Προς το περιεχόμενο
  • 0

"Πενία τέχνας κατεργάζεται" ή αλλιώς "Διατακτικές σίτισης"


ponzi

Ερώτηση

Δεν μπορεί, σας έχει τύχει...

Εταιρείες - μεσίτες διατακτικών: Πάρε το Δεκέμβρη διατακτικές, μοίρασε τις αναδρομικά, πέρνα στις δαπάνες όλο το ποσό (στο 16), χωρίς να τις θεωρήσεις παροχές σε είδος και είσαι μάγκας...

Τις διατακτικές τις χρεώνουν σε ένα τιμολόγιο (χωρίς ΦΠΑ), κάτι σαν εγγυοδοσία δηλαδή. Όταν τους είπα ότι οι διατακτικές αυτές θα μοιραστούν από εδώ και πέρα και ότι θα χρειαστώ τις αποδείξεις λιανικής όταν εξαργυρωθούν για να κάνω τις εγγραφές των εξόδων, διαφώνησαν και μου έστειλαν το "νομικό πλαίσιο" για να ενημερωθώ, ένα συνονθύλευμα αποφάσεων που μπλέκονται με ΚΒΣ, παλιό ΚΦΕ, νέο ΚΦΕ, ΕΛΠ, μη σας πω και τον νόμο των αυθαιρέτων.

Τόσο λάθος κάνω? Μπορούν να περαστούν στις δαπάνες με την παράδοση (έστω και μαζεμένη) και όχι με την εξαργύρωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
21 λεπτά πριν , PROAKIS said:

Αυτό το έχω υπόψη και δεν απαντά στα ερωτήματα μου. Η ερώτηση μου είναι:

1) Μπορώ να σου δώσω σήμερα 31/12/2016 6*εργάσιμες και να ισχυριστούμε ότι αφορούσαν το παρελθόν?

2) Τη δαπάνη 6*εργάσιμες μπορώ να την καταχωρίσω σήμερα που στα παρέδωσα ή πρέπει να περιμένω να τις εξαργυρώσεις πρώτα και να μου φέρεις τις ΑΛΠ οπότε και θα καταχωρίσω τη δαπάνη με κάθε ΑΛΠ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

να σε ξεκινήσω λίγο ανάποδα. Δεν σε νοιάζει η εξαργύρωση τους. Εσένα σε απασχολεί μόνο το έξοδο σου, δλδ η αγορά των διατακτικών, άρα την καταχωρείς και τελείωσες.

αυτό που δεν μου κάθεται καλά σε αυτά που σου είπανε, είναι η αναδρομική διανομη τους.

Πως θα μοιράσεις τον Μάρτιο ή τον Απριλιο πχ, κάτι που αγόρασες τον Δεκέμβριο??

πρώτα αγοράζεις και μετά μοιράζεις. Για αυτό και φυλάς ως αποδεικτικό μια κατάσταση με τις υπογραφές των εργαζομένων ότι έλαβαν τα κουπόνια. το τι τα έκαναν σου είναι αδιάφορο.Αρκεί να τα μοιράσεις σε εργαζομένους και όχι στον μέτοχο, στον εταίρο ή στην κα προέδρου.

και να θυμάσαι ότι θα πρέπει να έχεις και ένα ανταποδοτικό έσοδο.

Στην δική μου περίπτωση, ο Σκλαβενίτης μας ζητάει να του κόβουμε ένα τπυ ισόποσης αξίας της έκπτωσης που μας κάνει για να τον προτιμήσουμε (και πληρώνει και εντος μηνός όχι του αγίου φούφουτου!!!)

ελπίζω να σε βοήθησα, καλή συνέχεια

Δημήτρης Χρ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
38 λεπτά πριν , 7672 said:

καλησπέρα,

να σε ξεκινήσω λίγο ανάποδα. Δεν σε νοιάζει η εξαργύρωση τους. Εσένα σε απασχολεί μόνο το έξοδο σου, δλδ η αγορά των διατακτικών, άρα την καταχωρείς και τελείωσες.

αυτό που δεν μου κάθεται καλά σε αυτά που σου είπανε, είναι η αναδρομική διανομη τους.

Πως θα μοιράσεις τον Μάρτιο ή τον Απριλιο πχ, κάτι που αγόρασες τον Δεκέμβριο??

