Jump to content
  • 0
DENNY

Φορολογηση ελευθερου επαγγελματια "υποχρεωτικα" ως μισθωτου;;

Question

Μπορει καποιος ελ.επαγγελματιας που πληροί όλες τις προϋποθέσεις για να φορολογηθεί ως μισθωτος , να επιλέξει να φορολογηθει ως επιτηδευματιας ;;;;

Και αν τελικα φορολογηθει σα μισθωτος οι ασφαλιστικές εισφορές σε ποιο ποσό θα υπολογισθούν ;;; Στο δηλωθεν σα μισθωτος ή στο πραγματικό όπως αυτο απεικονιζεται στο ε3;;;;;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
20 λεπτά πριν , DENNY said:

Μπορει καποιος ελ.επαγγελματιας που πληροί όλες τις προϋποθέσεις για να φορολογηθεί ως μισθωτος , να επιλέξει να φορολογηθει ως επιτηδευματιας ;;;;

Και αν τελικα φορολογηθει σα μισθωτος οι ασφαλιστικές εισφορές σε ποιο ποσό θα υπολογισθούν ;;; Στο δηλωθεν σα μισθωτος ή στο πραγματικό όπως αυτο απεικονιζεται στο ε3;;;;;

 

1.  Oxι , με την διατύπωση που υπάρχει στον φορολογικό  νόμο , δεν τίθεται ζήτημα επιλογής . 

2. Η φορολόγηση ως μισθωτός και οι ασφαλιστικές εισφορές είναι ένα θέμα προς διερεύνηση γιατί  υπάρχουν διάφορες εκδοχές

 α) μπορεί να μην υπάρχει συνέχεια στο καθεστώς αυτό από έτος σε έτος και επειδή οι εισφορές για τις επιχειρήσεις υπολογίζονται πάνω στο φορολογητέο εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα (που προκύπτει με βάση τον 4172/2013) , ενώ οι εισφορές στους μπλοκάκηδες υπολογίζονται επί της ακαθάριστης αμοιβής του τιμολογίου .

β) μπορεί ο αμειβόμενος με τιμολόγιο να μην είναι φορολογικά στην κλίμακα των μισθωτών, αλλά ασφαλιστικά να θεωρηθεί "μισθωτός" με ότι αυτό συνεπάγεται.

γ) μπορεί επίσης ο αμειβόμενος με τιμολόγιο φορολογικά να είναι στην κλίμακα των μισθωτών και ασφαλιστικά να είναι στη βάση υπολογισμού εισφορών επί του φορολογητέου εισοδήματος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

"Μπορει καποιος ελ.επαγγελματιας που πληροί όλες τις προϋποθέσεις για να φορολογηθεί ως μισθωτος , να επιλέξει να φορολογηθει ως επιτηδευματιας ;;;; "

 

οπως ειπε και ο Σωτηρης ,  δεν μπορει,

αλλα ειναι  και.... ευκολο να βγει out  αρκει να μην πληροι  μια απο τις 5  προυπ/σεις του αρθρ.  12  1  στ      του  4172/13

π.χ  αμεσως-αμεσως ,  αν δεν εχει εγγραφη συμβαση  δεν ειναι μλποκακιας

δεν παει σαν μισθωτος

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι αυτο το ξερω...αλλα οι προυποθεσεις πληρουνται ...

Αυτο που ακομα δεν εχω καταλαβει ειναι πως ολοι αυτοι θα πληρωνουν εισφορες ....

Ο συγκεκριμενος εχει ενα εργοδοτη και τα κερδη σαν ελ.επαγγελματιας ειναι σχεδον τα διπλα απο οτι σα "μισθωτος".

Σε αυτους λοιπον δεν λαμβανεται υποψη η προηγουμενη χρονια ;;;Αλλα η τρεχουσα με βαση το τι κοβουν ;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, DENNY said:

 

Σε αυτους λοιπον δεν λαμβανεται υποψη η προηγουμενη χρονια ;;;Αλλα η τρεχουσα με βαση το τι κοβουν ;;;

Σε όσους έχουν εώς δυο εργοδότες δηλ τιμολογούν σε δύο . Αν οι εργοδότες πχ ήταν 4 στο 2016 , αλλά είχε από τον ένα εξ αυτών το 75% και ταυτόχρονα είχε και τις λοιπές προυποθέσεις του άρθρου 12 ν 4172/2013 , δε το γνωρίζει ο ΕΦΚΑ.

