Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ


nick63

Ερώτηση

Καλημέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν είναι στην ευχέρεια του εργοδότη να συνάψει ή όχι συμφωνητικό για παροχή υπηρεσιών με κάποιον Μπλοκάκια.

Έχω περίπτωση που ο εργοδότης δεν προχωρά στην σύνταξη συμφωνητικού για το 2017 με μπλοκάκια μέχρι να "ξεκαθαρίσει" λέει το ασφαλιστικό τοπίο....

Νομίζω ο νόμος λέει για την υποχρέωση υποβολής των συμφωνητικών και όχι για την υποχρέωση σύνταξης των συμφωνητικών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, nick63 said:

Καλημέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν είναι στην ευχέρεια του εργοδότη να συνάψει ή όχι συμφωνητικό για παροχή υπηρεσιών με κάποιον Μπλοκάκια.

Έχω περίπτωση που ο εργοδότης δεν προχωρά στην σύνταξη συμφωνητικού για το 2017 με μπλοκάκια μέχρι να "ξεκαθαρίσει" λέει το ασφαλιστικό τοπίο....

Νομίζω ο νόμος λέει για την υποχρέωση υποβολής των συμφωνητικών και όχι για την υποχρέωση σύνταξης των συμφωνητικών.

 

Υποχρέωση για σύνταξη γραπτής συμφωνίας δεν υπάρχει . Μπορεί η συμφωνία να είναι προφορική . Ωστόσο η έλλειψη συμφωνητικού  (και η ανάρτησή  του )  πιθανόν να καθιστά "προβληματικό" το φορολογικό μέρος της συναλλαγής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οποτε,θα εχουμε...

ασφαλιστικα να ειναι  μισθωτος, αν εχει εναν,η ως δυο εργοδοτες   

, ΕΦΚΑ  20%     -13,66 /  6,33  -

και φορολογικα να μην  ειναι "μισθωτος",  αφου χωρις εγγραφη συμβαση δεν θεωρειται μπλοκακιας

δεν εχει σχεση το ασφ/κο με τα φορ/κα  ,  βεβαια  ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, G.E.S. said:

 

και φορολογικα να μην  ειναι "μισθωτος",  αφου χωρις εγγραφη συμβαση δεν θεωρειται μπλοκακιας

δεν εχει σχεση το ασφ/κο με τα φορ/κα  ,  βεβαια  ...

 

 

Aσε να το δούμε σε παράδειγμα αυτό , σε εγκύκλιο . Σε μια πρώτη ανάγνωση από όσα έχουν γράψει προκύπτει ταύτηση των προυποθέσεων , ότι ισχύει φορολογικά ισχύει και ασφαλιστικά . Αλλά με αυτούς δεν είναι να δείχνεις και μεγάλη εμπιστοσύνη.:D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα για μπλοκάκια (2 εργοδότες) με τρίμηνες συμβάσεις , 4 ανανεούμενες ανα έτος , που κάθε τρίμηνο τιμολογείται στην λήξη του, πως στο καλό θα πληρώνονται οι μηνιαίες εισφορές ?

Όταν κόβετε τελικά τιμολόγιο στην λήξη του τριμήνου βάση εκκαθάρισης εργασιών θα αναγράφουν " παράγραφος 9 άρθρου 39 του ν.4387/2016" και αυτόματα ο εργοδότης θα φτιάχνει ΑΠΔ για ποιόν μήνα ?

Αν τον Οκτώβριο ο μπλοκάκιας κόψει και σε τρίτο εργοδότη τότε ο ίδιος θα ενημερώνει

1- Τον ΕΦΚΑ για την μεταβολή

2- Τους 2 πρώτους εργοδότες για την μεταβολή

3- Βλέπει την εκκαθάριση της Φορολ.δήλωσης του 2016 για την πληρωμή των επόμενων εισφορών ?

Σταυρόλεξο έγινε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή τόσο δύσκολο ήταν να βγαίνει μια ταυτότητα οφειλής που να πλήρωνε ο καθένας το μερίδιο του και να υπήρχε μετά διασταύρωση με το ΕΦΚΑ.

Αλλά όχι ας κάνουμε λίγο πιο περίπλοκο το θέμα με ΑΠΔ και απογραφές.

Μήπως ξέρει κανένας από πότε ξεκινάει όλο αυτό ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει κανείς συμβασιούχο με μπλοκάκι στη καθαριότητα με δήμο?Αυτοί δεν έπρεπε να έχουν απλλαγή από το ΟΑΕΕ γιατί τους ασφαλίζει υποχρεωτικά στο ΙΚΑ ο Δήμος τώρα θα συνεχίζει να πληρώνει όλο το ΕΦΚΑ Ο δήμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην εγκυκλιο που κυκλοφορησε σχετικά με τισ εισφορεσ αυτών που εκδίδουν αποδειξεισ εωσ και δυο πεάτες αφηνει να ενοηθει οτι ειναι στην ευχερεια του εργοδοτη να το αποδεχθει για την καταβολη εκ μερουσ του τησ εισφορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...