πρώτα αγοράζεις και μετά μοιράζεις. Για αυτό και φυλάς ως αποδεικτικό μια κατάσταση με τις υπογραφές των εργαζομένων ότι έλαβαν τα κουπόνια. το τι τα έκαναν σου είναι αδιάφορο.Αρκεί να τα μοιράσεις σε εργαζομένους και όχι στον μέτοχο, στον εταίρο ή στην κα προέδρου.

και να θυμάσαι ότι θα πρέπει να έχεις και ένα ανταποδοτικό έσοδο.

Στην δική μου περίπτωση, ο Σκλαβενίτης μας ζητάει να του κόβουμε ένα τπυ ισόποσης αξίας της έκπτωσης που μας κάνει για να τον προτιμήσουμε (και πληρώνει και εντος μηνός όχι του αγίου φούφουτου!!!)

ελπίζω να σε βοήθησα, καλή συνέχεια

Δημήτρης Χρ.

 

Σε ευχαριστώ αλλά το ανταποδοτικό έσοδο γιατί να το έχω υποχρεωτικά?

Αγοράζω λοιπόν τον Δεκέμβριο 1000 διατακτικές των 6 ευρώ. Μου κόβει ο "μεσίτης διατακτικών" ένα ΤΠΥ για την αμοιβή της υπηρεσίας του 100 + ΦΠΑ και στο τιμολόγιο αναγράφει και το ποσό των 6000 ευρώ (χωρίς να υπολογίσει ΦΠΑ φυσικά). Εγώ του πληρώνω όλο το πληρωτέο του τιμολογίου και φτιάχνω μια ονομαστική κατάσταση με υπογραφές των εργαζομένων ότι παρέδωσα στον καθένα 100 διατακτικές των 6 ευρώ. Είμαι εντάξει δηλαδή? Είναι όλη αυτή (6124) δαπάνη του 2016??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι διατακτικές που μπορείς να δώσεις σε ένα εργαζόμενο είναι 6 ευρώ την ημέρα με μάξιμουμ 25 το μήνα, σωστά? Οπότε δεν μπορείς να δώσεις 25 διατακτικές χ 12 μήνες κατευθείαν σε κάποιον (πχ στις 2 Ιανουαρίου) διότι δεν ξέρεις αν θα δουλεύει όλο το έτος στην επιχείρησή σου, σωστά? Οπότε αγοράζεις μέχρι το τέλος του προηγούμενου μήνα, για τον επόμενο. Υπό την έννοια ότι θα πρέπει να έχει τις διατακτικές την 1η του μήνα ο εργαζόμενος στα χέρια του για να πορευτεί το μήνα. Το τι θα τις κάνει δεν μας απασχολεί. Έτσι όπως το θέτεις, ίσως να σε βόλευε να πείς ότι αγόρασα τις διατακτικές το Δεκέμβριο για να μπορέσω να τις μοιράσω στο προσωπικό για το μήνα Ιανουάριο του επόμενου έτους? Σε αυτή την περίπτωση θα γίνει πρόβλεψη όμως και το μόνο που θα γλυτώσεις στη χρήση είναι το ΦΠΑ. Σκέφτομαι φωναχτά μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω. Μάλλον όμως δε γίνεται. Η λογική των διατακτικών είναι συγκεκριμένη, είναι για ημερήσια διατροφή του προσωπικού, ασχέτως του ότι τις εξαργυρώνουν σε σούπερ μάρκετ κάποιοι (μπορεί και όλοι δεν το ξέρω).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν , THO said:

Οι διατακτικές που μπορείς να δώσεις σε ένα εργαζόμενο είναι 6 ευρώ την ημέρα με μάξιμουμ 25 το μήνα, σωστά? Οπότε δεν μπορείς να δώσεις 25 διατακτικές χ 12 μήνες κατευθείαν σε κάποιον (πχ στις 2 Ιανουαρίου) διότι δεν ξέρεις αν θα δουλεύει όλο το έτος στην επιχείρησή σου, σωστά? Οπότε αγοράζεις μέχρι το τέλος του προηγούμενου μήνα, για τον επόμενο. Υπό την έννοια ότι θα πρέπει να έχει τις διατακτικές την 1η του μήνα ο εργαζόμενος στα χέρια του για να πορευτεί το μήνα. Το τι θα τις κάνει δεν μας απασχολεί. Έτσι όπως το θέτεις, ίσως να σε βόλευε να πείς ότι αγόρασα τις διατακτικές το Δεκέμβριο για να μπορέσω να τις μοιράσω στο προσωπικό για το μήνα Ιανουάριο του επόμενου έτους? Σε αυτή την περίπτωση θα γίνει πρόβλεψη όμως και το μόνο που θα γλυτώσεις στη χρήση είναι το ΦΠΑ. Σκέφτομαι φωναχτά μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω. Μάλλον όμως δε γίνεται. Η λογική των διατακτικών είναι συγκεκριμένη, είναι για ημερήσια διατροφή του προσωπικού, ασχέτως του ότι τις εξαργυρώνουν σε σούπερ μάρκετ κάποιοι (μπορεί και όλοι δεν το ξέρω).  