Οι αμειβόμενοι με τιμολόγιο πλέον , με βάση την απόφαση Πετρόπουλου , δηλώνουν επί του τιμολογίου που εκδίδουν και παραδίδουν στον πελάτη-εργοδότη τους , ότι εμπίπτουν στη  συγκεκριμένη διάταξη του ασφαλιστικού νόμου , προκειμένου αυτοί οι εργοδότες να υποβάλλουν ΑΠΔ  και να καταβάλουν τις ασφαλιστικές εισφορές , διαφορετικά θα τις πληρώσουν εξ ιδίων .

Τώρα στην πράξη πόσο θα περπατήσει αυτό το σύστημα και δε θα οδηγήσει σε μείωση των αμοιβών , μένει να φανεί .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να ρωτήσω κάτι ...

Μπλοκάκιας έχει εκδόσει δύο τιμολόγια σε ελληνική εταιρεία και άλλα τρία σε αλλοδαπή για το 2016..

Αυτός θα δηλώσει όλα τα εισοδήματα τα του ως ελευθέρος επαγγελματίας ?? (λόγω αλλοδαπής??)

ή θα δηλώσει τα μεν ελληνικά ως μισθωτός (λογικά η εταιρεία θα υποβαλλεί ) και βεβαίωση αποδοχών και τα ξένα ως ελεύθερος επαγγελματίας?? 

Νομίζω όλα ως ελεύθερος επαγγελματίας που σημαίνει χάνει αφορολόγητο σωστα??

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, asteras5 said:

Να ρωτήσω κάτι ...

Μπλοκάκιας έχει εκδόσει δύο τιμολόγια σε ελληνική εταιρεία και άλλα τρία σε αλλοδαπή για το 2016..

Αυτός θα δηλώσει όλα τα εισοδήματα τα του ως ελευθέρος επαγγελματίας ?? (λόγω αλλοδαπής??)

ή θα δηλώσει τα μεν ελληνικά ως μισθωτός (λογικά η εταιρεία θα υποβαλλεί ) και βεβαίωση αποδοχών και τα ξένα ως ελεύθερος επαγγελματίας?? 

Νομίζω όλα ως ελεύθερος επαγγελματίας που σημαίνει χάνει αφορολόγητο σωστα??

 

Σωστά, όλα θα πάνε ως ελεύθερος επαγγελματίας έτσι κι αλλιώς λόγω αλλοδαπής δυστυχώς

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, asteras5 said:

Να ρωτήσω κάτι ...

Μπλοκάκιας έχει εκδόσει δύο τιμολόγια σε ελληνική εταιρεία και άλλα τρία σε αλλοδαπή για το 2016..

Αυτός θα δηλώσει όλα τα εισοδήματα τα του ως ελευθέρος επαγγελματίας ?? (λόγω αλλοδαπής??)

ή θα δηλώσει τα μεν ελληνικά ως μισθωτός (λογικά η εταιρεία θα υποβαλλεί ) και βεβαίωση αποδοχών και τα ξένα ως ελεύθερος επαγγελματίας?? 

Νομίζω όλα ως ελεύθερος επαγγελματίας που σημαίνει χάνει αφορολόγητο σωστα??

 

To υπ οικον. ερμήνευσε τον νόμο και αποφάσισε ότι στη φράση "συμβάσεις με φυσικά ή νομικά πρόσωπα" δεν χωράνε οι αλλοδαπές επιχειρήσεις επειδή στερούνται ελληνικού ΑΦΜ .

Επομένως σύμφωνα με την ερμηνεία της διοίκησης δεν πληρούνται , στην περίπτωσή σας , αθροιστικά όλες οι προυπθέσεις του άρθρου 12 ν 4172/2013 και συνεπώς εφαρμογή θα έχει ο λογιστικός προσδιορισμός του εισοδήματος και  κλίμακα των επιχειρήσεων κατά την εκκαθάριση της δηλώσεως. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν κάποιος έχει μέσα σε μία χρονιά δύο εργοδότες.

Ο ένας εργοδότης είναι επιτηδευματίας και ο άλλος είναι η κα Κουλα απ' τα Πετράλωνα..

Θα πρέπει να στείλει η κα Κούλα ΑΠΔ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

.... ΦΠΑ και ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20% θα συνεχιστούν  να αναγραφόνται και να αποδίδονται? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, chrisanna said:

Η κυρία κόύλα ειναι ιδιώτης αρα λιανική αρα δεν πληρεί τις προυποθέσεις για μπλοκάκις καμία ΑΠΔ

 

Γιατί το λέτε αυτό. Μπορεί να είναι Μπλοκάκιας και έτσι.

