Jump to content
  • 0

ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΟΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΡΟΤΩΝ - ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ ΣΤΙΣ ΛΑΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ?


Question

ΠΡΟ ΕΠΟΧΗΣ ΑΓΡΟΤΩΝ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ ΚΛΠ , ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ

ΜΕΤΑ, ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ , ΕΝΤΑΞΗ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΚΛΠ , ΘΕΩΡΗΘΗΚΕ ΑΡΧΙΚΑ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΝ ΣΑΝ ΑΓΡΟΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΙΜΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΑΓΡΟΤΗ

Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΛΑΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ( ΜΕΣΩ ΤΑΜΕΙΑΚΩΝ ) ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΝ ΩΣ ΕΜΠΟΡΟΣ ΚΛΠ,

ΤΕΛΙΚΑ , ΑΠ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΣΕ ΑΥΤΟ , ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΗΚΑΝ ΣΑΝ ΑΓΡΟΤΕΣ ΜΕ 13% ΚΛΠ

https://www.forin.gr/questions/question/3325/ekdosh-eidikou-timologiou-paradoshs-agrotikwn-pro%cf%8aontwn-apo-agrotes

 

ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ , ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΤΟΠΙΟ ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ , Ο ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΚΔΙΔΕΙ Δ/Α ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΛΕΙ ΣΤΙΣ ΛΑΙΚΕΣ , ΠΟΥΛΑ ΜΕΣΩ ΦΤΜ , Ζ ΚΛΠ , ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΔΕΙ ΦΠΑ ΑΝΑΛΟΓΩΣ

ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ

ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ?

 

 

 

Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος βάσει πολ 1191/2016 εκδίδουν o ειδικό στοιχείο προς άλλους αγρότες του ειδικού καθεστώς και σε μη φορολογουμένους , αυτοί οι αγρότες που δέν είναι σε κανένα καθεστώς που ασφαλιζόταν στο ογα για να πάρουν την σύνταξη τους θα εξακολουθήσουν να εκδίδουν την απόδειξη είσπραξης ή και αυτοί θα εκδίδουν το ειδικό στοιχείο ;

Link to post
Share on other sites
  • 0
21 ώρες πριν, MXalit said:

Αποτελεί παρελθόν, δεν εξυπηρετεί σε κάτι πλέον

ΣΥΜΦΩΝΩ , ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΤΗΡΩ ΠΛΕΟΝ , ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΩ .... ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ !

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
8 ώρες πριν, ΕΥΗ said:

οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος βάσει πολ 1191/2016 εκδίδουν o ειδικό στοιχείο προς άλλους αγρότες του ειδικού καθεστώς και σε μη φορολογουμένους , αυτοί οι αγρότες που δέν είναι σε κανένα καθεστώς που ασφαλιζόταν στο ογα για να πάρουν την σύνταξη τους θα εξακολουθήσουν να εκδίδουν την απόδειξη είσπραξης ή και αυτοί θα εκδίδουν το ειδικό στοιχείο ;

Αποτελεί παρελθόν και αυτό :)  ή είναι αγρότης/επιχειρηματίας ή τίποτα.

Ισχύει και για αυτούς οτι ισχύει γενικά για επιχειρηματίες, ευκαιριακές πωλήσεις, κατά σύστημα άσκηση δραστηριότητας κλπ

 

Θα βοηθήσει την περίπτωση η ΠΟΛ 1003/2014

39.1.4 Με την υποπαράγραφο (1β) του άρθρου 39 δεν έχουν υποχρέωση εφαρμογής του παρόντος νόμου τα φυσικά πρόσωπα τα οποία ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον το εισόδημα που αποκτούν από τις συναλλαγές αυτές δεν υπερβαίνει τις 10.000 ευρώ ετησίως.

39.1.5 Ως ευκαιριακή παρεπόμενη δραστηριότητα χαρακτηρίζεται η δραστηριότητα που δεν ασκείται κατά σύστημα και αποδεικνύεται από τα πραγματικά περιστατικά. Τέτοια πραγματικά περιστατικά αποτελούν ιδίως η συνέχεια ή μη της άσκησης της δραστηριότητας αυτής, η ύπαρξη ιδιαίτερης επαγγελματικής εγκατάστασης, η ύπαρξη ιδιαίτερου εξοπλισμού και μηχανικών μέσων για την παροχή των υπηρεσιών αυτών ή την παραγωγή των αγαθών ή απόκτηση αγαθών με σκοπό τη μεταπώληση, και γενικότερα το εάν η παροχή των υπηρεσιών αυτών ή των αγαθών, έχει τα χαρακτηριστικά της οργανωμένης επιχείρησης. 39.1.6 Ενδεικτικές περιπτώσεις που εμπίπτουν στην περίπτωση (β) της παραγράφου 1 του άρθρου 39 είναι: ...............

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22433
© Taxheaven

 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...