Μα δεν υπάρχει ΦΠΑ. Εγώ προκατέβαλα το ποσό στον "μεσίτη" και μου παρέδωσε τη διατακτική. Ο εργαζόμενος θα πάει να φάει κάποια στιγμή στο συνεργαζόμενο εστιατόριο πληρώνοντας με τη διατακτική που το έδωσα σήμερα. Το εστιατόριο τότε θα κόψει ΑΛΠ η οποία (σύμφωνα με τον μεσίτη) μου είναι άχρηστη. Η ερώτηση είναι αν για εμένα παραστατικό δαπάνης είναι η διατακτική ή η (αποδεδειγμένη με ΑΛΠ) εξαργύρωση της. Εγώ υποστηρίζω το 2ο ενώ ο μεσίτης το 1ο, λέγοντας μου μάλιστα ότι η δαπάνη εκπίπτει κατά τη στιγμή που παρέδωσα όλες τις διατακτικές στον εργαζόμενο μαζεμένες. Αυτή η λογική δεν είναι τελείως στον αέρα? Μέχρι και μαϊμού διατακτικές μπορώ να φτιάξω με τη συνέργεια του εργαζόμενου.

Υπάρχει και αυτό που μάλλον συνηγορεί υπέρ της άποψης μου, αλλά και αυτό άποψη είναι (και μάλιστα παλιό):

http://epixeirisi.gr/ΒΗΜΑ-ΛΟΓΙΣΤΩΝ/16840/Λογιστική-αντιμετώπιση-της-χορήγησης-διατακτικών-τροφής-στο-προσωπικό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την προ (και) τελευταία παράγραφο διάβασε. 

παράδειγμα.

η επιχείρηση παρέδωσε διατακτικές σε 3 εργαζόμενους ,στον Χρήστο ,τον Βασίλη και τον Φώτη την 1/12/2016.

ο Χρήστος την εξαργύρωσε 23/12 ,ο Βασίλης 30/12 παραμονές των ονομαστικών γιορτών τους.

ο Φώτης την άφησε για το 2017.

31/12/2016 η εταιρεία θα εκπέσει την αξία των 3 Χ 132.

Εσύ τώρα μπορείς να εκπέσεις τις διατακτικές από το τιμολόγιο και μετά ,με τον μηνιαίο (& ημερήσιο μέσα στον μήνα πχ.) περιορισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν , PROAKIS said:

την προ (και) τελευταία παράγραφο διάβασε. 

παράδειγμα.

η επιχείρηση παρέδωσε διατακτικές σε 3 εργαζόμενους ,στον Χρήστο ,τον Βασίλη και τον Φώτη την 1/12/2016.

ο Χρήστος την εξαργύρωσε 23/12 ,ο Βασίλης 30/12 παραμονές των ονομαστικών γιορτών τους.

ο Φώτης την άφησε για το 2017.

31/12/2016 η εταιρεία θα εκπέσει την αξία των 3 Χ 132.

Εσύ τώρα μπορείς να εκπέσεις τις διατακτικές από το τιμολόγιο και μετά ,με τον μηνιαίο (& ημερήσιο μέσα στον μήνα πχ.) περιορισμό.

βέβαια δεν έχεις συμφωνητικά συνεργασίας με τα καταστήματα. όπου από κει προκύπτουν οι τυχόν εκπτώσεις που δικαιούσαι ή το πραγματικό γεγονός.

Οπότε άστο για το 2017.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

φίλε ponzi, δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις και έσοδο,

απλως σου "υποδεικνύω" να αποφύγεις τον μεσίτη και να πας κατευθείαν στον εκδότη των κουπονιών,

για να κερδίσεις και εσύ κάτι μέσα από το έξοδο σου..