Το θέμα είναι από αυτά που καταλαβαίνω εγώ ότι "οδηγούμαστε" σε αναμονές 2 εκκαθαρίσεων μέσα στο χρόνο.

1η Για την υποβολή και εκκαθάριση της φορολογίας εισοδήματος και

2η Εκκαθάριση στο τέλος του χρόνου για τις οφειλόμενες ασφαλιστικές εισφορές. (αυτό το νόημα έχει και το έναντι)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 ώρες πριν, chrisanna said:

Η κυρία κόύλα ειναι ιδιώτης αρα λιανική αρα δεν πληρεί τις προυποθέσεις για μπλοκάκις καμία ΑΠΔ

 

Η έννοια αμειβόμενος με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ = Μισθωτός δεν συμπίπτει απολύτως στη φορολογία εισοδήματος και στη νέα ασφαλιστική νομοθεσία . Ετσι μπορεί να υπάρξει αμειβόμενος με τιμολόγιο που θα φορολογηθεί με βάση το άρθρο 12 ν 4172/2013 , αλλά ασφαλιστικά θα καταβάλει το σύνολο των  εισφορών εξ ιδίων  πχ ένας που τιμολογεί σε τρεις επιχειρήσεις. 

Υπόψιν πάντως ότι και οι ιδιώτες μπορεί να υποβάλλουν ΑΠΔ πχ όπως γίνεται στην περίπτωση που ανεγείρουν οικοδομή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έτσι είναι.

Πρέπει να κάνουμε excel για να βλέπουμε αν το κέρδος από (100% προκαταβολή φόρου + αφορολόγητο)

ξεπερνά την χασούρα από Ασφαλιστικές εισφορές λόγω μη υπολογισμού των εξόδων.

Φοβερό επάγγελμα δεν βαριέσαι ποτέ !

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, nick63 said:

Έτσι είναι.

Πρέπει να κάνουμε excel για να βλέπουμε αν το κέρδος από (100% προκαταβολή φόρου + αφορολόγητο)

ξεπερνά την χασούρα από Ασφαλιστικές εισφορές λόγω μη υπολογισμού των εξόδων.

Φοβερό επάγγελμα δεν βαριέσαι ποτέ !

Όπως είπε και ο Σωτήρης, άλλο φορολογικά μπλοκάκιας και άλλο ασφαλιστικά. Στην πρώτη περίπτωση δεν μιλάμε για επιλογή αλλά για υποχρέωση. Στη δεύτερη περίπτωση απαιτείται διάρκεια και αποκλειστικότητα τα οποία θα πρέπει να προκύπτουν από τη σύμβαση. Ουσιαστικά στη σύμβαση μπορούν τα δύο μέρη να προσδιορίσουν τη μορφή της υπηρεσίας και το αν εμπίπτει στο 38 ή στο 39.

Η κα Κούλα που αναφέρθηκε είναι κλασική περίπτωση ευκαιριακής απασχόλησης οπότε δεν νομίζω ότι θα στείλει ΑΠΔ. Γενικά δεν το βλέπω να τσουλάει αυτό το σύστημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
21 λεπτά πριν , ponzi said:

Όπως είπε και ο Σωτήρης, άλλο φορολογικά μπλοκάκιας και άλλο ασφαλιστικά. Στην πρώτη περίπτωση δεν μιλάμε για επιλογή αλλά για υποχρέωση. Στη δεύτερη περίπτωση απαιτείται διάρκεια και αποκλειστικότητα τα οποία θα πρέπει να προκύπτουν από τη σύμβαση. Ουσιαστικά στη σύμβαση μπορούν τα δύο μέρη να προσδιορίσουν τη μορφή της υπηρεσίας και το αν εμπίπτει στο 38 ή στο 39.

 

Αν έχω καταλάβει καλά από την εγκύκλιο του κ. Πετρόπουλου έχουμε δύο περιπτώσεις στους αμειβόμενους με τιμολόγιο.

Είτε να έχουν σύμβαση με την επιχείρηση , είτε να τιμολογούν απλά .

