Προς το περιεχόμενο
  • 0

Παροχές σε είδος αυτοκινήτων ,την λιανική τιμή που την βρίσκουμε?


PROAKIS

Ερώτηση

υπάρχει κάποια βάση ή μέσω αντιπροσωπείας?

Θα μπορούσαν και αυτοί ως κλάδος να συμβάλλουν σε αυτό.

Χοντρικά που υπολογίζω το πιο εύκολο θα ήταν να πουν ,για όποιον επιθυμούσε και δεν ήθελε να ψάχνεται, το παρακάτω.

 

για κυβισμό 1.300    τα κυβικά Χ30%  = 390 ευρώ και μετά ο πίνακας παλαιότητας.

για κυβισμό 1.500 τα κυβικά Χ60% =900 ευρώ

για 1.800 Χ 1,30= 2.340

για 2.000 Χ 1,50= 3.000

για 2.500 Χ 1,80= 4.500

 και μέσο όρο στα ενδιάμεσα πχ.

όποιος νομίζει ότι αδικείται ,ψάχνει την λιανική και πάει με ακρίβεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε συζήτηση που είχα με εκτελωνιστή  μου ειπε οτι τις έχει μια υπηρεσία τελωνιακή στον πειραιά πού τις δίνει σε εκτελωνιστές και μπορεί να την δώσει και σε ιδιώτη αν τους πείς ότι π.χ ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις από έξω.Θα μου δώσι ένα τηλέφωνο.Αν έχω κάτι νεότερο θα το ανεβάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό έλειπε να παίρνουμε τλφ τα τελωνεία .. !!

Δεν κάνω τίποτα για το 2016 αν δεν βγάλουν εγκύκλιο ... τεσπα !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά που είναι αγορασμένα απο αντιπροσωπείες στις αντιπροσωπείες.Αυτό που ανέφερα για το τελωνείο αφορά αυτοκίνητα που έχουν αγοραστεί απο ΟΔΔΥ η τα έχει φέρει μόνος του από έξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν , musabelis said:

Πειράζει να βάλουμε την τιμή αγοράς?

η τιμή αγοράς λογικά είναι παραπάνω,οπότε το επιπλέον δεν πειράζει.

λέει ΛΤΠΦ προ φόρων δηλ. φπα και δεν ξέρω τέλη ταξινόμησης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανάλογη ορολογία δλδ ΛΤΠΦ νομίζω ότι υπάρχει στον υπολογισμό για τα τέλη ταξινόμησης κ εκεί οι εισαγωγείς υποβάλλουν τιμοκαταλόγους στο τελωνείο. Σίγουρα θα βγει άμεσα(?) εγκύκλιος και θα ξεκαθαρίσει το θέμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα πρέπει να ζητήσετε την πληροφορία από την αντιπροσωπεία , δίνοντας αριθμό κυκλοφορίας και πλαισίου, άσχετα από που το αγοράσατε.Εγώ το έκανα ήδη.Η Mercedes μου απάντησε ήδη.

Γνωρίζετε , τι θα γίνει με πωλητές οι οποίοι χρησιμοποιούν αυτοκίνητο με λιανική τιμή άνω των 12.000,00 ευρώ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, erlac said:

Θα πρέπει να ζητήσετε την πληροφορία από την αντιπροσωπεία , δίνοντας αριθμό κυκλοφορίας και πλαισίου, άσχετα από που το αγοράσατε.Εγώ το έκανα ήδη.Η Mercedes μου απάντησε ήδη.

Γνωρίζετε , τι θα γίνει με πωλητές οι οποίοι χρησιμοποιούν αυτοκίνητο με λιανική τιμή άνω των 12.000,00 ευρώ???????

έτσι όπως είναι διατυπωμένο ,καταλαβαίνω ότι δεν νοείται αυτοκίνητο- "εργαλείο" με τιμή λιανικής> των 12 χιλ. και πρέπει να υπολογιστεί παροχή σε είδος ,άσχετα με τον χρήστη αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, erlac said:

Θα πρέπει να ζητήσετε την πληροφορία από την αντιπροσωπεία , δίνοντας αριθμό κυκλοφορίας και πλαισίου, άσχετα από που το αγοράσατε.Εγώ το έκανα ήδη.Η Mercedes μου απάντησε ήδη.

Γνωρίζετε , τι θα γίνει με πωλητές οι οποίοι χρησιμοποιούν αυτοκίνητο με λιανική τιμή άνω των 12.000,00 ευρώ???????

Θα το δώσουν πίσω και θα ζητήσουν άλλο με ΛΤΠΦ έως 12.000 ευρώ.