 

..."Η ερώτηση είναι αν για εμένα παραστατικό δαπάνης είναι η διατακτική ή η (αποδεδειγμένη με ΑΛΠ) εξαργύρωση της. Εγώ υποστηρίζω το 2ο ενώ ο μεσίτης το 1ο, λέγοντας μου μάλιστα ότι η δαπάνη εκπίπτει κατά τη στιγμή που παρέδωσα όλες τις διατακτικές στον εργαζόμενο μαζεμένες. Αυτή η λογική δεν είναι τελείως στον αέρα?

ο μεσίτης εδώ έχει δίκιο. Η δαπάνη σου λογίζεται την στιγμή της αγοράς. Δεν σε ενδιαφέρει η εξαργύρωση των διατακτικών,

δεν σε νοιάζει τι θα τις κάνει ο εργαζόμενος. Στην αρχή το νόημα ήταν να ετοιμάζει ο υπάλληλος το φαγητό του για την εργασία του και μόνο, μετά αυτό χάθηκε και τις χαλάει όπου θέλει, όποτε θέλει και όπου περνάνε.

αυτος πχ, μπορει να παει μετά και να τις πουλήσει σε κάποιον άγνωστο, δεν σε απασχολεί.

...¨"Μέχρι και μαϊμού διατακτικές μπορώ να φτιάξω με τη συνέργεια του εργαζόμενου."...

Αυτό όντως ισχύει, εαν υπογράψει ο Μπάμπης και τις παραλάβει ο Κώστας ας πούμε ή εσυ που είσαι αφεντικό και δεν δικαιούσαι αυτή την παροχή.

Απλά, το φυσιολογικό για εμένα θα είναι να αγοράζεις όσες διατακτικές θα μοιράσεις τον επόμενο μήνα και όχι μια συγκεντρωτική αγορά μεγάλης αξίας με την λογική οτι ΘΑ τις μοράσω καποια στιγμή αργότερα.

και ο σωστός υπολογισμός είναι: αριθμός εργαζομένων * 6 ευρώ * 22 διατακτικές ανα μήνα.

ελπίζω να σε κάλυψα

Δημήτρης Χρ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 23/1/2017 at 9:27 ΠΜ, tvRXS said:

Έχετε εξετάσει αν το ποσό των διατακτικών σίτισης υπόκειται σε ασφαλιστικές εισφορές?

Ν.4172/13 άρθρο 14

1. Από τον υπολογισμό του εισοδήματος από μισθωτή εργασία και συντάξεις εξαιρούνται:
.....
ζ) η αξία των διατακτικών σίτισης αξίας έως έξι (6) ευρώ ανά εργάσιμη ημέρα

 

Το άρθρο 14 παρ.1 , περ. ζ΄ του ν. 4172/13 εξαιρεί τις διατακτικές απο τον υπολογισμό ως εισόδημα  απο μισθό για ποσό ως 6 € / ημέρα εργασίας. Άρα δεν υπολογίζονται ασφαλιστικές εισφορές.

Αν όμως οι διατακτικές που δίνονται στον εργαζόμενο ξεπερνάνε τα 6€/ημέρα , τότε το υπερβάλλον ποσό χαρακτηρίζεται ως παροχή σε είδος και κατά συνέπεια μισθός . Επομένως κατά την αποψή μου θα πρέπει να υπολογίζονται ασφαλιστικές εισφορές.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 10/2/2017 at 1:48 ΜΜ, talepori said:

Το άρθρο 14 παρ.1 , περ. ζ΄ του ν. 4172/13 εξαιρεί τις διατακτικές απο τον υπολογισμό ως εισόδημα  απο μισθό για ποσό ως 6 € / ημέρα εργασίας. Άρα δεν υπολογίζονται ασφαλιστικές εισφορές.

Πράγματι, αυτή η αντιμετώπιση προβλέπεται όσον αφορά τη φορολογία εισοδήματος, όμως εδώ πρέπει να το εξετάσουμε και από την πλευρά της ασφαλιστικής νομοθεσίας.