Αν μεν έχουν σύμβαση πρέπει να δηλώσουν στον εργοδότη τους το γεγονός ότι δεν έχουν συμβάσεις με περισσότερους από δύο , οπότε η εργοδότρια επιχείρηση κατανέμει το ποσό της σύμβασης στους μήνες που διαρκεί αυτή και με βάση την κατανομή αυτή αποδίδονται οι εισφορές (μέσω ΑΠΔ) και όταν τιμολογήσει ο επαγγελματίας θα γίνει και η ταμειακή εκκαθάριση /

Αν πάλι εκδίδει τιμολόγιο , αναγράφει επί αυτού το γεγονός ότι υπόκειται στο συγκεκριμένο άρθρο του ασφαλιστικού νόμου και η λήπτρια επιχείρηση θα πράξει ότι και στην πρώτη περίπτωση σχετικά με την απόδοση των εισφορών .

  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Αν έχω καταλάβει καλά από την εγκύκλιο του κ. Πετρόπουλου έχουμε δύο περιπτώσεις στους αμειβόμενους με τιμολόγιο.

Είτε να έχουν σύμβαση με την επιχείρηση , είτε να τιμολογούν απλά .

Αν μεν έχουν σύμβαση πρέπει να δηλώσουν στον εργοδότη τους το γεγονός ότι δεν έχουν συμβάσεις με περισσότερους από δύο , οπότε η εργοδότρια επιχείρηση κατανέμει το ποσό της σύμβασης στους μήνες που διαρκεί αυτή και με βάση την κατανομή αυτή αποδίδονται οι εισφορές (μέσω ΑΠΔ) και όταν τιμολογήσει ο επαγγελματίας θα γίνει και η ταμειακή εκκαθάριση /

Αν πάλι εκδίδει τιμολόγιο , αναγράφει επί αυτού το γεγονός ότι υπόκειται στο συγκεκριμένο άρθρο του ασφαλιστικού νόμου και η λήπτρια επιχείρηση θα πράξει ότι και στην πρώτη περίπτωση σχετικά με την απόδοση των εισφορών .

  

Αν πάλι εκδίδει τιμολόγιο , αναγράφει επί αυτού το γεγονός ότι υπόκειται στο συγκεκριμένο άρθρο του ασφαλιστικού νόμου και η λήπτρια επιχείρηση θα πράξει ότι και στην πρώτη περίπτωση σχετικά με την απόδοση των εισφορών .

  έχω σύμβαση και δεν λέω στον εργοδότη ,με πόσους ανακατεύομαι.

εκδίδω τιμολόγιο και δεν αναγράφω ότι υπόκειμαι στο συγκεκριμένο άρθρο.

γιατί? γιατί δεν με "αφήνουν" να το πω και να το γράψω. τι γίνεται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 ώρες πριν, chrisanna said:

Η κυρία κόύλα ειναι ιδιώτης αρα λιανική αρα δεν πληρεί τις προυποθέσεις για μπλοκάκις καμία ΑΠΔ

 

να και άλλη "διαφυγή".

στο τέλος αυτοί οι φουκαράδες μπλοκάκηδες θα βγουν και χρεωμένοι!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 λεπτά πριν , zinon said:

θα βγεουνε και αλλες εγκυκλιοι γαι το θεμα?

 

όχι, μέχρι να καταλάβουν τι γράψανε στις πρώτες που βγάλανε.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
8 λεπτά πριν , PROAKIS said:

Αν πάλι εκδίδει τιμολόγιο , αναγράφει επί αυτού το γεγονός ότι υπόκειται στο συγκεκριμένο άρθρο του ασφαλιστικού νόμου και η λήπτρια επιχείρηση θα πράξει ότι και στην πρώτη περίπτωση σχετικά με την απόδοση των εισφορών .

  έχω σύμβαση και δεν λέω στον εργοδότη ,με πόσους ανακατεύομαι.

εκδίδω τιμολόγιο και δεν αναγράφω ότι υπόκειμαι στο συγκεκριμένο άρθρο.

γιατί? γιατί δεν με "αφήνουν" να το πω και να το γράψω. τι γίνεται?

Θα πληρώσεις εξ ιδίων τις εισφορές , ως μη μισθωτός  . Γράφει κάτι ωραία στην παρ. 5 της εγκυκλίου  Φ80000/2460/106. 

Θα μπαινοβγαίνει στο σύστημα μισθωτός μη μισθωτός και θα περιμένει στο τέλος του έτους να γίνει εκκαθάριση του ασφαλιστικού του λογαριασμού . 

Θα έχει επιπλοκές εδώ ?Πιθανότατα ναι , με τα ξέχασα κλπ του καθενός και με καταγγελίες στον ΕΦΚΑ  .

