Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
MINAS89

Εισφορές ΕΦΚΑ και ''μπλοκάκια''

Question

Καλησπέρα σας

Σύμφωνα με την παρ. 9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016, για τους ελεύθερους επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενους, που υπάγονται ή θα υπάγονταν κατά την έναρξη ισχύος του νόμου, στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ και του ΕΤΑΑ, σύμφωνα με τις καταστατικές διατάξεις αυτών, όπως ίσχυαν πριν την ένταξή τους στον ΕΦΚΑ, το συνολικό ποσό εισφοράς κύριας σύνταξης, ο τρόπος υπολογισμού, καθώς και ο υπόχρεος καταβολής της εισφοράς προσδιορίζονται από τις διατάξεις του άρθρου 38 του συγκεκριμένου νόμου, εφόσον το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε ένα ή και δύο πρόσωπα (φυσικά και νομικά).

Η ερώτηση είναι:
Για να εντάσσονται ή όχι σε αυτήν την κατηγορία (παρ. 9 αρ.39 ν.4387/2016) παίζει ρόλο η σύμβαση την οποία θα έχει συνάψει με τους συγκεκριμένους εργοδότες; Πχ μηχανικός με σύμβαση έργου που υποδηλώνει διαρκή και όχι ευκαιριακή σχέση σε μέχρι δύο εργοδότες (όπως αποδεικνύεται από τις καταστάσεις συμφωνητικών), χωρίς να έχει προσληφθεί από αυτούς σαν μισθωτός, θα εισφέρει μόνο το 6,67% της καθαρής αξίας του τιμολογίου;

Διότι ο κύριος Πετρόπουλος σε συνέντευξη του την προηγούμενη εβδομάδα ανέφερε πως θα ισχύει για αυτούς που έχουν εξαρτημένη σχέση εργασίας με τους συγκεκριμένους εργοδότες (μέχρι 2) και τους παρέχουν και άλλες υπηρεσίες πέρα από τις συμφωνηθείσες κόβοντας δελτίο παροχής υπηρεσιών στα οποία θα οφείλεται το 6,67% από μεριάς τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0
17 ώρες πριν, MINAS89 said:

Καλησπέρα σας

Σύμφωνα με την παρ. 9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016, για τους ελεύθερους επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενους, που υπάγονται ή θα υπάγονταν κατά την έναρξη ισχύος του νόμου, στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ και του ΕΤΑΑ, σύμφωνα με τις καταστατικές διατάξεις αυτών, όπως ίσχυαν πριν την ένταξή τους στον ΕΦΚΑ, το συνολικό ποσό εισφοράς κύριας σύνταξης, ο τρόπος υπολογισμού, καθώς και ο υπόχρεος καταβολής της εισφοράς προσδιορίζονται από τις διατάξεις του άρθρου 38 του συγκεκριμένου νόμου, εφόσον το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε ένα ή και δύο πρόσωπα (φυσικά και νομικά).

Η ερώτηση είναι:
Για να εντάσσονται ή όχι σε αυτήν την κατηγορία (παρ. 9 αρ.39 ν.4387/2016) παίζει ρόλο η σύμβαση την οποία θα έχει συνάψει με τους συγκεκριμένους εργοδότες; Πχ μηχανικός με σύμβαση έργου που υποδηλώνει διαρκή και όχι ευκαιριακή σχέση σε μέχρι δύο εργοδότες (όπως αποδεικνύεται από τις καταστάσεις συμφωνητικών), χωρίς να έχει προσληφθεί από αυτούς σαν μισθωτός, θα εισφέρει μόνο το 6,67% της καθαρής αξίας του τιμολογίου;

Διότι ο κύριος Πετρόπουλος σε συνέντευξη του την προηγούμενη εβδομάδα ανέφερε πως θα ισχύει για αυτούς που έχουν εξαρτημένη σχέση εργασίας με τους συγκεκριμένους εργοδότες (μέχρι 2) και τους παρέχουν και άλλες υπηρεσίες πέρα από τις συμφωνηθείσες κόβοντας δελτίο παροχής υπηρεσιών στα οποία θα οφείλεται το 6,67% από μεριάς τους.
 

Ο κ. Πετρόπουλος χθές εξέδωσε επί αυτού συγκεκριμένη εγκύκλιο . Ρίξτε την μια προσεκτική ματιά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...