Παραθέτω μία ανάλυση που θεωρώ ότι είναι έγκυρη:

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 25 παράγραφος 4 του ΑΝ 1846/51, όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 4 του Ν. 4476/65 και τροποποιήθηκε με το άρθρο 1 παράγραφος 3 του Ν.825/78 "ημερήσιος μισθός στον οποίο υπολογίζονται ασφαλιστικές εισφο­ρές, εννοούνται οι κάθε φύσης αποδοχές σε χρήμα και είδος, οι τελευταίες αποτιμώνται σε χρήμα με απόφαση του ΔΣ του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ". Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 17 του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ - ΕΤΑΜ ως μισθός στον οποίο υπολογίζονται ασφαλιστικές εισφορές, εννοείται αυτός ο οποίος έχει συμφωνη­θεί σε χρήμα και προσαυξάνεται:

Με τα ποσοστά τα οποία τυχόν χορηγούνται από τον εργοδότη στους μισθωτούς ή άλλες πρόσθετες χρηματικές αμοιβές εκτός από τις παροχές κοινωνικού χαρακτήρα οι οποίες είναι τα δώρα λόγω γάμου του ασφαλισμένου ή των τέκνων του, ή λόγω γέν­νησης τέκνων του ασφαλισμένου και το βοήθημα σε οικογένεια θανόντος ασφαλισμένου.
Από τα χρηματικά ποσά (φιλοδωρήματα ή άλλου είδους αμοιβές) οι οποίες τυχόν καταβάλλονται κατά συνήθεια από τρίτους και οι οποίες υπολογίζονται βάσει σχετικών πινάκων οι οποίοι ισχύουν για την επιχείρηση (άρθρο 19 του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ - ΕΤΑΜ) και
Από τις τυχόν σε είδος παροχές (κατοικία, τροφή, θέρμανση) του εργοδότη προς τους ασφαλισμένους οι οποίες αποτιμώνται επίσης βάσει πινάκων (άρθρο 19 του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ - ΕΤΑΜ). Εφόσον πρόκειται για βιομηχανικές επιχειρήσεις οι παροχές αυτές εκτιμώ­νται "κατά κρίσιν αγαθού ανδρός" ως στοιχεία του μισθού.  

Από τον συνδυασμό των ανωτέρω διατάξεων προκύπτει ότι στην έννοια του μισθού στον οποίο υπολογίζονται οι υπέρ ΙΚΑ - ΕΤΑΜ ασφαλιστικές εισφορές, περιλαμβάνεται το σύνολο των παροχών του εργοδότη προς τους ασφαλισμένους σε χρήμα ή σε είδος, τακτικών ή εκτάκτων (εκτός των ανωτέρω περιπτώσεων οι οποίες αναφέρο­νται περιοριστικά στο άρθρο 17 του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ - ΕΤΑΜ) είτε από συμβατική ή νόμιμη υπο­χρέωση του εργοδότη είτε χαριστικά, δηλαδή τόσο επί των τακτικών αποδοχών, όσο και επί των κάθε φύσης χορηγουμένων προσθέτων παροχών στους μισθωτούς από τους εργοδότες με μορφή υπερωριακής απασχόλησης, επιδομάτων, βραβείων αποδόσεως εργασίας, ποσοστών πώλησης, εκτάκτων οικονομικών ενισχύσεων κ.λπ. (εγκύκλιοι ΙΚΑ - ΕΤΑΜ 212/65, 187/67, Γενικό έγγραφο 182242/ 03.12.1977).

 Σύμφωνα δε με τις αποφάσεις του Στ. Ε. 1324/12, 1026/13, 29/14 εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες επί των οποίων υπολογίζονται ασφαλιστικές εισφορές θεωρείται και "κάθε παροχή η οποία καταβάλλεται στον μισθωτό με οποιαδήποτε ονομασία η οποία κατα τον νόμο ή την φύση της προορίζεται να καλύψει δαπάνες στις οποίες υποβάλλεται για την εκτέλεση της υπηρεσίας η οποία του έχει ανατεθεί ή την ταχύτερη και αποτελεσματικότερη διεξαγωγή της δεν αποτελεί προσαύξηση μισθού".

 Κατόπιν των ανωτέρω και σύμφωνα με την νομοθεσία του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ και τις αποφάσεις των δικαστηρίων το σύνολο των παροχών του εργοδότη προς τους ασφαλισμένους σε χρήμα ή σε είδος, τακτικών ή εκτάκτων (εκτός των ανωτέρω περιπτώσεων οι οποίες αναφέρο­νται περιοριστικά στο άρθρο 17 του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ - ΕΤΑΜ) υπόκεινται σε ασφαλιστικές εισφορές ανεξάρτητα από τον προσδιορισμό τον οποίο δίνει ο φορολογικός Ν.4172/13.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, tvRXS said:

Πράγματι, αυτή η αντιμετώπιση προβλέπεται όσον αφορά τη φορολογία εισοδήματος, όμως εδώ πρέπει να το εξετάσουμε και από την πλευρά της ασφαλιστικής νομοθεσίας.