Τώρα θα μου πείτε και για το 2016 που πέρασε τι θα γίνει;  Εεε  ας πρόσεχαν, τώρα θα πληρώσουν να μάθουν!!!! Θέλανε λιμουζίνα??? για να κάνουν πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

περιμένουμε κάτι εδώ ακόμη σε διευκρινίσεις ή τελειώσαμε? 

δεν πρέπει να ανεβάσουμε και βεβαιώσεις ηλεκτρονικά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει οπωσδήποτε να βγεί εγκύκλιος να προσδιορίζει με λεπτομέρεια τι είναι η ΛΤΠΦ. Αν δεν βγεί σύντομα μάλλον πρέπει να υποβάλλουμε βεβαιώσεις χωρίς αυτό...

Και φυσικά τροποποιητικές όταν δεήσουν να δώσουν διευκρινήσεις, γιατί άλλη δουλειά δεν έχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν από το τιμολόγιο αγοράς αφαιρέσουμε τον ΦΠΑ ,δεν μας κάνει η τιμή?

κάποιες αντιπροσωπείες τα στέλνουν άμεσα ,κάποιες λένε περιμένουμε διευκρινίσεις από το ΥΠ.ΟΙΚ.

ο χρόνος όμως λιγοστεύει ,οπότε τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, από bmw  δεν μου χορηγούν βεβαίωση για αυτοκίνητο με άδεια πρό του 2005 και με παραπέμπουν στο Υπουργείο Μεταφορών!!!! Βρε πάνε καλά???????? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα

Διαβάζω ότι αν λτπφ > 12.000 αυτο πιάνει και τις επιχειρήσεις επισκευης αυτοκινητων

Σε αυτες τις επιχειρησεις τα αυτοκινητα προερχονται κατα τη συντριπτικη τους πλειοψηφια απο τρακαρισμενα αυτοκινητα που δε συνεφερε η επισκευη τους , και εχουν αγορασθει με τιμολογιο αγορας απο ιδιωτη .

Πως θα βρω τη λτπφ ;;;

Μπορει πχ να ειναι ενα ολοκαινουριο αυτοκινητο αλλα με ζημια ανω του 50 % της τιμης του ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, DENNY said:

Kαλημέρα

Διαβάζω ότι αν λτπφ > 12.000 αυτο πιάνει και τις επιχειρήσεις επισκευης αυτοκινητων

Σε αυτες τις επιχειρησεις τα αυτοκινητα προερχονται κατα τη συντριπτικη τους πλειοψηφια απο τρακαρισμενα αυτοκινητα που δε συνεφερε η επισκευη τους , και εχουν αγορασθει με τιμολογιο αγορας απο ιδιωτη .

Πως θα βρω τη λτπφ ;;;

Μπορει πχ να ειναι ενα ολοκαινουριο αυτοκινητο αλλα με ζημια ανω του 50 % της τιμης του ...

κάνουν χρήση αυτών των αυτοκινήτων ή τα έχουν για πώληση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, DENNY said:

Tα χρησιμοποιούν σαν αυτοκινητα εξυπηρετησης των πελατων για οσο καιρο επισκευάζεται το δικό τους αυτοκίνητο .

δεν νομίζω να τίθεται θέμα παροχής σε είδος για αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαι γω εκει ειχα μεινει αλλά διαβάζω στον σχολιο της Δευτερας :

Εξαιρούνται τα οχήματα που παραχωρούνται αποκλειστικά για επαγγελματικούς σκοπούς και έχουν Λιανική Τιμή προ Φόρων έως 12.000 ευρώ [ tool cars, οχήματα δοκιμών (test-drive), οχήματα μεταφοράς προσωπικού (π.χ. mini-bus), οχήματα που χρησιμοποιούν επιχειρήσεις (π.χ. ξενοδοχειακές επιχειρήσεις) για μεταφορά καλεσμένων ή πελατών τους, οχήματα τα οποία διαθέτουν οι επιχειρήσεις επισκευής και συντήρησης (service) οχημάτων προσωρινά σε αντικατάσταση των επισκευαζόμενων, οχήματα ιδιωτικής χρήσης που χρησιμοποιούνται από τις αεροπορικές εταιρείες και τις επιχειρήσεις διαχείρισης αεροδρομίων για την εξυπηρέτηση των αεροσκαφών και των επιβατών τους (αυτοκίνητα πίστας) καθώς και για την μεταφορά VIPS ή προσωπικού].  Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να συντρέχουν ταυτόχρονα και οι δύο προϋποθέσεις για να ισχύει η εξαίρεση. Συνεπώς αν για τα παραπάνω οχήματα η ΛΤΠΦ είναι μεγαλύτερη από 12000, τότε θα υπολογίζεται παροχή σε είδος. 

