρώ ότι την αγνοεί, πλην του 10ευρου. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, gdao είπε

Καλημέρα,

Μια επιβεβαίωση, αν δεν έχω χάσει δηλαδή κάποιο επεισόδιο:

Μισθωτός φουλ με 850 μικτά, έκανε έναρξη εμπορίας το Σεπ2018. Η ειδοποίηση του καταλογίζει 167,95 €. Κανονικά, θεωρώ ότι την αγνοεί, πλην του 10ευρου. Σωστά;

ΣΩΣΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

για να την αγνοήσεις θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι θα βγάλεις ζημιές την χρήση 2018.

εαν ναι, τότε όντως πληρωληνεις μονο το 10ευρω.

εαν όμως έχεις υποψία κερδών, τότε για το διάστημα σεπ-δεκ 2018 

πληρώνεις το ελάχιστο, δλδ 167,95 €, και περιμένεις κάααααποτε, την εκκαθάριση του 2018

για να δεις αν σου χρωστάνε ή τους χρωστάς, ανάλογα με το πως πήγε η χρήση 2018.

 

ελπίζω να βοήθησα

Δημήτρης Χρ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
55 λεπτά πριν, 7672 είπε

καλημέρα,

για να την αγνοήσεις θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι θα βγάλεις ζημιές την χρήση 2018.

εαν ναι, τότε όντως πληρωληνεις μονο το 10ευρω.

εαν όμως έχεις υποψία κερδών, τότε για το διάστημα σεπ-δεκ 2018 

πληρώνεις το ελάχιστο, δλδ 167,95 €, και περιμένεις κάααααποτε, την εκκαθάριση του 2018

για να δεις αν σου χρωστάνε ή τους χρωστάς, ανάλογα με το πως πήγε η χρήση 2018.

 

ελπίζω να βοήθησα

Δημήτρης Χρ.

 

Αυτό αφορά τις εισφορές του 2019, όχι του 2018 που επειδή είναι πρώτη έναρξη μετά την 1/1/2017 πληρώνει τις ελάχιστες εισφορές και επειδή είναι full-time μισθωτός δεν έχει ελάχιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό αφορά τις εισφορές του 2019, όχι του 2018 που επειδή είναι πρώτη έναρξη μετά την 1/1/2017 πληρώνει τις ελάχιστες εισφορές και επειδή είναι full-time μισθωτός δεν έχει ελάχιστες.

 

καλησπερα,

μπορεις να το αναλυσεις λιγο παραπανω αυτο, σε παρακαλω ??

Δημητρης Χρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, 7672 είπε

Αυτό αφορά τις εισφορές του 2019, όχι του 2018 που επειδή είναι πρώτη έναρξη μετά την 1/1/2017 πληρώνει τις ελάχιστες εισφορές και επειδή είναι full-time μισθωτός δεν έχει ελάχιστες.

 

καλησπερα,

μπορεις να το αναλυσεις λιγο παραπανω αυτο, σε παρακαλω ??

Δημητρης Χρ.

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26399

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, 7672 είπε

Αυτό αφορά τις εισφορές του 2019, όχι του 2018 που επειδή είναι πρώτη έναρξη μετά την 1/1/2017 πληρώνει τις ελάχιστες εισφορές και επειδή είναι full-time μισθωτός δεν έχει ελάχιστες.

 

καλησπερα,

μπορεις να το αναλυσεις λιγο παραπανω αυτο, σε παρακαλω ??

Δημητρης Χρ.

ελάχιστες τι εννοείς δεν έχει οτι πχ θα πληρώνει εισφορές  300 ευρω  σαν μισθωτός και άλλα 167,95 παρ όλο που δεν ξεπερνά  το ανώτερο πλαφόν(στην ερώτηση  του συνάδελφου ειναι οριακά να μπορεί να βγάλει και ένα κέρδος στην ατομική  για την ατομική παρόλο που μπορεί το συνολικό εισόδημα κέρδη ατομική και μισθοί. συνολικά μετράει και πάει πάντα πρώτη η μισθωτή εργασία του άρθρου 38 και μετά το άρθρο 39 .

και η απάντηση σου ισχύει και η απάντηση μου .όλα έχουν να κάνουν με την συνολική εικόνα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

για να γίνει η εκκαθάριση σε μισθωτό με παράλληλη ασφάλιση ,με ενημέρωσαν οτι πρέπει να κάνω τροποποιητική ΑΠΔ

γνωρίζει κάποιος τι εννοούν ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, mariak είπε

Καλησπέρα

για να γίνει η εκκαθάριση σε μισθωτό με παράλληλη ασφάλιση ,με ενημέρωσαν οτι πρέπει να κάνω τροποποιητική ΑΠΔ

γνωρίζει κάποιος τι εννοούν ?

 

;;; αυτό ειναι ότι πιο καινούργιο 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42562

από που σε ειδοποίησαν και τι σου έστειλαν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο ασφαλισμένος πήγε να δει γιατί δεν έγινε εκκαθάριση και τι θα γίνει με τα ληξιπρόθεσμα που δε πλήρωνε απο κάποιο σημείο και μετά, αφού η παράλληλη δραστηριότητα του ήταν ανενεργή (και πιο πριν ζημιογόνα) και τον ενημέρωσαν απο το τοπικό γραφείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, mariak είπε

ο ασφαλισμένος πήγε να δει γιατί δεν έγινε εκκαθάριση και τι θα γίνει με τα ληξιπρόθεσμα που δε πλήρωνε απο κάποιο σημείο και μετά, αφού η παράλληλη δραστηριότητα του ήταν ανενεργή (και πιο πριν ζημιογόνα) και τον ενημέρωσαν απο το τοπικό γραφείο

ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΊ ΣΤΗΝ ΜΕΤΆΦΡΑΣΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε ξέρω... σύμφωνα με τα λεγόμενα τους πρέπει στην ΑΠΔ να δηλωθεί κάπως ότι έχει παράλληλη ασφάλιση ,ώστε το "σύστημα" να μπορέσει να κάνει την εκκαθάριση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, mariak είπε

Δε ξέρω... σύμφωνα με τα λεγόμενα τους πρέπει στην ΑΠΔ να δηλωθεί κάπως ότι έχει παράλληλη ασφάλιση ,ώστε το "σύστημα" να μπορέσει να κάνει την εκκαθάριση 

;;;;  ειναι ασφαλιστικός μπλοκάκιας ;;; κάλο ειναι να  πας εσύ η ίδια να το ξεκαθαρίσεις  γιατί κάτι τέτοιο δεν υφίσταται αλλιως παρε ενα τηλ στο 1555 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...