Παραθέτω μία ανάλυση που θεωρώ ότι είναι έγκυρη:

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 25 παράγραφος 4 του ΑΝ 1846/51, όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 4 του Ν. 4476/65 και τροποποιήθηκε με το άρθρο 1 παράγραφος 3 του Ν.825/78 "ημερήσιος μισθός στον οποίο υπολογίζονται ασφαλιστικές εισφο­ρές, εννοούνται οι κάθε φύσης αποδοχές σε χρήμα και είδος, οι τελευταίες αποτιμώνται σε χρήμα με απόφαση του ΔΣ του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ". Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 17 του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ - ΕΤΑΜ ως μισθός στον οποίο υπολογίζονται ασφαλιστικές εισφορές, εννοείται αυτός ο οποίος έχει συμφωνη­θεί σε χρήμα και προσαυξάνεται:

Με τα ποσοστά τα οποία τυχόν χορηγούνται από τον εργοδότη στους μισθωτούς ή άλλες πρόσθετες χρηματικές αμοιβές εκτός από τις παροχές κοινωνικού χαρακτήρα οι οποίες είναι τα δώρα λόγω γάμου του ασφαλισμένου ή των τέκνων του, ή λόγω γέν­νησης τέκνων του ασφαλισμένου και το βοήθημα σε οικογένεια θανόντος ασφαλισμένου.
Από τα χρηματικά ποσά (φιλοδωρήματα ή άλλου είδους αμοιβές) οι οποίες τυχόν καταβάλλονται κατά συνήθεια από τρίτους και οι οποίες υπολογίζονται βάσει σχετικών πινάκων οι οποίοι ισχύουν για την επιχείρηση (άρθρο 19 του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ - ΕΤΑΜ) και
Από τις τυχόν σε είδος παροχές (κατοικία, τροφή, θέρμανση) του εργοδότη προς τους ασφαλισμένους οι οποίες αποτιμώνται επίσης βάσει πινάκων (άρθρο 19 του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ - ΕΤΑΜ). Εφόσον πρόκειται για βιομηχανικές επιχειρήσεις οι παροχές αυτές εκτιμώ­νται "κατά κρίσιν αγαθού ανδρός" ως στοιχεία του μισθού.  

Από τον συνδυασμό των ανωτέρω διατάξεων προκύπτει ότι στην έννοια του μισθού στον οποίο υπολογίζονται οι υπέρ ΙΚΑ - ΕΤΑΜ ασφαλιστικές εισφορές, περιλαμβάνεται το σύνολο των παροχών του εργοδότη προς τους ασφαλισμένους σε χρήμα ή σε είδος, τακτικών ή εκτάκτων (εκτός των ανωτέρω περιπτώσεων οι οποίες αναφέρο­νται περιοριστικά στο άρθρο 17 του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ - ΕΤΑΜ) είτε από συμβατική ή νόμιμη υπο­χρέωση του εργοδότη είτε χαριστικά, δηλαδή τόσο επί των τακτικών αποδοχών, όσο και επί των κάθε φύσης χορηγουμένων προσθέτων παροχών στους μισθωτούς από τους εργοδότες με μορφή υπερωριακής απασχόλησης, επιδομάτων, βραβείων αποδόσεως εργασίας, ποσοστών πώλησης, εκτάκτων οικονομικών ενισχύσεων κ.λπ. (εγκύκλιοι ΙΚΑ - ΕΤΑΜ 212/65, 187/67, Γενικό έγγραφο 182242/ 03.12.1977).

 Σύμφωνα δε με τις αποφάσεις του Στ. Ε. 1324/12, 1026/13, 29/14 εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες επί των οποίων υπολογίζονται ασφαλιστικές εισφορές θεωρείται και "κάθε παροχή η οποία καταβάλλεται στον μισθωτό με οποιαδήποτε ονομασία η οποία κατα τον νόμο ή την φύση της προορίζεται να καλύψει δαπάνες στις οποίες υποβάλλεται για την εκτέλεση της υπηρεσίας η οποία του έχει ανατεθεί ή την ταχύτερη και αποτελεσματικότερη διεξαγωγή της δεν αποτελεί προσαύξηση μισθού".