Και αναρωτιεμαι που θα ξερω τη λτπφ για να ξερω αν την ξεπερνουν ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 25/1/2017 at 7:03 ΜΜ, CEL said:

Ανάλογη ορολογία δλδ ΛΤΠΦ νομίζω ότι υπάρχει στον υπολογισμό για τα τέλη ταξινόμησης κ εκεί οι εισαγωγείς υποβάλλουν τιμοκαταλόγους στο τελωνείο. Σίγουρα θα βγει άμεσα(?) εγκύκλιος και θα ξεκαθαρίσει το θέμα . 

 Δύο μήνες για να γράψει κάποιος μια εγκύκλιο και ένας ολόκληρος κλάδος για μια ακόμη φορά να ταλαιπωρείται και να μη λαμβάνει πρωτοβουλία να στείλει τους άχρηστους σπίτι τους .  Όποιος πλέον δεν μπορεί θα πρέπει να τον πληρώνουμε και να κάθετε σπίτι του , όσο έχει καρέκλα κάνει κακό  σε όλους μας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, DENNY said:

Kαι γω εκει ειχα μεινει αλλά διαβάζω στον σχολιο της Δευτερας :

Εξαιρούνται τα οχήματα που παραχωρούνται αποκλειστικά για επαγγελματικούς σκοπούς και έχουν Λιανική Τιμή προ Φόρων έως 12.000 ευρώ [ tool cars, οχήματα δοκιμών (test-drive), οχήματα μεταφοράς προσωπικού (π.χ. mini-bus), οχήματα που χρησιμοποιούν επιχειρήσεις (π.χ. ξενοδοχειακές επιχειρήσεις) για μεταφορά καλεσμένων ή πελατών τους, οχήματα τα οποία διαθέτουν οι επιχειρήσεις επισκευής και συντήρησης (service) οχημάτων προσωρινά σε αντικατάσταση των επισκευαζόμενων, οχήματα ιδιωτικής χρήσης που χρησιμοποιούνται από τις αεροπορικές εταιρείες και τις επιχειρήσεις διαχείρισης αεροδρομίων για την εξυπηρέτηση των αεροσκαφών και των επιβατών τους (αυτοκίνητα πίστας) καθώς και για την μεταφορά VIPS ή προσωπικού].  Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να συντρέχουν ταυτόχρονα και οι δύο προϋποθέσεις για να ισχύει η εξαίρεση. Συνεπώς αν για τα παραπάνω οχήματα η ΛΤΠΦ είναι μεγαλύτερη από 12000, τότε θα υπολογίζεται παροχή σε είδος. 

Και αναρωτιεμαι που θα ξερω τη λτπφ για να ξερω αν την ξεπερνουν ;;;

Εξαιρούνται τα οχήματα που παραχωρούνται αποκλειστικά για επαγγελματικούς σκοπούς και έχουν Λιανική Τιμή προ Φόρων έως 12.000 ευρώ.

εδώ δεν έχουμε παραχώρηση ,αλλά τα αυτοκίνητα τα χρησιμοποιούν οι πελάτες συνέχεια και όταν δεν τα χρησιμοποιούν αναμένουν επόμενο για χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ για αυτο :

 

οχήματα τα οποία διαθέτουν οι επιχειρήσεις επισκευής και συντήρησης (service) οχημάτων προσωρινά σε αντικατάσταση των επισκευαζόμενων,

δεν υπάρχει η δέσμευση των 12.000 ; Ετσι οπως το διαβασα νομιζω λοτι ήταν για όλες τις περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

μια απορία αν γνωρίζει κανείς,

σύμφωνα με την ΠΟΛ 1045/2017 τα αυτοκίνητα με ΛΤΠΦ έως 12,000 € και εφόσον η χρήση αφορά επαγγελματικό σκοπό,

..........   α) Τα οχήματα, τα οποία παρέχουν οι επιχειρήσεις σε συγκεκριμένους .......τεχνικούς ............των οποίων η εργασία απαιτεί συχνή μετακίνηση εκτός των εγκαταστάσεων του εργοδότη (tool cars) και χρησιμοποιούνται για την επιχειρηματική δραστηριότητα του εργοδότη.............

δεν υπολογίζεται για τον εργαζόμενο παροχή.

η ερώτηση είναι,

υπολογίζουμε κάποιο ποσό για παροχή προς τους εταίρους;

(η εταιρεία είναι Ο.Ε. με απλογραφικά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...