Βλέπω να δημιουργούν ένα πολύπλοκο διαχειριστικά σύστημα .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
9 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Θα πληρώσεις εξ ιδίων τις εισφορές , ως μη μισθωτός  . Γράφει κάτι ωραία στην παρ. 5 της εγκυκλίου  Φ80000/2460/106. 

Θα μπαινοβγαίνει στο σύστημα μισθωτός μη μισθωτός και θα περιμένει στο τέλος του έτους να γίνει εκκαθάριση του ασφαλιστικού του λογαριασμού . 

Θα έχει επιπλοκές εδώ ?Πιθανότατα ναι , με τα ξέχασα κλπ του καθενός και με καταγγελίες στον ΕΦΚΑ  .

Βλέπω να δημιουργούν ένα πολύπλοκο διαχειριστικά σύστημα .

σημασία έχει ποιος φέρει το... "βάρος της απόδειξης" της ιδιότητας του απασχολουμένου.

τα υπόλοιπα είναι θεωρίες. όχι δικές σου!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, PROAKIS said:

σημασία έχει ποιος φέρει το... "βάρος της απόδειξης" της ιδιότητας του απασχολουμένου.

τα υπόλοιπα είναι θεωρίες. όχι δικές σου!!!

Το βάρος της απόδειξης το φέρει ο εργοδότης που θα κληθεί να αντικρούσει την καταγγελία του μπλοκάκια. Μόνο μέσα από τη σύμβαση μπορέι να αποδείξει ότι δεν ήταν του 38.

Σε όλα τα παραδείγματα αν δεις η εγκύκλιος επικεντρώνεται στη διάρκεια. Αν η σύμβαση επικεντρώνεται στο έργο και όχι στη διάρκεια, νομίζω ότι αποφεύγεται το 38. Και το γράφω γιατί ο μπλοκάκιας θα γίνει μισθωτός μισθολογικά, ασφαλιστικά και φορολογικά, αλλά χωρίς τα πλεονεκτήματα της εργατικής νομοθεσίας τελικά. Τον συμφέρει?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

θεωρώ ότι οι διατάξεις της οδηγίας για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. 9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016 είναι εντελώς αντίθετες σε δύο σημεία της.

Στο σημείο 2 ποσοστά εισφορών, αναφέρεται ότι εφόσον το εισόδημα προέρχεται από άσκηση διαρκούς επαγγελματικής δραστηριότητας προκύπτει ουσιαστικά αποκλειστικότητα ως προς τα πρόσωπα που αποδέχονται τις υπηρεσίας. Επομένως οι εισφορές μοιράζονται σε 1/3 και 2/3 κλπ.

Στο σημείο 4 όμως, υποβολή ΑΠΔ, αναφέρεται ότι για τη διασφάλιση της εμπρόθεσμης καταβολής εισφορών, ο ασφαλισμένος που αιτείται την υπαγωγή στη διάταξη της παραγράφου 9 οφείλει να αναγράφει στο ΔΠΥ το ότι υπάγεται στην εν λόγω ρύθμιση.

Από τη μια λοιπόν στο σημείο 2 προκύπτει υποχρεωτικότητα ένταξης ενώ στο σημείο 4 μιλάει για προαιρετικότητα και ένταξη στην παρ. 9 κατόπιν αίτησης του ασφαλισμένου.

Το διαβάζω καλά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
9 ώρες πριν, ponzi said:

Το βάρος της απόδειξης το φέρει ο εργοδότης που θα κληθεί να αντικρούσει την καταγγελία του μπλοκάκια. Μόνο μέσα από τη σύμβαση μπορέι να αποδείξει ότι δεν ήταν του 38.

Σε όλα τα παραδείγματα αν δεις η εγκύκλιος επικεντρώνεται στη διάρκεια. Αν η σύμβαση επικεντρώνεται στο έργο και όχι στη διάρκεια, νομίζω ότι αποφεύγεται το 38. Και το γράφω γιατί ο μπλοκάκιας θα γίνει μισθωτός μισθολογικά, ασφαλιστικά και φορολογικά, αλλά χωρίς τα πλεονεκτήματα της εργατικής νομοθεσίας τελικά. Τον συμφέρει?

σιγά μην πιάσει δουλειά ο μπλοκάκιας πριν υπογράψει το συμφωνητικό που πρέπει.

θυμάσαι προ ξεχαρβαλώματος της αγοράς εργασίας ,πως έκανε έλεγχο το ΙΚΑ στα παροχής με έναν εργοδότη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×