 Κατόπιν των ανωτέρω και σύμφωνα με την νομοθεσία του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ και τις αποφάσεις των δικαστηρίων το σύνολο των παροχών του εργοδότη προς τους ασφαλισμένους σε χρήμα ή σε είδος, τακτικών ή εκτάκτων (εκτός των ανωτέρω περιπτώσεων οι οποίες αναφέρο­νται περιοριστικά στο άρθρο 17 του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ - ΕΤΑΜ) υπόκεινται σε ασφαλιστικές εισφορές ανεξάρτητα από τον προσδιορισμό τον οποίο δίνει ο φορολογικός Ν.4172/13.

 

Δεν βλέπουν ότι με τις ήδη υψηλότατες εισφορές το μόνο που καταφέρνουν είναι να προσθέτουν κάθε μήνα νέα ληξιπρόθεσμα στο βουνό του χρέους των εργοδοτών στα ασφαλιστικά ταμεία;  Θα έχουν τώρα το θράσος να ζητήσουν εισφορές σε διατακτικές σίτισης, εταιρικά ΙΧ, κινητά τηλέφωνα, τάμπλετ, φαγητό ή ό,τι άλλο δίνουν όσοι εργοδότες μπορούν ακόμα στους εργαζόμενους; Ας καταλάβουν ότι η βελτίωση των οικονομικών των ασφαλιστικών ταμείων θα επέλθει από τη μείωση των δαπανών, γιατί από αύξηση εσόδων η αγελάδα του ιδιωτικού τομέα έχει απισχναστεί (μαλάκα τι ρήμα, ούτε ο Ζουράρις τα ξέρει αυτά). :) 

Επί της ουσίας τώρα, το ΙΚΑ/ΕΦΚΑ δεν μπορεί να κάνει τίποτα, κι αν το κάνει θα δράσει παράνομα:

Ν.2336/1995

 Αρθρο 9
          
  Παροχές σε είδος προς εργαζομένους για παραγωγικούς και λειτουργικούς
σκοπούς των επιχειρήσεων
  
  1. Παροχές σε είδος προς εργαζομένους, οι οποίες χορηγούνται
αυτούσιες εξ ελευθεριότητος του εργοδότη, δεν περιλαμβάνονται στις
τακτικές αποδοχές των εργαζομένων, δεν θεωρούνται εισόδημα από μισθωτές
υπηρεσίες ούτε υπόκεινται σε κοινωνικο-ασφαλιστκές ή άλλες κρατήσεις
και αποτελούν παραγωγικές και λειτουργικές δαπάνες των επιχειρήσεων,
εφόσον εξυπηρετούν λειτουργικές ανάγκες της επιχείρησης, συμβάλλουν
στην αύξηση της παραγωγικότητάς της και στην ποιότητα των συνθηκών
εργασίας ή αποτελούν μέτρα για την υγιεινή και ασφάλεια των εργαζομένων
και χορηγούνται προσωπικά προς τους δικαιούχους, μόνο αυτούσια και όχι
σε χρήμα.
     
  Στην έννοια των παροχών αυτών περιλαμβάνεται η χορήγηση τροφής
(ελαφρό γεύμα, γεύμα, δείπνο), κατά τη διάρκεια του ημερήσιου εργάσιμου
χρόνου και κατά την ώρα του διαλείμματος, ανεξάρτητα εάν ο χρόνος του
διαλείμματος είναι αμειβόμενος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, doctor said:

και χορηγούνται προσωπικά προς τους δικαιούχους, μόνο αυτούσια και όχι σε χρήμα.

Πρόσεξε τη διατύπωση... ίσως αυτό να κάνει τη διαφορά, καθώς ουσιαστικά η διατακτική δεν είναι αυτούσια παροχή αλλά σε χρήμα.

Κατά τα άλλα συμφωνώ, βέβαια όταν ο εργοδότης επιδιώκει να αντικαταστήσει μέρος του μισθού με διατακτικές, ε...

Πάντα υπάρχουν τα ερωτήματα "πώς θα το μάθει το ΙΚΑ?" ή "άντε να το βρει ο έλεγχος...", όμως, όταν ο εργοδότης ρωτά το λογιστή για τη χρήση των διατακτικών, μπορεί ο λογιστής να μην αναφέρει ότι ενδέχεται να ζητηθούν στο μέλλον εισφορές από το ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...